Skocz do zawartości

Truma TT2 - grzałka 12 V


Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, roro napisał:

A jak podłączę przetwornice do wolnego gniazdka wewnętrznego 230V (mam blisko przetwornicy) to rozumiem, że będę miał z niej prąd w całym obwodzie 230V (gniazdka, bojler itd)?

Jesteście pewni, że to jeden obwód ? Czyli wpięcie przetwornicy w dowolne gniazdko 220v da zasilanie na całą przyczepę? To by rozwiązało i mój problem z ciągnięciem przewodów do energobloku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

46 minut temu, Voku napisał:
Godzinę temu, roro napisał:

A jak podłączę przetwornice do wolnego gniazdka wewnętrznego 230V (mam blisko przetwornicy) to rozumiem, że będę miał z niej prąd w całym obwodzie 230V (gniazdka, bojler itd)? Oczywiście odłączę ładowarkę żeby nie robić perpetuum mobile :)

Tak, można zastosować przełącznik agregat-siec i przełączać ręcznie czy ma iść zasilanie z sieci czy z przetwornicy 

A nawet trzeba! Bo inaczej, jak podłączysz cepę pod zewnętrzne źródło zasilania 230v i przetwornica dostanie je na wyjście, to w najlepszym wypadku szlag ją trafi (w najgorszym będziesz miał pokaz sztucznych ogni  :)).

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kleo77 napisał:

Jesteście pewni, że to jeden obwód ? Czyli wpięcie przetwornicy w dowolne gniazdko 220v da zasilanie na całą przyczepę? To by rozwiązało i mój problem z ciągnięciem przewodów do energobloku..

Mój problem też by rozwiązało, ale nie mogłem jeszcze tego przetestować bo temat przetwornicy u mnie świeży a przyczepę zimuje w innym miejscu :) Myślę, że można podłączyć ale dodatkowo albo przełącznik jak pisze Voku lub najszybciej jak mam w szafie ten wyłącznik od zasilania zewnetrznego po prostu trzeba przełączyć na 0. Jak się mylę proszę o sprostowanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kleo77 napisał:

Jesteście pewni, że to jeden obwód ? Czyli wpięcie przetwornicy w dowolne gniazdko 220v da zasilanie na całą przyczepę? To by rozwiązało i mój problem z ciągnięciem przewodów do energobloku..

Nie w dowolne gniazdo. Wpinasz w gniazdo zewnętrze przyłączeniowe 230V tak jak byś normalnie podłączał przyczepę pod 230V albo zaraz za gniazdem rozcinacz kabel zasilający idący do energobloku i dajesz przełącznik agregat -siec a agregatem będzie przetwornica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale teoretycznie wpięcie w dowolne gniazdo i wyłączenie zasilania zewnetrznego przyczepy wyłącznikiem w szafie powinno zadziałać? Mi też załatwi to dużo tematów. Ja wiem o co Voku Ci chodzi, ale nie chce przeciągać kabla przez całą przyczepę a od przetwornicy do wolnego nieużywanego gniazda będę miał 30cm ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze autor postu nie ma za złe  że temat poszedł w tą stronę, ale może tez jego problem przy zastosowaniu przetwornicy zostanie rozwiązany :) Voku niech sobie wkładają palce jak chcą skoro będzie wyłącznik główny na 0. Moim zdaniem powinno to działać. Być może niebawem to przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2022 o 16:58, Szaman Stary napisał:

Kupiłem przyczepę Hobby De luxe 520 z podgrzewaczem wody Truma TT2 . Chciałem przejść całkowicie na energie z solarów. Czy ktoś z Was montował do tego podgrzewacza grzałkę 12V. Jeżeli tak proszę o info gdzie takową nabyć.

Hej,

sam się nad tym zastanawiałem. U mnie plan był taki by nie zmieniać grzałki oryginalnej, a dodać funkcję grzania bezpośrednio z 12V. Po długich poszukiwaniach rozwiązaniem było zastosowanie maty grzewczej silikonowej, np takiej z allegro 12V 150W:

image.png.33130c6a64134e3743c2d4da9e75993f.png

https://allegro.pl/oferta/150w-12v-grzalka-silikonowa-podgrzewane-podkladk-12408318006

na alli znajdziesz tego całą masę za mniejsze pieniądze. Może to być również mata do grzania stołu drukarki 3D - dobry kształt i różne moce można wyrwać. Albo np. maty do podgrzewania lusterek w autach:

image.png.daf35d4b1a5d6f71456f13082fea7989.png

ale pewnie kilka - sprawdź moce.

