Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji 12V o zasilanie z panelu fotowoltaicznego


Rekomendowane odpowiedzi

Z racji krystalizujących się pomału planów na najbliższe wakacje i również te przyszłe w krajach gdzie niekoniecznie klimatyzacja będzie niezbędna zacząłem rozważać obniżenie kosztów (to też długoterminowo) postojów/noclegów. Na razie w formie rozważenia kosztów zakupu i montażu dobrej jakości instalacji fotowoltaicznej a jeśli już uda się określić komponenty to decyzji czy w to idziemy.

Na start nadmienię, że aktualnie posiadamy już instalację bazującą na akumulatorze LifePo4 100Ah, która podczas postoju umożliwia nam na korzystanie z instalacji 12V w całej przyczepie (oświetlenie, pompki, wentylator ogrzewania, czy gniazda USB) bez konieczności korzystania z 230V. Teraz jedyne co biorę pod rozwagę to czy zostać przy tym co jest i co 4-5 dni wykupować dodatkowo prąd aby uzupełnić ubytek czy dodać do tego instalację fotowoltaiczną by takiej konieczności nie było? 

Jeśli chodzi o nasze zapotrzebowanie na prąd (2+1) to jest ono raczej nieduże. Trochę światła wieczorem, pompki żeby woda płynęła, ładowanie telefonów, tabletu, wentylator ogrzewania jeśli w nocy byłoby chłodno, to najważniejsze. Laptop gdybym nawet potrzebował to mogę ładować w aucie ale generalnie na wakacjach nie jest to rzecz "must have" u nas. Gdyby było nieco więcej prądu to żona z pewnością ucieszyłaby się z suszarki choćby takiej 500W na 10-15min dziennie. Pozostałe czyli lodówka, bojler, ogrzewanie, woda czy kawa z kawiarki to ogarniemy z gazu. Klimatyzacji używać w tych miejscach nie planuję bo nie spodziewam się upałów jak na południu Europy ;) 

Już wcześniej przy poprzedniej przyczepie pomysł na fotowoltaikę był, ale do realizacji nie doszło i wcześniej pojawiła się nowa przyczepa. Teraz z racji planów temat powrócił do mojej głowy. Wczoraj i dziś sporo czasu poświęciłem na prześledzenie kilku wątków tu, na naszym forum i szczególnie informacje, które podawał @Kristofer oraz realizacja @lbuster stały się dla mnie inspiracją i ogromną kopalnią wiedzy. Już wiem, że jeśli ostatecznie zdecyduję się na wykonanie tej instalacji to montaż panelu zrobię jak Sebastian (na szynach aluminiowych z dodatkowymi przewiewami :).

Idąc w kierunku komponentów myślałem nad panelem monokrystalicznym:

1. 100W (https://www.4sun.eu/baterie-sloneczne-monokrystaliczne/panel-solarny-100w-maxx)

lub

2. 140W (https://www.4sun.eu/strona-glowna/panel-solarny-140w-prestige-ibc)

do tego regulator MPPT od Victron Energy:

1. Victron Energy 75/15  https://www.amazon.pl/Victron-Energy-MPPT-75-15/dp/B075NQQRPD/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=1407A5VZQE83&dib=eyJ2IjoiMSJ9.ZbbDcy-kkDKj6kKop1CpPgTCLzKXz1geiV_OKrtb8OCgI7kJofzpDct_sAA38xn-X_to8Ok22azI9xUd75YxMqjflC_661ogxGRb_VwriB-SVps8Jd3zftwELPmhbvjtZm_EEzcbODlGaFfHrGXVDGuPTDNeZ8g2r3QrOgXVHwomw5CuVT7XPuqTvmr8wtuiFaET6OTb5zgpI3doqxc389CDAu3twujjlusD5kc3tgGtwdjX9G4c_WHvHgyElczPC01vmThdwWzLYUUvyR4QgYPWjkNMe-9e74Zd-I8gBLw.6vG2cgoWHZgS68wANS63c2NG0PQHhD-zpdWkeW-WRsY&dib_tag=se&keywords=victron+energy+mppt+75&qid=1715537715&sprefix=victron+energy+mppt+75+%2Caps%2C99&sr=8-1

lub ( dla tego panelu 100W ten też chyba byłby ok)

