Skocz do zawartości

Własna instalacja SOLAR + SŁUPEK - prośba o pomoc


DRON55

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy to zagadka czy wytknięcie jakiegoś błędu. Myślę a zarazem mam nadziekę  że zadziała jedno z dwóch zabezpieczeń. Tzn jeden bezpiecznik 50A (automat) główny odpowiadający za wszystkie odbiorniki 12v albo dedykowany 10A do danego odbiornika który znajduje się pod panelem sterowaniaIMG_20220922_175147.thumb.jpg.f2992bcf7c06655be6b0d97b227918d5.jpg

Panel sterowania na lodówką po lewej stronie obok stacji pogodowej.

IMG_20220922_175209.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DRON55 napisał:

Myślę a zarazem mam nadziekę  że zadziała jedno z dwóch zabezpieczeń

Dlatego też wcześniej pytałem czy ktoś liczył te zabezpieczenia.

Dałeś bezpieczniki 30, 50, 130, 150A - prądem o natężeniu 50-80A można spawać stal łukiem elektrycznym.

 

8 godzin temu, DRON55 napisał:

jeden bezpiecznik 50A (automat) główny odpowiadający za wszystkie odbiorniki 12v albo dedykowany 10A do danego odbiornika który znajduje się pod panelem sterowania

To po co to zabezpieczenie 50A? Jak jest szansa że on kiedykolwiek zadziała?

 

Dałeś bezpiecznik 130A w obwodzie ładowania akumulatorów z regulatora solarnego. Co się stanie jeśli ten bezpiecznik zadziała? Masz dużą szansę spalić kontroler.
Solary od kontrolera można odłączać, ale akumulatora nie, dopóki nie odłączy się lub nie zasłoni solarów.

 

Może przydałby się wyłącznik nadprądowy po stronie AC przetwornicy?
Po stronie DC dałeś bezpiecznik 150A i kable 25mm2 - po co? Ta przetwornica ma tylko 1kW.
Zresztą ten bezpiecznik 150A i tak nigdy nie zadziała, bo przed nim jest bezpiecznik 130A

W kwestii szyny zbiorczej (busbara), to jeśli skośnooki przyjaciel z Ali... wie co pisze:
Prąd znamionowy każdego stadniny: 62,5A
Prąd znamionowy całego bloku: 250A
Prąd śrubowy zacisku pomocniczego: 20A

prędzej spali się ta szyna niż bezpiecznik 130A/150A zadziała

 

Itd., itp.
Dlatego pozwolę sobie powtórzyć pytanie - czy ktoś "kumaty" oglądał ten schemat, robił bilans i liczył zabezpieczenia?
I to nie jest zagadka ;(

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, piotrowin napisał:

Dałeś bezpieczniki 30, 50, 130, 150A - prądem o natężeniu 50-80A można spawać stal łukiem elektrycznym

Piotrze. Widzę że nastawiłeś się na krytykę . No ok. Cóż poradzę . Dobre rady od Ciebie dostałem więc parę słów wyjaśnienia. Nie wszystkie bezpieczniki o których piszesz są w instalacji. Są 10A do poszczególnych odbiorników 12v

32 minuty temu, piotrowin napisał:

To po co to zabezpieczenie 50A? Jak jest szansa że on kiedykolwiek zadziała?

Szans pewnie nie ma chocizaż suma zabezpieczeń poszczególnych odbiorników pod rozdzielnią to 80A. A ten automat pełni rolę wyłączników odbiorników 12v

 

34 minuty temu, piotrowin napisał:

Dałeś bezpiecznik 130A w obwodzie ładowania akumulatorów z regulatora solarnego. Co się stanie jeśli ten bezpiecznik zadziała? Masz dużą szansę spalić kontroler.
Solary od kontrolera można odłączać, ale akumulatora nie, dopóki nie odłączy się lub nie zasłoni solarów.

Ten bezpiecznik to 30A . Kontroler też 30A . Jest również wyłącznik dolara . Środkowy wyłącznik od góry. Jednocześnie zasada pierwszeństwa odłączenia dolara jest mi znana.

 

39 minut temu, piotrowin napisał:

Może przydałby się wyłącznik nadprądowy po stronie AC przetwornicy?

Jest wyłączniknadprądowy po stronie przetwornicy (mała biała skrzynka po lewej jej stronie) z bezpiecznikiem 16A

 

42 minuty temu, piotrowin napisał:

Po stronie DC dałeś bezpiecznik 150A i kable 25mm2 - po co? Ta przetwornica ma tylko 1kW.
Zresztą ten bezpiecznik 150A i tak nigdy nie zadziała, bo przed nim jest bezpiecznik 130A

Dałem przewód 25mm2 bo z opinii dołączone do przetwornicy się potrafiły grzać. To że są grubsze to chyba nie jest błędem .  Przed przetwornicą jest bezpiecznik 150A i może tu przesadziłem  ale przed nim niema bezpiecznika 130A , bo w całej instalacji takiego niema . Jako główny zaraz za akumulatorem jest 150A.

Jeżeli chodzi o Busbara to pozostaje mi tylko wiara. A jeżeli chodzi o zabezpieczenia to jeszcze raz napiszę. Między akumulatorem a Busbarem 150A. Między busbarem :

a przetwornicą 150A

a regulatorem 30A

a ładowarką 230v 30A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, piotrowin napisał:

Dlatego pozwolę sobie powtórzyć pytanie - czy ktoś "kumaty" oglądał ten schemat, robił bilans i liczył zabezpieczenia?

A wtej kwestii. Nie nikt tego nie liczył. Prosiłem o pomoc właśnie tu. Nie było wielkiego zainteresowania. Starałem się stworzyć coś z wiedzy zawartej na różnych forach i podglądając gotowe schematy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pierwszy rzut oka wygląda dobrze...

jedynie mnie niepokoi podpięcie przetwornicy przez tego "bustera", ale że przetwornica nie jest dużej mocy to pewnie nie będzie z tym większych problemów...

jak byś miał jakieś problemy z prądem na mniejszych odbiornikach to sprawdzaj ten automat... parę razy słyszałem że potrafią stwarzać kłopoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał:

jedynie mnie niepokoi podpięcie przetwornicy przez tego "bustera", ale że przetwornica nie jest dużej mocy to pewnie nie będzie z tym większych problemów...

No przetwornica to szczytowo 1000W i będzie zasilać tylko lodówkę tą małą widoczną na foto. Bustera bardzo się obawiałem co przyjdzie ale powiem szczerze mile mnie rozczarował. Wydaje się solidny. I pozostaje mieć nadzieję że da radę ?

 

5 godzin temu, Misio napisał:

jak byś miał jakieś problemy z prądem na mniejszych odbiornikach to sprawdzaj ten automat... parę razy słyszałem że potrafią stwarzać kłopoty

Też słyszałem. Tu podjęłem ryzyko bo jego gabaryty są małe. Mam nadzieję że chinol troszkę posłuży

Dzięki za zainteresowanie tematem. 

Jakie Twoje sugestie na temat 150A bezpiecznika przed przetwornicą. Zajść na np. 100A lub mniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misio napisał:

Uważam że przy tych przekrojach kabli bezpiecznik jest ok ...a od tego są bezpieczniki, by zabezpieczyć przewody...byle by były blisko akumulatora...

Nie no odległość od akumulatora jest ok 10 cm, Jednak pytam o sam bezpiecznik przetwornicy. Bezpiecznik główny jest 150A na ładowarkę sieciową i regulator po 30A i na przetwornicę 150A i czy właśnie ten nie za wielki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.