Skocz do zawartości

Truma TT2 - grzałka 12 V


Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem przyczepę Hobby De luxe 520 z podgrzewaczem wody Truma TT2 . Chciałem przejść całkowicie na energie z solarów. Czy ktoś z Was montował do tego podgrzewacza grzałkę 12V. Jeżeli tak proszę o info gdzie takową nabyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nawet jeżeli taką grzałkę kupisz to musi mieć ona przynajmniej 100 W - pobór prądu z akumulatora 100/12=8,3 A. Szybko ta instalacja "wydoi" Ci akumulator. Pewnie, że solar uzupełni Ci ubytek z akumulatora, ale nie masz gwarancji, ze będzie zawsze dobre nasłonecznienie i wtedy klapa. Ale decyzja należy do Ciebie. Dodatkowo aby to funkcjonowało optymalnie musisz użyć przewodów o przekroju co najmniej 6 mm2. Ciotka Google pokazuje, że taki podgrzewacz na 230 V ma grzałkę 500 W. policz jaki prąd z akumulatora przy takiej mocy będzie pobierany.:(

 

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem TT2 na przetwornicy + 2 x 100Ah. Zagrzać wodę dało radę, ale nie to że utrzymywać cały czas włączony bojler. W zimie zagrzanie wody zajmowało około 45-1h . Ja bym jednak szukał jakiegoś boilera na gaz, ewentualnie podgrzewacza przepływowego na gaz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Szaman Stary napisał:

Kupiłem przyczepę Hobby De luxe 520 z podgrzewaczem wody Truma TT2 . Chciałem przejść całkowicie na energie z solarów. Czy ktoś z Was montował do tego podgrzewacza grzałkę 12V. Jeżeli tak proszę o info gdzie takową nabyć.

W jakim czasie i w jakie rejony jeździsz, jak długo stoisz w 1 miejscu, jakie masz akumulatory, jakie solary i jaki regulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Voku napisał:

Tak miałem TT2 na przetwornicy + 2 x 100Ah. Zagrzać wodę dało radę, ale nie to że utrzymywać cały czas włączony bojler. W zimie zagrzanie wody zajmowało około 45-1h . Ja bym jednak szukał jakiegoś boilera na gaz, ewentualnie podgrzewacza przepływowego na gaz. 

Też chciałem taki patent zrobić na podgrzewanie wody przez przetwornice Victrona 1200W, z tego co wiem grzałka pobiera 300W. Akumulator zamierzam zmienić z 100Ah na 150Ah, myślę że podgrzewania będę używał okazjonalnie tylko latem. Nie chciałem inwestować w bojler gazowy i mam nadzieję, że na moje potrzeby taki patent starczy. Voku jak rozwiązałeś przełączanie bojlera sieć 230V/przetwornica? Manualnie? 

Edytowane przez roro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wymieniać akumulator to polecam LiFePO4... lżejszy i o lepszych parametrach...

Jaki masz solar i regulator?

Voku opisywał tu i nawet film był na YT z tych prac - przepinanie było ręczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel 380W, przetwornica 30A, Aku 100 litowy. Wyjazd 99% Polska od kwietnia do października, okresowo na dziko, Raczej kempingi. pobyty długoterminowe nad jeziorami Zona boi się na dziko. Chciałem się uniezależnić od energii z kempingów ze względu na rosnące ceny. W tym roku były kempingi gdzie 20 pln za dobę. Co będzie w przyszłym roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Misio napisał:

Jak chcesz wymieniać akumulator to polecam LiFePO4... lżejszy i o lepszych parametrach...

Jaki masz solar i regulator?

Voku opisywał tu i nawet film był na YT z tych prac - przepinanie było ręczne.

Lżejszy, ale trochę droższy przy opcji 150Ah :) i chyba zostanę na razie przy AGM chociaż kto wie... Na chwilę obecną nie mam solara i regulatora, rozbudowuje powoli istniejącą instalację 12V dodając kolejne elementy (na chwilę obecną przetwornica Victrona 1200W+ ładowarka Victrona 15A). Po zakupie przyczepa była wyposażona w akumulator 100Ah AGM i ładowarkę Dometic 10A  zasilający mover, oświetlenie i pompkę. Akumulator oczywiście doładowywany po podłączeniu zasilania do przyczepy.

Rzeczywiście coś kojarzę ten film Voka na YT, musze do niego wrócić ;) 

Co do solara to nie chciałem za bardzo dziurawić dachu i myślałem o jakimś panelu mobilnym obok przyczepy tylko nie wiem czy to dobra droga. Mam tez namiot dachowy i chciałem to w przyszłości wykorzystywać.