2. Victron Energy 75/10 https://www.amazon.pl/Victron-Energy-MPPT-75-10/dp/B075NTT8GH/ref=sr_1_2?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&crid=1407A5VZQE83&dib=eyJ2IjoiMSJ9.ZbbDcy-kkDKj6kKop1CpPgTCLzKXz1geiV_OKrtb8OCgI7kJofzpDct_sAA38xn-X_to8Ok22azI9xUd75YxMqjflC_661ogxGRb_VwriB-SVps8Jd3zftwELPmhbvjtZm_EEzcbODlGaFfHrGXVDGuPTDNeZ8g2r3QrOgXVHwomw5CuVT7XPuqTvmr8wtuiFaET6OTb5zgpI3doqxc389CDAu3twujjlusD5kc3tgGtwdjX9G4c_WHvHgyElczPC01vmThdwWzLYUUvyR4QgYPWjkNMe-9e74Zd-I8gBLw.6vG2cgoWHZgS68wANS63c2NG0PQHhD-zpdWkeW-WRsY&dib_tag=se&keywords=victron+energy+mppt+75&qid=1715537715&sprefix=victron+energy+mppt+75+%2Caps%2C99&sr=8-2

oczywiście do tego przelotka na dachu, kleje, kable, łączniki, hebel, bezpiecznik/-i na instalacji.

Na tym można by skończyć gdyby nie ta suszarka lub jak już by była możliwość posiadanie nieco więcej prądu (poprzez dzienne wytwarzanie) to można by na tym zakończyć a tak to jeszcze wypadałoby dodać tu przetwornicę. Z nią miałem największy problem bo zakładam, że moc wyjściową (ale ciągłą a nie chwilową) powinna mieć na poziomie 1000-1200W a tu Victron Energy i jego model Phoenix 12/1200 Victron Phoenix 12/1200 przetwornica (obelink.pl) to już +- 1400pln. Pytanie czy jest jakaś sensowna alternatywa bo o polskich (raczej chińczykach) typu greencell, volt czy azo za dobrych opinii nie znalazłem a też jeśli coś kupuję to chciałbym żeby trochę posłużyło a nie popsuło się dość szybko. 

Gdyby koś z Was mógł swoje zdanie, doświadczenia z używania przekazać to z pewnością pomogłoby to mi w podjęciu decyzji.  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pytanie czy nie lepiej pomyśleć o aku dużo większej pojemności i co jakiś czas go doładowywać z 230v. Wydaje się to dużo prostszym i tańszym rozwiązaniem i nie wiem czy wagowo też nie lepszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

Pytanie czy nie lepiej pomyśleć o aku dużo większej pojemności i co jakiś czas go doładowywać z 230v.

Wiesz te 100Ah jest raczej wystarczające dla mnie. Tak musiałbym dołożyć drugi 100Ah ale i tak nie rozwiąże to problemu suszarki bo tu też trzeba by w przetwornicę się zaopatrzyć. 

4 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

nie wiem czy wagowo też nie lepszym?

Wbrew pozorom wychodzi dość podobnie nawet chyba minimalnie na korzyść panelu. Taki panel + listwy to ok. 7kg a akumulator to 10kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zużycia prądu, mogę ci powiedzieć ze teraz na majówce 2+2 (grzanie wody czasami prądem) zużywałem ok 30-40Ah. Mam Phoenix 12/1200, i suszarkę do 1500W utrzymuje, przy 1700W się już odcina. Mirofala, czajniki i wszystko poniżej 1550-1600W śmiga. Co do solara jeśli zmieści ci się to bym brał (max jaki ci wejdzie) min 175W victrona albo 215W maxxa. Albo 2 ale mniejsze - chodzi o progi załączania. Panele muszą dla mppt victrona dać (kurna nie pamiętam, odcięcie od dołu jest 13V z panel, ale start to chyba okolo 17V) Takie małe panele to w maxie dają 19V, wiec przy pochmurnym niebie może być już różnie. Ja na razie w tej budzie zrezygnowałem z panela i co 3-dzień ładuje, ale temat solarów rozkminiłem już

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tomiy napisał(a):

Co do solara jeśli zmieści ci się to bym brał (max jaki ci wejdzie) min 175W victrona albo 215W maxxa.

Wydaje mi się, że aż tak dużych nie potrzebuję, chodzi też o masę zestawu gdzie nie chciałbym jej zwiększyć bardziej niż o te 10-15kg. Dodatkowo gdzieś czytałem, może nawet tu u nas, że te panele victrona nie są takie super (oczywiście mogę się mylić bo to tylko na podstawie zaczytanych opinii) a w dodatku są jednak sporo cięższe ok. 10kg bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, eastnomad napisał(a):

