Skocz do zawartości

Szybkie pytanie


Sajan

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam Was bardzo - jestem elektrykiem i ubawiłem się do łez ?

Najważniejszy jest przewód ochronny !!! bo od niego zależy nasze życie , przekrój przewodów przedłużacza 3 x 2,5 mm i wszystko w temacie.

Rada praktyczna - na kempingach różnie bywa najlepiej przed włączeniem naszej wtyczki sprawdzić próbnikiem ( neonówką ) gdzie w gniezdzie jest faza i żarówką ( z dwoma kabelkami ) sprawdzić czy jest napięcie następnie jeden przewód zostawić na fazie w gniazdku drugim dotknąć bolca ochronnego w tym gniezdzie ; jak będzie na zerowaniu to żarówka zaświeci ; jak z różnicówką to powinna wywalić , przy braku jednego lub drugiego - zong - brak ochrony.

Owszem niektóre urządzenia wymagają podania fazy na zasilanie w określone miejsce ale zazwyczaj jest to dokładnie określone i zaznaczone w instrukcji z uwagą ! ale w naszym przypadku raczej nie będą występowały .

Pozdrowionka :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

14 minut temu, janm napisał:

Przepraszam Was bardzo - jestem elektrykiem i ubawiłem się do łez ?

Najważniejszy jest przewód ochronny !!! bo od niego zależy nasze życie , przekrój przewodów przedłużacza 3 x 2,5 mm i wszystko w temacie.

Rada praktyczna - na kempingach różnie bywa najlepiej przed włączeniem naszej wtyczki sprawdzić próbnikiem ( neonówką ) gdzie w gniezdzie jest faza i żarówką ( z dwoma kabelkami ) sprawdzić czy jest napięcie następnie jeden przewód zostawić na fazie w gniazdku drugim dotknąć bolca ochronnego w tym gniezdzie ; jak będzie na zerowaniu to żarówka zaświeci ; jak z różnicówką to powinna wywalić , przy braku jednego lub drugiego - zong - brak ochrony.

Owszem niektóre urządzenia wymagają podania fazy na zasilanie w określone miejsce ale zazwyczaj jest to dokładnie określone i zaznaczone w instrukcji z uwagą ! ale w naszym przypadku raczej nie będą występowały .

Pozdrowionka :hej:

Twoje ubawienie do łez z poważnego tematu jakim jest ochrona przed porażeniem jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Pomyśl na drugi raz chociaż trochę zanim takie "ubawienie elektryka" powypisujesz.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ed napisał:

Twoje ubawienie do łez z poważnego tematu jakim jest ochrona przed porażeniem jest delikatnie mówiąc nie na miejscu. Pomyśl na drugi raz chociaż trochę zanim takie "ubawienie elektryka" powypisujesz.

pozdrawiam

Spoko ; więcej luzu ; na wstępie przeprosiłem i podałem konkrety ; czytaj ze zrozumieniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, marcin668 napisał:

Maras

a co w takim przypadku ?

OPAL-GNIAZDO-PODWOJNE-Z-UZIEMIENIEM-SREB

Najpierw pokazujesz front gniazdka ????

Pokazałem szkic jak to powinno być podłączone aby zachować poprawną polaryzację.  Wspomniałem bardzo ważną rzecz jakim jest próbnik.

2 godziny temu, marcin668 napisał:

Maras

???

Gniazdo podwójne z uziemieniem PERŁA Białe - gniazda

 

2 godziny temu, marcin668 napisał:

m1gp_2z_g.jpgMaras 

Z tego co pisałeś mam podłączyć na na krzyż ???

Ludzie nie piszcie wszystkich bzdur z internetu !!!

 

 

Po jakimś czasie pokazujesz bebechy dwóch różnych całkiem innych  gniazdek i próbujesz wmówić mi ,że pisałem o połączeniu na krzyż. Hello ...

