Skocz do zawartości

Jaką max. temperaturę ciepłej wody może pompować pompka taka jak dla zimnej wody ?


andsidz

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, Analog82 napisał(a):
23 godziny temu, piotrowin napisał(a):

Czyli chcesz przechowywać podgrzaną wodę utrzymując stałą temperaturę?
Legionella już Cię kocha :)

Jest to wieksze ryzyko. Ale chyba przez caly sezon letni, szczegolnie jak ktos spedza na poludniu Europy, to temp w zbiorniku jest na tyle duza ze bakterie Legionelli maja idealne warunki do rozwoju.

W fabrycznym rozwiązaniu można raz na kilka dni podnieść temp. wody do 70st. na 30 minut żeby pozbyć się Legionelli, w tym DIY tego się nie zrobi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, piotrowin napisał(a):

W fabrycznym rozwiązaniu można raz na kilka dni podnieść temp. wody do 70st. na 30 minut żeby pozbyć się Legionelli, w tym DIY tego się nie zrobi.

Ale jak chcesz ja podniesc ta temperature w zbiorniku w ktorym Ci sie wlasnie rozwinie ta bakteria ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler TT2 ma wyłącznik na 65 stopniach, więc z metra nie zabije legionelli.

Elgena grzeje do 80 stopni.

Ustrjstwo wprawdzie ginie natychmiast przy 70 stopniach, ale od temperatury 55 stopni wzwyż, też się wybije, kwestia czasu. Wystarczy trochę potrzymać taką nastawę temperatury nawet w TT2, pół godziny powinno wystarczyć (już przy 60 stopniach - przeżyje najwyżej 2 minuty), następnie tę gorącą wodę spuścić przez krany. 

I nie pozwolić się wodzie "zastać" - używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czyś napisał(a):

Chyba nie ma sensu konstruować własnych systemów, tam, gdzie już są i działają. 2 pompki można mieć, jedną w zapasie. Stycznik w każdej baterii jest jeden (steruje tylko pompą zimnej wody), na baterii wybieramy czy woda ciepła czy zimna i mieszamy (regulujemy temperaturę). Bojler można TT2 (nawet używkę ze sprawną grzałką i całym zbiornikiem), można Elgenę (230 lub 12V lub 230/12V), też współpracują z instalacjami niskociśnieniowymi (z pompką) i włącza się je w obieg tak samo.

O tym właśnie Krzysztofie mówię - po co wyważać otwarte drzwi ...

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:bzik: nakręciliście się tą legionellą jak niedawno koronawirusem :hehe: :hehe:

bardzo długo używałem zestawu wiadro, pompka i słuchawka , zagotowaną wodę dolewałem do wiadra zimnej wody żeby mieć ciepłą wodę na prysznic, czasem do zmywania też , pompka spokojnie wytrzyma temperaturę "gorącej" wody do mycia, moja chyba jeszcze gdzieś leży w garazu zapomniana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w przyczepie którą obecnie posiadam bardzo mało miejsca  Dethleffs o dmc 750kg. W łazience mieści mi się pojemnik na zimną wodę (którą mogę używać w czasie postoju gdy podróżuję )  o pojemności ok. 10l.   W podłodze łazienki zrobiłem otwór z mufką PCV fi 50 przez który "na obozowisku" przewlekam pompkę wody a za przyczepą mam duży zbiornik na wodę . Tam chciałbym ustawić też drugi zbiornik z grzałką. Koszt dla mojego pomysłu całości to ok. 250zł a taki bojler TT2 kosztuje ok. 1300zł i nie miałbym go gdzie zainstalować

Musze to wszystko jeszcze raz przemyśleć 

DZIĘKUJĘ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, chris_66 napisał(a):

bardzo długo używałem zestawu wiadro, pompka i słuchawka , zagotowaną wodę dolewałem do wiadra zimnej wody żeby mieć ciepłą wodę na prysznic, czasem do zmywania też , pompka spokojnie wytrzyma temperaturę "gorącej" wody do mycia, moja chyba jeszcze gdzieś leży w garazu zapomniana

ale masz Krzysztofie świadomość, że od czasu takiego wiadra ludzkość technologicznie zrobiła jednak pewien postęp w kierunku wygody życia ?

Bo idąc Twoim tokiem rozumowania to za chwilkę gloryfikując przeszłość cofniemy się do jaskiń i bryczki konnej...

Choć wtedy faktycznie emisja dwutlenku węgla produkowanego przez człowieka była znikoma...

Pzdr

Wł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, BuryKocur napisał(a):

ale masz Krzysztofie świadomość, że od czasu takiego wiadra ludzkość technologicznie zrobiła jednak pewien postęp w kierunku wygody życia ?

