Skocz do zawartości

Podłączenie gnaizda przyczepy


lukpyr

Rekomendowane odpowiedzi

Podpinając przyczepę pod gniazdo powinno być zasilanie na 12 V ale okazało sie ze jest to dopiero po włączeniu światła przeciwmgielnego. Czy to jest normalne podłączenie w kempingach, jak to obejść. Przecież nie będę cały czas jechał na przeciwmgielnym światłe :niewiem: Gniazdo jest podpiete prawidłowo jak pod przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Podpinając przyczepę do samochodu wcale nie musi być 12V w przyczepie. Po włączeniu przeciwmgielnego powinno świecić przeciwmgielne w przyczepie.

 

12 V można rozwiązać na kilka sposobów, które są opisane na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukpyr, po podpięciu wtyczki powinno być zasilanie na 12V do wszystkich "odbiorników" czyli każdych wymaganych świateł, jeśli jednak światła zapalają się dopiero po włączeniu świateł przeciwmgielnych to musi znaczyć tylko jedno - masz coś źle podpięte, jeśli mogę coś zasugerować to najpierw sprawdź czy masz dobrze podpięte kable w gniazdku w samochodzie a potem we wtyczce w przyczepie. Myślę, że masz jakieś kable zupełnie przez przypadek "zmostkowane" i stąd ten mały psikus z prądem :niewiem:

 

 

tutaj masz większość wątków z podobnym tematem świateł:

http://www.forum.karawaning.pl/search.php?mode=results

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze zrozumiałem, to u mnie też tak jest, tzn wewnątrz przyczepy 12V jest podpięte do p/mgielnego

jak widać rozwiązanie stosowane np przez Holendrów

 

Mam zamiar to zmienić i wyprowadzić dodatkowy przewód z gniazdem zapalniczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja:

- poszukaj na forum opis gniazda w aucie

- żarówka, dwa kabelki i sprawdź gniazdo przykładając kolejno i włanczając poszczególne światła.

 

Jeśli będziesz pewny gniazda w aucie to może jest tak jak pisze konrad_b - też muszę sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukpyr wg mnie to z Twoją instalacją jest wszystko OK. Jest to standardowa przeróbka. Generalnie w starszych cycepkach nie ma bezpośreniego łącza, które daje 12V z wtyczki. Otwórz skrzynkę w tyle przyczepki (powinna być pod kanapą w kufrze) Powinien jeden kabelek wisieć luźno. To będzie kabelek od przeciwmgielnego światła. W miejsce tego światła jest wpięty kabelek doprowadzający 12V na istalację cycepki. Przydaje się przy dłuższej jeździe. Można włączyć lodówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie gniazda jest dobre sprawdzane wiele razy. takchyba trzeba bedzie zrobic dodatkowy kabel zasilający bo jadąc z wałówą w lodówce niedziałającej to kicha. Ale zastanawia mnie instalacja podpięcia co podał Wojteksw. jezeli możesz podąć szczegóły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejsce tego światła jest wpięty kabelek doprowadzający 12V na istalację cycepki. Przydaje się przy dłuższej jeździe. Można włączyć lodówkę.

 

Nie można pod przewód o małym przekroju o którym piszesz podłączać lodówki. Na pewno nie będzie działać. Lodówka pobiera ok 8 A więc na takim przewodzie na końcu będzie ok 9 - 10 V a to dużo za mało aby lodówka działała. A tak na marginesie to że przy włączeniu świateł przeciwmgielnych masz zasilane odbiorniki na 12V to normalka w większości przyczep tak jest

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj bo jest kilka rozwiązań

- gniazdo 13pin

- dwa gniazda 7pin

- inne połączenie z 12V auta

 

ważne aby doprowadzić porządne zasilanie w aucie

u mnie jest to w oryginalnej wiązce, a można też wykorzystać np zasilanie gniazda zapalniczki w bagażniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie gniazda jest dobre sprawdzane wiele razy. takchyba trzeba bedzie zrobic dodatkowy kabel zasilający bo jadąc z wałówą w lodówce niedziałającej to kicha. Ale zastanawia mnie instalacja podpięcia co podał Wojteksw. jezeli możesz podąć szczegóły

 

Wszystkie odbiorniki prądu podłącz po kolei według schematu gniazda, na styku Nr. 9 zamontuj dodatkowy bezpiecznik np. 20A i z tego daj zasilenie do urządzeń takich jak oświetlenie, zasilenie lodówki, pompki . Instalacja powinna mieć automatyczny przełącznik, gdy pojawia się 230 V przełączenie następuje na transformator (prostownik), z którego jest zasilane wszystkie urządzenia. Kable dla Nr. 1do 8 (z wyjątkiem 3) o grubości 1,5 mm2 Kable Nr. 3, 8, 13 grubości 2,5mm2

Jeżeli chodzi o lodówkę w czasie jazdy, zawsze jest na gazie ( producent dopuszcza taką możliwość)

 

[ Dodano: Nie 18 Kwi, 2010 21:41 ]

W tej firmie możesz kupić całe moduły do zamontowania.

http://www.quasarelectronics.pl/?co=products&act=show&id=45&l=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło p.mgielne jest podpięte jako stały plus ze względu na dostarczanie prądu do wewnątrz przyczepy (widocznie w Holandii nie ma mgły) :ok:

Możesz pociągnąć dodatkowy przewód jako ósmy np. z zapalniczki samochodowej ale nie wiem czy w tym wypadku amperaż nie będzie za niski i może wywalać bezpiecznik więc lepiej dać większy, najlepszą metodą jest instalacja 13 pinowa ale to już droższy wariant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to przerobić o to wszystko chodzi

 

Ja zrobiłem to jak na załączonym schemacie. Najlepiej przewody dać o przekroju 6 mm kw. Z taką instalcją jeżdżę już kilkanaście lat. Nigdy nie miałem w czasie jazdy problemów z lodówką. A na gazie z lodówką z zasady nie jeżdżę.

1schemat zas lod.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.