Skocz do zawartości

Własna instalacja SOLAR + SŁUPEK - prośba o pomoc


DRON55

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem nowym NOOBEM na tym forum .Forum znam, cenie i często przeglądam. Wasza wiedza zainspirowała mnie do działania. Jednak myślę że moja obecność u Was jako gość nie wystarczy więc założyłem konto. Krótko o mnie. Moja zabawa z Karawaningiem rozpoczęła się już dawno temu. Wtedy jednak kupowałem sprzęt i używałem takim jakim został stworzony. Następnie przerwa a teraz pomysł na własną budowę na bazie FIATA DUCATO 2018r. jeżeli chodzi o zabudowę to dzięki min. Waszym podpowiedzią idzie spoko. Schody pojawiły się przy instalacji. I dlatego ja TU z prośbą o poradę. Podglądając wiedzę forum stworzyłem taki schemat: Załącznik 1.

Wszystkie podzespoły już mam tylko pytanie czy jak podłączę je wg schematu to zadziała ? Jak widać na schemacie zrezygnowałem z zasilania z alternatora. najwięcej pytań czy ten automat https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-6884975967 w połączeniu z bezpiecznikiem nadprądowym jako głównym i 16 jako zabezpieczenie gniazdek wystarczy i nie zrobi bajzlu. Tzn. czy jak podam 230v ze słupka i prądnicy to się nie zsumują prądy i wszystko będzie działać. A tak naprawdę czy ten schemat ma szanse na działanie.

Jeżeli ktoś znajdzie czas i ochotę na pomoc będę wdzięczny . Pozdrawiam

 

1661343475425.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dlaczego zrezygnowałeś z ładowania akumulatora z alternatora? - nie zawsze jest słońce a w czasie jazdy będą nadwyżki prądu
Dlaczego gniazda 230v są tak niezbędne?

Godzinę temu, DRON55 napisał:

czy jak podam 230v ze słupka i prądnicy to się nie zsumują prądy

Prądy się nie zsumują, ale za to jak L spotka się z N to będzie ognisko

IMHO projekt jest przekombinowany.

 

Po mojemu to byłoby tak:

* panel, MPPT i akumulator zostają jak jest

* prostownik 230V do ładowania aku wpięty na stałe - jest prąd w słupku to ładuje, nie ma to nie ładuje

* dajemy stycznik sterowany 230V ze słupka  ----- dodajemy zasilacz 230VAC/12VDC i punkty odbioru 12V puszczamy przez stycznik ------ punkty odbioru 12V z MPPT dajemy przez ten sam stycznik. Wtedy mamy: zasilanie ze słupka napięcie z zasilacza, brak słupka to z akumulatora

* przetwornica 12v/230V nawet bez obciążenia żre prąd, więc pomysł ze schematu jest do bani - myślimy dalej :)

 

Został jeszcze APZ - planujesz eskę 16A mimo że APZ ma styki 8A - to na pewno tak ma być?

 

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze sugestie

 

Czy to na pewno tak ma być? No tego nie wiem i dlatego moja niepewność. 

Do ładowania z alternatora nie dorosłem i nie chcę na razie podłączać.

230V potrzebuję do lodówki bo taką mam

Co to za stycznik sterowny?

A może inaczej jaka część schematu może zostać? A jaka do poprawy

Teraz dopiero widzę że moja zieleń w temacie to mało powiedziane :mlot:. Błagam Was o przeanalizowanie tego schematu i celowe wskazanie poprawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DRON55 napisał:

230V potrzebuję do lodówki bo taką mam

Z akumulatora lodówki i to jeszcze przez przetwornicę nie zasilisz, zajedziesz go na śmierć. Na forum znajdziesz wyliczenia.

Szukaj lodówki na gaz/12v, typowo karawaningowej.

Z lodówek na 12v z czystym sumieniem mogę polecić np. IndelB TB51A - lodówka, laptop, telewizor, oświetlenie  wytrzymują całą noc na aku 100Ah

 

13 minut temu, DRON55 napisał:

Co to za stycznik

np. bardzo porządny CTX24 ze stajni General Electric

 

14 minut temu, DRON55 napisał:

jaka część schematu może zostać? A jaka do poprawy

Toż już napisałem jak bym to widział

24 minuty temu, DRON55 napisał:

Do ładowania z alternatora nie dorosłem i nie chcę na razie podłączać.