Dla mnie sprawa jest prosta. Ktoś ma pieniądze i możliwości to niech kupuje Trumę TT2, ale to wiążę się z kosztami dużo większymi niż zakup samej tylko Trumy. Bo trzeba kupić węże do instalacji ciepłej wody, do tego zawory spustowe, nowe krany z ciepłą i zimną wodą (zakładam, że ktoś ma tylko instalacje zimnej). Więc robi się już poważny wydatek rzędu 2000 zł albo i większy. 

Lepszym rozwiązaniem będzie Elegna KB6, która wg mnie jest dużo lepszym wyborem niż TT2. Jest izolowana, wykonana ze stali, ma większą pojemność no i nagrzewa wodę do wyższej temperatury niż TT2.

Jeśli ktoś ma pieniądze to zamiast Trumuy TT2, która jest dziadostwem :) lepiej iść w bojler elektryczny Truma EL14l. Ale on kosztuje więcej, za to mamy wyższą temperaturę, szybsze nagrzewanie się, sam bojler jest izolowany i wykonany ze stali, więc odpada ryzyko pęknięcia czy uszkodzenia.

A jeśli ktoś ma jeszcze większe pieniądze to proponuję bojler gazowo elektryczny Truma BGE10 :)

 

Wszystkie rozwiązania powyżej są rozwiązaniami najlepszymi ale i najdroższymi. Jak ktoś nie ma ochoty wydawać pieniędzy to grzałka akwarystyczna będzie najtańszym rozwiązaniem i też się doraźnie sprawdzi.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, jacek00 napisał(a):

to zamiast Trumuy TT2, która jest dziadostwem :) lepiej iść w bojler elektryczny Truma EL14l.

27 minut temu, jacek00 napisał(a):

Wszystkie rozwiązania powyżej są rozwiązaniami najlepszymi ale i najdroższymi. Jak ktoś nie ma ochoty wydawać pieniędzy

Dobrze podsumowałeś rozmowę - wszystko w świecie opiera się na pieniądzach. Idąc dalej to taką instalację można zrobić jako ciśnieniową - i jest ona zdecydowanie - moim oczywiście zdaniem chyba najwygodniejsza.

Tak się wykonuje instalacje na jachtach - dobra ciśnieniowa pompa JABSCO - dobry duży bojler z mieszaczem i normalne krany - a pompa uruchamiania jest ciśnieniowo spadkiem ciśnienia po wtórnej stronie pompy po otwarciu któregokolwiek kranu.

Tyle, że sens takiej instalacji jest jak masz duże zbiorniki wody bo sam bojler to kilkanaście litrów pojemności więc jaki jest sens zakładania takiego bojlera jak masz zbiornik 50 litrów?

U mnie zbiornik w przyczepce to ok. 40 litrów a za nim wspomniany przez Ciebie bojler TT2 i na moje potrzeby okazjonalnego korzystania z tej budki to wystarcza.

Dodatkowo - aby co chwilkę nie dolewać wody do zbiornika bo 40 litrów to jednak mało - to wykonałem sobie w zbiorniku zawór ciśnieniowy + zawór redukcyjny wody na wejściu do zbiornika - tam gdzie staję budką to podłączam się do instalacji zewnętrznej i zapominam o temacie wody - zbiornik sam się uzupełnia a wspomniany bojler TT2 jest - jak na dwie osoby do takiego użytkowania - wystarczający nawet do umycia się pod prysznicem.

Na jachcie, na którym spędzam dużo czasu mam zbiorniki o łącznej pojemności 500 l i właśnie taki układ ciśnieniowy i jest to znakomite rozwiązanie.

Także masz rację - wszystko kwestią pieniędzy oraz sensu wykonywania instalacji dla określonego wykorzystania.

Pzdr

Włodek

PS - a tak z ciekawości zapytam - czemu ów bojler Trumy TT2 określiłeś mianem "dziadostwa" - u mnie działa bez zarzutu a jedyny mankament to jego mała pojemność - choć jak piszę - mnie to wystarcza.

I drugie pytanie - w czym wspomniany przez Ciebie w bojler elektryczny Truma EL14l jest lepszy od TT2 ?

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EL14L - pojemność 14l, a nie 5, podgrzewanie wody do 70 stopni, grzałka 850W a nie 300, zbiornik stalowy (możliwość pracy pod ciśnieniem do 2,8bara), b. dobra izolacja (raz nagrzany trzyma ciepło). To by były same zalety. 

