Skocz do zawartości

Solar czy może turbina?


Siuber

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu nowy i mam takie pytanko, czym ładujecie swoje akumulatory,czy są to solary a może turbina,co jest bardziej trwałe i na co zwrócić uwagę kupując jedno lub drugie,cena za solar np 310w to 1 tyś a taka turbina 600w też w podobnej cenie, poproszę o konkretne podpowiedzi pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii zmienił(a) tytuł na Solar czy może turbina?
2 godziny temu, Siuber napisał:

Witam jestem tu nowy i mam takie pytanko, czym ładujecie swoje akumulatory,czy są to solary a może turbina,co jest bardziej trwałe i na co zwrócić uwagę kupując jedno lub drugie,cena za solar np 310w to 1 tyś a taka turbina 600w też w podobnej cenie, poproszę o konkretne podpowiedzi pozdrawiam

W naszych warunkach turbina to tylko ciekawostka. Nie idź w tym kierunku, lepiej pv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomek515 napisał:

W naszych warunkach turbina to tylko ciekawostka

A jakie to warunki? 

Moim zdaniem PV i turbina to idealna para. Najczęściej wieje wtedy, gdy brakuje słońca. 

W karawaningu nie znam przypadku wdrożenia turbiny. Najczęściej używamy przyczep w sezonie słonecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, filipert napisał:

A jakie to warunki?

Za mało konkretnego wiatru. To po prostu mało opłacalne u nas. Montują to  sympatycy odnawialnych źródeł energii i hobbyści, to bardziej taki eksperyment, ciekawostka. Dużo wiatrów u nas wieje z prędkością poniżej wymaganej przez turbiny aby osiągały nominalną moc a chwilowy mocny podmuch też nie wiele daje bo turbina musi zdążyć się napędzić.

Turbina jako ciekawostka do przyczepy spoko ale panel napewno lepiej się spisze jako źródło energii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tomek515 napisał:

Za mało konkretnego wiatru. To po prostu mało opłacalne u nas. Montują to  sympatycy odnawialnych źródeł energii i hobbyści, to bardziej taki eksperyment, ciekawostka. Dużo wiatrów u nas wieje z prędkością poniżej wymaganej przez turbiny aby osiągały nominalną moc a chwilowy mocny podmuch też nie wiele daje bo turbina musi zdążyć się napędzić

No ale to się kupuje turbiny startujące przy niskich prędkościach wiatru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie nie twierdzę, że to niewykonalne aby tym pozyskiwać energię u nas tylko niestety kto się za to nie weźmie to po czasie wyliczenia wychodzą mu średnie. 

Trochę grzebałem w tym temacie jak budowałem hobbystycznie małą samodzielna instalacje pv przy domu. A wiatraka też kupię prędzej czy później bo to jest po prostu fajne :laugh: 

Parametry wiatraków kuszą z pozoru mocami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy popatrzyć na duże turbiny wiatrowe i przypomnieć sobie jaki jest gradient prędkości wiatru z wysokością.

Wieje ale nad drzewami. Postawisz taką wysoką kolumnę?  Albo będziesz stał na patelni, tylko dużej ?

Turbina zdaje egzamin gdy zamontowana wysoko lub na jachcie gdzie jest płasko.

Panel to brak elementów poruszających się, czyli psujących się. Zamontuj większy to będziesz miał prąd w pochmurne dni.

45 minut temu, Tomek515 napisał:

Turbina jako ciekawostka do przyczepy spoko ale panel napewno lepiej się spisze jako źródło energii. 

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomek515 napisał:

Za mało konkretnego wiatru. To po prostu mało opłacalne u nas. Montują to  sympatycy odnawialnych źródeł energii i hobbyści, to bardziej taki eksperyment, ciekawostka. Dużo wiatrów u nas wieje z prędkością poniżej wymaganej przez turbiny aby osiągały nominalną moc a chwilowy mocny podmuch też nie wiele daje bo turbina musi zdążyć się napędzić.

Turbina jako ciekawostka do przyczepy spoko ale panel napewno lepiej się spisze jako źródło energii. 

E tam, nie żartuj Waść. Turbina sprawdza się, zwłaszcza w czasie jazdy autostradą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomek515 napisał:

Parametry wiatraków kuszą z pozoru mocami ;)

I tu jest pułapka. 

Aby wygenerować dużą moc, potrzeba dużej... siły wiatru.

Turbiny pionowe startują od 2 a czasem 1,5m/s

przykładowa krzywa mocy

image.png.06535b6e6e2fe6b2f8c680449d8bb6d8.png

Znajomy zrobił sobie elektrownię na turbinie pionowej i nawet jak lekko dmucha, to to mu się cały czas coś tam kręci, nie wiem czy robił to w ramach inwestycji i jakie były zyski i koszty, ale oświetlenie ma z wiatru.

Kluczowa sprawa w karawaningu to bezobsługowość a taka turbinę trzeba jakoś przewieźć, zamontować, musi być maszt... Jak ktoś na działkę/dziko jedzie regularnie na minimum tydzień offgrid, to można rozważyć. Jakby szybki system montażu opracować, to na narty pod stokiem też nie głupie rozwiązanie.

9 godzin temu, AdamH napisał:

Zamontuj większy to będziesz miał prąd w pochmurne dni.

Zależy kiedy. U mnie pod koniec grudnia, w pochmurne dni instalacja 10kW oscyluje chwilowo do mocy 400-500W.

Latem mało kto narzeka na brak prądu przy PV a ponieważ większość z nas jeździ w okresie słonecznym i do tego stara się trafić w dobrą pogodę, to najczęściej wystarczy najtańszy zestaw 100W z PWM.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filipert napisał:

Aby wygenerować dużą moc, potrzeba dużej... siły wiatru.

Turbiny pionowe startują od 2 a czasem 1,5m/s

Poziome turbiny wiatrowe też nie są takie bardzo wydajne.

Mam sporo doświadczenia z wiatrakami na jachtach na Bałtyku i obecnie - na obecnym jachcie - nie zamontowałem już takiej turbiny bo wypadkowa kosztów i uzyskiwanej energii a także obsługi takiej turbiny - wskazują na zdecydowaną korzyść na panele słoneczne.

Lepiej naprawdę obecnie zainwestować w panele rzędu 200 - 500 W i dobry regulator MPPT niż bawić się z wiatrakami.

Pzdr

Włodek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mundek28 napisał:

jaki efekt dżwiękowy takiej turbiny wiatrowej?

Szumi niestety - i to całkiem nieźle - to jest dodatkowy minus - na jachcie - stojąc w porcie trzeba taki wiatrak hamować, żeby nie szumiał inaczej można się narazić na nieprzyjemną uwagę.

Nie wiem jakie są w takim przypadku zwyczaje karawaningowe.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.