Skocz do zawartości

Gdzie zamontować bojler Cascade Carver 2GE w Abi Marauder


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

A, widzisz, a u mnie nie ma zaworu przy piecu i stąd całe to nieporozumienie. Więc da się to zrobić, wtedy, gdy jest zawór przy piecu. U mnie był cały rozdzielacz w szafce kuchennej i dalej rurki biegły wprost do odbiorników (piec, lodówka, kuchnia gazowa). W tym wariancie musiałbym prowadzić rurkę do bojlera, a w miejsce dotychczasowego zaworu z trzema wyjściami, musiałbym założyć z 4 wyjściami. Zgadza się ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mile zaskoczony zainteresowaniem moim tematem i ciekawą dyskusją. Jak każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W łóżku faktycznie byłby lepszy dostęp ale zabiera to trochę miejsca na pościel itp, spanie nad takim urządzeniem, podobno cicho pracuje, ale ? Jeżeli chodzi o ten schowek to raczej nie widzę kłopotów serwisowych. Na szerokość jest na tyle wygodny że dojście jest wszędzie. Przewody od wody zgodnie z dokumentacją zakłada się przy lekko wyciągniętym bojlerze na zewnątrz. Złącza są przy samym kołnierzu. Węże wodne można zrobić dłuższe aby nawet cały bojler można było wyciągnąć na zewnątrz. Dostęp do gniazda elektroniki jest, a do elektryki 230V super. W końcu bojler ma pracować , a grubsze naprawy niestety bez wyciągania nawet z łóżka nie obejdzie się. U mnie zawór gazowy obowiązkowo przy samym bojlerze z wygodnym dostępem (widać go na zdjęciu). Podłączenie rurki chcę zrobić z pod podłogą. Jest tam zaraz kolanko które które wymienię na trójnik, mały otwór w podłodze i prosto do zaworu przy bojlerze. Tylko to połączenie na sztywno wymaga rozłączenia przy wyjmowaniu bojlera na zewnątrz. Mam już skompletowany zestaw i na dniach przystępuje do instalacji. Z postępu prac zamieszczę relacje i zdjęcia. Dla mnie problemem było tylko czy objętościowo ta szafka jest dobra na bojler Cascade. Co do poboru powietrza to wydaje mi się że wlot powietrza i wylot spalin jest przez kratkę (patrz zdjęcie). Wewnątrz tylko przy panelu elektroniki są niewielkie szczeliny. Ale gdyby była potrzeba dodatkowych otworów wewnątrz to nie ma problemów. Jeszcze jedno, jak ściągnąć złącza węży wody aby założyć nowe? Kratka wlotowa wymaga małej naprawy, klejenia.

 

[ Dodano: Sob 03 Kwi, 2010 11:24 ]

Chciałem dołączyć do poprzedniego postu instrukcję od bojlera Cascade ale plik jest za duży.

Ja na Google wpisałem "Cascade caravan 2 manual" i bez problemu znalazłem.

Ten cały zestaw (bojler, wylewki-nowe, węże ) jak na zdjęciu kupiłem na allegro za 7 stówek z przesyłką. Stan wizualnie oceniam na bardzo dobry, podobno sprawny.

 


Zestaw do instalacji

post-130739-imported-01889e65-590a-4306-b392-b8d42e1f4b96_thumb.jpg

 

Kratka wlotowa

post-130739-imported-846f5890-8d76-4d4f-ac80-5a173b02d362_thumb.jpg

 

Złącze węża wodnego. Jak rozłączyć ?

post-130739-imported-9e059c67-9caf-488c-b784-9c8210543a11_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ostatniego zdjęcia, to przewody wodne zastosowane tam są beznadziejne ... na Twoim miejscu znalazłbym ( łącznik) o tej srednicy rurki i połączył go już z nowa rurką, całość odpowiednio uszczelniając

 

Pod tymi pierścionkami czarnymi jest coś w rodzaju pierściona metalowego ponacinanego aby te ząbki skutecznie uniemożliwiały zdjęcie łatwe z rurki dalej jest oring czarny gumowy i szary ...

Prędzej przewód się złamie ( jest tak sztywny) niż go zdejmiesz...

