Skocz do zawartości

Akumulator, podłączenie i ładowanie podczas jazdy.


Lolejko

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jak to jest dokładnie z tym akumulatorem i proszę was o wytłumaczenie jak chłopu na miedzy.

Mam FENDTA Platin 510 z 2000r bez zamontowanego jeszcze akumulatora.

Schemat instalacji przyczepy na zdjęciu.

Chce podłączyć akumulator do energobloku i zastanawia mnie czy instalacja  jest odpowiednia by ładowała akumulator. Wtyk w przyczepie na schemacie ma pin 13 i 9 z przewodem 2,5mm2.

Myślę, że powinien być przynajmniej 4mm2 przy akumulatorze 95Ah w przyczepie.

Podłączając akumulator myślałem o dodatkowym podłączeniu Izolatora SLA80A (schemat na zdjęciu), by ładował podczas jazdy i wyłączał się gdy Alternator jest wyłączony. Z tym, że podłączając pod ten wtyk akumulator będzie również zasilana lodówka co szybko rozładuje aku na postoju. Jak odseparować lodówkę od aku?

 

SCHEMAT.jpg.255428d322bb4300f5bcbf722662f90b.jpg

er.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

18 godzin temu, filipert napisał:

Lodówka chodzi po stałym + z pinu 9 a akumulator możesz podpiąć pod pin 10, czyli + po zapłonie. Słusznie 4mm lepsze niż 2,5mm a najlepiej dać ładowarkę 12V

Nie wiem jaką mam instalację w aucie. Musze to sprawdzić, ale czy w aucie jak mam oryginalnie podpięty pin 10 to czy średnica przewodu jest w instalacji auta jest odpowiednia ?

A o jakiej ładowarce mówisz?

filipert widzę ze mamy taki sam holownik Viano 3.0CDI :)

Edytowane przez Lolejko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Lolejko napisał:

Nie wiem jaką mam instalację w aucie. Musze to sprawdzić, ale czy w aucie jak mam oryginalnie podpięty pin 10 to czy średnica przewodu jest w instalacji auta jest odpowiednia ?

Ori penie jest 2,5mm, czyli niewiele do lądowania

49 minut temu, Lolejko napisał:

A o jakiej ładowarce mówisz?

myślałem o np. takiej

image.png.ecfde7ec1d8e9564d6287661b533048f.png

ale tu jest spory prąd ładowania, choć trzeba by sprawdzić, czy można go ograniczyć

ale

dziś wpadła mi w ręce taka ładowarka:

Ładowarka OPTIMATE DC to DC (12V/2A) TM500 - Micronix

image.png.98c33ee456c93f24b7a50a1beac92ac9.png

nie wiem ile to warte, ale bardzo interesująco wygląda

49 minut temu, Lolejko napisał:

filipert widzę ze mamy taki sam holownik Viano 3.0CDI :)

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, filipert napisał:

 

dziś wpadła mi w ręce taka ładowarka:

Ładowarka OPTIMATE DC to DC (12V/2A) TM500 - Micronix

image.png.98c33ee456c93f24b7a50a1beac92ac9.png

nie wiem ile to warte, ale bardzo interesująco wygląda

:ok:

Tylko czy ta ładowarka nie ma 2A? Wygląda, że tak, a jeśli tak to trochę mało. Kosztuje ona 400 zł więc sporo...

Ja używam Victron Energy Blue Smart, która ma 10A prądu ładowania. Generalnie przyjmuje się zasadę, że lifepo4 łądujesz prądem, który stanowi 10% pojemności aku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody jakie zawsze zakładałem na stały plus to 4 mm. Na 2,5 tez idzie, tez ładuje. W którymś z aut miałem fabryczna instalacje I nie zmieniałem i działało. Najważniejsze, żeby wszystko dobrze we wtyczkach było poskręcane, bez luzów iskrzenia przy wyjmowaniu itp żeby się nie powyciągały przewody. 

Dodam, że u mnie lodówka chodzi tylko po uruchomieniu silnika. Ktoś tak wymyślił w fabryce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krzall napisał:

Dodam, że u mnie lodówka chodzi tylko po uruchomieniu silnika. Ktoś tak wymyślił w fabryce. 

Tak ma być. Lodówka z akumulatora by ci za długo nie pochodziła. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jacek00 napisał:

Tylko czy ta ładowarka nie ma 2A? Wygląda, że tak, a jeśli tak to trochę mało. Kosztuje ona 400 zł więc sporo...