To może już czas dorosnąć? :) Poczytaj sobie np. o Cyrix CT. To musi być automat, żadne heble.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrze za zainteresowanie moimi wypocinami.

Lodówkę już zakupiłem bo przewalałem fora i niby nie ma problemu żeby poleciała z aka+ przetwornica. Na postoju oczywiście ze słupka. Przed przetwornicą na + jest wyłącznik by ją wyłączyć  na postoju. 

Z APZ kombinowałem żeby nie robić podwójnych gniazdek, tzn jedne ze słupka inne z przetwornicy

Czy jakiś link do CTX24 i jak go podłączyć? Jakiś schemat  byłby możliwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, DRON55 napisał:

jak go podłączyć? Jakiś schemat  byłby możliwy?

AUTOMATYKA i sterowanie - Przekaźniki - Finder - Seria 40.xx - typ 40.52 ::  Elstat automatyka
Istotna jest prawa część rysunku.
Załóżmy że do 11 podpinamy (+) odbiorów a do 21 (-) odbiorów.
Do 12 podpinamy (+) akumulatora, do 22 (-)
Do 14 podpinamy (+) z zasilacza, do 24 (-) z zasilacza
Czyli tak jak na rysunku odbiory są zasilane z akumulatora.
Jeżeli do A1 i A2 podepniemy zasilanie 230V ze słupka to cewka przyciągnie zwory i prąd popłynie 11-14 i 21-24, a zatem odbiory będą zasilane z zasilacza. Odpinamy się od słupka - odbiory przechodzą na akumulator.
 
Nie musi być CTX, może być dowolny przekaźnik z cewką na 230V i obciążeniem min. 16A na styk.
 
Jaki model? Może być Relpol albo Finder, np. https://automatyka.elstat.com.pl/p32659,przekaznik-finder-66-82-8-230-000-230va-30a-2p.html (cewka 230V, 2xNO/NC 30A, na typowe wsuwki).
 
 
52 minuty temu, DRON55 napisał:

Lodówkę już zakupiłem bo przewalałem fora i niby nie ma problemu żeby poleciała z aka+ przetwornica

Twoja decyzja

 

52 minuty temu, DRON55 napisał:

Przed przetwornicą na + jest wyłącznik by ją wyłączyć  na postoju. 

Pójdziesz zwiedzać albo zapomnisz włączyć i żarełko zgnije.

 

52 minuty temu, DRON55 napisał:

Z APZ kombinowałem żeby nie robić podwójnych gniazdek, tzn jedne ze słupka inne z przetwornicy

Tutaj też kłania się przekaźnik: gniazdka na 11 i 21, 12-22 przetwornica, 14-24 słupek.
Ewentualnie można dać przekaźnik 4xNO/NC i kolejną parą styków wyłączać zasilanie przetwornicy gdy układ pracuje ze słupka - będzie fajny automat.

 

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby schemat prosty nawet dla mnie . Dziękuję

Jednak o jakim zasilaczu mówimy bo chyba go nie mam (link?)

Miałbym problem z wsuwkami bo kabel od aka mam 35mm2 aż do Busara , czy to miałby być osobny obwód tzn. w którym miejscu wpięty?

Jeżeli chodzi o odbiorniki 230v to tylko ta nieszczęsna lodówka i wolne gniazdko ale mogę z niego zrezygnować

Odbiorniki 12v to 

- oświetlenie led zewnątrz x 2

- listwa led środek x2

- oświetlenie sufitowe led x1

- kinkiet led 

- pompka wody

- wentylator do odprowadzania ciepła z za lodówki 

i to wszystko pod panelem sterowania https://allegro.pl/oferta/12v-24v-8-bitowy-panel-przelacznikow-kociego-oka-11350950600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, DRON55 napisał:

Jednak o jakim zasilaczu mówimy bo chyba go nie mam (link?)

Jeszcze nie masz. Np Pulsar robi niezłe zasilacze: https://www.pulsar.pl/PL_28_seria-ps-+-din-zasilacz-+-uchwyt-din

trzeba tylko wyliczyć prąd przyszłościowo - dodając laptop czy telewizor.