Nikt nie jest w stanie  po froncie gniazdka ocenić na 100 %  jakie ma w środku bebechy. Tu masz inne gniazdko i rozumiem ,że już wiesz jakie ma bebechy. 

 wpx_20c6bf1f8321c3e157df0576697b302b.jpg

Wszystko  albo prawie wszystko można przerobić tak aby polaryzacja była prawidłowa. 

Taki np. włącznik ścienny z diodą świeci jak jest wyłączony zaś po włączeniu dioda gaśnie. Potrzebowałem aby właśnie po załączeniu dioda się zapalała i można było  to zrobić.

Tak jak wyżej Krzysiek napisał. Podłączenie jest zalecane a nie wymagane i w większości przypadków odbiornik powinien działać.

Ale są wyjątki i zawsze trzeba przeczytać instrukcję. Mój  np. napęd do bramy przesuwnej aby działał poprawnie  potrzebuje poprawnej polaryzacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chris_66 napisał:

Pindol od uziemienia zawsze jest na górze,

Nie zawsze ;)  W dodatku w ścianie jest wtyczka, a nie gniazdo. Dlatego L jest wyjątkowo z prawej. Strasznie perfidne rozwiązanie :mlot:

pindol.png.7a814dc7560e86f4d857676bf81bda94.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma wymogu, to po co się tak napinać. Oprócz żółtego podłączenie jest dowolne.

Ostatnim urządzeniem domowego użytku jakiś ja znam, gdzie istotna była polaryzacja to stary gazowy piec do centralnego. Pamiętam że serwisant 3 razy sprawdzał polaryzację zanim go podłączył.

Podwójne gniazda domowe gdzie bolce są blisko siebie doskonale potwierdzają to co mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tylko skomentuję, że 2 lata mnie tu nie było, a nic się nie zmieniło :P

temat @Kristofer jest tak obszerny i przegadany w każdą stronę, że wystarczy dokładnie przeczytać i działać!

PS
Krzyśku, witaj ponownie, wracam do pomocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2021 o 00:07, Maras napisał:

Gniazda elektryczne i łączniki instalacyjne – montaż, zasada działania,  rodzaje. PORADNIK przed zakupem - murator.pl

Próbnik jak zawsze jest przydatny.

Dokładnie tak należałoby podłączyć. Oczywiście możliwe jest to tylko w przypadku "lepszych" gniazdek, gdzie producent podszedł do tematu łączeń prawidłowo, czyli każde z dwóch "zespolonych" gniazd ma własne wyprowadzenia. Niestety, w najtańszych wyrobach pionowe "blaszki" z których są wytłoczone pola stykowe dla bolców wtyczek, są fizycznie połączone , a więc jedno z dwóch gniazdek będzie miało "fazę" w miejscu niezgodnym z zaleceniami.

12 godzin temu, marcin668 napisał:

Maras

???

Gniazdo podwójne z uziemieniem PERŁA Białe - gniazda

To niestety przykład taniego produktu, w którym pionowe "blaszki" są połączone fizycznie (wytłoczka z jednego pasa blachy). Tu podłączenie może być tylko jedno i zawsze też jedno z gniazd będzie miało "fazę" w niewłaściwym miejscu. Ze zdjęcia jedynie zewnętrznej części gniazda, trudno to określić.

 

1.jpg.e51275bbf7fc3096376c2d6fb7952a96.jpg

Osoby chcące mieć wszystko tip top w przypadku gniazd podwójnych, czy potrójnych itd., stosują gniazda z osobnym zestawem przyłączeń dla każdego z gniazdek lub montują potrzebną ilość pojedynczych gniazd obok siebie w dedykowanych ramkach.

3.jpg.647160c12e7c2a3c0f3c656b90c1d697.jpg

2.jpg.2353f4cbfc4611ea272f0f78dd573d74.jpg

W sprzedaży są nawet zestawy puszek podtynkowych połączonych z sobą w taki sposób, aby były zachowane odpowiednie (minimalne) odległości pomiędzy gniazdami i jednocześnie odpowiednie dla ramek zewnętrznych.

4.jpg.5d719e732566f0799dadb78d6460bdea.jpg

Takie rozwiązania polecam.

