Skocz do zawartości

Wyginająca się ściana boczna - zostawić czy naprawiać?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, próbuje doprowadzić nowo zakupioną przyczepkę do jak najlepszego stanu przed sezonem, więc wybaczcie wiele nowych postów pojawiających się w ostatnim czasie:) 

Temat, którego najbardziej się obawiam, czyli wyginająca się prawa ściana, która "odchodzi od pionu" ale jedynie w środku na trochę ponad 1cm. Ona nie wybrzusza się, więc zakładam, że nie jest to kwestia zalania. Zresztą zupełnie nie widać nigdzie żadnych innych potencjalnych tego oznak. 

Poprzedni właściciel przykręcił w szafie listwę, która zabezpiecza(?) ścianę przed dalszym rozjazdem. Wygląda na to, że od tamtego momentu syt. się nie pogarsza ponieważ nie widzę, żadnych oznak przesuwania się listewki/ pękania szafy przy wkrętach itp. Swoją drogą nie do końca rozumiem, czy takie wkręty w ścianie to dobry pomysł - przecież to pewnie cienka warstwa dykty i styropian. 

Czy macie jakieś rady albo sugestie co z tym zrobić? Zostawić ? Dokręcić drugą listwę? Okrećić listwę, jakoś ściągnąć ścianę (w gigantycznym imadle:)) i wtedy skrecic, czy może przewiercić sciane na wylot i skręcić porządnie. 

image.png.5c0e4d8194d4e36a0274c4acc5f3f74e.png

image.png.a7e40c99c0ec9643b8c8ec00deb75114.png

image.thumb.png.e4ef6c9b86e7ef3cea46e76e8bc24c6b.png

Od zewnątrz nic nie wygląda podejrzanie...

image.thumb.png.a370a043e066a10d82a3e694155aed33.png

Dzięki wielkie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cię straszyć kolego ale coś zgniło któraś pionowa listwa szkieletu i jej rolę przejęło poszycie przyczepy. Obym się mylił; holowałem taką latem dla kolegi nad staw po 400 km ściana odeszła od podłogi na kilka centymetrów, zgniłe były listwy konstrukcyjne ściany.  Jakoś to poprawiliśmy nad staw żeby szpeja nie leżały na trawie może być. 

Pozdrawiam Hermogenes

WP_20230710_08_36_36_Pro.jpg

WP_20230710_17_16_33_Pro.jpg

WP_20230718_19_00_47_Pro.jpg

WP_20230718_19_01_00_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Hermogenes napisał(a):

ale coś zgniło któraś pionowa listwa szkieletu i jej rolę przejęło poszycie przyczepy

To ma sens i brzmi trochę przerażajaco. Pytanie czy da sie to sprawdzic mało inwazyjnie? Zakładam, że listwa w szafie jest wkręcona w belkę konstrukcyjną ściany ( dzięki za zdj poglądowe) Gdybym wyciął kawalek sciany w szafie łatwo moglbym sprawdzic stan belek. I w naglhgorszymnwypadku pozniej ja wymienic, albo wzmocnic. Czy to ma sens?

 

Godzinę temu, konradk napisał(a):

jakim wieku jest Twoja przyczepa

2002, wiec nie najstarsza. To troche pocieszające, może one tak mają? Do poki nie idzie dalej to jest ok. Ale kazdy mm wygiecia przeklada sie na to że sciana odsuwa sie od podlogi lub sufitu- a to moze być już nie za dobre…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Matttlo napisał(a):

To ma sens i brzmi trochę przerażajaco. Pytanie czy da sie to sprawdzic mało inwazyjnie? Zakładam, że listwa w szafie jest wkręcona w belkę konstrukcyjną ściany ( dzięki za zdj poglądowe) Gdybym wyciął kawalek sciany w szafie łatwo moglbym sprawdzic stan belek. I w naglhgorszymnwypadku pozniej ja wymienic, albo wzmocnic. Czy to ma sens?

 

2002, wiec nie najstarsza. To troche pocieszające, może one tak mają? Do poki nie idzie dalej to jest ok. Ale kazdy mm wygiecia przeklada sie na to że sciana odsuwa sie od podlogi lub sufitu- a to moze być już nie za dobre…

Czy ta szpara u Ciebie jest od podłogi do sufitu? I na której ścianie ? Tej co lodówka, kuchnia i wejście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się więc się pomądraluję:
1. Domyślam się że w tym Dethleffsie nie ma w ścianie listew konstrukcyjnych pionowych. Czemu? Nie wiem, ale przyczepy od lat 90 mają zazwyczaj listwy tylko poziomo (nie wliczam ramek drzwi i okien.
23737655_1836019063075433_7639278601024038562_o.jpg

2. Jeśli coś miał bym podejrzewać w tym Dethleffsie to połączenie dołu ściany z podłogą. Dethleffs łączy to miejsce na kołki, które potrafią się ściąć. Możliwe że ściana na dole w tym miejscu straciła podparcie i rozkład sił wypycha ścianę na zewnątrz. Przyjrzyj się dokładnie połączeniu podłogi ze ścianą. Na forach DE dużo osób pokazywało opuszczone ściany i całość trzymającą się tylko na meblach.  (poniżej zdjęcie z takiego Dethleffsa)

Links_vom Radkasten nach vorn.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, konradk napisał(a):

Nie strasz...włażę pod przyczepę po pracy. To się da naprawić? Czy przyczepa na części ?

Wszystko się da :yes:. Głowa do góry. Jeśli wszystko jest szczelne i nigdzie nic nie podciekło to naprawa IMO będzie raczej z tych miłych i przyjemnych. To w tej przyczepie był ten problem z zasłoną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomii napisał(a):

Wszystko się da :yes:. Głowa do góry. Jeśli wszystko jest szczelne i nigdzie nic nie podciekło to naprawa IMO będzie raczej z tych miłych i przyjemnych. To w tej przyczepie był ten problem z zasłoną? 

