Skocz do zawartości

Własna instalacja SOLAR + SŁUPEK - prośba o pomoc


DRON55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Piotrze za rady, jestem naprawdę wdzięczny.

Mam nadzieję że kiedyś dorosnę do rozbudowy i skorzystam z cennych wskazówek, choć i teraz wiele mi wyjaśniłeś i pomogłeś - dzięki.

Przewód 16mm2 wiem że przesada ale taki mam i pomyślałem że nie zaszkodzi

Gdybyś miał jeszcze jakieś uwagi czekam na sugestie i rady. Każdego post z chęcią przeczytam i skorzystam z wiedzy mądrzejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

16mm2 to zawsze jest problem z zakończeniami jak zakończysz tulejami to nie wetkniesz tego w żadne standardowe złącze (bo nie wejdzie) a jak oczkami to też problem bo będą na śruby 6 lub 8 .... masz takie podłączenia ? Poza tym zamień hebel na stetowany przekaźnik dc 200A .... hebel to circa 50zl a przekaźnik około stówka.

Poza tym żeby zakończyć tulejami przewód 16mm2 to trzeba mieć dobrą praskę i tuleje stosowne , oczka tak samo .... praska potrzebna.

 

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-samochodowa-12v-1000w-sinus-1000s-2g-12058481896 Przetwornica

https://allegro.pl/oferta/akumulator-vrla-agm-100ah-volt-polska-ups-kampera-11247550293?bi_s=ads&bi_m=listing:desktop:query&bi_c=Mjk1YmJlNjYtNmQwZi00MzA0LWE0NWQtOTBlMGU3ZmRmMzQzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=3052f9d1-a65d-40a8-8566-d85ba95dacdd Akumulator

https://www.mediaexpert.pl/agd/lodowki-i-zamrazarki/lodowki/lodowka-midea-mdrd86slf01?gclid=EAIaIQobChMI7PiN47fi-QIVsUeRBR3oVQcbEAQYBSABEgJKV_D_BwE Lodówka

19 godzin temu, macieku napisał:

16mm2 to zawsze jest problem z zakończeniami jak zakończysz tulejami to nie wetkniesz tego w żadne standardowe złącze (bo nie wejdzie) a jak oczkami to też problem bo będą na śruby 6 lub 8 .... masz takie podłączenia ? Poza tym zamień hebel na stetowany przekaźnik dc 200A .... hebel to circa 50zl a przekaźnik około stówka.

Poza tym żeby zakończyć tulejami przewód 16mm2 to trzeba mieć dobrą praskę i tuleje stosowne , oczka tak samo .... praska potrzebn

 

 

 

 

Tak Hebel ma M8, gniazda bezpieczników M8 i M6 ale oczka w komplecie pod taki kabel

A dlaczego hebel zły: i o którym heblu mówisz bo w instalacji są 3 200A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2022 o 16:46, piotrowin napisał:

Z akumulatora lodówki i to jeszcze przez przetwornicę nie zasilisz, zajedziesz go na śmierć. Na forum znajdziesz wyliczenia.

Domową kompresorową zasili , i to bez problemu . Ale zamiast się bawić w przetwornice lepiej przespawać agregat 12V , kwotowo podobnie . Temat przerobiony , tu do poczytania  https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?p=725155#725155

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, adaml61 napisał:

Domową kompresorową zasili , i to bez problemu . Ale zamiast się bawić w przetwornice lepiej przespawać agregat 12V , kwotowo podobnie . Temat przerobiony , tu do poczytania  https://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?p=725155#725155

Hej .no problem polega na tym że i lodówkę i przetwornicę już mam. Jak masz chwilę luknij na linki powyżej tam jest jaki to sprzęt. Myślę że powinno dać radę.  Lodówka to jedyne urządzenie na 230v z przetwornicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica jak najbardziej się nada . Moja chodziła na podobnej . Nie będę ukrywał , akumulator i tak długo nie posłuży , wykończają go starty . U mnie wytrzymywały góra dwa sezony .A lodówka obojętnie jaka , tylko nie z elektronicznym termostatem . Każdą wystartuje , aby miała jak najmniejszy pobór prądu .

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie nie ma jeszcze jednego elementu - zabezpieczenia przed rozładowaniem akumulatora, np. coś takiego https://allegro.pl/oferta/zabezpieczenie-akumulatorow-12v-30a-rozladowaniem-10503808903

 

Lodówka według producenta ma roczne zużycie 100kWh, to niech ze zużyciem przetwornicy będzie jakieś 15Wh - wynik niezły.
Tylko producent nie pisze jaki jest prąd rozruchowy agregatu i ile rzeczywistych godzin dziennie pracuje.
Tak w ogóle testowałeś ten układ akumulator-przetwornica-lodówka przez np. trzy doby i wiesz o ile spadło napięcie na akumulatorze?

 

Ładowanie z alternatora musi być - rozwiąże Ci problemy z prądem w trakcie jazdy. Czytałeś o o Cyrix CT?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat Cyrix zgłębiam. 

