Skocz do zawartości

lodówka przestaje chłodzić - pomocy


Rekomendowane odpowiedzi

 

Wygrzej palnikiem wszystkie rurki miedziane powinno pomóc . Jak nie pomorze to można zrobić tak wypuścić czynnikwlutować zaworek i pociągnąć próżnie im dłużej tym lepiej , następnie nabićczynnik

 

:hmm:

Edytowane przez mp-pp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygrzej palnikiem wszystkie rurki miedziane powinno pomóc . Jak nie pomorze to można zrobić tak wypuścić czynnikwlutować zaworek i pociągnąć próżnie im dłużej tym lepiej , następnie nabićczynnik

 

:hmm:

 

 

to co piszesz to teoria, a praktyka wygląda tak, że po pierwsze nie można dostać czynnnika - to 20% roztwor wody amoniakalnej, a po drugie podobno jest to mieszanka jakichś 3 substancji w bliżej nieokreslonych proporcjach więc wymiana czynnika nie jest taka oczywista.

czy na forum ktokolwiek tego dokonał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygrzej palnikiem wszystkie rurki miedziane powinno pomóc . Jak nie pomorze to można zrobić tak wypuścić czynnikwlutować zaworek i pociągnąć próżnie im dłużej tym lepiej , następnie nabićczynnik

 

:hmm:

 

Procedura o której piszesz stosowana jest przy urządzeniach freonowych bądź sprężarkowych. Nie znam tylko wygrzewania rurek miedzianych :niewiem: Tymbardziej że w lodówce absorbcyjnej miedzianych nie widziałem :niewiem: Dodatkowo potrzeba trochę sprzetu w przypadku zwykłej lodówki.

 

 

 

to co piszesz to teoria, a praktyka wygląda tak, że po pierwsze nie można dostać czynnnika - to 20% roztwor wody amoniakalnej, a po drugie podobno jest to mieszanka jakichś 3 substancji w bliżej nieokreslonych proporcjach więc wymiana czynnika nie jest taka oczywista.

czy na forum ktokolwiek tego dokonał?

 

Amoniak to czynnik chłodniczy ścisłego zarachowania i wymaga uprawnień :czerwona::czerwona: :czerwona: dodatkowo jest silnie żrący a to już chyba się wszyscy domyślają.

Wymiana czynnika to przy normalnym układzie lodówki sprężarkowej dosyć skomplikowana procedura.

 

Wymaga wyspecjalizowanych narzędzi takich jak:

Palnik do lutowania twardego, zaworek serwisowy uniwersalny zwany AVX'em, topnik

Zestaw manometrów chłodniczych

Komplet węży

Pompa próżniowa

Czynnik chłodniczy, waga i trochę doświadczenia.

 

Niejedną lodówkę sprężarkową już naprawiłem a za absorpcyjną bym się nie zabrał. :dzieki:

 

Dodam jeszcze tylko na koniec, że skoro pada podejrzenie zapchania kapilary, które jest w przypadku opisanych objawów uzasadnione, wymiana czynnika nie przyniesie żadnych efektów.

Zapchanie kapilary to uszkodzenie mechaniczne i tylko mechanicznie można je usunąć.

Edytowane przez Adam1988 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podaję cytat jaki znalazłem na elektrodzie, ktory pasuje do moich przemyśleń: "jeśli jest w układzie płyn i grzeje to powinna chłodzić , doradzano mi nawet tu na elektrodzie aby ją kilkakrotnie przewracać , pozostawiać "na głowie" i tak nawet kilkanaście razy , niestety nie pomogło więc po głębszym zapoznaniu się z zasadą działania doszedłem do wniosku że musi być przytkana kapilara tzn. cienka rurka doprowadzająca płynny amoniak do parownika gdzie następuje jego odparowanie i przez to chłodzenie wnętrza, więc po ściągnięciu radiatora wystarczyło miejsce gdzie cięka rurka wchodzi do grubej podgrzać palnikiem (ale bez przesady bo w środku jest także wodór) i potem używając młoteczka dość solidnie opukać to miejsce jak i wszystkie rurki, ten zabieg ożywił lodóweczke może nie nagle ale po kilkunsatu godzinach zaczęła pracować, w/g mnie była to rdza lub skrystalizowany amoniak co uniemożliwiło przepływ czynnika chłodzącego"

może to wygrzewanie rurek nie jest złym pomysłem? tylko należałoby wcześniej wymontować cały agregat, ale warto sie pobawić, może to pomoże?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może obłożyć silnymi magnesami z drugiej strony i poprzewracać? Magnes usadzi na miejscu syf. Nawet rdza częściowo da się przyciągnąć magnesem, zresztą, kto nie ryzykuje w pierd.... nie siedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.