Skocz do zawartości

Noga, podpora dyszla


Podola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Mam pytanie odnośnie podpory dyszla, tak to się chyba nazywa. W moim przypadku jest ona dość długa, wysoka. Wydziałem niższe. Od czego jest to uzależnione? Koło podporowe chowa mi się dość wysoko a noga wisi. Na naszych pięknych drogach udało mi się nią nie raz zahaczyć. Wydaje mi się to dość niebezpieczne dla całego układu sprzęgającego. Czy mogę wymienić ją na niższa lub w ogóle usunąć? Dla testu nakleiłem na jej dolnej części taśmę i po ostatnim kontakcie taśma została zdarta.

 

IMG_20220803_201110.jpg

Edytowane przez Podola (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego nie odcinał, bo jak by zaczep ześlizgnął się z haka, w sensie kółko podporowe nie było dokręcone to może spaść na stopę. A tak, oprze się na tej podporze.

Też zaczepiam czasem o progi zwalniające tą częścią. Najwyżej dał bym niższe - ale ja jestem początkujący.

Zarówno w Zafirze A, jak i w Berlingo zdarzało się zarysować tą podporę.
Nacisk na hak 80-90kg.
Osobiście rozważam kupienie sprężyn progresywnych Westfali do Berlingo - 800zl. Liczę na większy prześwit przy holowaniu przyczepy.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie robi za "ślizg" w przypadku wypięcia przyczepy???:niewiem:

6 minut temu, beniamin82 napisał:

może spaść na stopę. A tak, oprze się na tej podporze.

Zależy gdzie masz stopę. Ta podpora może większych szkód narobić jak trafi na stopę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po za tematem zasadnczym - zdaje się brakuje oczka, przez które poprowadzona jest linka zrywka. Niby duperela, ale gwarantuje, że linka zostanie szarpnięta tylko w jednym kierunku.

IMG_20220803_201110.thumb.jpg.986a923cd6139bd8f81762da341422e8.jpg.8d8cb1f3145153b0e6782f2e1e71315e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Commander napisał:

Cześć.

Wiele przyczep już tego nie .ma. to było stosowne kiedyś, gdy koła manewrowe były rarytasem.... Miało to chronić zaczep przed uderzeniem albo zabrudzeniem ziemią.

Ja bym to osobiście odciął, bo nasz kółko....

Obcinać nie trzeba, można odkręcić. Zastanawiałem się czy nie dopasować niższej. 

 

9 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

A czy to nie robi za "ślizg" w przypadku wypięcia przyczepy???:niewiem:

Zależy gdzie masz stopę. Ta podpora może większych szkód narobić jak trafi na stopę. ;)

Za ślizg ma robić kółko, ta stopa faktycznie przydawała mi się w towarówce jak nie miałem kółka. 

 

9 godzin temu, Marcin T napisał:

Tak po za tematem zasadnczym - zdaje się brakuje oczka, przez które poprowadzona jest linka zrywka. Niby duperela, ale gwarantuje, że linka zostanie szarpnięta tylko w jednym kierunku.

IMG_20220803_201110.thumb.jpg.986a923cd6139bd8f81762da341422e8.jpg.8d8cb1f3145153b0e6782f2e1e71315e.jpg

 

Linkę wymieniałem na nową profilaktycznie bo już była stara i nieestetyczna ale żadnego kółka tam wcześniej nie było a jestem drugim właścicielem. Wcześniej nikt tam nie grzebał. Wszystkie dyszle to mają? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Commander napisał:

Cześć.

Wiele przyczep już tego nie .ma. to było stosowne kiedyś, gdy koła manewrowe były rarytasem.... Miało to chronić zaczep przed uderzeniem albo zabrudzeniem ziemią.

Ja bym to osobiście odciął, bo nasz kółko....

Faktycznie oglądam zdjęcia przyczep i większość tego nie ma.

Spróbuję dzisiaj to odkręcić.

13 godzin temu, Marcin T napisał:

Tak po za tematem zasadnczym - zdaje się brakuje oczka, przez które poprowadzona jest linka zrywka. Niby duperela, ale gwarantuje, że linka zostanie szarpnięta tylko w jednym kierunku.

IMG_20220803_201110.thumb.jpg.986a923cd6139bd8f81762da341422e8.jpg.8d8cb1f3145153b0e6782f2e1e71315e.jpg

 

Przy okazji podjadę do sklepu i jak uda mi się zdobyć takie oczko prowadzące to je zamontuję.

Wiecie może jak to mniej więcej wygląda? W sieci ciężko znaleźć ten detal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Podola napisał:

Wiecie może jak to mniej więcej wygląda? W sieci ciężko znaleźć ten detal.

Tak to wygląda.

U Ciebie jest nieco inne mocowanie linki pod dyszlem, ale warto zgłębić temat :mellow:

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

13 godzin temu, Marcin T napisał:

Tak po za tematem zasadnczym - zdaje się brakuje oczka, przez które poprowadzona jest linka zrywka. Niby duperela, ale gwarantuje, że linka zostanie szarpnięta tylko w jednym kierunku.

To ma sens... Muszę zerknąć u siebie, bo na pewno linka przez nic nie przechodzi. Pytanie tylko czy nie ma przez co, czy może jest ogniwko, którego nie widziałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Podola napisał:

Przy okazji podjadę do sklepu i jak uda mi się zdobyć takie oczko prowadzące to je zamontuję.

Wiecie może jak to mniej więcej wygląda? W sieci ciężko znaleźć ten detal.

zwykły kątowniczek z oczkiem przykręć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką stopę i jedyne do czego mi służy to do przypadkowego blokowania kółka manewrowego, gdy nie podkręcę dyszla odpowiednio wyżej. W sumie nie pomyślałem żeby to wywalić, a chyba tak zrobię bo wyjątkowo mnie irytuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.