Skocz do zawartości
szary11

Miejsca, które warto odwiedzić podczas Zlotu

Rekomendowane odpowiedzi

szary11

W tym temacie chciałbym zaproponować miejsca, które można odwiedzić podczas Zlotu. W wolnych chwilach będę dorzucał nowe punkty wraz z odległościami od miejsca spotkania, czyli miejscowości Danowskie. Informację będę czerpał z przewodników. Ewentualnie dorzucę coś od siebie :)

Startujemy! :hehe:

1. Augustów - około 27km - przy ul. 29 Listopada warto obejrzeć Śluzę na Kanale Augustowskim. Komora Śluzy z lat 1947-48 zastąpiła oryginalną, wysadzoną przez Niemców konstrukcję, zbudowaną w latach 1825-26.po lewej stronie kanału stoi dom śluzowego. Budynekma formę barokową jednak powstał w latach 30 XX wieku.

Na tej samej ulicy można odwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego.

W Augustowie można pouprawiać sporty wodne (kajaki, żagle, rowery, narty), mozna też odbyć rejs statkiem.

2. Przewięź - około 22km - otoczona lasami wieś jst największym letniskiem w okolicy Augustowa. Leży pomiędzy jeziorami Białym i Studzienicznym, które łączy śluza wybudowana w latach 1826-27. Do dziś zachowała się oryginalna konstrukcja śluzy. Operatorzy podobnie jak blisko 180lat temu, ręcznymi lewarami podnoszą zastawki, którymi reguluje się poziom wody w komorze śluzy.

W okolicy jest sporo ciekawych miejsc biwakowych. Infrastruktura nie jest zbytnio rozbudowana, ale przyroda rekompensuje braki :hehe: Odwiedzaliśmy te miejsca - POLECAMY! :hop1:

3. Studzieniczna - około 22km - tuż przy Przewięzi. Do obejrzenia drewniany kościół z I polowy XIXw. Wewnątrz XVII-XIX wieczne obrazy. Sanktuarium Maryjne w kaplicy na wyspie z 1872 roku z cudownm obrazem Matki Boskiej Studzienicznej. Obok kaplicy studzienka, z której woda ma posiadać właściwości uzdrawiające. Miejsce było odwiedzone przez Papieża Jana Pawła II.

4. Giby - około 24km - wieś założona w 1594 roku przez osoczników opiekujących się królewską Puszczą Przełomską. Do obejrzenia Kościół św. Anny z 1914r. Wnetrze zdobią piękne poroża i rzeźby. Naprawdę piękny kościółek.

Na wzgórzu przy szosie wznosi się krzyż otoczony głazami. Pomnik ku czci mieszkanców Suwalszczyzny wymordowanych przez NKWD.

5. Sejny - około 32km - warto tu zajrzeć do Bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP z początki XVIIw. Wewnątrz piękny ołtarz, organy i słunąca cudami figura gotycka tzw. Madonna Szafkowa z ok. 1400r. Do Bazyliki przylega Klasztor Dominikanów. Masywne mury dają wrażenie pobytu w zamku Miejsce warte odwiedzenia.

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

Powyższą traskę można przejechać jako całość. Punkty następują po sobie, bądź są dość blisko. Objechanie tych punktów zajęło nam około 3h. My pojechaliśmy jeszcze dalej, ale o następnych miejscach napisze później.

W dyskusjach padł temat Aquaparku w Druskiennikach. Deko daleko od miejsca zlotu... ale :] :

7. Suwałki!!! - okolo 24km - w zeszłum roku otworzono aquapark : http://www.aquapark....pl/galeria.html

Na Ltwę chyba nie ma po co jechać by się pomoczyć. Poza tym Suwałi sa pięknie rozwijającym sie miastem, w minionych latach na prawdę sporo się zmieniło. Jednak poza aquaparkiem to trudno mi coś jeszcze polecić do odwiedzenia.

