Skocz do zawartości
szary11

Miejsca, które warto odwiedzić podczas Zlotu

Rekomendowane odpowiedzi

szary11

W tym temacie chciałbym zaproponować miejsca, które można odwiedzić podczas Zlotu. W wolnych chwilach będę dorzucał nowe punkty wraz z odległościami od miejsca spotkania, czyli miejscowości Danowskie. Informację będę czerpał z przewodników. Ewentualnie dorzucę coś od siebie :)

 

Startujemy! :hehe:

 

1. Augustów - około 27km - przy ul. 29 Listopada warto obejrzeć Śluzę na Kanale Augustowskim. Komora Śluzy z lat 1947-48 zastąpiła oryginalną, wysadzoną przez Niemców konstrukcję, zbudowaną w latach 1825-26.po lewej stronie kanału stoi dom śluzowego. Budynekma formę barokową jednak powstał w latach 30 XX wieku.

Na tej samej ulicy można odwiedzić Muzeum Kanału Augustowskiego.

W Augustowie można pouprawiać sporty wodne (kajaki, żagle, rowery, narty), mozna też odbyć rejs statkiem.

 

2. Przewięź - około 22km - otoczona lasami wieś jst największym letniskiem w okolicy Augustowa. Leży pomiędzy jeziorami Białym i Studzienicznym, które łączy śluza wybudowana w latach 1826-27. Do dziś zachowała się oryginalna konstrukcja śluzy. Operatorzy podobnie jak blisko 180lat temu, ręcznymi lewarami podnoszą zastawki, którymi reguluje się poziom wody w komorze śluzy.

W okolicy jest sporo ciekawych miejsc biwakowych. Infrastruktura nie jest zbytnio rozbudowana, ale przyroda rekompensuje braki :hehe: Odwiedzaliśmy te miejsca - POLECAMY! :hop1:

 

3. Studzieniczna - około 22km - tuż przy Przewięzi. Do obejrzenia drewniany kościół z I polowy XIXw. Wewnątrz XVII-XIX wieczne obrazy. Sanktuarium Maryjne w kaplicy na wyspie z 1872 roku z cudownm obrazem Matki Boskiej Studzienicznej. Obok kaplicy studzienka, z której woda ma posiadać właściwości uzdrawiające. Miejsce było odwiedzone przez Papieża Jana Pawła II.

 

4. Giby - około 24km - wieś założona w 1594 roku przez osoczników opiekujących się królewską Puszczą Przełomską. Do obejrzenia Kościół św. Anny z 1914r. Wnetrze zdobią piękne poroża i rzeźby. Naprawdę piękny kościółek.

Na wzgórzu przy szosie wznosi się krzyż otoczony głazami. Pomnik ku czci mieszkanców Suwalszczyzny wymordowanych przez NKWD.

 

5. Sejny - około 32km - warto tu zajrzeć do Bazyliki mniejszej Nawiedzenia NMP z początki XVIIw. Wewnątrz piękny ołtarz, organy i słunąca cudami figura gotycka tzw. Madonna Szafkowa z ok. 1400r. Do Bazyliki przylega Klasztor Dominikanów. Masywne mury dają wrażenie pobytu w zamku Miejsce warte odwiedzenia.

 

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

 

Powyższą traskę można przejechać jako całość. Punkty następują po sobie, bądź są dość blisko. Objechanie tych punktów zajęło nam około 3h. My pojechaliśmy jeszcze dalej, ale o następnych miejscach napisze później.

 

W dyskusjach padł temat Aquaparku w Druskiennikach. Deko daleko od miejsca zlotu... ale :] :

 

7. Suwałki!!! - okolo 24km - w zeszłum roku otworzono aquapark : http://www.aquapark....pl/galeria.html

Na Ltwę chyba nie ma po co jechać by się pomoczyć. Poza tym Suwałi sa pięknie rozwijającym sie miastem, w minionych latach na prawdę sporo się zmieniło. Jednak poza aquaparkiem to trudno mi coś jeszcze polecić do odwiedzenia.

 

 

Teraz zaproponuję wycieczkę wokoło Wigier. "Wymiatacze" mogliby objechać jeziorko rowerem :hop1: Jednak to raczej wyczyn na urlop niż na Zlot.