Wydaje mi się, że aż tak dużych nie potrzebuję

Oj, też mi się tak wydawało :) Podałem tylko przykład panelu Victrona. Jeśli popatrzysz na parametry sprawnościowe to nie ma dobrych paneli w tym wymiarze i są drogie w przeliczeniu na W. Na dodatek mało producentów je robi. Musiałbyś poszukać tam gdzie jedziesz jaka dzienna średnia produkcja z kWp paneli, zresztą użyj kalkulatora Victrona na dole masz coś jak kalkulator uzysków https://www.victronenergy.pl/mppt-calculator. Dla mojej miejscowości od maja do września 115W panel da średnią ok  0,3Kw energii - to raptem 300/13V=23A.Na samo 12V spoko, ale jak ma przetwornica chodzić - słabo to widzę -  i mówię z własnego doświadczenia. Aby mieć 0,4-0,5kW to trzeba już 170-200W panela mieć. Jeśli jest słońce to spoko, Ale jak 2-3 dni pochmurnie.... Chyba ze zrobisz jeszcze ładowanie z auta jak w kamperach.. Ja mam już przemyślaną instalacje

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomiy napisał(a):

Ja mam już przemyślaną instalacje

To może pochwal się co przemyślałeś, może ktoś też skorzysta :) no chyba że to jakiś strasznie skomplikowany plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Tomiy napisał(a):

Oj, też mi się tak wydawało :) Podałem tylko przykład panelu Victrona. Jeśli popatrzysz na parametry sprawnościowe to nie ma dobrych paneli w tym wymiarze i są drogie w przeliczeniu na W.

Jasne jeszcze poczytam. Na razie jest etap analizy i konsultacji. Niemniej  w tych 15kg dobrze byłoby gdyby całość się zamknęła.

8 godzin temu, Tomiy napisał(a):

Chyba ze zrobisz jeszcze ładowanie z auta jak w kamperach.. Ja mam już przemyślaną instalacje

Nie planuję. Teraz też świadomie zasilania z auta nie wykorzystuję jakkolwiek. Oczywiście można i choćby Sebastian robił to i u niego działa całkiem fajnie. Zresztą jakby co zawsze można to z czasem wdrożyć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przetwornica tańsza a mocniejsza...

To ja i wielu moich znajomych używa EDECOA

Sam mam - pierwszą uszkodziłem (pracowała 7lat), mam kolejną...

 

Ale dołożenie  drugiego akumulatora i ładowanie z auta to całkiem dobry pomysł... chociaż ja sobie nie wyobrażam funkcjonowania bez paneli 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Jak przetwornica tańsza a mocniejsza...

To ja i wielu moich znajomych używa EDECOA

Coś już wczoraj mi się obiła wzrokiem ta firma. To co prawda chyba też chińczyk ale bodajże na forum camperteam miała sporo pozytywnych opinii.

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Ale dołożenie  drugiego akumulatora i ładowanie z auta to całkiem dobry pomysł

Tyle że chyba wcale taniej nie wyjdzie? No i pytanie na ile to ładowanie z auta faktycznie by dawało bo to jednak przyczepa więc odległości dla kabli między instalacją auta a akumulatorami byłyby całkiem duże a co za tym idzie efektywność takiego ładowania też byłaby zauważalnie mniejsza niż w kamperze.

Godzinę temu, Misio napisał(a):

chociaż ja sobie nie wyobrażam funkcjonowania bez paneli 😉

wiesz, Ty to masz już instalacje "peppersową"  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, eastnomad napisał(a):

Tyle że chyba wcale taniej nie wyjdzie?

Taniej nie, ale może prościej...I mniej inwazyjnie.

47 minut temu, eastnomad napisał(a):

No i pytanie na ile to ładowanie z auta faktycznie by dawało

Ja bym robił niezależne kable...I ładowanie na poziomie 40-60A...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, eastnomad napisał(a):

Wiesz te 100Ah jest raczej wystarczające dla mnie. Tak musiałbym dołożyć drugi 100Ah ale i tak nie rozwiąże to problemu suszarki bo tu też trzeba by w przetwornicę się zaopatrzyć. 

Ja u siebie myślę aby AGM 110Ah zastąpić LIFEPO4 280Ah (wagowo podobnie) + przetwornica i porządna ładowarka i ładować się ew. co któryś dzień z słupka. Problem prądu widzę raczej tylko w PL - ceny delikatnie mówiąc odleciały. Na zachodzie jak na razie prąd to koszt ok 20 PLN/db - i często też wliczony jest w parcelę -  do przeżycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Taniej nie, ale może prościej...I mniej inwazyjnie.

mniej inwazyjnie to z pewnością bo ani dziury w dachu ani matowienia i klejenia robić by nie trzeba było to fakt.

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Ja bym robił niezależne kable...I ładowanie na poziomie 40-60A

tzn? ciągnąć osobne, grubsze kable bezpośrednio z akumulatora auta i potem też w przyczepie te kable od wtyku do akumulatora/-ów też osobne? u mnie to by wyszło wtedy jakieś 4 metry w aucie oraz 5-5,5 w przyczepie to już chyba dość grube by te przewody musiały być żeby na tych ok.9 metrach nie było za dużego spadku?

