Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

Pełna konfiguracja napięć jest przez aplikację w telefonie, więc nawet precyzyjniej niż potencjometrem. Będę też próbować stworzyć victronową sieć BT z wszystkimi modułami, żeby móc konfigurować jeszcze różne parametry które będą zależeć od aktualnego stanu pozostałych modułów, te kolcki umożliwiają konfiguracje takiej sieci - na razie nie mam szczegółowej wiedzy co tam można a co nie, ale będę się tym bawił przyszłej zimy :)
 

1 godzinę temu, marek230482 napisał(a):

dlaczego kupiłeś wersję nie izolowana? 


W campervanie masa jest dostęna niemal wszędzie więc łatwiej, taniej będize ciągnąć do odległych miejsc tylko przewody z plusem. Odpada połowa wagi kabli (i ich kosztów). (głównie gruby kabel na trasie altarnator  <=> akumulator hotelowy, reszta raczej bez większego znaczenia), generalnie mniej więcej połowa mniej kabli na trasie od rozdzielnicy do odbiorników.
Izolowane pewnie bardiziej pasują do zabudów gdzie nie ma łatwej masy, (łodzie/kampery-przyczepy z sandwitcha), można tez izolować w campervanie, imho przy tak prostej instalacji jak u mnie to za bardzo nie ma znaczenia czy izolowana czy nie.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

na razie nie mam szczegółowej wiedzy co tam można a co nie, ale będę się tym bawił przyszłej zimy :)

To czekam na wieści i testy ?

 

Chociaż dla mnie chyba narazie tego co mi brakuje... to pełny zapisu i podgłąd z chmury...

Wiem że to można, ale nie było czasu, by pomyśleć, jak to ogarnąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misio napisał(a):

to pełny zapisu i podgłąd z chmury

Chyba jest do tego jakiś specjalny moduł, nie planuję na ten moment. Pewnie w każdym momenci można dołożyć.. Tyle że na łekendach i wakacjach to jednak wolę mieć mniej styczności z elektroniką, bo na codzień mam tego aż za dużo. niech to sobie pracuje jako black-box: "pod spodem" a ja nie chcę nawet wiedzieć że to tam jest, istnieje i żyje swoim życiem :)

Zresztą ja = góry = najczęściej brak zasięgu i to nawet w bardzo cywilizowanych krajach, więc przeważni i tak podglądu live by nie było

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Tyle że na łekendach i wakacjach to jednak wolę mieć mniej styczności z elektroniką, bo na codzień mam tego aż za dużo. niech to sobie pracuje jako black-box: "pod spodem" a ja nie chcę nawet wiedzieć że to tam jest, istnieje i żyje swoim życiem :)

Zgodzę się w 100%... ale czasem gdy siedzę gdzieś, tam na plaży z chęcią bym czasem na coś zerknął lub po powrocie do domu, przeanalizować pracę, kontrolując czy wszystko pracuje prawidłowo itd...

A tak ja muszę pamiętać o włączeniu tel. czy robienia print screen...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe, że https://nocache.victronenergy.com/accessories/gx-lte-4g jest odpowiedzią na twoje zapotrzebowanie, ale nie wgłębiałem się co on tam ma i co potrafi. Cena dosyć spora, ale jak porównamu do tankowania do pełna.... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest gotowy program do różnych rodzajów akumulatorów; więc nie trzeba się przejmować tymi napięciami, wystarczy wybrać typ akumulatora z listy. Napięcie będzie dobierane w zależności od stopnia rozładowania akumulatora i aktualnej fazy ładowania. Od strony alternatora też nie trzeba się przejmować, podobnie jak z akumulatorem - trzeba wybrać czy alternator jest klasyczny czy smart i ładowarka sama ogarnie kiedy ma ładować hotelowy, a kiedy nie.

Prawdopodobnie jest też tryb ekspercki, ale nie sprawdzałem jeszcze tego. Victrony zwykle to mają: tam powinna być możliwość tworzenia własnych profili ładowania i załączania/rozłączania; ustawiać każą z wartości osobno i dowolną wartością.