 

8. Gawryh Ruda/Płociczno - około 14km - tu poleciłbym przejażdżkę kolejką wąskotorową (trasa prawie 20km w obie strony). Piękne krajobrazy, piękna natura. Mozna też skorzystać z usług stadniny koni.

 

9. Wigry - około 21km - to niewielka wioska polożona na półwyspie w północno-zachodniej częsci jeziora Wigry. istniało tu prawdopodobnie grodzisko Jadźwingów, a w XIVw. stanął tu dwór mysliwski królów polskich i książąt litewskich. Najpiękniejszym i najcenniejszym zabytkiem Suwalszczyzny jest mieszczący sie tu klasztor Kamedułów z przełomu XVII/XVIIw. wraz z Kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Reklamą może być tu fakt, że miejsce te było odwiedzone w 1999r. przez naszego Papieża.

Z przystani pod klasztorem wyrusza w rejsy po jeziorze statek TRYTON. Rejs trw około 1,5h.

 

10. Osowiec Twierdza - około 97km - punkt daleki ale warty uwagi, bo:

- twierdzę wojskową w Osowcu władze carskie budowały od 1882 do 1915r. Złożona jest z 4 fortów wzniesionych po obu stronach rzeki Biebrzy. podczas I WŚ twierdza broniła się skutecznie ponad 11 miesięcy. Rosjanie opuścili ją 22.08.1915r. po serii niemieckich ataków gazowych. Znaczna jej część jest obecnie zrujnowana (wysadzona w powietrze). Centralny fort nr.1 można zwiedzać pod opieką przewodnika wojskowego.

- ścieżka przyrodnicza - ponad 2km trasa prowadzona w większości drewnianymi pomostami nad bagnami do najciekawszych punktów widokowych, gdzie z wysokich ambon można podpatrywać przyrodę.

- a po trzecie bunkry te odwiedzam niemal co roku (zawsze zapierają dech jak się je widzi), a przy okazji miejsce wybraliśmy jako plener po ślubie :hop1:

 

11. Smolniki - około 47km - to niewielka wieś położona przy północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Nieopodal wsi znajduje się punkt widokowy "U Pana Tadeusza". Na szczycie 70-cio metrowej skarpy znajduje się wiata z której rozpościera się widok znany z większości pocztówek z suwalszczyzny. W dole widać jeziora Kojle (z parwej) i Perty (z lewej) oraz nieco bliżej, małe okrągłe jezioro Purwin. Za jeziorami wznoszą się niewielkie, zalesione wzniesienia - góra Zalewki, Olejna i Tabaczyna. Daleko w tle widać charakterystyczny stożek Cisowej Góry.

 

12. Cisowa Góra - około 41km - (góra zwana także Suwalską Fudżijamą) - wzniesienie utworzone przez morenę czołową . Leży na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, koło wsi Gulbieniszki. Wznosi się na wysokość 256 m n.p.m. Wzniesienie ma charakterystyczny kształt przypominający stożek krateru wulkanu

 

 

 

 

cdn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
maćki

Miejsca faktycznie warte obejżenia . Przy śluzie w Przewięzi można w lecie kupić wspaniałe jagodzianki . Może w maju będą inne smakołyki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szary11

Się okaże :) Niebawem jeszcze coś napiszę, gdzie można zjeść coś dobrego z kuchni litewskiej. Mam nadzieję, że te wskazówki się przydadzą przy wycieczkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cathay

Około stówki jest do Druskienik które same są fajne, a dodatkowo od kilku lat maja atrakcję w postaci cudownego aquaparku. Byłem w bardzo wielu w Europie, ale ten jest jednym z najlepszych. Fajne baseny, super zjeżdżalnie i przepiękne sauny (niestety tam zachód nie dotarł jeszcze w pełni i tylko raz w miesiącu jest normalnie). Polecam. Do Kowna tez blisko.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Druskieniki

http://www.akvapark.lt/pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jacek l

A we Frackach jest prawdziwa Ruska Bania, taka co sie witkami trzeba okladac i polewa sie wode na rozpalone kamienie.

 

A potem hyc do Hanczy lodowatej.

 

Jest stam super, bylem, to wiem...

 

J.

 

I nie raz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cathay

polewa sie wode na rozpalone kamienie.

