Skocz do zawartości

Szybkie pytanie


Sajan

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Piotrek L napisał:

Jeśli już mamy być konsekwentni co do umiejscowienia fazy, to w Polsce gniazdka z powodu poglądów znacznej części elektryków są zazwyczaj odwrotnie spolaryzowane niż jest to zalecane w standardach / zwyczajach europejskich dla gniazdek z bolcem i gniazdek typu schuko.

 

4 godziny temu, Piotrek L napisał:

W Polsce nie ma żadnych przepisów w tej kwesti, a wszelkie problemy są wynikiem powielanego od wielu lat błędu literatury dla elektryków. w poradnikach dla elektryków z lat 70' jest schemat gniazdek z bolcem na dole i faza też jest z lewej. Na forum SEP jest grafika która wyjaśnia "polską tragedię" i odwróconą polaryzację w większości polskich gniazdek. W wielu zagranicznych serwisach zaleca się podłączenie gniazdka z bolcem według środkowego rysunku i takie wytyczne między innymi otrzymali chińczycy i inni producenci sprzętu na rynek europejski. To że połowa kabli ma wtyczki do gniazdek z fazą po lewej to starania polskich dystrybutorów sprzętu 

polaryzacja gniazdek historia.jpg

 

 

Nie znajduję potwierdzenia dla tego, o czym piszesz i nie wiem skąd pochodzą te informacje. Elektrycy na swoich blogach, czy w odpowiedziach na dedykowanych forach, również z reguły podają zgodne z zasadami sposoby podłączeń. Nieprawdą jest, że w Polsce nie ma żadnych przepisów w tej kwestii. Trudno byłoby znaleźć w necie informacje, o takim sposobie podłączenia gniazdek w Polsce, który opisujesz, natomiast bez problemu i hurtowo pokazują się sposoby podłączenia opisane w tym temacie. Temat wałkowany od wielu, wielu lat na forach elektryków, gdzie od dawna nie ma wątpliwości, jak gniazda podłączać należy. Myślę, że nie ma powodu, aby taką samą "burzę" zaczynać na forum karawaningowym. Jeśli rzeczywiście mowa o byciu konsekwentnym, to nie powinno się polegać na jakichś indywidualnych poglądach "znacznej (sic!) części elektryków", zwłaszcza opierających się na wiadomościach z lat 70-tych ubiegłego stulecia,  czy krążących gdzieś, zasłyszanych mitach, tylko powinno się kierować aktualnymi zaleceniami i normami wydanymi przez odpowiednie organizacje/urzędy, czy izby nadzoru (chociażby SEP). Informują o tym również uznani producenci osprzetu elektrycznego - podkreślając to "wykrzyknikiem".

 

3.thumb.jpg.61d671df88465908d6f54cdd122efabf.jpg

 

 

http://legrandwdomu.com/jak-podlaczyc-gniazdko-elektryczne
https://elektrykapradnietyka.com/17648/bialy-montaz-osprzetu-elektroinstalacyjnego-na-przykladzie-gniazda-elektrycznego-1-fazowego/

Lata 70-te, to pół wieku temu. Od tamtej pory wiele się zmieniło i to nie tylko w kwestii wspomnianych gniazd, czy zasad podłączeń. Jeśli to kogoś nie przekonuje, to można spojrzeć na ogólnie dostępne informacje różnych firm oraz na sposoby wykonanych przyłączy lub okablowania przez różnych producentów wielorakich sprzętów, czy choćby z naszego "podwórka" - w fabrycznie nowej przyczepie kempingowej. Na wielu gniazdach stosuje się oznaczenia w/g przyjętych zaleceń.

4.thumb.jpg.d4281ad532525261a0b3358561a96444.jpg

 

Sposoby podłączeń widać w tym, co występuje na rynku urządzeń/instalacji i jest obecnie stosowane, a co w omawianym przypadku wyraźnie wskazuje na położenie "L" z lewej strony gniazda, gdy bolec "PE" jest od góry (patrząc na gniazdo od strony wtyczki).

Mogę jeszcze dodać, że w przypadku braku wyraźnych unormowań, czy przepisów w danej materii, które w Polsce jednak są, stosowanie się do ogólnie przyjętych standardów w danym kraju, jest po prostu wymogiem dobrej praktyki instalatorskiej.  IMHO

 

4 godziny temu, ed napisał:

Może źle napisałem -  lepiej by było tak, w instrukcjach SEP są zalecenia. Czyli dwa pierwsze rysunki to jest OK.

Dokładnie :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

W dniu 10.01.2021 o 14:02, janm napisał:

Rada praktyczna - na kempingach różnie bywa najlepiej przed włączeniem naszej wtyczki sprawdzić próbnikiem ( neonówką ) gdzie w gniezdzie jest faza i żarówką ( z dwoma kabelkami ) sprawdzić czy jest napięcie następnie jeden przewód zostawić na fazie w gniazdku drugim dotknąć bolca ochronnego w tym gniezdzie ; jak będzie na zerowaniu to żarówka zaświeci ; jak z różnicówką to powinna wywalić , przy braku jednego lub drugiego - zong - brak ochrony.

....

Spoko ; więcej luzu ; na wstępie przeprosiłem i podałem konkrety ; czytaj ze zrozumieniem ?

Ja załapałem ale  w sumie @ed też ma trochę racji - ja uważam że luz nie jest na miejscu przy prądzie a podawanie nieco partyzanckich rozwiązań nie jest najlepsze na forum - jesteś elektrykiem  w sumie probówka ok, natomiast druga część pseudo sprawdzenia sposób choć mi znana i stosowana ale uważam za nieco partyzancka i nie powinna raczej być polecana komuś kto nie ma pojęcia o prądzie - na forum przychodzą ludzie różni księgowa, krawiec i dentystka też

a propos tak już na luzie - "kabelkami" - > kabel to miedzy innymi jednostka stosowana w nawigacji morskiej - przewód izolowany byłoby bardziej po elektrycznemu :)

Sprawę podłącznia gniazd wyjaśnili dogłębnie Koledzy wyżej  w swoich postach więc nie mam już co pisać :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Przejrzałem watek z pewnym zainteresowaniem, bo jak wiadomo gdzie dwóch Polaków tam 3 opinie (tu na szczęście nie pojawił się "twardziel" mówiący, że jego przyczepa, jego zasady i jak chce to poda fazę na bolec ? ). Pozwolę sobie tylko podać jeden argument za weryfikacją (i świadomym podaniem fazy w określony przewód) - jak znam życie większość przyczep ma jedynie jeden bezpiecznik nadprądowy na wejściu - powinien być na przewodzie z fazą. Czemu? Większość osób uważa, że "wyłączenie" bezpiecznika oznacza zanik fazy w przyczepie i umożliwi np. bezpieczne grzebanie w okablowaniu. Jeżeli jednak to przewód neutralny będzie prowadził przez bezpiecznik mamy permanentną fazę na instalacji. To trochę tak jak z żyrandolami w domach - spora część amatorów ma to gdzieś czy przełącznik jest na L (dobrze) czy na N (źle) a życie co pewien czas brutalnie przypomina, że detale mają znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.