 

14 minut temu, DRON55 napisał:

Odbiorniki 12v to 
[...]
i to wszystko pod panelem sterowania

i do tego długi kij, żeby leżąc w łóżku nie trzeba było wstawać żeby zgasić światło ;)

17 minut temu, DRON55 napisał:

Miałbym problem z wsuwkami bo kabel od aka mam 35mm2

Odbiornikom wystarczy kabel 1.5 lub 2.5mm

 

18 minut temu, DRON55 napisał:

czy to miałby być osobny obwód tzn. w którym miejscu wpięty?

Przecież już pisałem, pomyśl.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Piotrze. Szanuje i jestem wdzięczny za Twoją pomoc.

Jednak tak jak i ja pisałem na początku jestem noobem w tych sprawach.

Odbiorniki są na 1,5mm2 ale piszesz o podłączeniu + z akumulatora i -. Stąd moje pytanie czy dodatkowe przewody z szyny za bezpiecznikami czy pająk z istniejących.

No i nie wiem o jakim zasilaczu rozmawiamy bo takiego urządzenia chyba nie mam.

Aaaa  , kij nie potrzebny bo punkty świetlne mają powielone wyłączniki w obudowie:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrozumiałem że troszkę za wysokie progi.

Stąd mała modyfikacja:

Czy teraz ma szanse zadziałać.

Po prostu na postoju trzeba będzie przełożyć wtyczkę od lodówki w inne gniazdo i wyłączyć bezpiecznik automatyczny 50A by wyłączyć przetwornicę

Po prostu przede wszystkim strach i brak wiedzy na dalszą rozbudowę instalacji, a po drugie brak już funduszy bo na elementy które mam jak dla mnie wydałem fortunę

Jak teraz to wygląda jako całość, tj szansa na działanie, zabezpieczenia, grubość przewodów, BEZPIECZEŃSTWO ?

 

1661360171067.jpg

Przepraszam nie wyłącznik automatyczny tylko hebel 200A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1661343475425.thumb.jpg.ef80e8b48126cbce8a5228d54a2a65d6.jpg

Nie zapominaj, że odbiorniki muszą być zabezpieczone bezpiecznikami

 

24 minuty temu, DRON55 napisał:

nie wiem o jakim zasilaczu rozmawiamy bo takiego urządzenia chyba nie mam

Pisałem o nim wyżej. Ładowarka doładowuje akumulator, zasilacz zasila odbiorniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie zauważyłem postu i linku o ładowarce

Dzięki za zaangażowanie ale jednak skłaniam się ku mojemu drugiemu schematowi, jak możesz rzuć okiem. Może kiedyś się odważę ale teraz jestem za słaby w te klocki

Przewody od solara wychodzą już 4mm2 - więc czy mogą zostać?

Wiem że drugi schemat jest prostacki ale myślę że bezpieczniejszy

I mam jeszcze jedno pytanie o ładowarkę 230v, nic się nie stanie gdy podłączę się do słupka i zostanie włączona a reszta instalacji solarnej działa. Mam taką:https://allegro.pl/oferta/azo-ladowarka-akumulatorow-bc-20-pro-12v-20a-lcd-11082080114

Poproszę o ocenę i sugestie na temat drugiego schematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz policz jeszcze raz, czy na pewno Twój sposób zasilania lodówki zadziała. Po co obudzić się z ręką w nocniku.

Przewód od ładowarki do akumulatora 16mm2? Spawarkę będziesz woził?

Tobie jest potrzebne coś takiego

PROSTOWNIK ŁADOWARKA ULTIMATE SPEED ULGD 3.8 LIDL - 7229459440 - oficjalne  archiwum Allegro

Można ręcznie przełączać heble, przepinać wtyczki. Aż kiedyś się zapomnisz lub pomylisz kolejność.

 

Z resztą już pomyliłeś kolejność - kupiłeś poszczególne elementy i usiłujesz coś z nich złożyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, DRON55 napisał:

I mam jeszcze jedno pytanie o ładowarkę 230v, nic się nie stanie gdy podłączę się do słupka i zostanie włączona a reszta instalacji solarnej działa.

Nic się nie stanie. Zarówno ładowarka jak i MPPT mają elektronikę czuwającą aby nie przeładować akumulatora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.