Skocz do zawartości
Maras

Niemiecki TüV -100km/h na przyczepę zarejestrowaną w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Maras

U naszych zachodnich sąsiadów czyli w Niemczech przepisy ruchu drogowego zezwalają na jazdę z przyczepą 80km/h i mimo corocznych zmian lub porawek nadal jest to obowiązujaca prędkość z jaką możemy jechać z przyczepą.Niemcy przewidują jednak odstępstwo od przepisów ruchu drogowego i jak spełnimy dodatkowe wymogi odnośnie holowania przyczepy to możemy legalnie jezdzić z przyczepą z predkością do 100km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem ,że skoro Niemcy mogą to pewnie obcokrajowiec też będzie mógł podróżować w ten sposób.Do niemieckiej granicy mam kilka minut jazdy więc czemu nie spróbować.

W internecie zlokalizowałem najbliższą stację diagnostyczną DEKRY ,która znajduje się zaledwie 35 km od mojego domu a mieści się w Pasewalku.Zadzwoniłem z pytaniem o "setkę" na przyczepę kempingową i usłyszałem miły głos : WILLKOMMEN....

Nie pozostało nic innego jak zapiąć przyczepę i pojechać do Niemiec na stację DEKRY.

Na miejscu na tej stacji, diagnosta po sprawdzeniu przyczepy oraz danych w swoim prawie pancernym laptopie wypisał kwity zezwalające na jazdę z predkością do 100km/h.

Następnie udałem się do Miejskiego Urzędu a dokładnie wydziału komunikacji w celu wydania nalepki .Miła Pani sprawdziła dokumenty z DEKRY i wypisała kwity do wydania nalepki ze znaczkiem gdzie nadano taką decyzję.

Z mojej strony pozostało tylko naklejenie jej z tyłu przyczepy.

Szkoda tylko ,że w Polsce zezwolenie te nie jest honorowane a naklejka jest tylko ozdobą .Ale w jakimś celu zostało to wyrobione i na pewno będzie przydatne.

post-208-0-83757200-1305025104_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kit

Marek a jakieś koszty ponosiłeś, opłaty itd? i jakie dokumenty musiałeś mieć ze soba i przedstawić? :hmm: Faktycznie fajna sprawa legalnie jechać 100km/h :ok: szkoda że u Nas ta opcja jeszcze w gre nie wchodzi :oslabiony:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

Ciekawe czy gdziekolwiek można jechać z taką prędkością oprócz naszych zachodnich sąsiadów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Spablo1

Nie mam za bardzo w tej chwili czasu aby zająć się poszukaniem konkretów, więc zadam pytanie:

czy myślicie, że w Polsce też można takie badania przeprowadzić, które będą honorowane w Niemczech ?

http://www.dekra.pl/Article/71/Stacje%20kontroli%20pojazdow/Specjalistyczne%20badania%20techniczne

Niby naklejka się zgadza :):ok:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maras

Tomek , z dokumentów to miałem dowód rejestracyjny przyczepy i po sprawdzeniu nr. VIN diagnosta przystąpił do dalszych czynności.

Co do kosztów to :

1. badanie przyczepy na stacji - 47 ÔéČ

2. naklejka ze znaczkiem - 2,50 ÔéČ

I tyle mnie to kosztowało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piotrekbb

Ciekawe czy gdziekolwiek można jechać z taką prędkością oprócz naszych zachodnich sąsiadów

Austria, bez homologacji jeśli przyczepa jest lekka czyli 750kg , ja tyle smigam moją i radary tego nie łapią , moja jest troszku cięższa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kamil_K

Nie mam za bardzo w tej chwili czasu aby zająć się poszukaniem konkretów, więc zadam pytanie:

czy myślicie, że w Polsce też można takie badania przeprowadzić, które będą honorowane w Niemczech ?

http://www.dekra.pl/Article/71/Stacje%20kontroli%20pojazdow/Specjalistyczne%20badania%20techniczne

Niby naklejka się zgadza :):ok:

Tak stacja DEKRY w Warszawie jako jedyna w Polsce (przynajmniej tak było w zeszłym roku) ma uprawnienia do dokonywania "niemieckich przeglądów" ale to że zdzierają jak mogą to już inny temat ... przykład:

naklejka "ekologiczna" do wjazdu do miast w DE u nich kosztuje 79zl sic!!

http://www.dekra.pl/Article/25/Nalepka%20ekologiczna/Nalepka%20ekologiczna%20%20%20kup%20w%20DEKRA%20Polska%20%20od%20reki

normalnie w DE kosztuje 4,90ÔéČ ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z Was orientował się może czy takiego badania nie można przeprowadzić na zwykłej okręgowej stacji badawczej która robi przeglądy przyczep? Czy to musi być tylko i wyłącznie ten TUV niemiecki. Szczególnie że w moim Hobby jest w przednim kufrze naklejka prducenta na której jest napisane że maksymalna prędkość z jaką może jechać przyczepa to jest (teraz nie pamiętam dokładnie) 100 albo 110 km/h

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Karlik

Nie można ... jest chyba jedna DEKRA pod Warszawą ....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kamil_K

Czyli najlepsza opcja to wycieczka do DE na pierwszą przy granicy stację kontroli pojazdów ;)

Albo tak zaplanować trasę przez Niemcy żeby odwiedzić na początku podróży stację kontroli i dalej pomykać już z prędkością 100km/h :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Karlik

Z tego co słyszałem , jak masz amortyzatory i AKS to bez problemu :banan:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

Napisałem maila do Dekry w Warszawie w sprawie tej homologacji która się ładnie nazywa T100 i o to co dostałem w odpowiedzi:

"

Witam Panie Bartoszu,

Informuję, że sieć Stacji Kontroli Pojazdów Partner DEKRA na terenie Polski może wykonać badanie T-100 dla przyczepki.

Najbliższe SKP Partner DEKRA ( w pobliży Bielska Białej) znajduje się w Żywcu, Wiśle oraz Skoczowie.

W razie dokładniejszych ustaleń lub pytań proszę o kontakt

pozdrawiam

Hubert Banasiewicz

Koordynator Techniczny

Stacji Kontroli Pojazdów Partner DEKRA

---------------------------------------------------------------------

DEKRA Polska Sp. z o.o.

Dział Stacji Kontroli Pojazdów

Aleja Krakowska 2a, 02-284 Warszawa

tel: +48.22.5773 637, fax: +48.22.5773 636

Mobile: +48 660 728 331

hubert.banasiewicz@dekra.pl, http://www.dekra.pl

"

Tak więc trzeba pisać do Dekry i pytać się o stacje partnerskie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kamil_K

A pytałeś przy okazji o koszt tego badania na terenie Polski?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Karlik

No proszę , jak niemieckie stacje wchodzą na polski rynek , nie wiedziałem :niewiem:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bartosz_b

O koszty się nie pytałem ale dzwoniłem i przekierowali mnie na stacje diagnostyczną i w ogóle się okazuje że do zrobienia takiego certyfikatu trzeba załatwić sobie oświadczenie producenta o tym że dana przyczepka może poruszać się z taką prędkością i dodatkowo najlepiej też od producenta (jak nie ma takiej możliwości to wystarczy oświadczenie właściciela przyczepy z dokumentacją zdjęciową) wykaz wyposażenia czyli rodzaj hamulca najazdowego, amortyzatorów, opon i zaczepu stabilizowanego. Jak ma się to wszystko to razem z kserem dowodu rejestracyjnego można to do nich wysłać i na tej podstawie wystawiają TUV.

Aktualnie jestem po napisaniu maila do Hobby i zobaczymy czy przyślą mi potrzebną dokumentację.

Właśnie sprawdziłem maila i mam odpowiedź (myślałem że dłużej to będzie trwać) w przypadku Hobby nie ma problemu wystarczy im podesłać skan dowodu rejestracyjnego i zdjęcie tabliczki znamionowej i przysyłają potrzebne oświadczenie

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi