Skocz do zawartości

Jak to jest z tym zasilaniem 12V - czyli pytanie nowicjusza.


cgpsmapper

Rekomendowane odpowiedzi

Niech mi ktoś proszę wyjaśni sprawę podstawową - bo trochę się zgubiłem..

 

Oglądałem już kilka przyczep - pewnie zdecyduję się na prawie pełnoletniego Dethleffsa - ale cos mi nie daje spokoju -

 

Wszystkie przyczepy które oglądałem mają 2 instalacje - 220 i 12 - i teraz clue - 220 działa jak podłączone z zewnątrz - ale kiedy działa 12V ?

 

Z tego co zrozumiałem - TYLKO jeśli jest zasilanie z akumulatora (ale już bynajmniej nie z samochodu) - dobrze rozumiem?

 

W większości przyczep zlokalizowałem przetwornik 220->12 z dodatkowym wejściem na 12V - po kiego taki przetwornik (który daje na wyjście 12V - i jakieś kable popodłączane) - jak światło 12V się nie pali (tylko 220).

 

 

Nie łapię - czy te 4 przyczepy które oglądałem to wszystkie jakieś popsute - czy to standard?

 

Może pytanie głupie - ale podobno takich nie ma..

 

I jeszcze gdyby kto podpowiedział gdzie znajdę dokumentację - schemat do Nomada 395 - byłbym niewymownie wdzięczny - wtedy pewnie sam bym pojął o co chodzi...

 

Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Staszek, W wiekszosci przyczep urzadzenia sa na 12V i ow zasilacz przetwarza 230 z sieci na 12 do tych urzadzen. Dodatkowo kiedy nie ma mozliwosci podpiecia sie do sieci, w przyczepach jest mozliwosc podlaczenia akumulatora stad to wejscie dodatkowe na 12V w zasilaczu. Prad do tego wejscia moze isc z akumulatora umiejscowionego w przyczepie lub za posrednictwem instalacji w przyczepie idzie z akumulatora, ktory jest w samochodzie. Do tego drugiego wariantu stworzono m. in. gniazdka 13 pinowe na haku samochodu. Mozna to rozwiazac na wiele sposobow ale trzeba korzystac wtedy z umiarem aby bylo czym zapalic silnik :ok:. Tak to jest skonstruowane w tym zasilaczu, ze w przypadku zaniku pradu 230V w sieci stycznik przelacza instalacje przyczepy na zasilania z akumulatora. Oprocz tego w przyczepi masz gniazdka 230V, ktore dzialaja tylko wtedy kiedy masz podlaczona siec 230V a urzadzenia takie jak oswietlenie, pompki, lodowka czy trumavent dzialaja na 12V wiec czy przez zasilacz czy z akumulatora to dzialac powinny, no chyba, ze grzebal tam ktos, kto pojecia nie mial a wtedy lipa.

Niestety w przyczepach majacych "dowod osobisty" a nawet kilkuletnich mozna natrafic na totalne przerobki fabrycznej instalacji wiec wcale nie musi to juz dzialac tak jak to zaplanowal producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Staszku

Postaram się po części odpowiedzieć na Twoje pytanie - nic w nich nie jest popsute :) Po prostu część instalacji w przyczepie jest na 12v - np pompki do wody. I jak podłączysz się pod 230V na campingu musi być "coś" co pozwala te urządzenia używać - a więc masz transformator który daje napięcie 12v - oświetlenie działa Ci na 230v a pompka do wody na 12vi wszystko gra.

Dodatkowo zasilanie na 12v może być z samochodu - np w trasie. I wtedy nie masz oświetlenia na 230 ale działa Ci bodajże oświetlenie kuchni, łazienki no i wszelkie pompki wodne.

Przełączanie miedzy tymi źródłami (zewnętrzne 230V lub 12V samochód) powinno być automatyczne - tzn jak masz podpiętą przyczepę do samochodu i podłączysz się przedłużaczem to "samochodowe" powinno się automatycznie odłączyć.

