Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji 12V o zasilanie z panelu fotowoltaicznego


Rekomendowane odpowiedzi

Przelotki nie trzeba było przyklejać a jedynie uszczelnić butylem. Ale już po ptokach

Wiem ale nie zamierzam jej demontować. Drugie to butyl miałem tylko szary więc nie konweniowałby ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pozostało zmontować instalację. Myślałem żeby ułożyć to w schowku jak poniżej (brakuje tu tylko tego podwójnego rozłącznika DC między panelem a regulatorem mppt. Niestety w tej hurtowni, której byłem dziś urządzeń dedykowanych do DC nie mieli. No nic kupię to w poniedziałek. Tymczasem przygotuję wszystkie połączenia i końcówki. 

IMG_6151.thumb.jpeg.8ba7dca3fd7ea72fa2143d7404544084.jpeg
Pytanie tylko czy ten regulator mppt może być przymocowany do podłogi czy lepiej jednak umieścić go na ścianie? 
I drugie to, że „minus” na przetwornice wezmę z bocznika Simarine to jasne. Pytanie tylko czy „minus” z regulatora mppt też powinien pójść na ten bocznik (tak mi się wydaje, aby sprawdzić marinę miało pełną informację o ładowaniu czy pobieraniu prądu) czy jednak tak jak plus powinien wejść bezpośrednio na akumulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z instrukcją regulator powinien być zamontowany pionowo, z zaciskami skierowanymi w dół.




I drugie to, że „minus” na przetwornice wezmę z bocznika Simarine to jasne. Pytanie tylko czy „minus” z regulatora mppt też powinien pójść na ten bocznik (tak mi się wydaje, aby sprawdzić marinę miało pełną informację o ładowaniu czy pobieraniu prądu) czy jednak tak jak plus powinien wejść bezpośrednio na akumulator?


IMO, żeby simarine pokazywał Ci ładowanie solarne to potrzebujesz do tego bocznik SCQ25T i przez niego powinieneś przepuścić solar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Zgodnie z instrukcją regulator powinien być zamontowany pionowo, z zaciskami skierowanymi w dół.

Tak przypuszczałem. Zamontuję więc na ściance bocznej. Dzięki ;).

Godzinę temu, jacek00 napisał(a):

IMO, żeby simarine pokazywał Ci ładowanie solarne to potrzebujesz do tego bocznik SCQ25T i przez niego powinieneś przepuścić solar

Za tą cenę ~800pln to już dam sobie spokój. Wystarczy mi to co pokaże apka victrona ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kontynuowałem prace nad instalacją PV. Tym razem w środku pod kanapą ;).

Jako, że jutro muszę oddać pożyczoną zaciskarkę na kable 10mm2 więc to na tej części instalacji się skupiłem. 
IMG_6182.thumb.jpeg.2a79241f815cdea24ccdb65da94600a3.jpeg

Jutro kupię jeszcze rozłączniki podwójny DC i po 1,5-2 metry kabli (czerwony czarny) 6mm2 bo już widzę, że zabraknie mi tych co mam aby z regulatora mppt dojść do akumulatora. I drugie czyli wywiercenie otworu pod gniazdko 230V i doprowadzenie tam kabla z wyjścia przetwornicy.

Na koniec dnia przyczepę wystawiłem z hali, bo wszystko co było niezbędne aby mogła stać pod chmurką zrobiłem już w sumie w sobotę ;) IMG_6188.thumb.jpeg.e771866023ccd3f0b1941334622682ac.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie parametry dobrać do takiego podwójnego rozłącznika DC ?

mam panel dla instalacji 12V, 430W.

Też jestem na etapie montażu instalacji i brakuje mi jakiegoś bezpiecznika pomiędzy panelem a regulatorem.

 

Zastanawiam się jeszcze nad innym rozłącznikiem, mianowicie, z tego co wiem, panel do regulatora podpinamy wtedy gdy mamy już podpięty akumulator do regulatora, tak?

No to... co w sytuacji, gdy będziemy chcieli np. heblem wyłączyć całkowicie dostęp do akumulatora?

Wówczas, odłączymy aku od regulatora, ale panel będzie nadal podłączony. Przydał by się jakiś taki fajny dwustopniowy wyłącznik, który za pierwszym np. przekręceniem rozepnie panel, a kręcąc dalej rozepnie akumulator. 

A może źle myślę...?

 

 

Edytowane przez galahad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, galahad napisał(a):

Wówczas, odłączymy aku od regulatora, ale panel będzie nadal podłączony. Przydał by się jakiś taki fajny dwustopniowy wyłącznik, który za pierwszym np. przekręceniem rozepnie panel, a kręcąc dalej rozepnie akumulator. 

Ja nie planuję żadnego hebla między regulatorem a akumulatorem, bo nie widzę tu takiej potrzeby. Jak będę chciał z jakiegoś powodu odpiąć akumulator od układu (wymiana czy inny powód) to rozłączę najpierw panel od regulatora a potem będę wymontowywał akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eastnomad napisał(a):

Ja nie planuję żadnego hebla między regulatorem a akumulatorem, bo nie widzę tu takiej potrzeby. Jak będę chciał z jakiegoś powodu odpiąć akumulator od układu (wymiana czy inny powód) to rozłączę najpierw panel od regulatora a potem będę wymontowywał akumulator.

Dokładnie tak jak mówisz. Jak najbliżej klemy dodatniej akumulatora zainstalować bezpiecznik i do tego kabel od regulatora.

Ja dodatkowo na akumulatorze przykleiłem zalaminowaną kartkę z napisem; PRZED ZDJĘCIEM KLEMY ODŁĄCZ SOLAR  tak ku pamięci lub dla kogoś kto by mi coś naprawiał w przyczepie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, hubi t napisał(a):

Dokładnie tak jak mówisz. Jak najbliżej klemy dodatniej akumulatora zainstalować bezpiecznik i do tego kabel od regulatora.

Ja dodatkowo na akumulatorze przykleiłem zalaminowaną kartkę z napisem; PRZED ZDJĘCIEM KLEMY ODŁĄCZ SOLAR  tak ku pamięci lub dla kogoś kto by mi coś naprawiał w przyczepie ;)

Z tą kartką to dobry pomysł :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, hubi t napisał(a):

Jak najbliżej klemy dodatniej akumulatora zainstalować bezpiecznik i do tego kabel od regulatora.

Dokładnie taki plan mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wkładkę bezpiecznikową zastosowalibyście do panelu 430W , moc max 10,77A , max 30V ?
Czy taka 1000V 25A będzie OK ?

Czyli... w sumie to byłby podwójny wyłącznik (na plus i na minus tak jak pisaliście wcześniej) i w każdym z nich oczywiście wkładka bezpiecznikowa.

 

PS. Ta przelotka na dach, przykręcana do dachu jest super :)

Osobiście mam taką przyklejaną, gdyż nie widziałem tej wersji przykręcanej wcześniej, ale coś mi się wydaje, że jeśli ta przyklejona odpadnie to kupię tę przykręcaną.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.