Jak:
owijasz tym wewnętrzną ściankę TT2 i śmiga. Znalazłem nawet kolesia na YT co tak zrobił ze zwykłego bojlera:

Pomysł wydawał się idealny, ale po dłuższej analizie:

1. Straty: takie naklejenie też jakieś spowoduje, czy 5% czy 10% nie ma co liczyć. Jakieś będą. Dodatkowo straty na kablach bo prądy duże i kolejne % lecą.

2. Koszty: Mata powiedzmy 50PLN, dodatkowy układ sterowania - znów allegro 25PLN, kable 20PLN = stówka pęknie.

3. Większość z nas i tak montuje przetwornice DC/AC, a tutaj potrzeba tylko 300W (tyle ma moje TT2). Przetwornicę wykorzystasz do wszystkiego. Mają one sprawności >80%, Victrony nawet 90%.

IMHO - szkoda zabawy, dołożyć kasę do lepszej przetwornicy i jej instalacji.

PS: będę realizował całą zmianę elektryki z montażem przetwornicy do całej przyczepy teraz w czasie zimowym, już niedługo zacznę opis.

Edytowane przez PeeN (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś z koleżeństwa przetestował czy podpięcie przetwornicy do dowolnego gniazdka (nie "głównego" zewnętrznego) da napięcie na całej przyczepie będę wdzięczny za info. U mnie jeszcze daleka droga (cały czas mam wątpliwości i biję się z myślami czy montować panele - w zasadzie zawsze do tej pory stawaliśmy w miejscach gdzie był  dostęp do prądu)ale jeśli będę pierwszy to podzielę się wrażeniami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że da napięcie na innych gniazdkach...ale musisz mieć przewód z dwoma wtyczkami (bardzo niebezpieczny) oraz problem jak zapomniesz odpiąć tego...Jak napisał kolega:

23 godziny temu, PanSamochodzik napisał:

jak podłączysz cepę pod zewnętrzne źródło zasilania 230v i przetwornica dostanie je na wyjście, to w najlepszym wypadku szlag ją trafi (w najgorszym będziesz miał pokaz sztucznych ogni  :))

 

PS. Ja ostatnio zastanawiam się czy nie zostawić przewodu sieciowego w garażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że jak ktoś nie planuje jeździć na dziko to przy nawet 20 zł na dobę za prąd z kampu wydatek ok 2500-3000 tys na dobry zestaw (Aku, panel, regulator, przetwornica) jest nie bardzo ekonomiczny o wadze nie wspominam. 

 

@roro@Voku

Uważam że jak ktoś nie planuje jeździć na dziko to przy nawet 20 zł na dobę za prąd z kampu wydatek ok 2500-3000 tys na dobry zestaw (Aku, panel, regulator, przetwornica) jest nie bardzo ekonomiczny o wadze nie wspominam. 

 

@roro@Voku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Ventyl napisał:

Uważam że jak ktoś nie planuje jeździć na dziko to przy nawet 20 zł na dobę za prąd z kampu wydatek ok 2500-3000 tys na dobry zestaw

Dlatego właśnie się zastanawiam czy to ma sens. Generalnie z założenia mam akumulator 100AH do movera więc bardzie interesuje mnie porządna przetwornica wpięta pod najbliższe gniazdko z przełącznikiem np. takim jak pisał Voku żeby w razie czego było zasilanie do toalety , jakieś oświetlenie i pompka wody. Głównie zależy mi na sytuacjach które nas kilka razy zastały- majówka taki tłum że przerwy dostawy prądu na całym polu lub wywala korek wieczorem - skrzynka zamknięta i "problem"  z podniesieniem bezpiecznika jak dotrwać do rana. Zakładam, że te 100Ah powinno na takie rzeczy na trochę wystarczyć a potem już aku doładuje się z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Misio napisał:

PS. Masz toalete, pompkę wody i oświetlenie na 230V?

No właśnie nie.

Dlatego pytałem czy jak "podepnę" przetwornice pod gniazdko 220v to zasilanie "pójdzie" tak jakbym podpinał pod gniazdko zewnętrzne przyczepy z sieci? Energoblok + przetwornica (fabryczne) u mnie w  szafie rozdzielają zasilanie na 220 i 12v w przyczepie. Dlatego właśnie pytałem o coś takiego.

Krótko mówiąc czy wpięcie przetwornicy w najbliższe niej gniazdko 220v da zasilanie na przyczepie takie jakbym uzyskał przy podłączeniu do sieci z wtyczki zewnętrznej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.