3 godziny temu, Adasiuuu napisał:

PS
Krzyśku, witaj ponownie, wracam do pomocy :)

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, janm napisał:

Spoko ; więcej luzu ; na wstępie przeprosiłem i podałem konkrety ; czytaj ze zrozumieniem ?

Fajny sposób, najpierw przepraszasz a potem lejesz w przysłowiową "mordę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.01.2021 o 00:12, Kristofer napisał:

Dokładnie tak należałoby podłączyć. Oczywiście możliwe jest to tylko w przypadku "lepszych" gniazdek, gdzie producent podszedł do tematu łączeń prawidłowo, czyli każde z dwóch "zespolonych" gniazd ma własne wyprowadzenia. Niestety, w najtańszych wyrobach pionowe "blaszki" z których są wytłoczone pola stykowe dla bolców wtyczek, są fizycznie połączone , a więc jedno z dwóch gniazdek będzie miało "fazę" w miejscu niezgodnym z zaleceniami.

To niestety przykład taniego produktu, w którym pionowe "blaszki" są połączone fizycznie (wytłoczka z jednego pasa blachy). Tu podłączenie może być tylko jedno i zawsze też jedno z gniazd będzie miało "fazę" w niewłaściwym miejscu. Ze zdjęcia jedynie zewnętrznej części gniazda, trudno to określić.

 

1.jpg.e51275bbf7fc3096376c2d6fb7952a96.jpg

Osoby chcące mieć wszystko tip top w przypadku gniazd podwójnych, czy potrójnych itd., stosują gniazda z osobnym zestawem przyłączeń dla każdego z gniazdek lub montują potrzebną ilość pojedynczych gniazd obok siebie w dedykowanych ramkach.

3.jpg.647160c12e7c2a3c0f3c656b90c1d697.jpg

2.jpg.2353f4cbfc4611ea272f0f78dd573d74.jpg

W sprzedaży są nawet zestawy puszek podtynkowych połączonych z sobą w taki sposób, aby były zachowane odpowiednie (minimalne) odległości pomiędzy gniazdami i jednocześnie odpowiednie dla ramek zewnętrznych.

4.jpg.5d719e732566f0799dadb78d6460bdea.jpg

Takie rozwiązania polecam.

:banan:

Jeśli już mamy być konsekwentni co do umiejscowienia fazy, to w Polsce gniazdka z powodu poglądów znacznej części elektryków są zazwyczaj odwrotnie spolaryzowane niż jest to zalecane w standardach / zwyczajach europejskich dla gniazdek z bolcem i gniazdek typu schuko. Z tego powodu co najmniej 50% kabli zasilających w Polsce i większość gniazdek sprzedawanych na rynek UE jest polaryzowanych na fazę z prawej strony. Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna nawołuje do standaryzacji systemu gniazd i wtyczek na świecie. Z tego co wiem to chyba tylko Francja ma jakąś normę na gniazdko - grafika poniżej

cee7-7 plug standard.jpg

nfc15-100.jpg

Type E standard v22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ed napisał:

W przepisach SEP zalecane jest podłączanie przewodu fazowego z lewej strony ( gdy bolec ochronny jest na górze) patrząc od przodu gniazda.

W Polsce nie ma żadnych przepisów w tej kwesti, a wszelkie problemy są wynikiem powielanego od wielu lat błędu literatury dla elektryków. W poradnikach dla elektryków z lat 70' jest schemat gniazdek z bolcem na dole i faza też jest z lewej. Na forum SEP jest grafika która wyjaśnia "polską tragedię" i odwróconą polaryzację w większości polskich gniazdek. W wielu zagranicznych serwisach zaleca się podłączenie gniazdka z bolcem według środkowego rysunku i takie wytyczne między innymi otrzymali chińczycy i inni producenci sprzętu na rynek europejski. To że połowa kabli ma wtyczki do gniazdek z fazą po lewej to starania polskich dystrybutorów sprzętu 

polaryzacja gniazdek historia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.