Teraz zaproponuję wycieczkę wokoło Wigier. "Wymiatacze" mogliby objechać jeziorko rowerem :hop1: Jednak to raczej wyczyn na urlop niż na Zlot.

8. Gawryh Ruda/Płociczno - około 14km - tu poleciłbym przejażdżkę kolejką wąskotorową (trasa prawie 20km w obie strony). Piękne krajobrazy, piękna natura. Mozna też skorzystać z usług stadniny koni.

9. Wigry - około 21km - to niewielka wioska polożona na półwyspie w północno-zachodniej częsci jeziora Wigry. istniało tu prawdopodobnie grodzisko Jadźwingów, a w XIVw. stanął tu dwór mysliwski królów polskich i książąt litewskich. Najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem Suwalszczyzny jest mieszczący sie tu klasztor Kamedułów z przełomu XVII/XVIIw. wraz z Kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Reklamą może być tu fakt, że miejsce te było odwiedzone w 1999r. przez naszego Papieża.

Z przystani pod klasztorem wyrusza w rejsy po jeziorze statek TRYTON. Rejs trw około 1,5h.

10. Osowiec Twierdza - około 97km - punkt daleki ale warty uwagi, bo:

- twierdzę wojskową w Osowcu władze carskie budowały od 1882 do 1915r. Złożona jest z 4 fortów wzniesionych po obu stronach rzeki Biebrzy. podczas I WŚ twierdza broniła się skutecznie ponad 11 miesięcy. Rosjanie opuścili ją 22.08.1915r. po serii niemieckich ataków gazowych. Znaczna jej część jest obecnie zrujnowana (wysadzona w powietrze). Centralny fort nr.1 można zwiedzać pod opieką przewodnika wojskowego.

- ścieżka przyrodnicza - ponad 2km trasa prowadzona w większości drewnianymi pomostami nad bagnami do najciekawszych punktów widokowych, gdzie z wysokich ambon można podpatrywać przyrodę.

- a po trzecie bunkry te odwiedzam niemal co roku (zawsze zapierają dech jak się je widzi), a przy okazji miejsce wybraliśmy jako plener po ślubie :hop1:

11. Smolniki - około 47km - to niewielka wieś położona przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Nieopodal wsi znajduje się punkt widokowy "U Pana Tadeusza". Na szczycie 70-cio metrowej skarpy znajduje się wiata z której rozpościera się widok znany z większości pocztówek z suwalszczyzny. W dole widać jeziora Kojle (z parwej) i Perty (z lewej) oraz nieco bliżej, małe okrągłe jezioro Purwin. Za jeziorami wznoszą się niewielkie, zalesione wzniesienia - góra Zalewki, Olejna i Tabaczyna. Daleko w tle widać charakterystyczny stożek Cisowej Góry.

12. Cisowa Góra - około 41km - (góra zwana także Suwalską Fudżijamą) - wzniesienie utworzone przez morenę czołową . Leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, koło wsi Gulbieniszki. Wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. Wzniesienie ma charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu

cdn.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maćki

Miejsca faktycznie warte obejżenia . Przy śluzie w Przewięzi można w lecie kupić wspaniałe jagodzianki . Może w maju będą inne smakołyki ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11

Się okaże :) Niebawem jeszcze coś napiszę, gdzie można zjeść coś dobrego z kuchni litewskiej. Mam nadzieję, że te wskazówki się przydadzą przy wycieczkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cathay

Około stówki jest do Druskienik które same są fajne, a dodatkowo od kilku lat maja atrakcję w postaci cudownego aquaparku. Byłem w bardzo wielu w Europie, ale ten jest jednym z najlepszych. Fajne baseny, super zjeżdżalnie i przepiękne sauny (niestety tam zachód nie dotarł jeszcze w pełni i tylko raz w miesiącu jest normalnie). Polecam. Do Kowna tez blisko.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Druskieniki

http://www.akvapark.lt/pl/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek l

A we Frackach jest prawdziwa Ruska Bania, taka co sie witkami trzeba okladac i polewa sie wode na rozpalone kamienie.

