Skocz do zawartości

Akumulator, izolator i ładowanie


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Tak już widzę, że jest przekaźnik, dlatego zedytowałem swoją odpowiedź :) Ale ten przekaźnik jest fabrycznie w lodówce i od strony lodówki często w Knausie jest wszystko prawidłowo podpięte, natomiast brak jest poprowadzonych kabli do energobloku, a czasami one są, tylko nie są wpięte w energoblok. Różnie z tym jest w grupie Knausa :) U mnie obecnie w ogóle nie ma kabli poprowadzonych do lodówki. 

Tak czy inaczej pod Batt+ ma być podpięty "stały +"( kl. 30) a nie "+ po zapłonie" (kl. 15).  To dla mnie podstawa do dalszych "rozkminek" 

 

P.S. U mnie też nie ma poprowadzonej instalacji 12V do lodówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

Tak czy inaczej pod Batt+ ma być podpięty "stały +"( kl. 30) a nie "+ po zapłonie" (kl. 15).  To dla mnie podstawa do dalszych "rozkminek" 

 

P.S. U mnie też nie ma poprowadzonej instalacji 12V do lodówki. 

Teraz to już wszystko jedno co idzie do batt. Z auta bo odpinam to i wpinam aku. Teraz kwestia tego typu gdzie powinna byc podpieta lodówka? Pod stały czy po zapłonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lisu94 napisał(a):

Lodówka nie działa z 12v. Dlatego szukam gdzie jest podpięta.

Wg mnie nie jest podpięta. Jest podpięta tylko pod 12V pokładowe, po to aby można było ją sterować. Wg mnie w tej wtyczce powinno być zasilanie 12V po zapłonie, które przechodzi przez energoblok:

image.png.46577aad63acdb6d58a42567989f78b1.png

 

9 minut temu, Lisu94 napisał(a):

czyli teoretycznie gdzie powinna być lodówka bo już się gubię. Pod stały czy pod zapłon?

Pod zapłon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Lisu94 napisał(a):

Lodówka nie działa z 12v

To sprawdź:

1. Czy na najgrubszym czerwonym z tyłu jest "stały +"?

2. Czy na białym cienkim pojawia się "+ po zapłonie"?

Beztytuu.thumb.png.1d74454291a17252644d36ec15513acf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

To sprawdź:

1. Czy na najgrubszym czerwonym z tyłu jest "stały +"?

2. Czy na białym cienkim pojawia się "+ po zapłonie"?

Beztytuu.thumb.png.1d74454291a17252644d36ec15513acf.png

A to nie powinien być sterujący z przełącznika lodówki tylko po zapłonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Lisu94 napisał(a):

A to nie powinien być sterujący z przełącznika lodówki tylko po zapłonie?

Użyłem skrótu - oczywiście + po zapłonie "wchodzi" do włącznika lodówki a potem "wychodzi" do przekaźnika. Czyli jak włączysz lodówkę na 12V, to po włączeniu zapłonu na przewodzie sterującym przekaźnika powinno się pojawić 12V ( jeszcze po drodze powinien być termostat) co z kolei spowoduje podanie zasilania z kl.30 na brązowe przewody grzałki w lodówce.

Edytowane przez Bercik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bercik77 napisał(a):

Użyłem skrótu - oczywiście + po zapłonie "wchodzi" do włącznika lodówki a potem "wychodzi" do przekaźnika. Czyli jak włączysz lodówkę na 12V, to po włączeniu zapłonu na przewodzie sterującym przekaźnika powinno się pojawić 12V co z kolei spowoduje podanie zasilania z kl.30 na brązowe przewody grzałki w lodówce.

Nie ma plusa na nigdzie. Ani stałego ani po zapłonie. 
zmierzyłem gniazdo w aucie i mam odwrócony stały z tym po zapłonie. Powinien być 9 stały a 10 po zapłonie a ja mam na odwrót dlatego energoblok dostaje zasilanie dopiero po zapłonie ale teraz to nie ma znaczenia bo na odpalonym silniku powinny byc na obydwóch pinach a przy lodówce nie ma nigdzie. Obstawiam oberwany przewód we wtyczce ale nie mogę jej rozebrać. Gniazdo poprawię ale mimo złego połączenia w gnieździe na lodówce powinno być napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lisu94 napisał(a):

Nie ma plusa na nigdzie. Ani stałego ani po zapłonie

Sprawdź jeszcze na początek, czy czasem ten gruby czerwony przewód 9 wskazany czerwoną strzałką na poprzednim zdjęciu) nie idzie do białej wtyczki 6-PIN - bo jak idzie to lodówka jest fabrycznie niepodłączona do instalacji w przyczepie - nie ma przewodów po stronie przyczepy.

 

 

20 minut temu, Lisu94 napisał(a):

Obstawiam oberwany przewód we wtyczce ale nie mogę jej rozebrać

Nie sądzę aby przewód we wtyczce był uszkodzony - ale wszystko jest możliwe.

 

20 minut temu, Lisu94 napisał(a):

zmierzyłem gniazdo w aucie i mam odwrócony stały z tym po zapłonie

Sprawdź jaką masz grubość przewodu na stały + w samochodzie bo jak mniej niż 4 mm2 to albo zmień przewód albo odpuść sobie zasilanie lodówki na 12v.