 

Życzę powodzonka... :hop1::przyczepa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, widzisz, a u mnie nie ma zaworu przy piecu i stąd całe to nieporozumienie

 

O to chodzi ,u Ciebie jest jedno miejsce gdzie zlokalizowano zawory,u mnie są 3 takie miejsca-czasem może się okazać że ciągnięcie rurki z takiej centralnej rozdzielni jest problematyczne i może istnieć możliwość łatwiejszego wpięcia się do głównej sieci.W temacie tych węży Serek ma rację,do tych kawałków węży dopasuj złączki,będziesz miał kiedyś łatwiejsze wyciąganie bojlera.Tych istniejących króćców nie ma co ruszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Riko.

Oglądałem jeszcze raz komorę na butlę gazową. 5 ścian obitych szczelnie blachą, tylko drzwiczki są z tworzywa. Po drugie sam bojler ma taką konstrukcję że nie ma się czego doczepić odnośnie p.pożarowych, gazowych i elektrycznych. Gdyby tak było to można by mieć obawy montując bojler w łóżku. Zgadzam się co do jednego, bezpieczeństwo najważniejsze, fachowy montaż no i eksploatacja. Temperatura wody jest nastawiona fabrycznie na 70 st.C

 

U mnie rurki gazowe idą pod podłogą. Tam są wszystkie trójniki i kolanka. Przed odbiornikami pojedyncze zawory. Zawór główny na butli.

Jeszcze pozostało mi rozpoznać jak pociągnąć węże wodne od wylewki w łazience do bojlera. Z zewnątrz wygląda że nie powinno być problemów, ale trzeba zdjąć taka plastikową osłonę aby dokładnie to zobaczyć.

 

Dziękuję za radę, aby nie walczyć z tymi złączami węży wodnych. Gdzieś w dokumentacji widziałem, że to taki zatrzask, który raczej trudno będzie rozłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złączka to tzw T-callan .Spróbuj docisnąć wąż w kierunku złączki ,i jeśli jest ,to docisnąć pierścień znajdujący się wokół rurki. Jeśli nie da rady ,to popytaj może fachowców od cięzaówek ,np Volvo ma na takich złączkach robioną całą pneumatykę.

u mnie w swifcie bojler również jest pod łóżkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody jest nastawiona fabrycznie na 70 st.C

I jej nie zmieniaj.

Gdzieś na forum jest opisane odnośnie bakterii , które powstają w ciepłej wodzie poniżej danej wartości temp. ( chyba 60st).

Dokładnie nie pamiętam , ale jestem pewien ,że 70 st wystarczy aby je zabić. :przyczepa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Temperatura wody jest nastawiona fabrycznie na 70 st.C

I jej nie zmieniaj.

Gdzieś na forum jest opisane odnośnie bakterii , które powstają w ciepłej wodzie poniżej danej wartości temp. ( chyba 60st).

Dokładnie nie pamiętam , ale jestem pewien ,że 70 st wystarczy aby je zabić. :hop1:

 

Problem tak naprawdę dotyczy wszelkich bojlerów ciepłej wody, czy w przyczepie, kamperze, czy też w domu. Co jakiś czas należy podgrzać wodę >= 70 stopni aby zginęły. Nie musi to być codziennie, ale raz na jakiś czas.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody jest nastawiona fabrycznie na 70 st.C

Przypomnę że jest regulacja temperatury przy grzaniu gazem możliwa jest poprzez przesuwanie diody termoczułej.Przesadzacie z tymi bakteriami -ma to znaczenie w przypadku dużych zbiorników domowych ponad 100 litrowych,gdzie wymiana wody następuje bardzo powoli.Wytrącanie kamienia kołowego następuje w temperaturze powyżej 60 stopni,dlatego optymalna temperatura to 60 stopni.Również w kwestii strat ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą tego miejsca, które wskazałeś, jest jeszcze to, że będzie ogrzewał szafę nad sobą. W chłodne i deszczowe dni jak znalazł - rano suche kurtki czy buty.

Bakterie bakteriami - jest chemia do zabijania tego, ale faktycznie sugerują co jakiśczas mocno podgrzać wodę i ............ wode do picia brać z innego źródła (ale to nie na temat).

Ja osobiście grzeję wodę na maxa (chyba u mnie w trumie combi to 60stC - na dłużej starcza i więcej osób może się z tego umyć czy wykąpać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum jest opisane odnośnie bakterii , które powstają w ciepłej wodzie poniżej danej wartości temp. ( chyba 60st).

Dokładnie nie pamiętam , ale jestem pewien ,że 70 st wystarczy aby je zabić. :hop1:

 

Legionella: http://pl.wikipedia.org/wiki/Legionella :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.