Skocz do zawartości

lodowka sprzezarkowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem ciekaw czy ma ktoś lodówkę sprężarkową podłączoną przez przetwornice ,a akumulator ładowany solarami. Proszę o podzielenie się doświadczeniami.

By zasilać  lodówkę  z przetwornicy musiał byś  mieć  zestaw solarów dwukrotnie większy od powierzchni dachu przyczepy :)

 

No ale tak serio to rzeczywiście marne szanse na dobry bilans zysków i strat energi . Tak dla porównania  ja mam dwa panele po 95W , aku 286Ah i o takim luksusie jak sprężarkowa na przetwornicy mogę  zapomnieć. 

 

 

Robiłem eksperyment z miniaturową lodówką sprężarkową na 230 V, zakupioną w Makro.

Pamiętam, że na tabliczce stało napisane, że pobiera jakieś 150 W, a na pewno mniej, niż wydajność mojej przetwornicy.

Podłączyłem ją do 600 W przetwornicy z 12 na 230 V i ani drgnęła 

Przetwornica do lodówki sprężarkowej nie tylko musi mieć odpowiedni wypiard (zapas mocy) ale także pełną  sinusoidę.Tego wymaga charakterystyka pracy samej sprężarki. Inaczej nie ruszy.

 

Witajcie mam pytanie czy ktorys producent oferuje w przyczepach, kamperach lodowki sprzezarkowe? moja nie chlodzi, uzywam zewnetrznej sprezarkowej mysle ze z zasady jest lepsza niz absprpcyjna (dziala pewnie na amoniaku) co o tym sadzicie? Pozdrawiam Robert

Obecnie większość  nowych przyczep ma wyłącznie sprężarkowe lodówki lecz zapomnij o biwakowaniu na dziko. 

 

 

Powoli dochodzę, do smętnego wniosku, że lodówka absorpcyjna, zasilana gazem, nie ma sensu.

Wyobraźcie sobie, jak takie coś nagrzewa wnętrze budy, a jeżeli na zewnątrz jest już 30 st., to ile będzie w środku po włączeniu „lodówki” ?

Nawiasem, co to za chłodzenie, jak wewnątrz tego cuda, panuje temperatura powyżej 10 st. ?

W praktyce lodówka absorpcyjna najlepiej działa w zimie, tyle że wtedy nie jest potrzebna, bo jest w niej tak zimno, jak szufladzie pod lodówką.

Myślę, że przy dzisiejszych temperaturach, bezpieczniej jest przejść na konserwy i zupki chińskie, a i tak zalewać wszystko etanolem, dla bezpieczeństwa.

Problem jest nie w samym rozwiązaniu a kondycji Twojej lodówki. Niestety z opisu wynika że Twoja już  odchodzi na emeryturę. 

Wymień  lodówkę  na sprawną . Wspomóż jej cyrkulację powietrza z zewnątrz i zmienisz zdanie co do absorpcyjnych lodówek. 

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecne lodówki pobierają ok. 70W , oczywiście przy rozruchu znacznie więcej,poza tym przetwornica musi mieć pełen sinus .Myślałem że ktoś takową wozi . Zadałem to pytanie również na podobnym forum, jeśli ktoś zainteresowany niech zerknie .

http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=16166

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka, którą testowałem z moją przetwornicą 600 W wygląda identycznie, tylko plakietka chyba inna.

Szkoda, że nie ruszyła na moim prądzie, bo mielibyśmy miarodajny test zasilania baterią 90 W w porywach.

Podejrzewam, że byłaby to totalna kicha z braku prądu.

Moja lodówka absorpcyjna ma jakieś trzy lata Kolego Pasjonat i chyba stało napisane w instrukcji, że obniża temperaturę o 15 st. względem otoczenia.

Skoro więc w budzie mam 28 st., to zaczyna mi się topić lód na elemencie chłodzącym, bo nie mam zamrażalnika i temperatura na dole wynosi właśnie 10 st. i szlus.

Próbowałem usprawnić pracę lodówki, poprzez dodatkowe otwory wentylacyjne i wentylatorki wspomagające przepływ powietrza, zastosowałem izolację z wełny mineralnej pomiędzy ścianami lodówki, a kuchnią gazową i bokami szafki ale rewelacji nie ma – więcej daje chyba ustawienie się ścianą lodówki na północ.

Piszę, o naprawdę wysokich temperaturach, rzędu 30 st., a ściana nasłoneczniona, ma wtedy jeszcze więcej – myślę, że cudów nie ma i żadna inna lodówka absorpcyjna ,nie potrafi więcej w takich warunkach.

W takich temperaturach pozostawienie włączonej lodówki na noc, przy zamkniętej budzie, to sauna, nawet z otwartym szyberdachem i wspomaganą elektrycznie wentylacją.

W praktyce wydawanie kasy na wymianę lodówki, nawet rzeczywiście padniętej, wydaje mi się dyskusyjne , bo to wszystko i tak diabła jest warte, jak na zewnątrz 30 st. i stoimy w słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba coś zrobiłeś nie tak, jakoś moja lodówka jest trochę starsza, ale temperatury 35 stopni nie robią wrażenia ... bo ma właściwie zrobioną cyrkulacjię, a blat jest chłodny.Fakt mam zamrażalnik, ale to chyba nie wpływa zbytnio na całokształt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby wszystko zgadza się z danymi producenta ale mam zamiar to sprawdzić jeszcze raz podczas wakacji.

Co do moich kombinacji, to zastosowałem 5 wentylatorków w różnych konfiguracjach : tłoczących, wysysających i tylko mieszających – szczęśliwie wszystko oddzielnie włączane.

Podczas testów wyszło, że część  z nich szkodzi, a część pomaga.

Czasami, jak rozmawiam ze znajomymi, to oni zawsze mają zdolne dzieci i dobre samochody – świat kurde nie jest sprawiedliwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja lodówka absorpcyjna ma jakieś trzy lata Kolego Pasjonat i chyba stało napisane w instrukcji, że obniża temperaturę o 15 st. względem otoczenia.

Skoro więc w budzie mam 28 st., to zaczyna mi się topić lód na elemencie chłodzącym, bo nie mam zamrażalnika i temperatura na dole wynosi właśnie 10 st. i szlus.

 

Piszę, o naprawdę wysokich temperaturach, rzędu 30 st., a ściana nasłoneczniona, ma wtedy jeszcze więcej – myślę, że cudów nie ma i żadna inna lodówka absorpcyjna ,nie potrafi więcej w takich warunkach.

- generalnie, lodówki absorpcyjne są zdolne obniżać znacznie bardziej, niż Kolega wskazał. W poprzedniej przyczepce miałem rodzimego Polara. Chłodziła jak wściekła, i to bez wspomagania wentylatorami. Obecnie mam Dometica i również radzi sobie świetnie. W obydwu przypadkach chodzi o "zewnętrzne temperatury chorwackie".

 

BTW mam wrażenie, że lodówki absorpcyjne nie "starzeją" się, co miałoby owocować ich coraz słabszym chłodzeniem. Ich śmierć bywa nagła i definitywna, bez sygnałów ostrzegawczych. I wtedy zaczynają ogrzewać swoje wnętrze... A w latach 60-tych XX wieku rodzice nabyli taką do mieszkania - chodziła "wiecznie".

;-)

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.