Edytowane przez roro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Szaman Stary napisał:

Panel 380W, przetwornica 30A, Aku 100 litowy. Wyjazd 99% Polska od kwietnia do października, okresowo na dziko, Raczej kempingi. pobyty długoterminowe nad jeziorami Zona boi się na dziko. Chciałem się uniezależnić od energii z kempingów ze względu na rosnące ceny. W tym roku były kempingi gdzie 20 pln za dobę. Co będzie w przyszłym roku?

Ogólnie OK - gorzej w pochmurne dni...jak będzie mało prądu (sam sprawdzisz), to dostawisz drugi akumulator...

 

4 minuty temu, roro napisał:

Lżejszy, ale trochę droższy przy opcji 150Ah :) i chyba zostanę na razie przy AGM chociaż kto wie... Na chwilę obecną nie mam solara i regulatora, rozbudowuje powoli istniejącą instalację 12V dodając kolejne elementy (na chwilę obecną przetwornica Victrona 1200W+ ładowarka Victrona 15A). Po zakupie przyczepa była wyposażona w akumulator 100Ah AGM i ładowarkę Dometic 10A  zasilający mover, oświetlenie i pompkę. Akumulator oczywiście doładowywany po podłączeniu zasilania do przyczepy.

Jak masz inwestować to kupi 150Ah LiFePO4...uwaga by miał minimum 100A prądu ciągłego...

Mobilny solar to tak raczej dla oświetlenia led itd... bardziej sztuka dla sztuki przy akumulatorze LiFePO4...

uwaga "mobilny" solar mocno przytwierdzić - widziałem jak gościowi poleciał, na szczęście na łąkę gdzie nikogo nie było...

 

Dodam moja żona używa kocyka elektrycznego 260W przez około 30min dziennie (przed snem)...niewielkie to robi wrażenie na akumulatorze 150A LiFePO4 mimo że ostatnio z nieba spływa zaledwie około 80-120Wh dziennie (mam 2x185W)...ponad to używamy expresu do kawy, odkurzacza czy suszarki do włosów...i po tygodniu mamy jeszcze ponad 30% akumulatora (doładowanie jeszcze alternatorem ale podróże co drugi dzień i raczej nie dłuższe niż godzina) czyli średnio około 10-12% na dzień mi ubywa.

Po prostu trzeba sobie to policzyć i zastanowić się jak dużo potrzebujemy prądu do swoich zabawek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, roro napisał:

Też chciałem taki patent zrobić na podgrzewanie wody przez przetwornice Victrona 1200W, z tego co wiem grzałka pobiera 300W. Akumulator zamierzam zmienić z 100Ah na 150Ah, myślę że podgrzewania będę używał okazjonalnie tylko latem. Nie chciałem inwestować w bojler gazowy i mam nadzieję, że na moje potrzeby taki patent starczy. Voku jak rozwiązałeś przełączanie bojlera sieć 230V/przetwornica? Manualnie? 

Ogólnie podłączałem cała przyczepę pod przetwornicę, tak jak by była zasilana z sieci 230V. Odpalałem po prostu bojler z panelu. Nie kombinowałem z oddzielnym podłączeniem bojlera pod przetwornicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak podłączę przetwornice do wolnego gniazdka wewnętrznego 230V (mam blisko przetwornicy) to rozumiem, że będę miał z niej prąd w całym obwodzie 230V (gniazdka, bojler itd)? Oczywiście odłączę ładowarkę żeby nie robić perpetuum mobile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, roro napisał:

A jak podłączę przetwornice do wolnego gniazdka wewnętrznego 230V (mam blisko przetwornicy) to rozumiem, że będę miał z niej prąd w całym obwodzie 230V (gniazdka, bojler itd)? Oczywiście odłączę ładowarkę żeby nie robić perpetuum mobile :)

Tak, można zastosować przełącznik agregat-siec i przełączać ręcznie czy ma iść zasilanie z sieci czy z przetwornicy 
https://allegro.pl/oferta/hager-przelacznik-wyboru-zasilania-1-0-2-2p-sfb225-11509032365?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_budownictwo_pla_pmax&ev_campaign_id=17961365662&gclid=CjwKCAjwzY2bBhB6EiwAPpUpZjyTjd6xz0IJZMc7b8e8j5puBgitMcP1pNek0vbLcvQMxx5ey91MHhoCN7cQAvD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.