Skocz do zawartości

Problem z zastosowaniem żarówki LED


Zorro

Rekomendowane odpowiedzi

W przyczepie Hobby przy piętrkówkach mam takie przy łóżkowe lampki a w nich żarówki samochodowe. chciałem na miejsce tradycyjnych zastosować diodowe.

Rozmiar i kształ wejścia identyczny. Żarówki ledowe po podłaczeniu do innego źródła świecą się ale jak wkręce je na miejsce tamtej żarówki to nic.

Zbadałem sprawe - podpiąłem kableki go gniazda ( tak by wykluczyć brak sytku między blaszkami a żarówką ) i tradycyjna żarówka świeci a ledowe nie.

Czy to moze kwestia jakiegoś bezpiecznika - o co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie Hobby przy piętrkówkach mam takie przy łóżkowe lampki a w nich żarówki samochodowe. chciałem na miejsce tradycyjnych zastosować diodowe.

Rozmiar i kształ wejścia identyczny. Żarówki ledowe po podłaczeniu do innego źródła świecą się ale jak wkręce je na miejsce tamtej żarówki to nic.

Zbadałem sprawe - podpiąłem kableki go gniazda ( tak by wykluczyć brak sytku między blaszkami a żarówką ) i tradycyjna żarówka świeci a ledowe nie.

Czy to moze kwestia jakiegoś bezpiecznika - o co chodzi ?

raczej idzie o biegunowość dioda to dioda prąd płynie w jedną stronę, zamień przewody w oprawce żarówki - powinno pomóc z zwykłej żarówce nie zaszkodzi :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idzie o biegunowość

Tak, całkowita prawda.

Ja podłączając u siebie żarówki ledowe, najpierw sprawdzałem je na zwykłym prostowniku, żeby ustalić gdzie jest +, a gdzie - i zaznaczałem sobie to na nich.

W ten sposób nie dość, że poznawałem ich biegunowość, to jeszcze zyskiwałem całkowitą pewność, że nie są "walnięte", czyli świecą.

Bo wbrew pozorom to ich świecenie wcale takie oczywiste nie jest.

Albo ja mam takiego pecha.

Z kilkunastu kupionych (bo i do budki i do auta) 2 mi nie świeciły (były uszkodzone).

Spróbuj je sprawdzić, nawet tak jak Ci napisałem (tak żeby mieć zupełną pewność), że to nie żarówka jest felerna, a jak Ci się zaświeci zrób np. tak jak radzi Jędrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj włążyć je do oprawki odwrotnie tak żeby zamienić miejscm miejscami "nóżki"

jeżeli zamiana nie pomaga oznacza to że twoja instalacja nie ma prostownika i płynie w niej prąd zmienny.

I wtedy masz dwa rozwiązania:

1.do każdej diodowej żarówki dokladasz diode (sposób pracochłonny i mało ekonomiczny)

2. O ile nie masz podłączonych innych urzadzeń które muszą być zasilane prądem zmiennym dokladasz zaraz za transformatorem porządny mostek prostowniczy i przydał by się jeszcze kondensator.

 

Oczywiście kwestja zmiennego pądu nie ma racji bytu jeżeli zasilanie jest z akumulatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

U mnie z transformatora wychodziły "dwa prądy" - na światło 12 V zmienny, na silnik pompki 12 V stały. Faktycznie trzeba sprawdzić odwrotnie podłączając, chyba, że jest tak jak w mojej byłej (Caravelair) przyczepce, to tak jak BJoe pisze trzeba ten mostek zrobić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za transformatorem porządny mostek prostowniczy i przydał by się jeszcze kondensator

Tylko pamiętaj o tym, że kondensator podniesie napięcie o ok. 40% (minus spadek napięcia na mostku). Jeżeli masz tańsze żarówki LED tylko z rezystorami, to również o 40% może zwiększyć się płynący przez nie prąd i mogą tego nie przeżyć :piwko:

Przerabiając oświetlenie w swojej przyczepce na LED-owe, zmieniłem też zasilacz na stabilizowany 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie w grę wchodzi tylko odwrotna polaryzacja, bo przy prądzie przemiennym zawsze zadziała prawidłowa połówka dająca światło w lampce LED, a mostek i owszem jest dobrym rozwiązaniem coby obie połówki przesunąć w jedną stronę, ale w tym przypadku powraca sprawa polaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę nie zmieniajcie praw fizyki

a szczególnie prawa Ohma

przy prądzie przemiennym dioda Led będzie świecić polaryzowana jedną połówką ,

w każdy przypadku w szereg z Led połączony powinien być rezystor rezystor dla ograniczenia prądu płynącego przez LED wartość R zależy od napięcia zasilania , na mostku zbudowanym z diod krzemowych spadek napięcie wynosi 0,7 V

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nil przeczytaj jeszcze raz ten wątek.

Nikt nie sugerował zastosowania mostka jako ogranicznika prądowego tylko zgodnie z jego przeznaczeniem jako prostownika. O rezystorach nie wspominamy bo w tym przypadku problem jest z tzw żarówką LED która jest przystosowana do konkretnego napięcia czyli ma rezystor(y) wbudowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam załozony transformator na 12V pradu zmiennego i wyprostowałem go urządzeniem o nazwie mostek gretsa czy jakos tak (nie wiem jak sie to pisze) koszt 5zł.i mam podłączoną pompkę do wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek Graetza, czyli prostownik dwupołówkowy. Spadek 0,7V jest dla złącza pn krzemowego. Na prostowniku będzie 1,4V, bo dwie diody połączone szeregowo. Ale to i tak nie zmienia istoty rzeczy. Dioda LED ma być spolaryzowana w kierunku przewodzenia dla pracy ciągłej, czyli + na anodę, a - na katodę. Jak wspomniał AKISSJG, żarówki Led wymagają jedynie podania napięcia o właściwej wartości i.... tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zajebiście - dzięki bardzo

ale jestem noga z elektyki

 

kurna myślałem zę jak oprawka taka sama to

zawsze + i - muszą być na żarówce w tym samym miejscu

bez względu czy to zwykła czy ledowa.

 

Niestety zostawiłem przyczę w Grecji i wróciłem na święta do domu

jak pojadę w styczniu to sprawdże czy prawdę piszecie :ok::ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Panowie proszę 12v led strip light nie zmieniajcie praw fizyki

a szczególnie prawa Ohma

przy prądzie przemiennym led strip 12v dioda Led będzie świecić polaryzowana jedną połówką ,

w każdy przypadku w szereg z Led połączony waterproof led strip light powinien być rezystor rezystor dla ograniczenia prądu płynącego przez LED wartość R zależy od napięcia zasilania , na mostku zbudowanym z diod krzemowych spadek napięcie wynosi 0,7 V

Pozdrawiam

 

Why does my right blinker on my LED strip stay on?

I have an 1989 bronco that i bought from someone. it came with an LED light strip on the tailgate. The light strip can show red parking lights, brighter red brake lights, white reverse lights, and orange turn signal lights.

 

The problem I'm having is that the lights for the right turn signal stay on at all time, even with the ignition and lights off. The strip is connected via a trailer connector behind the bumper. For the time being, I have the plugs disconnected and taped off to keep the battery from dying.

 

The truck has the factory towing package with a towing brake controller under the hood.

 

Thanks,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie proszę nie zmieniajcie praw fizyki

a szczególnie prawa Ohma

przy prądzie przemiennym dioda Led będzie świecić polaryzowana jedną połówką ,

w każdy przypadku w szereg z Led połączony powinien być rezystor rezystor dla ograniczenia prądu płynącego przez LED wartość R zależy od napięcia zasilania , na mostku zbudowanym z diod krzemowych spadek napięcie wynosi 0,7 V

Pozdrawiam

 

1,4 V kolego bo w mostku są dwie diody połączone szeregowo (w każdej gałęzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.