Skocz do zawartości

Jaką max. temperaturę ciepłej wody może pompować pompka taka jak dla zimnej wody ?


andsidz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś może wie jaką maksymalnie ciepłą wodę mogą pompować pompką taką jak dla zimnej wody w przyczepie. Chciałbym podgrzewać wodę grzałką w metalowym pojemniku na wodę i zastosować wyłącznik termiczny i wskaźnik braku wody oraz baterię z dwoma elektrozaworami dla dwóch pompek wody a także wąż do ciepłej wody żeby się nie zginał. Wystarczyła by temp. ok. 35st. C ale nie wiem czy pompka będzie funkcjonować bez usterek ?

Będę wdzięczny za informację 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, andsidz napisał(a):

Czy ktoś może wie jaką maksymalnie ciepłą wodę mogą pompować pompką taką jak dla zimnej wody w przyczepie. Chciałbym podgrzewać wodę grzałką w metalowym pojemniku na wodę i zastosować wyłącznik termiczny i wskaźnik braku wody oraz baterię z dwoma elektrozaworami dla dwóch pompek wody a także wąż do ciepłej wody żeby się nie zginał. Wystarczyła by temp. ok. 35st. C ale nie wiem czy pompka będzie funkcjonować bez usterek ?

Ale ... wydaje mi się, że w układzie wodnym najpierw jest zbiornik - potem pompka, która tłoczy wodę przez bojler a dopiero potem następuje rozdzielanie wody na odbiorniki  - to tak na szybko ...

Więc zależność bojlera i pompki od temp wody nie ma nic wspólnego ze sobą.

pzdr

Wlodek

PS w układach wodnych w jachtach jest identycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ... wydaje mi się, że w układzie wodnym najpierw jest zbiornik - potem pompka, która tłoczy wodę przez bojler a dopiero potem następuje rozdzielanie wody na odbiorniki  - to tak na szybko ...
Więc zależność bojlera i pompki od temp wody nie ma nic wspólnego ze sobą.
pzdr
Wlodek
PS w układach wodnych w jachtach jest identycznie.
Ale tutaj nastapi podgrzanie wody świeżej, która będzie następnie pompowana przez pompkę wody zimnej. Stąd pytanie do jakich temperatur pracują te pompki
Czy ktoś może wie jaką maksymalnie ciepłą wodę mogą pompować pompką taką jak dla zimnej wody w przyczepie. Chciałbym podgrzewać wodę grzałką w metalowym pojemniku na wodę i zastosować wyłącznik termiczny i wskaźnik braku wody oraz baterię z dwoma elektrozaworami dla dwóch pompek wody a także wąż do ciepłej wody żeby się nie zginał. Wystarczyła by temp. ok. 35st. C ale nie wiem czy pompka będzie funkcjonować bez usterek ?
Będę wdzięczny za informację 
Andrzej
Wg mnie przy 35 stopniach nic nie ma prawa się stać. Nawet i przy większych temperaturach wody wszystko powinno być w porządku. Producenci zazwyczaj podają maksymalny zakres pracy przy 60 stopniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

IMG_20231114_081055.thumb.jpg.e1cc6f64b09458fa7aa673024904c59b.jpg

Takie zwykłe pompki do wody na 12V mają większą tolerancję. Tu przykładowa pompka Comet: https://allegro.pl/oferta/pompka-10-l-elegant-0-5-bar-12v-do-przyczep-comet-12147282441 . Wg specyfikacji maksymalnej temperatury czystej wody to 60° C.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacek00 napisał(a):

Ale tutaj nastapi podgrzanie wody świeżej, która będzie następnie pompowana przez pompkę wody zimnej. Stąd pytanie do jakich temperatur pracują te pompki

Jacek - chyba się nie zrozumieliśmy - we wszystkich układach wodnych opisywanych przeze mnie pompka tłoczy zawsze wodę zimną, która następnie jest dzielona na trójniku i jej część przetłaczana jest przez bojler a następnie kierowana do kranów.

Gdzie następuje mieszanie wody zimnej z ciepłą dla jej użytkowego połączenia, żeby nie parzyła to inne story, ale sama pompa tłoczy ZAWSZE TYLKO wodę zimną a jej mieszanie z ciepłą następuje dopiera na kranach.

Natomiast, żeby nie tłoczyć przez rurociągi wody za gorącej z bojlera wymyślono na bojlerach mieszacze - popatrz na fotkę poniżej - idea jest taka, że na mieszaczu bojlera nastawiasz temperaturę wody wypływającej (i tłoczonej potem do rurociągu wody gorącej) na takim poziomie temperatury, jaka Ci odpowiada.