Bardzo proszę ewentualnie kolegów o krektę :)

Pozdrawiam

Pabloo

hehehe - Marcin , aleśmy się zgrali :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się - ja mam np 230 w "pokojach" ale mogą być przeróbki i wszędzie będzie 12v (nawet sam myślę o tym) - bo nawet w trasie warto mieć "światło" coby po ciemku się w piżamę nie przebierać :ok: . A powiem szczerze, że nie wiem jak jest w kuchni i łazience - ale nic straconego - dziś wracając z pracy zajrzę. Na pewno pokoje i oświetlenie przedsionka mam na 230... :)

Najprościej dla Staszka będzie po prostu w przypadku zakupu podłączenie przyczepy pod 230 i sprawdzenie czy wszystko działa.

Staszku - nie zapomnij również o sprawdzeniu instalacji gazowej (piec, kuchenka, lodówka)

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przez to, że w zasadzie zdecydowałem się już na konkretny model - i teraz przeprowadzam dokładną 'obdukcję' - a że nie znam się na tym - dlatego te pytania... :ok:

 

Coś zaczyna mi się układać. Rzeczywiście działa pompka przy 220 - tak więc widzę już sens tego przetwornika. Na razie nie rozumiem kiedy światło 12V będzie działać. Całe oświetlenie (prócz głównego) jest dublowane na 12 - to chciałbym wiedzieć jak to uruchomić :) - muszę przyjżeć się instalacji. Co wiem na pewno - to to, że była trochę ulepszana - i teraz zorientować się, w którą stronę...

 

W tej chwili nie widzę zasilania przy podłączonym samochodzie - i nie wiem na ile to jest zamierzone..

 

Jeszcze ostatnia kwestia - czy ktoś wie gdzie mogę znaleźć schemat instalacji do Nomada 395 ? Moje poszukiwania w sieci niestety nic nie dały...

 

Dzięki,

Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie producenci dążą do standardu "przyczepy 12V", gdzie na 220V chodzi tylko to co musi (zmywarka, mikrofala, itp :) )

w starszych przyczepach, kiedy elektronika była jeszcze bardzo droga a technologia kulawa, stosowano rozwiązania 220V z nieznacznym tylko oświetleniem 12V (kuchnia i łazienka) oraz pompką wody.

w przyczepach zabytkowy w ogóle nie było 12V.

 

Staszek: zamierzasz nabyć Dethleffsa takiego jak mój więc pewnie będzie podobnie z instalacją: sprawdź bo w kuchni i łazience powinny być lampki 12V. pozostanie Ci ewentualnie przerobić lampy w salonach. i wtedy wejście 12V na aku w zasilaczu naprawdę Ci się przyda :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie rozumiem kiedy swiatlo 12V bedzie dzialac. Cale oswietlenie (procz glownego) jest dublowane na 12 - to chcialbym wiedziec jak to uruchomic :ok:

Stachu, musisz sprawdzic jakie masz zarowki bo jezeli okaze sie, ze sa na 12V to oswietlenie bedziesz mial zawsze. Kiedy podlaczysz cycepe do sieci to wtedy te 12V da im przetwornik a jak nie bedzie sieci to do tego tajemniczego wejscia w przetworniku Ty musisz podac 12V np z akumulatora zwracajac uwage na biegunowosc.

Proponuje abys podlaczyl akumulator do tego wejscia po uprzedniej kontroli wzrokowej tej instalacji aby gdzies nie bylo zwarcia i wtedy okaze sie co tak naprawde masz na 12V.

W tej chwili nie widze zasilania przy podlaczonym samochodzie - i nie wiem na ile to jest zamierzone..

a jaka masz wtyczke przy dyszlu w przyczepie? 7 czy 13 pin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marcin,

 

Znaczy, że coś jest nie tak - część instalacji 12V działa, a oświetlenie nie. Wygląda to tak - w kuchni / łazience są żarówki 12 i 220 - 220 działa jak trzeba, 12 nie działa. Przetwornica ma na wyjściu 12 - tak więc teraz będę musiał się dogrzebać dlaczego nie ma oświetlenia - bo jak rozumiem - powinno być.

