Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Tym razem nie wiem, czy nie przegiąłem?

IMG_20230320_115804.thumb.jpg.909622c84790001a614149407ba0c7de.jpg

Ktory to będzie + a który - ? Tak trochę nie opisali ?

IMG_20230320_125901.thumb.jpg.d96ee670528da4a680b6e7801449c8b2.jpg

IMG_20230320_125853.thumb.jpg.d2aa44064508581898df318909828077.jpg

Mam komplet takich wtyczek mc4 i zagniatarke, tylko nie wiem który + a który - a trochę bym się tym pobawił w ogródku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Tym razem nie wiem, czy nie przegiąłem?

IMG_20230320_115804.thumb.jpg.909622c84790001a614149407ba0c7de.jpg

Ktory to będzie + a który - ? Tak trochę nie opisali ?

IMG_20230320_125901.thumb.jpg.d96ee670528da4a680b6e7801449c8b2.jpg

IMG_20230320_125853.thumb.jpg.d2aa44064508581898df318909828077.jpg

Mam komplet takich wtyczek mc4 i zagniatarke, tylko nie wiem który + a który - a trochę bym się tym pobawił w ogródku?

:) 

tu masz opis 524115B9-179E-480E-B454-91CBD4E27A67.thumb.jpeg.e1765ffafa6fbb673efa4945bd1ce03a.jpeg

a jak chcesz być pewny na 100 % co daje Twój panel (bo opisy wcięło) podłącz miernik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Tym razem nie wiem, czy nie przegiąłem?

Dałeś czadu :look:

47 minut temu, coxWlkp napisał(a):

jak chcesz być pewny na 100 % co daje Twój panel (bo opisy wcięło) podłącz miernik

:ok:

Dziwne, że nie masz opisane gdzie jest plus a gdzie minus ale jak tak jest, to lekko odkryj panel, miernik na mierzenie napięcia i jak będziesz miał wartość dodatnią, to jest plus<->plus, minus<->minus, gdy wartość będzie ujemna to podłączenie będzie plus<->minus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest opisane, tylko w jakimś trudnodostrzegalnym miejscu; w/g miernika to plus jest na męskiej końcówce, tej z czerwoną uszczelką.. Ciekawe czy mppt ma zabezpieczenie przez pomyleniem biegunów (?)

jak nie będzie wieczór padać, to może wrzucę do ogródka, podepnę bezpiecznik/izolator, mppt, stary akumulator, i przetwornicę. Może jutro sobie popracuję zdalnie z tego zestawu; Chyba że popsuję mc4 przy zagniataniu, nie mam zapasowych.. 

W sumie to chciałem taki już rok temu do ogródka wrzucić, żeby zasilał robota koszącego, biurko do pracy zdalnej i do ładowania narzędzi akumulatorowych; ale jakoś się innymi rzeczami musiałem zająć. To lepsze niż lego :)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Może jest opisane, tylko w jakimś trudnodostrzegalnym miejscu; w/g miernika to plus jest na męskiej końcówce, tej z czerwoną uszczelką.. Ciekawe czy mppt ma zabezpieczenie przez pomyleniem biegunów (?)

jak nie będzie wieczór padać, to może wrzucę do ogródka, podepnę bezpiecznik/izolator, mppt, stary akumulator, i przetwornicę. Może jutro sobie popracuję zdalnie z tego zestawu; Chyba że popsuję mc4 przy zagniataniu, nie mam zapasowych.. 

W sumie to chciałem taki już rok temu do ogródka wrzucić, żeby zasilał robota koszącego, biurko do pracy zdalnej i do ładowania narzędzi akumulatorowych; ale jakoś się innymi rzeczami musiałem zająć. To lepsze niż lego :)

Pamiętaj tylko, że do mppt najpierw podpinasz aku później solary … a rozpinasz na odwrót : najpierw solary później aku … W innym przypadku może być to ostatnie podpięcie tego regulatora napięcia :)
Następna ważna zasada przy urządzeniach na napięcie stałe - nie mylimy biegunowości, nawet jak urządzenia mają zabezpieczenia to i tak można je spalić … :) powodzenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

plus jest na męskiej końcówce, tej z czerwoną uszczelką

Tak mi się wydawało, że tak samo było u mnie, ale ja to montowałem kilka lat temu i nie chciałem głupot pisać ;) 

Podbijam pytanie Marka.