U mnie jest ustawione na poziomie 42 stopni - tak ustawiłem doświadczalnie - z bojlera wychodzi 60 st. C i juz na wejściu schładzana jest do 42 st. C. - bo woda potem tłoczona do kranów jeszcze się trochę wychładza i koniec/końców temperatura wody użytkowej na kranie to ok 38 st.C a to już jest taka temperatura, że woda jest odczuwalnie ciepła i nie musisz - jak nie potrzebujesz bardzo gorącej - dolewać do niej zimnej.

Także wracając do początkowego pytania - w powyżej opisywanych układach wody pompa ze zbiornika tłoczy tylko wodę zimną.

pzdr

Włodek

Bojler z mieszaczem.JPG

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BuryKocur napisał(a):

Jacek - chyba się nie zrozumieliśmy - we wszystkich układach wodnych opisywanych przeze mnie pompka tłoczy zawsze wodę zimną, która następnie jest dzielona na trójniku i jej część przetłaczana jest przez bojler a następnie kierowana do kranów.

Zrozumieliśmy się. Ty opisujesz jak to wygląda standardowo, ale nie tego tyczyło się pytanie :) @andsidz  chce podgrzać sobie wodę zimną i za pomocą standardowej pompki 12V pompować tą wodę w instalacji. Zapewne @andsidz w przyczepie ma tylko zimną wodę i krany bez mieszaczy. Więc jak podgrzeje sobie wodę w zbiorniku na świeżą wodę to w kranie zamiast zimnej wody poleci mu ta podgrzana. I tak można tak zrobić, pompka na 12V wytrzyma :)  Wiele osób na forum tak robiło, aby mieć ciepłą wodę w przyczepie bez konieczności rozbudowy instalacji wodnej. 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Zrozumieliśmy się. Ty opisujesz jak to wygląda standardowo, ale nie tego tyczyło się pytanie :) @andsidz  chce podgrzać sobie wodę zimną i za pomocą standardowej pompki 12V pompować tą wodę w instalacji. Zapewne @andsidz w przyczepie ma tylko zimną wodę i krany bez mieszaczy. Więc jak podgrzeje sobie wodę w zbiorniku na świeżą wodę to w kranie zamiast zimnej wody poleci mu ta podgrzana. I tak można tak zrobić, pompka na 12V wytrzyma :)  Wiele osób na forum tak robiło, aby mieć ciepłą wodę w przyczepie bez konieczności rozbudowy instalacji wodnej. 

OKI - teraz do mnie dotarło co Kolega chce zrobić - jak dla mnie trochę dziwna kombinacja - wydawało mi się, że prościej założyć opisywaną przeze mnie instalację standardową z bojlerem...

pzdr

Wlodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Comet pompuje u mnie wodę o temp. 43-47 st. pięć lat i jest dalej sprawna.

Ale chyba nikt z Was nie wybiera się w podróż przyczepą bez zapasowych bezpieczników ,żarówek , czy też zapasowej pompki ( ja mam dwie) , uszczelek do butli gazowej ,testera szczelności inst.  gazowej i innych potrzebnych podstawowych  narzędzi .

A mam to wszystko nie w skrzynce tylko w torbie narzędziowej. Bo jest łatwiej ją upchać jak plastykową skrzynkę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/prysznic-turystyczny-przenosny-12v-camping-myjka-14130793031?reco_id=1fb771d6-82ed-11ee-844d-eee11860f0f1&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118

ten wynalazek kilka lat służył mi jak jezdziliśmy z Niewiadówką , teraz używam na łajbie , w/g danych pompka wytrzyma do 45 stopni i wszystko się zgadza bo tyle czasu działa i nic jej nie jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, andsidz napisał(a):

Chciałbym podgrzewać wodę grzałką w metalowym pojemniku na wodę i zastosować wyłącznik termiczny [itd, itd]

Czyli chcesz przechowywać podgrzaną wodę utrzymując stałą temperaturę?
Legionella już Cię kocha :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. To co chcę wykonać to ze względu na koszty chcę ograniczyć do minimum.  Chcę podgrzewać wodę zimną w metalowym pojemniku w którym chcę zamontować grzałkę albo taka jak do akwarium 200W z termostatem albo grzałkę np. 600W sterowaną przez wyłącznik termiczny nastawiony na ok. 35st. C. Wodę będę musiał uzupełniać w pojemniku i dodatkowa chcę zamontować sygnalizator braku wody. System miałby 2 pompki ( 1 dla pojemnika z zimną woda i 2-ga dla pojemnika z ciepła woda). Woda uruchamiana będzie bateria z dwoma pokrętłami i mikrostykami dla 2 pompek.  Dla bezpieczeństwa gniazdo dla zasilanie grzałek będzie wyłączane z napięcia wyłącznikiem w czasie używania ciepłej wody.