A potem hyc do Hanczy lodowatej.

Jest stam super, bylem, to wiem...

J.

I nie raz...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cathay

polewa sie wode na rozpalone kamienie.

Albo i wÓdą :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ed

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cathay

. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Zawsze jak jestem na Podlasiu, to przywożę do Pyrlandii sękacza. Bomba kaloryczna, ale jaki smak :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AKISSJG

Co do zjedzenia to polecam restaurację Jelonek w Jeleniewie, podają tam naprawdę smaczną kuchnię ( a w szczególności pyszne kartacze - prawda Maćku). Specjalnością tego rejonu jest deser o nazwie mrowisko, naprawdę ciekawa kompozycja smakowa.

Dla wszystkich obierzy światów do odwiedzenia w okolicy jest Św. Lipka i mosty w Stańczykach, o Dolinie Rospudy (obłudy) nie wspominając.

Ogólnie ciekawe tereny i jest co obejrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11

Około stówki jest do Druskienik

Wystarczy już tylko do Suwałk podjechać :) Ale o tym jeszcze napiszę :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hippis
Napisano (edytowane)

witam

Około 40 km na wschód od Augustowa, w okolicy miasta Lipsk można natrafić na mniejsze i większe kompleksy bunkrów poradzieckich. większość zachowana w nienaruszonym stanie od budowy bo Stalin nie zdążył przed frontem ich uzbroić, to dla miłośników historii. w samym Lipsku było kiedyś muzeum regionalne (czy ndal funkcjonuje to nie wiem). Śluż na Kanale Augustowskim jest do obejrzenia kilka aż do granicy polsko-białoruskiej. Ostatnia śluza graniczna była niedawno wspólnymi siłami odnawiana. Na trasie z Augustowa do wspomnianego Lipska jest jeszcze uroczysko i mogiła powstańcza z ciekawą ścieżką dydaktyczną, ale nie pamiętam dokładnie jak się to miejsce zwie. jak sobie przypomnę to dopiszę. Ogólnie to w okolicy jest sporo miejsc widokowych. Można jeszcze zahaczyć o Biebrzański Park Narodowy (ładne dla ludzi, którzy kochają naturę),

podrawiam

p.s. miejsce, o którrym pisałem nazywa się Kozi Rynek.

Edytowane przez hippis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ted69

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

Zaraz obok skansenu jest bardzo fajny zajazd - "U┼żeiga", z kuchnia regionalna litewska - polecam

uzeiga.jpg

http://www.punsk.com.../skansen_pl.htm

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Na sekacza warto sie wybrac na jakis festym folklorystyczny i zobaczyc jak sie to robi a pozniej kupic taki jeszcze cieply, prosto z ogniska.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
stef

Jeśli jeszcze nie byliście nad Kanałem Augustowskim to koniecznie musicie go zobaczyć.

Kiedyś zrobiłem mały przewodnik po kanale: http://mojuaz.com/kanal/Kanal_Augustowski.pdf - może się komuś przyda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
comsio
Napisano (edytowane)

W 2008 roku zwiedziłem Wigry itd. Fajny 3- poziomowy camping w Bryzgielu. Warto jeszcze raz tam pojechać. I na zlot pojadę, posmakować żytniego bimberku :) kartaczy itd. Były również tam ryby do połowów, naprawdę polecam. :blagac:

Edytowane przez comsio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
szary11

Cosimo, też byłem na tym kempingu. Nawet 2 razy. Kemping jest fajny, dla mnie nawet bardzo. Ale te dzieciaki (obsłga)... :)

Cały czas się czuło ich oddech na plecach. Pilnują by żadna złotówka im nie przepadła (np. chwilowa paro minutowa wizyta gości z poza kempingu i już płać). Ciągle filują co robisz. Tak deko nie swojo się czułem, mimo, że sumienie miałem czyste :)

PS. Niebawem dorzucę kilka nowych punktów do zwiedzenia - już zebrałem informacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi