Skocz do zawartości

Światło w przyczepie


herkules51

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie mam w samochodzie 13 pin na wyjściu przez przejściówkę na 7 PIN mam światła w przyczepie Avento 350 odkryłem przypadkiem że po włączeniu świateł przeciwmgłowych w samochodzie mam pełne oświetlenie i zasilanie w przyczepie 12v truma działa oświetlenie wewnątrz pompka do wody tylko nie wiem co z lodówką zna ktoś odpowiedź jak to jest zrobione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

No właśnie nie jestem pewien...

Nie sprawdzałem czy faktycznie działa, ale po włączeniu lodówki przygasają światła we wnętrzu, więc prąd gdzieś ucieka (dziurawy włącznik ???)?

Lodówka na 158% przy takim sposobie zasilania nie będzie chłodzić. Prąd przez nią pobierany to ok. 8 A - stąd przygasanie świateł. Taka instalacja z tak zasilaną lodówką to poważne zagrożenie pożarem instalacji i może nie tylko.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ed napisał:

Lodówka na 158% przy takim sposobie zasilania nie będzie chłodzić. Prąd przez nią pobierany to ok. 8 A - stąd przygasanie świateł. Taka instalacja z tak zasilaną lodówką to poważne zagrożenie pożarem instalacji i może nie tylko.

Wiem o tym. Przyczepka właśnie kupiona, i jedna z pierwszych rzeczy oprócz wyprania firanek (żona ?,) to będzie wymiana wtyczki i głównego kabla. 

Akurat cieszy ,mnie, że lodówka i oświetlenie już jest podłączone pod 12V, więc częściowo będzie mniej roboty.

Dużo pracy i trochę drobnych włożyłem przy instalacji do gniazda 13pin, więc tak łatwo tego tematu nie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Wiem o tym. Przyczepka właśnie kupiona, i jedna z pierwszych rzeczy oprócz wyprania firanek (żona ?,) to będzie wymiana wtyczki i głównego kabla. 

Akurat cieszy ,mnie, że lodówka i oświetlenie już jest podłączone pod 12V, więc częściowo będzie mniej roboty.

Dużo pracy i trochę drobnych włożyłem przy instalacji do gniazda 13pin, więc tak łatwo tego tematu nie odpuszczę.

Ale, żeby lodówka naprawdę dobrze chłodziła w czasie jazdy, trzeba przeciągnąć przez samochód i przyczepę przewody o przekroju 6mm kw.  A włączenie zasilania lodówki z instalacji samochodu winno być możliwe tylko przy odpalonym silniku. Poszukaj , ten temat był już kilka razy wałkowany na Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ed napisał:

Ale, żeby lodówka naprawdę dobrze chłodziła w czasie jazdy, trzeba przeciągnąć przez samochód i przyczepę przewody o przekroju 6mm kw.  A włączenie zasilania lodówki z instalacji samochodu winno być możliwe tylko przy odpalonym silniku. Poszukaj , ten temat był już kilka razy wałkowany na Forum.

Spokojnie, na haku tak mam. Jest tego duży ślad na forum ?

Zastanawiam sie jak to zrobić w przyczepie, bo widzę kable tylko z niektórymi żyłami 2,5. Z jednej strony wolałbym ciągnąć już do końca 6mm2 a z drugiej nie za bardzo lubię oddzielne kable na zewnątrz wiązki. Jeden kabel we wiązce chyba będzie wolny, więc może puścić zasilanie lodówki dwoma 2,5mm2?  2 x 2,5 = 6 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale zakładam że dwiema mniejszymi żyłami przepłynie podobny prąd. Szczególnie że tutaj nie chodzi o przekrój ze względu na nagrzewanie, tylko aby zminimalizować spadki napięcia. Wiec raczej nie jest konieczne mieć to w jednej żyle.  Czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Tak, ale zakładam że dwiema mniejszymi żyłami przepłynie podobny prąd. Szczególnie że tutaj nie chodzi o przekrój ze względu na nagrzewanie, tylko aby zminimalizować spadki napięcia. Wiec raczej nie jest konieczne mieć to w jednej żyle.  Czy się mylę?

Bardzo się mylisz.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2021 o 23:07, ed napisał:

Lodówka na 158% przy takim sposobie zasilania nie będzie chłodzić. Prąd przez nią pobierany to ok. 8 A - stąd przygasanie świateł. Taka instalacja z tak zasilaną lodówką to poważne zagrożenie pożarem instalacji i może nie tylko.

Jeszcze raz wracam do starszych postów.

Odchodząc od tematu przekrojów kabli, mam pytanie co w takim razie jeśli lodówka fabrycznie jest podłączona pod światła przeciwmgielne w gnieździe 7 pin.

W dniu 15.04.2021 o 20:15, Maras napisał:

Stary holenderki trick na zasilanie budy z siedmiu pinów  a dokładnie z p-mgielnego. Lodówki też bywały tak podłączone.  

Chyba nie tylko Holenderski, bo przyczepa z Danii i ma tak zrobione. Co ciekawe to wygląda na to, że fabrycznie. Też jestem zdziwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tylko Holenderski, bo przyczepa z Danii i ma tak zrobione. Co ciekawe to wygląda na to, że fabrycznie. Też jestem zdziwiony.


Jak dobrze schodzisz lodówkę przed wyjazdem to jakoś to 12V na 2,5mm2 podtrzyma ci jedzenie do celu.

Jak będziesz bardziej wymagający po pewnym czasie przejdziesz na gaz ... i tyle.

Przetestuj, będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.