Skocz do zawartości

Truma TT2 - grzałka 12 V


Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, Misio napisał:

A rzeczy ma 12V "lepiej" podpinać bez przetwornicy

Ok ale mój problem jest taki, że ciągnięcie przewodu od akumulatora nie jest proste. Jak to zrobić żeby nie demontować "wszystkiego"? Energoblok oczywiście w szafie.

układ.jpg

Edytowane przez kleo77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 3.11.2022 o 20:38, Voku napisał:

Nie w dowolne gniazdo. Wpinasz w gniazdo zewnętrze przyłączeniowe 230V tak jak byś normalnie podłączał przyczepę pod 230V albo zaraz za gniazdem rozcinacz kabel zasilający idący do energobloku i dajesz przełącznik agregat -siec a agregatem będzie przetwornica. 

No tak, raczej to jedyne sensowne rozwiązanie.

W dniu 3.11.2022 o 20:44, roro napisał:

Ja wiem o co Voku Ci chodzi, ale nie chce przeciągać kabla przez całą przyczepę a od przetwornicy do wolnego nieużywanego gniazda będę miał 30cm

Nie wiadomo jak zareaguje energoblok kiedy dostanie 230v od d... strony, czyli na wyjście 230v,  poprzez sieć 230v w przyczepie i gniazdko do którego chcesz podłączyć przetwornicę.

Podłącz jak pisze Voku. Przetwornicę daj przy akumulatorze na krótkich kablach 12v, a z jej gniazdka podprowadź 230v na gniazdo zewnętrzne przyczepy  (na prądzie zmiennym będą mniejsze straty na kablach niż przy 12v ). Jeśli wepniesz to na stałe gdzieś w kabel przy gniazdku zewnętrznym, to daj przełącznik wyboru zasilania, tak aby nie można naraz podłączyć sieci zewnętrznej i przetwornicy.

Pokombinuj, może jakoś pod spodem puscisz. Czasem trzeba troszkę wysiłku, żeby robota miała ręce i nogi. Pozdro!

 

 

 

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robił przejścia z 12 na 230 by energoblok znowu to przerabiał ma 12V...

Dać przewody minimum 6mm2 i pójść pod podłogą 12V z akumulatora do energobloku (i tak jest wejście gdzieś pod spód do moovera) ...I już...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kleo77 napisał:

No właśnie nie.

Dlatego pytałem czy jak "podepnę" przetwornice pod gniazdko 220v to zasilanie "pójdzie" tak jakbym podpinał pod gniazdko zewnętrzne przyczepy z sieci? Energoblok + przetwornica (fabryczne) u mnie w  szafie rozdzielają zasilanie na 220 i 12v w przyczepie. Dlatego właśnie pytałem o coś takiego.

Krótko mówiąc czy wpięcie przetwornicy w najbliższe niej gniazdko 220v da zasilanie na przyczepie takie jakbym uzyskał przy podłączeniu do sieci z wtyczki zewnętrznej? 

U mnie przetwornica 3000W wpięta jest na stałe do najbliższego gniazdka. Od strony aku. jest hebel i bezpiecznik. I tak od kilku lat.  Są odpowiednie zabezpieczenia w przetwornicy gdybym zapomniał o wyłączniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem efekt podpięcia się pod słupek z tak zmostkowaną przetwornicą... śmierdziało w kamperze jeszcze 2 dni, a z przetwornicy 2kW nie zostalo nic do ratowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to też widziałem przy poprzedniej przetwornicy 2000W marki Volt.  Od tego czasu omijam tę firmę.

Obecną używam też jako rozdzielacza zasilając z jej drugiego gniazdka grzejnik . Pierwsze gniazdko na stałe podłączone pod słupek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze pamiętanie o lodówce, ładowaniu akumulatora (by prąd z przetwornicy nie zasilał ładowarki), no i czy jest sens zasilać urządzenia 12V z akumulatora 12V przez przetwornicę 230V i później zasilacz 12V...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

No i jeszcze pamiętanie o lodówce, ładowaniu akumulatora (by prąd z przetwornicy nie zasilał ładowarki), no i czy jest sens zasilać urządzenia 12V z akumulatora 12V przez przetwornicę 230V i później zasilacz 12V...

Analizując to wszystko to chyba jednak z przetwornicy zasilę sobie tylko bojler puszczając kabel i rozdzielając to przełącznikiem o którym pisał Voku - sieć / przetwornica. Resztę czyli lampki i pompka idzie i tak z akumulatora. Przetwornicy użyje jeszcze do zasilania laptopa i innych urządzeń wypuszczając dodatkowe gniazdko Berker 230V  tylko od przetwornicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Misio napisał:

No i jeszcze pamiętanie o lodówce, ładowaniu akumulatora (by prąd z przetwornicy nie zasilał ładowarki), no i czy jest sens zasilać urządzenia 12V z akumulatora 12V przez przetwornicę 230V i później zasilacz 12V...

Tak, właśnie dziś mi to  przyszło do głowy, że przecież podłączenie przetwornicy do zewnętrznego gniazdka, spowoduje, że energoblok będzie ładował aku, z którego ciągnie przetwornica :P

W tej sytuacji, to chyba jednak lepiej z przetwornicy puścić na pierwsze lepsze gniazdo wewnątrz, a hebelek dać między energoblokiem, a siecią wewnętrzną 230v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.