 

Edytowane przez Bercik77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Musisz odszukać puszki ( prawdopodobnie pod przyczepą), do której "wchodzi" wiązka od wtyczki 13 PIN. Tam gdzieś powinno być podłączenie stałego +. I sprawdź czy tam masz 12 V i czy jest tam czerwony przewód o tej samej grubości co zaznaczyłem na wcześniejszym zdjęciu.

 

Nie sądzę aby przewód we wtyczce był uszkodzony - ale wszystko jest możliwe.

 

Sprawdź jaką masz grubość przewodu na stały + w samochodzie bo jak mniej niż 4 mm2 to albo zmień przewód albo odpuść sobie zasilanie lodówki na 12v.

Puszkę widzę ale pada i nie chce mi się kłaść pod przyczepą. Dzisiaj odpuszczam. Przewód do gniazda? Widzę go ale wątpię żeby to było 4mm2. Bardziej na 2,5 wygląda. W planach mam zmianę holownika więc to też chyba odpuszczę a porządny zrobię w następnym aucie. Podejrzewam że nowy holownik nie bedzie mial stalego plusa i plusa po zapłonie. O ile wogole ma gniazdo 13 pin więc tam bede przerabiał.  Chciałem w marcu pierwszy raz wyjechać z tą przyczepą dlatego ta lodówka nie daje mi spać w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Sprawdź jeszcze na początek, czy czasem ten gruby czerwony przewód 9 wskazany czerwoną strzałką na poprzednim zdjęciu) nie idzie do białej wtyczki 6-PIN - bo jak idzie to lodówka jest fabrycznie niepodłączona do instalacji w przyczepie - nie ma przewodów po stronie przyczepy.

jeszcze to sprawdź. Bo jednak wydaje mi się, że przyczepa nie ma instalacji do zasilania lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Lisu94 napisał(a):

 Obstawiam oberwany przewód we wtyczce ale nie mogę jej rozebrać. Gniazdo poprawię ale mimo złego połączenia w gnieździe na lodówce powinno być napięcie.

Nie ma bo Knaus nie podpina fabrycznie lodówek w przyczepach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bercik77 napisał(a):

jeszcze to sprawdź. Bo jednak wydaje mi się, że przyczepa nie ma instalacji do zasilania lodówki.

Masz rację, tego nie sprawdziłem bo za późno odczytałem i jestem już w domu. Tak jest najprawdopodobniej ale jutro potwierdzę. Podepnę zasilacz laboratoryjny pod kostkę i sprawdzę czy lodówka ruszy.

 

32 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Nie ma bo Knaus nie podpina fabrycznie lodówek w przyczepach. 

Też masz rację. Czyli teraz ciągnąć grubszym przewodem od wiązki haka zasilanie? Pisałeś wcześniej o energobloku. W energobloku mam tylko wejście 230V i batt. Jeśli podepnę pod wyjście z energobloku przy odpiętym stałym plusie a podpiętym aku to lodówka będzie chodziła z aku a sam pisałeś, żeby tak nie podłączać.

Jeśli chodzi o zasilanie z gazu w czasie jazdy, o którym pisałeś to nie jest to przypadkiem przepisami zabronione jeśli nie mam dualcontrol przy butli?

Edytowane przez Lisu94 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lisu94 napisał(a):

Jeśli chodzi o zasilanie z gazu w czasie jazdy, o którym pisałeś to nie jest to przypadkiem przepisami zabronione jeśli nie mam dualcontrol przy butli?

wystarczy monocontrol z Crash Sensor-em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

wystarczy monocontrol z Crash Sensor-em.

Ok. Już wspomniałem, że nie wyrażam się fachowo ;) To chyba będzie bezpieczniejsze rozwiązanie niż obciążanie niepewnej instalacji haka.

Muszę ją jednak oddać do serwisu bo mi się coś nie podoba. Zobaczyłem dziwny przewód gazowy więc niech mi posprawdzają szczelność instalacji. Muszę przemyśleć temat tej lodówki czy ją uruchamiać na 12V czy zakładać ten crash sensor i działać z gazu w czasie jazdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Lisu94 napisał(a):

Ok. Już wspomniałem, że nie wyrażam się fachowo ;) To chyba będzie bezpieczniejsze rozwiązanie niż obciążanie niepewnej instalacji haka.

Najbezpieczniejsze i najefektywniejsze. Taka duża lodówka przy zasilaniu po zapłonie będzie mieć problem aby przyzwoicie działać.

52 minuty temu, Lisu94 napisał(a):

Muszę ją jednak oddać do serwisu bo mi się coś nie podoba. Zobaczyłem dziwny przewód gazowy więc niech mi posprawdzają szczelność instalacji. Muszę przemyśleć temat tej lodówki czy ją uruchamiać na 12V czy zakładać ten crash sensor i działać z gazu w czasie jazdy.

 

Co to znaczy dziwny przewód gazowy? Pokaż jakąś fotkę.

Mogę się mylić, ale podejrzewam, że budkę masz bez kibelka i z dużymi oknami. To może być odpowiedź na to, że ktoś coś tam narobił, albo że masz jakiś dziwny przewód gazowy. Ale pokaż fotki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.