 

No nic - przejżę całą instalację - to powinienem dojść co jest nie tak.

 

Jeszcze jedno pytanko - koło zlewu są dwa osobne przełączniki - jeden opisany jako 12V drugi jako 220V - czy jest to (w zamyśle) tylko włączanie lodówki?

 

Trochę irytujące, że brak dokumentacji - ale taka już przypadłość używanych przyczep (ale za to dostępnych)

 

Dzięki wszystkim,

Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica ma na wyjsciu 12 - tak wiec teraz bede musial sie dogrzebac dlaczego nie ma oswietlenia - bo jak rozumiem - powinno byc.

No niekoniecznie powinno, troche to absurdalne by bylo, aby swiecilo i 230 i 12 jednoczesnie. Zdublowane zarowki beda swiecily podejrzewam wtedy kiedy podlaczysz zewnetrzne zrodlo zasilania, np akumulator bo skoro obok masz takie na 230V to z zalozenia niepotrzebne jest zasilanie tych 12 voltowych z przetwornicy co nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedno pytanko - koło zlewu są dwa osobne przełączniki - jeden opisany jako 12V drugi jako 220V - czy jest to (w zamyśle) tylko włączanie lodówki?

Staszek

Jeśli przy kuchence są takie przełączniki to i owszem - tyczą się lodówki - jeden włącza ją na 12V a drugi na 230V.

Co do instalacji - coś mi się wydaje po Twoich opisach, że była tam instalacja 230V a ktoś "dodał" i zdublował instalację na 12V - jaką masz wtyczkę przy przyczepie? Może podłącz ją do samochodu i wypróbuj to oświetlenie na 12. Albo jeszcze jedna koncepcja - ktoś tam miał kiedyś akumulator i wymontował - a zasilanie tego oświetlenia szło tylko z tego akumulatora... Ciężko bez "widzenia" i "sprawdzenia" coś prorokować - ja Ci proponuję poeksperymentować trochę (np może być podłączone oświetlenie przyczepy na 12V pod któryś pin 7 pinowej wtyczki samochodu i wtedy będzie działać tylko jak np masz światła włączone w samochodzie.... :ok:

tylko doświadczalnie sprawdzisz - życzę powodzenia :)

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Może bezpiecznik do oświetlenia 12 V jest przepalony. U mnie jest tak :

 

- zewnętrzne 230 V zasila bezpośrednio żarówkę nad kuchnią, gniazdka (wszystkie), lodówkę, przechodzi także przez układ z transformatorem i jako 12 V zasila pozostałe żarówki, pomkę do wody, oraz lodówkę.

Lodówka posiada przełącznik 230 V / 12 V.

 

- zewnętrzne 12 V (gniazdo haka) zasila jak wyżej wymienione odbiorniki 12 Voltowe.

- dodatkowo wpiąłem akumulator 12 V.

 

nie posiadam przetwornicy.

 

Pozdrawiam

post-12956-imported-339ef2cc-b440-4fc9-9c0f-3f792006ec1c_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepę dostanę w swoje ręce jutro - dość się naoglądałem (również innych) - wtedy ją dokładnie przebadam. Widzę, że z tą elektryką to generalnie brak standardowych rozwiązań.

 

Bezpiecznik 12 znalazłem tylko w przetwornicy - a ponieważ pompka działa (i bezpiecznik jest OK) - to chyba nie to. Podłącze zewn. 12 żeby zobaczyć jak się zachowa elektryka - no i zacznę rozgrzebywać plątaninę :ok:

 

No i jeszcze sprawdzić jakie jest gniazdo do samochodu - czy jest ten bolec z 'oświetleniem przyczepy' - teraz tego nawet nie wiem...

 

Oj - czeka mnie ciekawy weekend... :)

 

Staszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.