rochę może przesadzam ale BARDZO DZIĘKUJĘ  za informacje

14 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Zrozumieliśmy się. Ty opisujesz jak to wygląda standardowo, ale nie tego tyczyło się pytanie :) @andsidz  chce podgrzać sobie wodę zimną i za pomocą standardowej pompki 12V pompować tą wodę w instalacji. Zapewne @andsidz w przyczepie ma tylko zimną wodę i krany bez mieszaczy. Więc jak podgrzeje sobie wodę w zbiorniku na świeżą wodę to w kranie zamiast zimnej wody poleci mu ta podgrzana. I tak można tak zrobić, pompka na 12V wytrzyma :)  Wiele osób na forum tak robiło, aby mieć ciepłą wodę w przyczepie bez konieczności rozbudowy instalacji wodnej. 

 

Dokładnie tak. Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@andsidz, takie rozwiazanie zamontował @maarec w przyczepie, ktora "odziedziczylem". Zamontowane sa grzalki akwarystyczne. Woda moze nie nagrzewa sie szybko, ale jak wieczorkiem napelnie zbiornik, to z rana woda juz jest duzo cieplejsza. Chodzi o to by "odciazyc" bojler Truma TT2, szczegolnie przy korzystaniu z prysznica w przyczepie.

Godzinę temu, piotrowin napisał(a):

Czyli chcesz przechowywać podgrzaną wodę utrzymując stałą temperaturę?
Legionella już Cię kocha :)

Jest to wieksze ryzyko. Ale chyba przez caly sezon letni, szczegolnie jak ktos spedza na poludniu Europy, to temp w zbiorniku jest na tyle duza ze bakterie Legionelli maja idealne warunki do rozwoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, andsidz napisał(a):

To co chcę wykonać to ze względu na koszty chcę ograniczyć do minimum.  Chcę podgrzewać wodę zimną w metalowym pojemniku w którym chcę zamontować grzałkę albo taka jak do akwarium 200W z termostatem albo grzałkę np. 600W sterowaną przez wyłącznik termiczny nastawiony na ok. 35st. C. Wodę będę musiał uzupełniać w pojemniku i dodatkowa chcę zamontować sygnalizator braku wody. System miałby 2 pompki ( 1 dla pojemnika z zimną woda i 2-ga dla pojemnika z ciepła woda). Woda uruchamiana będzie bateria z dwoma pokrętłami i mikrostykami dla 2 pompek.  Dla bezpieczeństwa gniazdo dla zasilanie grzałek będzie wyłączane z napięcia wyłącznikiem w czasie używania ciepłej wody.

I naprawdę uważasz Kolego, że to rozwiązanie jest prostsze niż zastosowanie bojlera Truma TT2 wraz z normalną, "przyczepkową" instalacją wody ?

Szczerze mówiąc nie przekonuje mnie to - chyba nie ma nic prostszego jak zbiornik wody + powyższy bojler.

Ja sam napisałeś - będziesz musiał uzupełniać w takim zbiorniku wodę + zainstalować sygnalizator jej braku a o bakteriach Legionelli już nie wspominam...

U mnie jest normalna instalacja - zbiornik wody 50 litrów z zaworem pozwalającym na samo-uzupełnianie się w nim wody - pompka wody w zbiorniku załączana mikro-stykami przy bateriach - za zbiornikiem bojler Truma TT2 i .... to wszystko - dalej są krany.

Wszystko się robi samo - woda się w zbiorniku uzupełnia sama, bojler załącza się i wyłącza sam, nic nie trzeba praktycznie kontrolować, dolewać ...

Nie rozumiem po co sobie tak komplikować życie...

pzdr

Włodek

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma sensu konstruować własnych systemów, tam, gdzie już są i działają. 2 pompki można mieć, jedną w zapasie. Stycznik w każdej baterii jest jeden (steruje tylko pompą zimnej wody), na baterii wybieramy czy woda ciepła czy zimna i mieszamy (regulujemy temperaturę). Bojler można TT2 (nawet używkę ze sprawną grzałką i całym zbiornikiem), można Elgenę (230 lub 12V lub 230/12V), też współpracują z instalacjami niskociśnieniowymi (z pompką) i włącza się je w obieg tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.