Wady - mocniejsza grzałka - czy to zaleta czy wada trudno powiedzieć, bo tam gdzie słabe przyłącze prądu lub "wykorzystanie" nadwyżek prądu z solara do nagrzania wody n aszybki prysznic wieczorem - to i po trosze wada, prawie 3x pojemność TT2 przy raptem 1 kg masy więcej - z jednej strony zaleta (jak już się nagrzeje to 3 (albo i na upartego 4) osoby wezmą szybki prysznic, z drugiej stony jednak gabaryt. Pod kątem użytkowania gdy chłodno i korzysta się z ogrzewania z pieca gazowego Trumy - TT2 ma jednak przelot ogrzanego powietrza przez zbiornik -wody w rozsądnym czasie nie nagrzeje, ale ciepło nagrzanej w ciągu dnia jakoś utrzyma, EL14L niby utrzyma to ciepło lepiej dzięki izolacji, ale nagrzej najpierw te 14 litrów prądem z solarów do tej samej temp. jak 5 l w TT2. EL14l gdy z zalożenia jest dostęp do prądu.

Zależy co kto chce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BuryKocur napisał(a):

PS - a tak z ciekawości zapytam - czemu ów bojler Trumy TT2 określiłeś mianem "dziadostwa" - u mnie działa bez zarzutu a jedyny mankament to jego mała pojemność - choć jak piszę - mnie to wystarcza.

Kilka wad ma dla mnie istotnych, dlatego się go pozbyłem i zastąpiłem Trumą BGE10. A wady dla mnie to mała moc, wolne nagrzewanie się wody, szybko się wychładza, mała pojemność i co najistotniejsze to bardzo lichy plastik przez co bojler łatwo uszkodzić - to chyba jest największa wada tych zbiorników. 

Godzinę temu, czyś napisał(a):

Wady - mocniejsza grzałka - czy to zaleta czy wada trudno powiedzieć, bo tam gdzie słabe przyłącze prądu lub "wykorzystanie" nadwyżek prądu z solara do nagrzania wody n aszybki prysznic wieczorem - to i po trosze wada, prawie 3x pojemność TT2 przy raptem 1 kg masy więcej - z jednej strony zaleta (jak już się nagrzeje to 3 (albo i na upartego 4) osoby wezmą szybki prysznic, z drugiej stony jednak gabaryt. Pod kątem użytkowania gdy chłodno i korzysta się z ogrzewania z pieca gazowego Trumy - TT2 ma jednak przelot ogrzanego powietrza przez zbiornik -wody w rozsądnym czasie nie nagrzeje, ale ciepło nagrzanej w ciągu dnia jakoś utrzyma, EL14L niby utrzyma to ciepło lepiej dzięki izolacji, ale nagrzej najpierw te 14 litrów prądem z solarów do tej samej temp. jak 5 l w TT2. EL14l gdy z zalożenia jest dostęp do prądu.

Zależy co kto chce. 

Jak ktoś chce używać na dziko i grzać wodę z solarów to IMO ani jeden ani drugi się nie nadaje. Wtedy tylko Truma BG10 albo BGE10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

ale masz Krzysztofie świadomość, że od czasu takiego wiadra ludzkość technologicznie zrobiła jednak pewien postęp w kierunku wygody życia ?

mam świadomość że w wiardze z ciepłą wodą wykąpię się tak samo komfortowo jak w łazience z instalacją za 2 czy 20 tysięcy, a nawet fajniej bo wiadro zabiorę sobie na pomost i wykąpię się w świetle ksiązyca

a w łazience niekoniecznie

postęp technologiczny niekoniecznie oznacza że wszystko musimy łykać jak pelikany o ciągle gonić za jakimis nowinkami

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, czyś napisał(a):

EL14L - pojemność 14l, a nie 5, podgrzewanie wody do 70 stopni, grzałka 850W a nie 300, zbiornik stalowy (możliwość pracy pod ciśnieniem do 2,8bara), b. dobra izolacja (raz nagrzany trzyma ciepło). To by były same zalety. 

Bardzo dziękuję Krzysztofie - ale to już taka grzałka różni się od bojlera, który opisywałem - niemniej dziękuję 

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, BuryKocur napisał(a):

Bardzo dziękuję Krzysztofie - ale to już taka grzałka różni się od bojlera, który opisywałem - niemniej dziękuję 

Żeby było śmieszniej, to wg Trumy bojlerami są jedynie modele EL14 oraz BG10/BGE10. Natromiast Truma TT2 to tylko terma podgrzewająca a nie bojler ;)  Nie wiem czemu to rozróżniają, ale tak faktycznie jest. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.