Skocz do zawartości

Jak działa lodówka absorpcyjna na 12V


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem przyczepkę caravalair .

Podłączyłem Aku bezpośrednio pod piny w rozdzielni elektrycznej. Po wciśnięciu przycisku na lodówce zaświeca się czerwona lampka i przygasa światło sufitowe. Moc chłodzenia ustawiłem na max. Kompletnie nic nie słychać by lodówka chłodziła. Czy lodówka na 12 V nie wydaje żadnego dźwięku ?

Mam jeszcze możliwość podłączenia lodówki pod gaz ale w tej sprawie muszę rozpocząć nowy temat bo tam sprawa jest również skomplikowana

Edytowane przez dzialus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dzialus zmienił(a) tytuł na Temat przeniosłem do działu lodówki
  • Tomii zmienił(a) tytuł na Jak działa lodówka absorpcyjna na 12V
7 minut temu, dzialus napisał(a):

Czy lodówka na 12 V nie wydaje żadnego dźwięku ?

A czy na 230V Twoja lodówka absorpcyjna wydaje jakieś dźwięki. Włączenie lodówki = załączenie grzałki w warniku obiegu absorpcyjnym. Grzałki w takich urządzeniach są dla nas raczej niesłyszalne. 

Od razu powiem Ci jak będzie z gazem - jeśli coś słyszysz to będzie to odgłos palącego się palnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomii napisał(a):

A czy na 230V Twoja lodówka absorpcyjna wydaje jakieś dźwięki. Włączenie lodówki = załączenie grzałki w warniku obiegu absorpcyjnym. Grzałki w takich urządzeniach są dla nas raczej niesłyszalne. 

Od razu powiem Ci jak będzie z gazem - jeśli coś słyszysz to będzie to odgłos palącego się palnika. 

Do 230V nie podłączałem bo nie mam takiej możliwości. Przyczepa stoi pod blokiem a ja mieszkam na czwartym piętrze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie 12V to tylko przy pracującym alternatorze, wzmocnionej instalacji, a i tak to taka praca na 1/2 gwizdka...

Oczywiście niemalże bezszelestnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka absorpcyjna na 12V działa na zasadzie chłodzenia absorpcyjnego, wykorzystując proces chemiczny do obniżania temperatury wewnętrznej. Oto jak to działa:

Proces chłodzenia absorpcyjnego:
Rozgrzewanie roztworu: W lodówce absorpcyjnej, amoniakalny roztwór wodny jest rozgrzewany przez źródło ciepła, które może pochodzić z elektryczności (12V w kamperach), gazu ziemnego lub propanu. W przypadku lodówki na 12V, źródłem ciepła jest prąd elektryczny.

Oddzielanie amoniaku od wody: Gdy roztwór się nagrzeje, amoniak (który jest czynnikiem chłodzącym) zaczyna wrzeć i odparowywać, oddzielając się od wody.

Kondensacja amoniaku: Odparowany amoniak następnie przemieszcza się do kondensatora, gdzie jest schładzany i skrapla się, przekształcając z powrotem w ciekły amoniak.

Chłodzenie: Skroplony amoniak przepływa przez zawór redukcyjny do parownika, gdzie znów zamienia się w gaz. Ten proces wymaga energii cieplnej, która jest pobierana z wnętrza lodówki, powodując jej ochłodzenie.

Absorpcja: Gazowy amoniak jest wchłaniany z powrotem przez wodę, co obniża ciśnienie i pozwala na kontynuację cyklu odparowywania amoniaku, kondensacji, i absorpcji.

 

Czyli jak każde grzanie niskim napięciem - cicho, ale je dużo prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, VincentVan napisał(a):

Czyli jak każde grzanie niskim napięciem - cicho, ale je dużo prądu.

A powiedz Marcinie - czy zasilanie takiej lodówki z 230 V działa jakoś inaczej?

pzdr

Wł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, VincentVan napisał(a):

Lodówka absorpcyjna na 12V działa na zasadzie chłodzenia absorpcyjnego, wykorzystując proces chemiczny do obniżania temperatury wewnętrznej. Oto jak to działa:

Proces chłodzenia absorpcyjnego:
Rozgrzewanie roztworu: W lodówce absorpcyjnej, amoniakalny roztwór wodny jest rozgrzewany przez źródło ciepła, które może pochodzić z elektryczności (12V w kamperach), gazu ziemnego lub propanu. W przypadku lodówki na 12V, źródłem ciepła jest prąd elektryczny.

Oddzielanie amoniaku od wody: Gdy roztwór się nagrzeje, amoniak (który jest czynnikiem chłodzącym) zaczyna wrzeć i odparowywać, oddzielając się od wody.

Kondensacja amoniaku: Odparowany amoniak następnie przemieszcza się do kondensatora, gdzie jest schładzany i skrapla się, przekształcając z powrotem w ciekły amoniak.

Chłodzenie: Skroplony amoniak przepływa przez zawór redukcyjny do parownika, gdzie znów zamienia się w gaz. Ten proces wymaga energii cieplnej, która jest pobierana z wnętrza lodówki, powodując jej ochłodzenie.

Absorpcja: Gazowy amoniak jest wchłaniany z powrotem przez wodę, co obniża ciśnienie i pozwala na kontynuację cyklu odparowywania amoniaku, kondensacji, i absorpcji.

 

Czyli jak każde grzanie niskim napięciem - cicho, ale je dużo prądu.

Czyli jak rozumiem by lodówka była chłodzona gazem musi też pobierać dużą ilość prądu z akumulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre lodówki sterowanie elektroniczne pobierają niewiele prądu przy pracy na gazie...

Starsze, bez elektroniki, nie potrzebują w ogóle 12V.

 

Natomiast gdy chcesz schładzać 12V to już potrzeba potężnej ilości energii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Hermogenes napisał(a):

Ja jednak twierdzę że ilość energii jest porównywalna czy to z gazu ( tu może nawet więcej sprawność spalania ) czy 230 / 12 V. Pozdrawiam Hermogenes

Akurat mówimy o energii elektrycznej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Akurat mówimy o energii elektrycznej

A nie jest tak, że energię - z jakiegokolwiek byłaby źródła - liczymy w KWh?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, BuryKocur napisał(a):

A nie jest tak, że energię - z jakiegokolwiek byłaby źródła - liczymy w KWh?

pzdr

Tak ale zaczęło się od pytania, czy lodówka pracując na gazie pobiera prąd z akumulatora. 

6 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Więc co sugerujesz z tą energią elektryczną bez gazu ?? Pozdrawiam Hermogenes

Sugeruję, że pytanie było o pobór prądu podczas zasilania na gazie. @Misio już ładnie odpowiedział. Nie mieszajmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał(a):

już ładnie odpowiedział. Nie mieszajmy. 

OK Piotrze - jakoś nie zajarzyłem, że pytanie dotyczyło zarówno gazu jak i akumulatora - mea culpa. 

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.