Skocz do zawartości

Uzdatnianie wody - Kule, Maty i Inne


Voku

Rekomendowane odpowiedzi

Nie licząc że jest zalane kilkunastoma litrami wody to może z 5kg. Nawet nie wiem. To tylko trochę plastiku. Zobacz w necie jak wygląda zestaw odwróconej osmozy. To jest lekkie, kilka plastikowych butelek. 

Ja w te srebro cuda i maty to bym nie ryzykował wakacji spędzonych na klopie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

27 minut temu, marek230482 napisał(a):

Ja w te srebro cuda i maty to bym nie ryzykował wakacji spędzonych na klopie /cdn-cgi/mirage/267f24abd86ca2ef4f218a2d120369d29ee74b5a51240072bf241c34092c5881/1280/https://forum.karawaning.pl/uploads/emoticons/default_hahaha.gif

Piąty rok używam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marek230482 napisał(a):

Ja w poprzednim kamperze zamontowałem odwróconą osmozę (z resztą w domu też mam). Zrobi bezpieczną wodę pitną nawet z wody z kałuży albo brudnej rzeki. Fakt, że wydajność nie jest duża ale do gotowania, picia, mycia zębów itd nawet dla 4os rodziny jest aż nadto wystarczające. 

Z takim zestawem możesz jechać za granicę gdzie Ci się żywnie podoba i nie obawiać się źródła tankowanej wody. Sprawdzone. Dwa tygodnie podróży po krajach jak Bośnia czy Albania i nie kupiłem ani butelki wody :) wszystko z pokładu kampera a lałem do zbiorników co popadnie :lol: 

W obecnym kamperze przed pierwszym lepszym wyjazdem zagranicznym zamontuję dokładnie to samo. Odkąd używam odwróconej osmozy nie istnieje dla mnie problem wody pitnej. 

To jest fajne jak zależy nam na wodzie pitnej. Bo rozumiem że masz osobny kran na tą wodę, czy masz wpięte to w cała instalację?
I jak to wygląda zimą, trzeba z tego specjalnie spuszczać wodę? 

Mi aż tak na wodzie pitnej nie zależy bo korzystam z butelkowej, bardziej chodzi o uzdatnianie wody która jest w zbiorniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na bazie związku srebra

wszystkie krople czy tabletki to mniej więcej to samo

czyli azotan srebra w jakiejś postaci dla leniwych

od lat sam robię roztwór i zalewam 1ml przy każdym tankowaniu bez względu na ilość wody

szansy na efekty uboczne z przedawkowania nie ma o ile nie pijesz tego tylko paszczę przepłuczesz

śliskości wody czy zbiornika nie zauważyłem w tym czasie

na początku miałem jedną strzykawkę 10-20 ml i dozowałem, teraz mam insulinówki po 1ml i jestnorazowe dawki dla leniwych

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, marek230482 napisał(a):

Ja w poprzednim kamperze zamontowałem odwróconą osmozę (z resztą w domu też mam). Zrobi bezpieczną wodę pitną nawet z wody z kałuży albo brudnej rzeki. Fakt, że wydajność nie jest duża ale do gotowania, picia, mycia zębów itd nawet dla 4os rodziny jest aż nadto wystarczające. 

Z takim zestawem możesz jechać za granicę gdzie Ci się żywnie podoba i nie obawiać się źródła tankowanej wody. Sprawdzone. Dwa tygodnie podróży po krajach jak Bośnia czy Albania i nie kupiłem ani butelki wody :) wszystko z pokładu kampera a lałem do zbiorników co popadnie :lol: 

W obecnym kamperze przed pierwszym lepszym wyjazdem zagranicznym zamontuję dokładnie to samo. Odkąd używam odwróconej osmozy nie istnieje dla mnie problem wody pitnej. 

Czy to się wpina w rurkę za zbiornikiem i pompka przepycha/przeciąga wodę ze zbiornika przez ten filtr dalej do kranu, czy jakoś inaczej się to montuje ? Zwykła pompka kamperowa do wody wystarcza, czy trzeba jakąś mocniejszą montować ? Będę wdzięczny za info, bo myślę coś takiego zamontować :)

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PanSamochodzik napisał(a):

Ja w poprzednim kamperze zamontowałem odwróconą osmozę (z resztą w domu też mam). Zrobi bezpieczną wodę pitną nawet z wody z kałuży albo brudnej rzeki. Fakt, że wydajność nie jest duża ale do gotowania, picia, mycia zębów itd nawet dla 4os rodziny jest aż nadto wystarczające. 

A na ile wystarcza Ci Kolego przy takim użytkowaniu membrana ?

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jeżdżąc w dzicz nie mam sklepów i nie niewygodne jest dla mnie targanie butelek z wodą pitną. Nie wspominając o tym że co sklep to inna i makaronu gotować w mineralnej nie chce :)

osmoza daje mi absolutnie czystą wodę za każdym razem taka samą i bezpieczna czy jestem nad Wisłą czy w Bangladeszu. 

Wykąpać mogę się nawet w rzecznej wodzie o względnej przejrzystości. Ale wypić, ugotować czy zrobić herbatę muszę z czegoś czego jestem na 100% pewien. Dlatego osmoza. 

Układ jak każdy w necie widzi ma powtarzalna budowę i osobna wylewkę. Adaptacja do kampera polega tylko na tym że trzeba dodać pompę przynajmniej na 4-5bar i wyeliminować ciągły przelew (przepłukiwanie) na rzecz ręcznego zaworka przelewowego. Raz na dobę przepłukuje układ oczywiście wody nie marnując (wraca do zbiornika). 

MEmbrana w zależności jaki syf masz w zbiorniku. Ale zajadając że tankuje się czystą tylko chcemy ją pozbawić bakterii, wonii itd to spokojnie rok. Chyba że ktoś cały rok w kamperze żyje to pewnie częściej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba mata jest najmniej obsługowa.

Odpowiedź sprzedawcy :

mata wg. producenta ma żywotność do 18 miesięcy lub 5000 litrów wody. Nasi klienci na zimę wyjmiją matę ze zbiornika i wkładają ją na kolejny sezon.

Po tym czasie wyjąć,wyrzucić i kupić nową. To lubię. Szukam tylko do mniejszego zbiornika 90 l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do konsumpcji zawsze puszczam wodę ze zbiornika przez dzbanek z wkładem filtrującym i przegotowuję... Póki co żadne dolegliwości nie dopadły mnie. Ale również jestem zainteresowany tą matą, jak ona w praktyce się sprawuje.

To co jeszcze zauważam i mnie denerwuje w stosowaniu wody ze zbiornika to zbierający się kamień w kranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wodę konsumcyjną mam w osobnych kanistrach (w kuchni wygodne 2l) oraz zależnie od potrzeb dodatkowy 12 lub 6l w garażu...

Też filtrujemy ją filtrami węglowymi...

Jednak do głównego zbiornika - stosuję od wielu lat srebro i nie widzę jakiś kłopotów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.