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

To lepsze niż lego :)

:ok::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noooooo Panie to będzie dawać prąd :D miałem taki na poprzednim kamperze i z victronem produkował prąd nawet w nocy pod latarnią :lol: a tak serio to "będzie Pan zadowolony" 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, coxWlkp napisał(a):

Pamiętaj tylko, że do mppt najpierw podpinasz aku później solary … a rozpinasz na odwrót : najpierw solary później aku … W innym przypadku może być to ostatnie podpięcie tego regulatora napięcia :)
Następna ważna zasada przy urządzeniach na napięcie stałe - nie mylimy biegunowości, nawet jak urządzenia mają zabezpieczenia to i tak można je spalić … :) powodzenia 

Nie słyszałem żeby Victron miał z tym jakiś problem... Epever czy Volt, a i owszem...

 

Piękny solarek - i fajnie że ma te 40V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Misio napisał(a):

Nie słyszałem żeby Victron miał z tym jakiś problem... Epever czy Volt, a i owszem...

 

Piękny solarek - i fajnie że ma te 40V

Czy widzisz gdzieś nazwę Victron :) napisałem jak powinno się podłączać i rozłączać regulator … bez analizy który będzie miał większy lub mniejszy problem :) … jak już wielokrotnie podkreślałem mimo zabezpieczeń lepiej się nie mylić bo pomyłki bywają kosztowne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Misio napisał(a):

no tak... ale jak kupisz Victrona nie musisz się martwić o "pomyłki"... u mnie tak to działa i nie ma z tym żadnego problemu...

Jak zawsze teoretycznie masz rację. Zapominasz jednak, że na forum jest pełno amatorów, a ich znajomość dostępnych technologii oraz zasad łączenia jest kiepska. Myśle, że na 100’ sprzedanych  regulatorów Victronów jest 20… max 30 . Nawet w naszych „sporach” podkreślałeś wpływ ceny na jakieś rozwiązanie i nie zgadzałeś się z inwestycją 700 pln w przekaźniki. Tu CCC … należy o tym pamiętać. Starych wyjadaczy nie trzeba przekonywać. Dlatego uważam, że o tym jak powinno być należy „głośno” pisać :) to ma być nawyk … 

Taki kolejny przykład z życia (istotny dla amatorów) są akumulatory Li-Ion z zabezpieczeniem zwarciowym, zabezpieczeniem na głębokie rozładowanie etc … ale jak masz takich aku z 10 różnych firm to nie myślisz za każdym razem czy możesz zewrzeć + z - czy nie :) 

Zobacz jak Chińczyk oznacza swoje produkty @Łza Włóczynutka szukał oznaczenia panela solarnego długo … i z aku jest tak samo.

Łatwiej przyjąć zasadę „NIE ZWIERAMY + i -„ i młody adept karawaningu sobie powinien poradzić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, coxWlkp napisał(a):

Nawet w naszych „sporach” podkreślałeś wpływ ceny na jakieś rozwiązanie i nie zgadzałeś się z inwestycją 700 pln w przekaźniki.

Nie tyle nie zgadzałem się, ale uważałem (uważam) że te 700zł jest lepiej wydać na coś innego...

Godzinę temu, coxWlkp napisał(a):

Łatwiej przyjąć zasadę „NIE ZWIERAMY + i -„ i młody adept karawaningu sobie powinien poradzić :) 

Wcale też nie namawiam do zbierania + i -...

 

Moja wypowiedź tylko sugerowała kolejną zaletę regulatora Victrona... która notabene dla mnie jest bardzo też pomocna, bo dzięki niej np łatwiej jest zrobić dodatkowy wyłącznik ładowania akumulatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.