AGM powinien być ładowany napięciem początkowym 14.4V - 14.7V, Jeśli chcesz to ustawić ręcznie to najlepiej ustawić 14.4V

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mnie to nurtuje. Chyba będę musiał zadzwonić do polskiego dystrybutora i ciekawe co on na to. 

Odnośnie separacji galwanicznej to nie jest przypadkiem tak, że bez niej musisz zastosować seprarator akumulatorów? 
 

Bo ja się właśnie tym kierowałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

orion separuje te akumulatory

orion to separator akumulatorów "na sterydach" :)

 

Tu jest dosyć fachowe rozwinięcie na temat izolowanych/nieizolowanych orionów:
Non-Isolated vs Isolated Orion-Tr - Victron Community (victronenergy.com)
to się pokrywa z tym co pisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

możliwe, że https://nocache.victronenergy.com/accessories/gx-lte-4g jest odpowiedzią na twoje zapotrzebowanie, ale nie wgłębiałem się co on tam ma i co potrafi.

Tak zą nie jest mi to potrzebne... W 80-90% jako screeny dla kogoś...

Ale słyszałem że z telefonu z netem połączonego po BT też się da zrobić "nadajnik"...

Ale też nie zagłębiałem się w tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Misio napisał(a):

Ale słyszałem że z telefonu z netem połączonego po BT też się da zrobić "nadajnik"...

To jest dobry pomysł. W pracy mam magików co ogarniają takie rzeczy i poecili mi taką aplikację:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airmirror
Z takim rozwiązaniem nawet pewnie będize się dało zmieniać zdalnie parametry, włączać/wyłączać moduły...

A jak ktoś ma ogrzewanie sterowane przez BT aplikacją na telefonie, no to przy okazji można też i to kontrolowac, włączać/wyłączać..
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przerwach międy cięższymi zakupami zamawiam pierdołki.
Bepiecznik dwubiegunowy DC, do solara, (między panel a sterownik mppt) max 500V 63A

1677516471862.thumb.jpg.d2d9140508bc13d4476f73539a0208bb.jpg

I taka ciekawostka, którą za jakiś czas przetestuję. Ładowarka 65W+18W, która pasuje do wcześniej opisywanych ramek "podtynkowych" i cytowanych przez @lbuster "nadtynkowych". Ciekawostką jest to, że ma thunderbolta/power delivery, (górny slot usb-c opisany jako PD65W). Teoretycznie powinno się tu dać podpiąć laptopa, a telefony wspierające standard thunderbolt naładować 0->full w około 25 minut.

1677516471833.thumb.jpg.925bd4cd965b21dd39e92084ddc9f2cc.jpg

1677516471845.thumb.jpg.1da999a9f7efe73bd2561afdd1015a99.jpg

zapomniałem tylko, że nie mam adekwatnego kabla wspierającego thunderbolt [usb-c] <=> [usb-c].. mam w domu urządzenia zgodne z tym standardem, ale zgodne kable mam usb-B  => usb-c oraz nierozłączny ze stacją dokującą i kilka nierozłącznych z ładowakami thunderbolt do laptopów...
Na testy tego robaczka więc trzeba będzie zaczekać aż przyjdzie odpowiendi kabel, Szczerze powiedziawszy bardzo mnie ciekawi, czy laptopy pójdą na tym turkusowym klejnociku.. Było by super. Jeśli ruszy, to postaram się cały dzień popracować na tej ładowrce i zobaczyć, czy się nie wydymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Ciekawostką jest to, że ma thunderbolta/power delivery, (górny slot usb-c opisany jako PD65W). Teoretycznie powinno się tu dać podpiąć laptopa, a telefony wspierające standard thunderbolt naładować 0->full w około 25 minut.

Oooo, widzisz, jak ja kupowaĺem to nie było takich wynalazkòw. Czekam na testy to może sam wymienię którąś :ok:

3 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

nie mam adekwatnego kabla wspierającego thunderbolt [usb-c] <=> [usb-c]..

No niestety, to się robi standard w nowych urządzeniach. W nowym samochodzie z tyłu dla dzieciaków są tylko dwa porty usb-c i trzebs było zrobić zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.