Nie testowałem osobiście ale znajomy jest to pierwszej trasie tygodniowej i ma tylko mniejszy panel i z tego co mówi jest ok

Piotrek a to zabez  pieczenie wpinam na Busar +  i - przed akumulatorem a trzeci przewód przerywam + przewodu z regulatora dolara przed lub za bezpiecznikiem i będzie ok?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o tym że do blaszaka nie nadaje się zwykły regulator , blaszak ma wspólną masę i regulator nie odcina zasilania . Można temu zaradzić , wyjscie regulatora użyć jako sterowanie przekażnika odcinającego . Ja mam regulator MPPT z AZO i wyjście zasilania użyte jako sterowanie przkażnika odcinającego . Przekażnik mam 120 A .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj napisać to jeszcze raz po polsku
Co to jest "Busar"?

Listwa zbiorcza + i - za akumulatorem

Pamiętaj o tym że do blaszaka nie nadaje się zwykły regulator , blaszak ma wspólną masę i regulator nie odcina zasilania . Można temu zaradzić , wyjscie regulatora użyć jako sterowanie przekażnika odcinającego . Ja mam regulator MPPT z AZO i wyjście zasilania użyte jako sterowanie przkażnika odcinającego . Przekażnik mam 120 A .

Absolutnie nie mam pojęcia o czym do mnie mówisz?

https://allegro.pl/oferta/4-postumentowy-blok-rozdzielczy-zasilania-rv-12357241498

I przepraszam nie busar a busbar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2022 o 14:15, DRON55 napisał:

zabez  pieczenie wpinam na Busar +  i - przed akumulatorem a trzeci przewód przerywam + przewodu z regulatora dolara przed lub za bezpiecznikiem

Napisz powyższe jeszcze raz po polsku, bo nie wiem o co tutaj Tobie chodzi:
jakie zabezpieczenie?
który trzeci przewód?
co to jest regulator dolara?

 

7 godzin temu, DRON55 napisał:

do blaszaka nie nadaje się zwykły regulator

Co prawda to nie ja pisałem, ale jeżeli będzie to według Twojego schematu to Ciebie to nie dotyczy

 

Co to jest (na nowym schemacie) "rozdzielnia z przełącznik 12v" i dlaczego jest zabezpieczona bezpiecznikiem 50A?

 

Między regulatorem a akumulatorem dałeś bezpiecznik 100A - liczyłeś kiedy (i czy w ogóle) on zadziała?

 

Uważam że powinieneś wyskrobać kilka złotych i nie robić dziadostwa z przekładaniem hebelków i przepinaniem wtyczek do lodówki. Jeżeli nie teraz (bo to jeść nie woła) to później - warto byłoby to zrobić raz a porządnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, piotrowin napisał:

Napisz powyższe jeszcze raz po polsku, bo nie wiem o co tutaj Tobie chodzi:
jakie zabezpieczenie?
który trzeci przewód?
co to jest regulator dolara?

Sory za niedbały opis bo byłem na kajakach i co Ci mam powiedzieć. Więc jeszcze raz. Chodzi mi o radę jak wpiąć w instalację to zabezpieczenie przed rozładowaniem akumulatora.

To zabezpieczenie ma 3 przewody. Jeden wpinam w szynę zbiorczą (+) na akumulatorze, drugi wpinam w szynę zbiorczą minus na akumulatorze, a trzeci w przewód plusowy wychodzący z regulatora solara który jest zasilaniem odbiorników 12v.Czy tak? Czy Twoim zdaniem na szynie (+) powinienem zabezpieczyć to jeszcze bezpiecznikiem? Czy może zupełnie inaczej powinno być wpięte?

11 godzin temu, piotrowin napisał:

Co to jest (na nowym schemacie) "rozdzielnia z przełącznik 12v" i dlaczego jest zabezpieczona bezpiecznikiem 50A?

https://allegro.pl/oferta/12v-24v-8-bitowy-panel-przelacznikow-kociego-oka-11350950600 To jest to a bezpiecznik 50 A jako główny i ręczne odłączenie odbiorników 12v

https://allegro.pl/oferta/30-a-40-a-60-a-12-v-wylacznik-automatyczny-12356512368?reco_id=51ec1fa3-2796-11ed-abda-321d7cfa1c34&sid=f8bddad5d737919e6c726c989b66bdbe96499e13bc806f55bd0c404f69ac7020  Taki tylko 50A

11 godzin temu, piotrowin napisał:

Między regulatorem a akumulatorem dałeś bezpiecznik 100A - liczyłeś kiedy (i czy w ogóle) on zadziała?

Tam nie poprowadziłem linii a w zasadzie źle poprowadziłem on (+) idzie pod pierwszy bezpiecznik 30A za szyną zbiorczą (+) a ten o którym mówisz to 150A ( niewyraźnie napisałem) jako główne zabezpieczenie przed Heblem głównym

 

11 godzin temu, piotrowin napisał:

Uważam że powinieneś wyskrobać kilka złotych i nie robić dziadostwa z przekładaniem hebelków i przepinaniem wtyczek do lodówki. Jeżeli nie teraz (bo to jeść nie woła) to później - warto byłoby to zrobić raz a porządnie.

Procesuje to wszystko i z pewnością usprawnię tą instalację i będę prosił Cię o radę. Puki co odsapnę finansowo i zmontuję to co mam puki słońce na niebie, jednak zostawię miejsce na przeróbki również na ładowanie z alternatora. To jednak za jakiś czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.