Skocz do zawartości

lodowka sprzezarkowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam pytanie czy ktorys producent oferuje w przyczepach, kamperach lodowki sprzezarkowe? moja nie chlodzi, uzywam zewnetrznej sprezarkowej mysle ze z zasady jest lepsza niz absprpcyjna (dziala pewnie na amoniaku) co o tym sadzicie? Pozdrawiam Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe lodówki nie nadają się do przyczep ponieważ wnętrze sprężarki osadzone jest na sprężynkach i w momencie przewozu szopy , obija się ona ( sprężarka ) o ścianki i szybko sie uszkadza , weź spróbuj przesunąć lodówkę to na dole coś się zawsze obija , taki charakterystyczny dźwięk , to o tym mówię - chyba że nowe sa inaczej zbudowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwesti lodówek dorzucę moje 3 groszę. Sprężarkowe przedewszystkim głośniejsze od absorbcyjnych. I nie jesteś w stanie użyć takiej na dziko(na gaz). Fakt w transporcie mogą się czybciej uszkodzić. Jednak są dostępne w sprzedaży sprężarki pasujące do lodówek pracujące na 12V. Są drogie i trudno dostępne. Są dodatkowo jeszcze sprężarki, które mogą działać na 12V i 230V te są już kosmicznie drogie. Wiec polecam Tobie naprawę Twojej lodówki lub upolowanie następnej takiej z demobilu.

 

Gdybyś miał wiecej pytań na temat lodówek lub urządzeń chłodzących to wal na pw służę radą z racji zawodu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Czołem -

W Norauto dostępne są dwie, podobne gabarytami, lodówki turystyczne. Jedna (Ezetil) absorbcyjna, jest klasyczna - trójsystemowa (12/230/LPG). Druga (Waeco Mobicool C40) - dwusystemowa. Zawiera w sobie Peltiera na 12V (pewnie można podłączyć pod zasilacz) oraz kompresor na 230V. Niestety, ceny wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem -

W Norauto dostępne są dwie, podobne gabarytami, lodówki turystyczne. Jedna (Ezetil) absorbcyjna, jest klasyczna - trójsystemowa (12/230/LPG). Druga (Waeco Mobicool C40) - dwusystemowa. Zawiera w sobie Peltiera na 12V (pewnie można podłączyć pod zasilacz) oraz kompresor na 230V. Niestety, ceny wysokie.

 

Lodówki (czytaj chłodziarki ) na ogniwie Peltiera nadają się wyłącznie do korzystania w czasie jazdy samochodem gdzie akumulator będzie na bieżąco ładowany. Wydajność tego rozwiązania w lodówce nie jest imponująca a ogniwo żre masę prądu.

 

Turystyczne lodówki na agregatach to rząd 1000zł min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turystyczna lodówka sprężarkowa to niestety droga zabawka.

Mam w aucie i polecam tego producenta http://waeco.com/pl/produkty/3662_507.php

Zasilanie 12/24 lub 230, po wykryciu 230 samoczynnie przełącza się na nie.

Ceny nowych od 2600pln, używane na alledrogo praktycznie nie występują.

U Niemca paradoksalnie są one tańsze.

Szwagier ma w kamperze zwykłą małą lodóweczkę domową i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli ten konkretnie model Waeco (Peltier/kompresor). Cena - jak widać - 806 pln. Zaletą jest to, że w czasie jazdy chłodzi Peltier (jak wiadomo, obniża dość skutecznie temperaturę wnętrza o circa 15 - 20 st. względem temperatury otoczenia), a po zainstalowaniu się na kampie dalej ciągnie z gniazda 230VAC. I wtedy możliwe są także temperatury poniżej zera, niezależnie od temperatury otoczenia. Oprócz lodówki absorbcyjnej, mam jeszcze dwa "peltiery" - solidnego Campingaza oraz miękką "torbę-lodówkę". Obydwa urządzenia pracują w trakcie jazdy i schładzają wystarczająco to, co w nich wiozę. Warto pamiętać o zasilaniu "peltierów" poprzez przetwornicę impulsową, a nie ze zwykłego trafa plus prostownik. Zapewni to dostarczenie właściwego prądu i napięcia (stabilizacja), niezależnie od częstych spadków napięcia w kempingowej sieci 230VAC. A to przekłada się na ich skuteczność.

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś przerabiał temat takiej

http://allegro.pl/lodowka-turystyczna-45l-agregat-12v-230v-gaz-tani-i2193541916.html

 

bo zastanawiam się - 12V , 230V i gaz - ale nie znam się totalnie :niewiem: - a myślę ze fajny pomysł na dodatkową lodóweczke do przedsionka na zimne :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Robiłem eksperyment z miniaturową lodówką sprężarkową na 230 V, zakupioną w Makro.

Pamiętam, że na tabliczce stało napisane, że pobiera jakieś 150 W, a na pewno mniej, niż wydajność mojej przetwornicy.

Podłączyłem ją do 600 W przetwornicy z 12 na 230 V i ani drgnęła ale większość z Was bywa przecież na kempingach i ma prąd na kablu.

Zapewne potrzebuje większej mocy przy rozruchu i dalej leci już na umiarkowanym apetycie na prąd ale to i tak zbyt wiele, jak na wydajność solarów.

Tak więc pomysł, by używać lodówki sprężarkowej na dziko, nie koresponduje mocą solarów i pojemnością akumulatora.

Gdybym był „kempingowcem – okablowanym”, jak większość, to wyrzuciłbym to badziewie absorpcyjne z budy i używał wyłącznie takiej właśnie lodówki sprężarkowej.

Powoli dochodzę, do smętnego wniosku, że lodówka absorpcyjna, zasilana gazem, nie ma sensu.

Wyobraźcie sobie, jak takie coś nagrzewa wnętrze budy, a jeżeli na zewnątrz jest już 30 st., to ile będzie w środku po włączeniu „lodówki” ?

Nawiasem, co to za chłodzenie, jak wewnątrz tego cuda, panuje temperatura powyżej 10 st. ?

W praktyce lodówka absorpcyjna najlepiej działa w zimie, tyle że wtedy nie jest potrzebna, bo jest w niej tak zimno, jak szufladzie pod lodówką.

Myślę, że przy dzisiejszych temperaturach, bezpieczniej jest przejść na konserwy i zupki chińskie, a i tak zalewać wszystko etanolem, dla bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.