Ja używam Victron Energy Blue Smart, która ma 10A prądu ładowania. Generalnie przyjmuje się zasadę, że lifepo4 łądujesz prądem, który stanowi 10% pojemności aku. 

Jacek, ale to jest DC/DC, pomysł traktuje w kategorii podładowania aku podczas jazdy

4 minuty temu, krzall napisał:

Dodam, że u mnie lodówka chodzi tylko po uruchomieniu silnika. Ktoś tak wymyślił w fabryce. 

Tak ma być, i tylko tak :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotrekm13 napisał:

Tak ma być. Lodówka z akumulatora by ci za długo nie pochodziła. 

Troszkę ironii w to włożyłem, gdyż wiem że zawsze najlepiej mieć to po zapłonie. Natomiast normalnie światełka czy wentylator od Trumy chodzi na aku - bezpośrednio bez zapłonu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, filipert napisał:

ale tu jest spory prąd ładowania, choć trzeba by sprawdzić, czy można go ograniczyć

patrząc po aplikacji "Victron Connect" w wersji demo nie widzę możliwości ograniczenia prądu ładowania dla ładowarek DC-DC "Orion Smart"

Możliwość taka jest dla ładowarek AC-DC 230/12 "Phoenix Smart" i dla ładowarek solarnych "Blue Solar"

z DC-DC są tańsze wersje o maksymalnym prądzie 18A:

https://www.amazon.pl/Victron-Orion-Tr-Smart-12-18A-Przetwornik/dp/B0851TPKV7/ref=asc_df_B0851TPKV7/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504462857717&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=7102535295307201522&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067445&hvtargid=pla-904941176820&psc=1

 

obraz.thumb.png.5110d21ff63b6782f9d022dbb2e04e70.png

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 22.03.2022 o 09:56, Suzu4x4 napisał(a):

patrząc po aplikacji "Victron Connect" w wersji demo nie widzę możliwości ograniczenia prądu ładowania dla ładowarek DC-DC "Orion Smart"

Możliwość taka jest dla ładowarek AC-DC 230/12 "Phoenix Smart" i dla ładowarek solarnych "Blue Solar"

z DC-DC są tańsze wersje o maksymalnym prądzie 18A:

https://www.amazon.pl/Victron-Orion-Tr-Smart-12-18A-Przetwornik/dp/B0851TPKV7/ref=asc_df_B0851TPKV7/?tag=plshogostdde-21&linkCode=df0&hvadid=504462857717&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=7102535295307201522&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9067445&hvtargid=pla-904941176820&psc=1

 

obraz.thumb.png.5110d21ff63b6782f9d022dbb2e04e70.png

Przepraszam za odkopanie wątku ale stoję właśnie przed zakupem tego pudełka. Z tego co widzę nie da się tam ograniczyć prądu ładowania, a 18A to moim skromnym odrobinę za dużo dla pinów w złączu przyczepy kempingowej. Ktoś uruchamiał takiego Victrona w przyczepie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno zadebiutował orion xs Jeszcze o nim nie czytałem, ale możliwe że ma regulacje prądu ładowania. Trzeba będzie przejrzeć info.

Update: ma regulacje prądu

https://www.facebook.com/profile.php?id=61555208346897

Nie wiem czy sam się nie przesiądę. 

Screenshot_2024-05-05-21-58-51-491_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten SX...

Szkoda że nadal nie ma 60-80 czy nawet 100A.

Mam nadzieję że przynajmniej będzie można sprzegnąć 2x SX

Chociaż wówczas cena prawie zabija...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Niedawno zadebiutował orion xs Jeszcze o nim nie czytałem, ale możliwe że ma regulacje prądu ładowania. Trzeba będzie przejrzeć info.

Update: ma regulacje prądu

https://www.facebook.com/profile.php?id=61555208346897

Nie wiem czy sam się nie przesiądę. 

Screenshot_2024-05-05-21-58-51-491_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Tak, już go zamówiłem. Gdzieś za 2 tygodnie zamontuję i dam znać jak się to sprawdza.

Jedyny problem jaki widzę to fakt że XS nie jest dostępny w wersji izolowanej.

9 godzin temu, Misio napisał(a):

Fajny ten SX...

Szkoda że nadal nie ma 60-80 czy nawet 100A.

Mam nadzieję że przynajmniej będzie można sprzegnąć 2x SX

Chociaż wówczas cena prawie zabija...

100A to już konkretne przekroje kabli trzeba mieć, nie do odpalenia z przyczepą. Ale tak, XS można spinać równolegle.

Edytowane przez format (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.