Albo i wÓdą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ed

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cathay

. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

Zawsze jak jestem na Podlasiu, to przywożę do Pyrlandii sękacza. Bomba kaloryczna, ale jaki smak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AKISSJG

Co do zjedzenia to polecam restaurację Jelonek w Jeleniewie, podają tam naprawdę smaczną kuchnię ( a w szczególności pyszne kartacze - prawda Maćku). Specjalnością tego rejonu jest deser o nazwie mrowisko, naprawdę ciekawa kompozycja smakowa.

Dla wszystkich obierzy światów do odwiedzenia w okolicy jest Św. Lipka i mosty w Stańczykach, o Dolinie Rospudy (obłudy) nie wspominając.

Ogólnie ciekawe tereny i jest co obejrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szary11

Około stówki jest do Druskienik

 

 

Wystarczy już tylko do Suwałk podjechać :) Ale o tym jeszcze napiszę :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hippis
Napisano (edytowane)

witam

 

 

Około 40 km na wschód od Augustowa, w okolicy miasta Lipsk można natrafić na mniejsze i większe kompleksy bunkrów poradzieckich. większość zachowana w nienaruszonym stanie od budowy bo Stalin nie zdążył przed frontem ich uzbroić, to dla miłośników historii. w samym Lipsku było kiedyś muzeum regionalne (czy ndal funkcjonuje to nie wiem). Śluż na Kanale Augustowskim jest do obejrzenia kilka aż do granicy polsko-białoruskiej. Ostatnia śluza graniczna była niedawno wspólnymi siłami odnawiana. Na trasie z Augustowa do wspomnianego Lipska jest jeszcze uroczysko i mogiła powstańcza z ciekawą ścieżką dydaktyczną, ale nie pamiętam dokładnie jak się to miejsce zwie. jak sobie przypomnę to dopiszę. Ogólnie to w okolicy jest sporo miejsc widokowych. Można jeszcze zahaczyć o Biebrzański Park Narodowy (ładne dla ludzi, którzy kochają naturę),

 

 

podrawiam

 

p.s. miejsce, o którrym pisałem nazywa się Kozi Rynek.

Edytowane przez hippis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ted69

6. Puńsk - około 55km - wioseczka, której mieszkańcy to w wiekszości Litwini. Warto to zobaczyć zagrode litewską - tj. muzeum na wolnym powietrzu (przy wjeździe od Sejn) oraz prywatną izbę etnograficzną z przeszło 2 tys. eksponatów. Miejsce wmiarę ciekawe.

Zaraz obok skansenu jest bardzo fajny zajazd - "U┼żeiga", z kuchnia regionalna litewska - polecam

uzeiga.jpg

 

http://www.punsk.com.../skansen_pl.htm

 

Ruska Bania jest we Frąckach. A w Sejnach warto wstąpić na sękacza (specyfik ciastkarzy)

 

Na sekacza warto sie wybrac na jakis festym folklorystyczny i zobaczyc jak sie to robi a pozniej kupic taki jeszcze cieply, prosto z ogniska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
stef

Jeśli jeszcze nie byliście nad Kanałem Augustowskim to koniecznie musicie go zobaczyć.

Kiedyś zrobiłem mały przewodnik po kanale: http://mojuaz.com/kanal/Kanal_Augustowski.pdf - może się komuś przyda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
comsio
Napisano (edytowane)

W 2008 roku zwiedziłem Wigry itd. Fajny 3- poziomowy camping w Bryzgielu. Warto jeszcze raz tam pojechać. I na zlot pojadę, posmakować żytniego bimberku :) kartaczy itd. Były również tam ryby do połowów, naprawdę polecam. :blagac:

Edytowane przez comsio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szary11

Cosimo, też byłem na tym kempingu. Nawet 2 razy. Kemping jest fajny, dla mnie nawet bardzo. Ale te dzieciaki (obsłga)... :)

 

Cały czas się czuło ich oddech na plecach. Pilnują by żadna złotówka im nie przepadła (np. chwilowa paro minutowa wizyta gości z poza kempingu i już płać). Ciągle filują co robisz. Tak deko nie swojo się czułem, mimo, że sumienie miałem czyste :)

 

 

 

 

 

PS. Niebawem dorzucę kilka nowych punktów do zwiedzenia - już zebrałem informacje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

×