Tak w tej. Miło i przyjemnie ?? Opisz w skrócie taki proces naprawy jeśli możesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, konradk napisał(a):

Nie strasz...włażę pod przyczepę po pracy. To się da naprawić? Czy przyczepa na części ?

Zrobie to samo. Wydaje mi się, że nie przeoczyłbym czegoś takiego przy przeglądzie, ale kto wie... Jesli nic tam nie bedzie widac napisze fo Dethleffsa z otwartym pytaniem. Ostatnio byli dla mnie bardzo pomocni.

26 minut temu, Tomii napisał(a):

przyczepy od lat 90 mają zazwyczaj listwy tylko poziomo (nie wliczam ramek drzwi i okien.

To mogłoby w takim razie tlumaczyc lekkie odksztalcenia na srodku sciany i tylko tam. 

 

2 godziny temu, konradk napisał(a):

Czy ta szpara u Ciebie jest od podłogi do sufitu? I na której ścianie ? Tej co lodówka, kuchnia i wejście ?

Tylko w srodku, przy suficie i podlodze jest duzo blizej sciany bocznej szafy, tj. pionu. Po przeciwnej stronie od lodowki. Przez to odksztalcenie sciana lekko sie obnizyla przy suficie, nie ma innej sily skoro blacha sie wygiela

image.png.9f037344834ad16e54c6b66bb4872aa6.png

Jest jedna rzecz której totalnie nie umiem zrozumieć, a mianowicie szafa dochodzi do sufitu idealnie, ale inna scianka obok ma minilana przerwe takze... tego wytlumaczyc nie umiem.

 

image.png.edea7d74f22eaa0ff3a958655ef95291.png

Edytowane przez Matttlo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Matttlo napisał(a):

Jest jedna rzecz której totalnie nie umiem zrozumieć, a mianowicie szafa dochodzi do sufitu idealnie, ale inna scianka obok ma minilana przerwe takze... tego wytlumaczyc nie umiem.

IMO coś ewidentnie nie trzyma geometrii. Jak gdzieś opadło, po drodze było podparcie, to w innym miejscu mogło się podnieść. 

5 minut temu, konradk napisał(a):

Tak w tej. Miło i przyjemnie ?? Opisz w skrócie taki proces naprawy jeśli możesz. 

W skrócie: wszystko wraca na swoje miejsce i jest ponownie przymocowane trochę lepiej niż to zrobiła fabryka :]. A na poważnie trzeba dokładnie obejrzeć, stwierdzić co trzyma, gdzie wyprzeć lub podnieść i jak to zamocować żeby się solidnie trzymało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomii napisał(a):

IMO coś ewidentnie nie trzyma geometrii. Jak gdzieś opadło, po drodze było podparcie, to w innym miejscu mogło się podnieść. 

W skrócie: wszystko wraca na swoje miejsce i jest ponownie przymocowane trochę lepiej niż to zrobiła fabryka :]. A na poważnie trzeba dokładnie obejrzeć, stwierdzić co trzyma, gdzie wyprzeć lub podnieść i jak to zamocować żeby się solidnie trzymało.

Widzę że sam tego nie ogarnę i jeśli jest tak jak piszesz to muszę szukać fachowca który to ogarnie póki jeszcze szkody nie są jakieś znaczne. W Częstochowie może kogoś znacie ?

11 minut temu, Matttlo napisał(a):

Zrobie to samo. Wydaje mi się, że nie przeoczyłbym czegoś takiego przy przeglądzie, ale kto wie... Jesli nic tam nie bedzie widac napisze fo Dethleffsa z otwartym pytaniem. Ostatnio byli dla mnie bardzo pomocni.

 

Dethleffs Polska ? Myślisz że coś Ci pomogą w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, konradk napisał(a):

W Częstochowie może kogoś znacie ?

Dołączam do pytania, boje się, że sam tego mogę nie ogarnąć ... Ktoś polecony z okolic Krakowa?

 

5 minut temu, konradk napisał(a):

Dethleffs Polska ? Myślisz że coś Ci pomogą w tym temacie ?

Nie, przy zakupie mialem pytania dot. tabliczek znamionowych i dokumentacji do przyczepy. Zadzdwonilem do centrali, później napisałem maila po angielsku i odpisali mi bardzo grzecznie. Odpisała osoba techniczna, więc moge spróbować napisać bezpośrednio do niej. Tylko musze wiedziec o co zapytać, żeby nie zalać ich moimi podejrzeniami:) Na pewno mają informacje na temat konstrukcji, nawet jeśli przyczepa z 2002. Ktory rocznik Twojej?

Edytowane przez Matttlo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Matttlo napisał(a):

Dołączam do pytania, boje się, że sam tego mogę nie ogarnąć ... Ktoś polecony z okolic Krakowa?

 

Nie, przy zakupie mialem pytania dot. tabliczek znamionowych i dokumentacji do przyczepy. Zadzdwonilem do centrali, później napisałem maila po angielsku i odpisali mi bardzo grzecznie. Odpisała osoba techniczna, więc moge spróbować napisać bezpośrednio do niej. Tylko musze wiedziec o co zapytać, żeby nie zalać ich moimi podejrzeniami:) Na pewno mają informacje na temat konstrukcji, nawet jeśli przyczepa z 2002. Ktory rocznik Twojej?

2007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, konradk napisał(a):

 W Częstochowie może kogoś znacie ?

 

Masz tam dobrego fachowca Andrewa   ul. Gnaszyńska 7. Jest też na naszym Forum. "Andrewa1"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.