1 godzinę temu, Bercik77 napisał(a):

Ja u siebie myślę aby AGM 110Ah zastąpić LIFEPO4 280Ah (wagowo podobnie) + przetwornica i porządna ładowarka i ładować się ew. co któryś dzień z słupka.

No u mnie to głównie pomysł na Europę (tą droższą ale i chłodniejszą (nie wymagającą korzystania z klimatyzacji). Zastanawia mnie tylko na ile dni takie dwa akumulatory 100Ah by starczyły gdyby tak dziennie poza  raczej znikomym poborem światła, pompek czy ładowania telefonów jeszcze ta suszarka 500W popracowała te 10-15 minut :hmm:

I na razie z tego co czytam to raczej proponujecie iść tą drogą samych akumulatorów i przetwornicy  (plus ewentualnie ładowanie z auta) niż panelu i przetwornicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eastnomad napisał(a):

I na razie z tego co czytam to raczej proponujecie iść tą drogą samych akumulatorów i przetwornicy  (plus ewentualnie ładowanie z auta) niż panelu i przetwornicy?

Mi to średnio ta droga się podoba. Nadal będziesz uzależniony od gniazdka co kilka dni. Ja już zapomniałem, co to jest wjazd na pole i szukanie miejscówki, gdzie starczy mi przewodu do gniazdka (choć mam długi). Teraz staje tam, gdzie mi się podoba a nie tam, gdzie są gniazdka. Przez te 6 lat, od kiedy mam solar, chyba tylko raz się podpiąłem pod 230V (gdy lodówka nie chciała mi wystartować na gaz). Nie wspomnę o braku konieczności za każdym razem rozwijania i zwijania tego ciężkiego a czasami i brudnego przewodu.

Inwestycja w solar to była jedna z najlepszych inwestycji w moim życiu i już daaaaaaawno się zwróciła. Ja zdecydowanie polecam, choć nie neguję podejścia innych ;) 

Pal licho ceny prądu, to nie jest najważniejsze, dla mnie solar to wolność :winner: 

Z drugiej strony, można się też pochwalić, że jest się prawie zeroemisyjny (lodówka pobiera minimalnie ilości gazu) :D

 

9 godzin temu, eastnomad napisał(a):

Nie planuję. Teraz też świadomie zasilania z auta nie wykorzystuję jakkolwiek. Oczywiście można i choćby Sebastian robił to i u niego działa całkiem fajnie. Zresztą jakby co zawsze można to z czasem wdrożyć ;).

Ja docelowo auto wykorzystuję tylko i wyłącznie do zasilania lodówki w czasie jazdy, po zatrzymaniu się, auto jest niezależnie i odseparowane od przyczepy (i to mi się też podoba). Żyję tylko i wyłącznie z solara ;) 

 

19 godzin temu, Tomiy napisał(a):

Co do solara jeśli zmieści ci się to bym brał (max jaki ci wejdzie) min 175W victrona albo 215W maxxa.

Ja też bym polecał iść coś większego w okolice 200W :ok:

Przy ładnej pogodzie mały panel spokojnie da radę, im gorsza pogoda lub słabsze nasłonecznienie panela, tym większy panel bardziej się będzie sprawdzał. W Grecji chyba wszystkie parcele były zacienione i akumulator ładował mi się tylko w trakcie przejazdów pomiędzy polami kempingowymi. Tak więc im większy solar, tym szybciej Ci uzupełni braki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lbuster napisał(a):

Mi to średnio ta droga się podoba.

Dlatego liczę na dyskusję. Na razie większość poleca wersje dodatkowy aku + przetwornica + zasilanie z auta.

13 minut temu, lbuster napisał(a):

Nadal będziesz uzależniony od gniazdka co kilka dni.

To prawda. Na ile byłoby to upierdliwe to nie wiem :niewiem:

14 minut temu, lbuster napisał(a):

Inwestycja w solar to była jedna z najlepszych inwestycji w moim życiu i już daaaaaaawno się zwróciła.

Gdzieś i u mnie jest taka myśl.

15 minut temu, lbuster napisał(a):

Ja docelowo auto wykorzystuję tylko i wyłącznie do zasilania lodówki w czasie jazdy, po zatrzymaniu się, auto jest niezależnie i odseparowane od przyczepy (i to mi się też podoba).

U mnie gdybym się zdecydował na zasilanie z auta to służyłoby ono tylko do ładowania akumulatora/-ów, lodówka i tak jeździ u mnie cały czas na gazie (zresztą nawet gdybym chciał na 12V to i tak musiałbym położyć instalację bo jej fabrycznie nie było, ale w sumie tego nie planuję nawet).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.