Skocz do zawartości

przewaga wtyczki 13 bolcowej nad 7 i aku


Miodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z tymi przeciwmgielnymi to jest tak w Holandii, że dociągają do gniazda 7 pionowego w miejsce (pin przeciwmgielny) dodatkowy kabelek prosto z akumulatorka oczywiście przez bezpiecznik( średnica kabelka 4 mm) zabezpieczenie 30A.

I wtedy problem znika ze światłami :bukiet:

Światełka przeciwmgielne są włączane przez przekaźnik więc problem palenia się przeciwmgielnego w czasie jazdy nie występuje .

Ja używam na postojach przelotowych akku z auta i nigdy się nie zdziwiłem rano ;)Nie ma za bardzo możliwości na wykończenie akku na postoju przelotowym..jak zatrzymuje się na noc to lodówkę załączam od razu z 12v na gaz;)

Niestety cała ta przeróbka ma swoje wady nie działa przeciwmgielne w przyczepie..

Dlatego najlepiej 13 PIN zamontować lub dwa gniazda 7 PIN i zapomnieć o problemie;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Dlatego najlepiej 13 PIN zamontować lub dwa gniazda 7 PIN i zapomnieć o problemie;)

 

Lub 13 i przejściówka na wszelki wypadek...

 

Fux musisz bardziej sprecyzować słowo przejściówka. Taka zwykła, jak już wyżej pisałem załatwi sprawę połowicznie, a nawet wcale. Dobra jest tylko w wariancie : auto - 13 pin - przejściówka 13/7 - towarówka 7 pin.

W przypadku gdy 13 pin mamy w aucie, a 7 pin w przyczepie, żadna przejściówka nic nie da.

Gdy 13 mamy w aucie i 2 x 7 pin w przyczepie to robimy przedłużacz z rozwidleniem z 13 pin na 2 wtyczki po 7 pin, a jeśli 13 pin mamy w przyczepie, to robimy 2 x 7 pin w aucie i przedłużacz z rozwidleniem w drugą stronę. Nie można uogólniać, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać z osobna. Jeżeli oczywiście nie ma trudności obiektywnych robimy 13 pin i w aucie i w przyczepie i mamy problem z głowy. :bukiet:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fux musisz bardziej sprecyzować słowo przejściówka. Taka zwykła, jak już wyżej pisałem załatwi sprawę połowicznie, a nawet wcale. Dobra jest tylko w wariancie : auto - 13 pin - przejściówka 13/7 - towarówka 7 pin.

To miałem na mysli.

Myślałem, że jest to klarowne...

 

Zakladałem, że auto/przyczepa 13/13.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Fux musisz bardziej sprecyzować słowo przejściówka. Taka zwykła, jak już wyżej pisałem załatwi sprawę połowicznie, a nawet wcale. Dobra jest tylko w wariancie : auto - 13 pin - przejściówka 13/7 - towarówka 7 pin.

To miałem na mysli.

Myślałem, że jest to klarowne...

 

Zakladałem, że auto/przyczepa 13/13.

 

Tak, tak, ja też tak zrozumiałem, ale parę postów było postawione pytanie o kombinacji 13 pin i 7 pin i mogło to spowodować problem z doborem odpowiedniej przejściówki :bukiet:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiając sprawę jasno przy kombinacji gniazdo 7 pin w aucie i wtyczka 13 pin w przyczepie,przy użyciu odpowiedniej przejściówki, mamy tylko to co niezbędne do przepisowej jazdy (czy odwrotnie też czyli 13 pin w aucie i 7 pin w przyczepie?).

Czy wtyczka 13 pinowa to wtyczka ogólnoeuropejska czy niemiecka?

Jak jest w przyczepach ściąganych z Holandii - jakie są przeważnie wtyczki?

A jakie są w angielkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Stawiając sprawę jasno przy kombinacji gniazdo 7 pin w aucie i wtyczka 13 pin w przyczepie,przy użyciu odpowiedniej przejściówki, mamy tylko to co niezbędne do przepisowej jazdy (czy odwrotnie też czyli 13 pin w aucie i 7 pin w przyczepie?).

Czy wtyczka 13 pinowa to wtyczka ogólnoeuropejska czy niemiecka?

Jak jest w przyczepach ściąganych z Holandii - jakie są przeważnie wtyczki?

A jakie są w angielkach?

