Skocz do zawartości

Winiety Węgry i Słowacja


Rekomendowane odpowiedzi

Ja zawsze kupowałem na stacji paliw ale nigdy jeszcze nie jechałem z przyczepa. Mniejsza o to. A na tej rządowej stronie trzeba koniecznie wpisać również numer rejestracyjny przyczepy (czy jest w ogóle taka możliwość żeby wpisać dwa rożne) ? Czy wystarczy tylko samochodu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

22 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Za pojazd osobowy do 3,5t zarejestrowany na 5 osób i przyczepę, nawet jeśli zestaw przekracza 3,5t kupujesz tylko jedna winietę D1

Na Słowacji winiety dwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Na Słowacji winiety dwie ;)

Ale pytanie było o Węgry ;) Na Słowacji, jeśli przekraczamy 3,5t to tak, kupujemy dwie winiety, na oba pojazdy, i musimy podać oba nr rej. Słowacy mają kuriozalny system bo nie da się kupić 2 winiet na raz :D Trzeba kupować dwa razy. 

Od razu dodam dla innych. Na Słowacji jak zestaw nie przekracza 3,5t to kupujemy tylko jedną winietę na samochód. 

23 minuty temu, Kamil440 napisał(a):

Ja zawsze kupowałem na stacji paliw ale nigdy jeszcze nie jechałem z przyczepa. Mniejsza o to. A na tej rządowej stronie trzeba koniecznie wpisać również numer rejestracyjny przyczepy (czy jest w ogóle taka możliwość żeby wpisać dwa rożne) ? Czy wystarczy tylko samochodu? 

Na Węgrzech kupujesz tylko winięte na samochód. Więc nie, nie musisz podawać nr rej. przyczepy bo nie kupujesz dla tej przyczepy winiety :) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak w temacie. Słowacy wprowadzają 1-dniową winietkę. Ma kosztować 5,40 EUR jak na tą chwilę.

Zatem różnica na 1-tygodniowy przelot prawie żadna (10,80 EUR vs. 12 EUR 10-dniowa), ale już na 2-tyg przelot trochę więcej (10,80 EUR vs. 17 EUR).

Tylko podają sprzeczne informacje odnośnie wejścia w życie. Tu jest, że ustawa uchwalona i wchodzi w życie od 1 sierpnia, a gdzie indziej było info, że od 1 stycznia 2025 r.

Co ciekawe zarówno w tym artykule jak i w innym piszą bzdury, że dopiero teraz ma być wprowadzona winieta roczna ważna od zadanej daty zakupu, a nie 1.01-31-12. Tak już jest...

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-winiety-autostradowe-slowacja-wprowadza-nowosc,nId,7570625#crp_state=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgrzy znów coś kombinują. Zmienili wygląd i funkcjonalność oficjalnej strony winietowej.

Zniknęła opcja podpowiadacza rodzaju winietki dla niezdecydowanych.

Oczywiście jest informacja o konieczności posiadania e-tolla dla kamperów powyżej 3,5 t. Ale co ciekawe jest też informacja mówiąca, że BUSy poniżej 3,5 t. są teraz w D2.

Z kolei w zestawieniu kategorii raczej nic się nie zmieniło, czyli jeśli mamy kampera poniżej 3,5 t. i poniżej 7 miejsc, a rubryce J dowodu rejestracyjnego jest M1 albo M1G to mamy winietkę D1. Ale co z tymi BUSami??

Natomiast pojawił się przewodnik po kategoriach:

https://nemzetiutdij.hu/api/uploads/lakóautó_20231221_korr_nélkül_EN_V2_pdf_df6527d121.pdf

No i w podręczniku wprost jest wskazane, że jeśli nie ma nic w rubryce J dowodu rejestracyjnego, to pojazd należy do kategorii D2 - nawet jak ma max. 3,5 t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra to jedno zasadnicze pytanie, bo nie wgłębiałem się w podany link. Winieta będzie ważna 24h od zakupu czy tylko w dniu w którym kupimy winietę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha - tu mnie masz😜 Ale jak by była tylko od 0:00 do 23:59 to by była lipa… No ale z drugiej strony to jak by system to weryfikował? Musiałbyś deklarować przy zakupie godzinę wjazdu…

W artykule pisze, że 24 godz. od zakupu. Czyli kupujesz z chwilą wjazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Misio napisał(a):

Na Węgrzech jest to do 23:59... nawet jak kupisz ją o 23:55 :(

 

Schowek_06-17-2024_02.jpg

No złodzieje… Dwa identyczne kampery płacą D1 albo D2 - wystarczy że jeden ma pustą rubrykę J w DR… Teraz to…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.