Skocz do zawartości

zasilanie lodowki - skąd?


Rekomendowane odpowiedzi

Można by pozmieniac wszystkie żarówki w przyczepie na diodowe i już by była spora oszczędność (zewnętrzne lampy).

 

na postojówkach wiele nie zaoszczędzimy - 20W ?

stop świeci się chwilę, podobnie kierunki

 

inna sparwa że stosowanie diodowych zamienników jest chyba nie w pełni legalne :look:

 

pytanie po co to wszystko ? co wozicie w lodówkach, że po przyjeździe musi być koniecznie zimne ?

piwko czy nabiał można nabyć na miejscu/po drodze, a resztę wsadzić do dobrze schłodzonej lodówki pod domem, 12h powinno wytrzymać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Właściwie to wcześniej już pisałem o wkładach do lodówek turystycznych http://allegro.pl/item931907081_mm2s_wklad_do_lodowki_2_sztuki_xx0368.html można je stosować w ciągu przejazdów. Jak trasa będzie kilkudniowa to na noc do lodóweczki na gaz i z rana mamy znowu komplecik. Nie jest to jakieś super rozwiązanie, ale za to w 100% bezpieczne i tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie jestem pewny ale w lodówkach na 12W,220W,i gaz .W pierwszym przypadku 12W tam nie ma termostatu i ona chodzi na okrągło i dla tego jest tak duży pobór prądu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termostatu i ona chodzi na okrągło i dla tego jest tak duży pobór prądu.

Nie jestem pewien , ale w mojej starej lodówce był termostat na 12i 230V.

Zawsze jeździłem na zasilaniu 12V , ( parę razy na gazie- zapomniałem przełączyć).

Efekt był zadowalający(95 % jak na 230V) , ale raczej tu jest sprawa przekroju przewodów.

Niestety lodówka wyciągła agregat , a nowej jeszcze nie próbowałem.

Grzałka w starej posiada 95W , a w nowej (używka) 120W.

Zobaczymy czy te 25W, będzie wpływało na alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszą sprawą jest zamontowanie diodowych świateł do jazdy dziennej. Światła te mają po 6W czyli dla lodówki zostaje to co biorą światła drogowe. A jak wejdzie przepis o świeceniu w dzień tylko świateł z przodu (do jazdy dziennej) to jeszcze więcej można zyskać na mocy do lodówki.

Jeżeli instalację taką jak proponowałem wcześniej zrobicie to naprawdę lodówka działa bez zarzutów, bo przy przekroju pow 6mm kw przewodów nie ma na nich spadku napięcia. Gdy zrobiłem pomiary to na fabrycznej instalacji na grzałce lodówki było 8V, a po wykonaniu instalacji z przewodami o dużym przekroju w samochodzie i w przyczepie na grzałce było 14,4V Zabezpieczona instalacja bezpiecznikami uchroni przed jakimkolwiek zagrożeniem.

 

[ Dodano: Wto 16 Mar, 2010 18:27 ]

Grzałka w starej posiada 95W , a w nowej (używka) 120W.

Zobaczymy czy te 25W, będzie wpływało na alternator.

Nawet tego nie odczuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam taki problem mianowicie nie mam zrobionego zasilania lodówki w 12V.

Jest na gaz i 230 V posiadam przełącznik na 12V ale nie działa. Jeszcze nie zaglądałem do instalacji lodówki ale jak już to zrobię to nie wiem czego szukać...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

John, Jak masz dwie wtyczki 7-mio pinowe to w drugiej wtyczce powinien być jeden przewód zasilający lodówkę na 12v, a jak masz 13-to pinową to najlepiej od strony przyczepki zajrzeć do kabla gdzie się rozdziela i zobacz czy wszystko podłączone jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem mianowicie nie mam zrobionego zasilania lodówki w 12V.

Jest na gaz i 230 V posiadam przełącznik na 12V ale nie działa. Jeszcze nie zaglądałem do instalacji lodówki ale jak już to zrobię to nie wiem czego szukać...???

a podłącz do samochodu, włącz stacyjkę/silnik, włącz światła i włącz światło przeciwmgielne. Teraz sprawdź czy włąćza się lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki problem mianowicie nie mam zrobionego zasilania lodówki w 12V.

Jest na gaz i 230 V posiadam przełącznik na 12V ale nie działa. Jeszcze nie zaglądałem do instalacji lodówki ale jak już to zrobię to nie wiem czego szukać...???

 

Skąd wiesz, że nie działa na 12V ? U mnie nie ma kontrolki więc nie widać kiedy działa. Jest przełącznik na 12 V ale nie sygnalizuje jakoś szczególnie, że lodówka działa. Pod lodówką - jeśli masz dostęp, powinna być kostka zobacz po podłączeniu samochodu czy jest tam 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczkę mam 7 pinową i patrząc po przewodach idą bezpośrednio pod przyczepą do świateł.

Co do kontrolki (przełącznika) to jestem przekonany że powinna swiecić po włączeniu ale morze jestem w błędzie.

W sobotę sprawdze wszystkie Wasze wskazówki mam nadzieje ze będzie ok.

 

Dzięki za wskazówki :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz 7 pin to raczej masz lodówkę wpiętą pod światło przeciwmgielne. Opal auto, włącz światła i przeciwmgielne i dopiero oceń czy chłodzi. Dodam, że efekt poczujesz dopiero po godzinie lub dwóch. Lepiej to ocenisz po zachowaniu świateł i odgłosie alternatora gdy będziesz pstrykał wyłącznikiem lodówki (włączał ją i wyłączał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak robiłem jej pierwszy przegląd to nie miałem przeciwmgielnych swiateł.

Na instalacji była gdzieś przerwa i musiałem pociągnąć drugi przewód od tych że świateł. Morze to była przerwa na lodówce i dla tego ich nie było??? :hehe:

Ok ale chociasz mam punkt zaczepienia :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.