 

Pierwsza sprawa - dokładnie tak jak piszesz. Jeśli występuje kombinacja 13 pin - 7 pin lub 7 pin - 13 pin mamy to co jest niezbędne do jazdy. Żeby zyskać coś więcej musi być :

13 pin - 2 x 7 pin

2 x 7 pin - 13 pin

13 pin - 13 pin

2 x 7 pin - 2 x 7 pin

 

Sprawa druga. Wtyczka 13 pin jest znormalizowaną wtyczką. W przyczepach z Holandii i angielkach jest różnie, podobnie jak w niemieckich, francuskich, belgijskich i i każdych innych, zależy to tylko od fantazji, lub jej braku właściciela.

 

Aha, kwestię światła przeciwmgielnego już koledzy opisywali i taka kombinacja jest także możliwa do realizacji w konfiguracji 7 pin - 7 pin, albo 7 pin - 13 pin, ale wtedy musisz przerabiać wtyczkę 13 pin w przyczepie niestety.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zalóż w aucie 13 + przejściówkę na 7 i jest gotowy na każdą ewentualność.

Koszty niewielkie-święty spokój bezcenny...

 

Fux, czy te 7 pin to masz na myśli wtyczkę przyczepy ? Bo to ważne jest. Jeśli tak to tylko zamiast światła przeciwmgielnego można mieć prąd w przyczepie (lampki, pompka)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

A jak jest w nowych przyczepach?

Takich kupowanych prosto z salonu? Można sobie wybrać?

 

A na przeglądzie rejestracyjnym przyczepy nie sprawdzają działania przeciwmgielnego w światłach przyczepy?

 

PS

Czyli bałagan dokładnie taki sam jak w zwykłych wtyczkach prądowych. Już parę lat temu Jeremy Clarkson (ten z TopGear`a) wyśmiewał się z Unii Europejskiej, że określają krzywiznę banana, wzorzec jabłka itd, a nie potrafią znormalizować głupich wtyczek i człowiek w paru krajach musi młotkiem wbijać wtyczkę do gniazdka :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Rozumiem.

A jak jest w nowych przyczepach?

Takich kupowanych prosto z salonu? Można sobie wybrać?

 

A na przeglądzie rejestracyjnym przyczepy nie sprawdzają działania przeciwmgielnego w światłach przyczepy?

 

PS

Czyli bałagan dokładnie taki sam jak w zwykłych wtyczkach prądowych. Już parę lat temu Jeremy Clarkson (ten z TopGear`a) wyśmiewał się z Unii Europejskiej, że określają krzywiznę banana, wzorzec jabłka itd, a nie potrafią znormalizować głupich wtyczek i człowiek w paru krajach musi młotkiem wbijać wtyczkę do gniazdka :bukiet:

 

Czy wszystkie nowe przyczepy mają 13 pin, chyba tak. Przynajmniej tak jest w Knausie.

 

Na przeglądach okresowych jak najbardziej mogą sprawdzić światło przeciwmgielne, mogą to zrobić nawet policjanci na drodze. Tak naprawdę tak zasilamy lodówkę podczas jazdy. Nie bardzo jest jak zasilić się na parkingu, no chyba, że stacyjka jest włączona. No chyba, że do bolca w 7 pin odpowiedzialnego za przeciwmgielne podejdziemy wprost z akumulatora, ale wtedy będzie trudno sytuację odwrócić i wrócić szybko do przeciwmgielnych

Na postoju potrzebujemy prądu wprost z akumulatora z pominięciem stacyjki i pamiętajmy, że tylko do pompki i światełka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

O co bicie piany w nastu postach???

Auto 13, przejściówka na wszelki wypadek na 7, w kampie 13 i iinstalacja zrobiona, jak należy... :bukiet:

Całość ca. 60-100pln

 

Jakby było napisane za pierwszym razem jasno i zrozumiale to nie trzeba by było tłumaczyć.

Co do kosztów to byłbym bardzo ostrożny. Wiązka 13 pin do auta to nie to samo co 7 pin. Nie do wszystkich aut pasują tzw uniwersalne, więc i kwota może urosnąć nawet do 500-700 zł.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomekk, koszulka i kilkanście kabli z metra chyba nie będzie kosztować 400pln...

BTW. Są auta, w których trzeba pogmerać w kompie, aby przyczepa współpracowała z autem.

Ale to już i tak trzeba zrobić, obojętnie, czy 13 lub 7...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.