Skocz do zawartości

Wydajność paneli słonecznych


and123

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Trafko, Mam dokładnie taki jak zeprezentowałeś w linku. Mnie to wystarcza, a jeżdżę na dziko na mniej więcej 3 tygodnie i jeszcze prądu mi nie zabrakło a panel jest przyklejony na płasko do dachu.

Nie róbcie z tego jakiejś kosmicznej technologii. Moim zdaniem montowanie luster, obrotnic jest całkowicie bez sensu, bo po pierwsze będzie to dośc skomplikowane a po drugie drogie, więc zamiast komplikować proste rzeczy jak chcecie wydawać pieniądze na takie zabawki to lepiej kupcie sobie dwa panele i wydajnośc będzie na pewno lepsze niz jednego obrotowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizorka trochę się obawiam 40W , ale ostatnio mierzyłem amperomierzem i wyszło 2,6 A prądu z aku czyli ok 30W.

Poza tym lampy (świetlówki po 8W) pompka i elektrozawory gazowe .

Telewizor idzie ok 5 h na dzień =14 Ah=1/4 aku+ reszta to wynosi ok 25 Ah czyli w połowie wartości aku.

Myślę ,że bez problemu wystarczy ,a jak braknie to podepnę wtyczkę do auta i mam zasilanie z auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, w dobra pogodę 40W panel spokojnie zaspokoi zapotrzebowanie TV, pompek, i innych pierdułek. Mój panel 38W (taki jak u Wira57 i Thorna) w najlepszych warunkach ładuje nawet powyżej 4A, a np. przy średnio pochmurnej pogodzie wykrzesza około 1,5A.

 

Mały TV LCD 7 cali zużywa mi 0,4A. Podobnie jak radio. I będąc teraz 2 dni na deszczowym biwaku nie zabrakło prądu mimo ciągłego używania radia (noc i dzień non stop) + inne odbiorniki prądu wg potrzeby. Najniższe napięcie na aku miało 12,0V około 1 w nocy. Później nie wiem co się działo, ale radio grało.

Po przebudzeniu około 7 rano napięcie wahało się między 12,2-12,4V a świt ładował na 0,2-0,4A (pobór na najniższej głośności radia 0,2A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizorek ogranicz do 3 godzin (w końcu to są wakacje)

 

Jak najbardziej TAK.

Ja tylko oglądam wiadomości i wieczorem oglądam zdjęcia zrobione za dnia i z kamery jak coś nakręcę. (ok 1h)

Reszta to mój mały ogląda bajki i głównie to dla niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, ja polecam ci ten regulator http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=products/zobacz&art=5&cat=8

Sam taki mam i mam zamontowane na dachu dwa panele. W w/w sklepie dostałem również fajną ramkę, która łączy obydwa panele i którą można fajnie przykleić do dachu, a w razie potrzeby ramka daje mozliwość odkręcenia paneli bez ich wyrywania. Panele razem dają mi 80 W - wystarcza na wszystkie moje potrzeby bez żadnych ograniczeń. Pozdrowionka :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, w dobra pogodę 40W panel spokojnie zaspokoi zapotrzebowanie TV, pompek, i innych pierdułek. Mój panel 38W (taki jak u Wira57 i Thorna) w najlepszych warunkach ładuje nawet powyżej 4A, a np. przy średnio pochmurnej pogodzie wykrzesza około 1,5A.

 

Mały TV LCD 7 cali zużywa mi 0,4A. Podobnie jak radio. I będąc teraz 2 dni na deszczowym biwaku nie zabrakło prądu mimo ciągłego używania radia (noc i dzień non stop) + inne odbiorniki prądu wg potrzeby. Najniższe napięcie na aku miało 12,0V około 1 w nocy. Później nie wiem co się działo, ale radio grało.

Po przebudzeniu około 7 rano napięcie wahało się między 12,2-12,4V a świt ładował na 0,2-0,4A (pobór na najniższej głośności radia 0,2A).

 

znalazlem temata...wkleje to co wrzucilem w swoim temacie o przyczepie ok?

 

Zaobserwowalem u siebie jedna rzecz...o ile na poczatku nie wiem ok miesiac temu solar pokazywal mi ze max doladowania wynosi 14,1 tak teraz pokazywal mi 13,9 od czego to zalezy?? dwa dzis postanowilem na dluzej odpalic wszystkie swiatla i nawiew...pochodzilo to tak z 30-45min wylaczylem patrze 13,2 pokazuje nie?? i teraz tak zaczal niby ladowac z solara i mialem 13,5 przy czym jak przelaczylem zeby mi pokazywal ampery to zawsze mi pokazywal max 0,3 a dzis patrze a ja mam 1,3ampera...teraz po bardzo dlugim czasie widze ze wskoczylo mi 13,6 i nie chce ni cholery juz mi wskoczyc wyzej...nie chce mi sie wierzyc ze nagle co...przestal ladowac akumulator?? czy to moze normalne?? czy moze cos jeszcze innego?? ktos moze ma pojecie o co to sie rozchodzi??

 

Szary u ciebie w sloneczna pogode jak przelaczysz pokazu 4ampery????!!!! kurde ja dzis w sloncu mi pokazal max 1,5A...nie wiem czy to ma jakeis znaczenie ale mam akumulator 100Ah

 

to czy ja mam rozumiec ze umnie jest cos nie tak?? u mnie jak tylko chmurki sie pokaza to mi pokazuje 0,2-0,3A. Teraz stoi w cieniu i sprawdzalem pokazuje 0,2A z czego jak byla na sloncu to mialem 13,6V teraz wcieniu spadlo do 13,3...to akurat normalne chyba nie?

 

edit: najswiezsze info jest takie ze mam na panelu 13,0V i jak przelacze zeby mi pokazal ile laduje to wywala mi 0,0A czyli nie laduje...a jest godzina 16:54 takze jeszcze przeciez jasno jest tyle ze stoi w cieniu przyczepa...czy ja mam rozumiec ze nie laduje bo akumulator jest naladowany czy jak?? no ale jak kurde jak wczesniej mi pokazywal 14,1 a w czasie dnia jeszcze dzis 13,6 nic z tego nie rozumiem...bleee no i znow mnie nerw bierze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary u ciebie w sloneczna pogode jak przelaczysz pokazu 4ampery????!!!! kurde ja dzis w sloncu mi pokazal max 1,5A...nie wiem czy to ma jakeis znaczenie ale mam akumulator 100Ah

 

To nie w pełnu tak. Bo max ładowanie uzyskasz kiedy będziesz miał słaby akumulator - o tym nie wspominałem. 4A uzyskałem przy napięcu na aku w granicach 12V. Jak już mam np. 12,5V to ładowanie jest do około 1,5-2A.

 

to czy ja mam rozumiec ze umnie jest cos nie tak??

 

Po opisie wydaje mi się, że wszystko gra. Ładowanie zależne jest tak samo jak od słońca tak i od stopnia rozładowania. Tak jest wg moich obserwacji.

 

najswiezsze info jest takie ze mam na panelu 13,0V i jak przelacze zeby mi pokazal ile laduje to wywala mi 0,0A czyli nie laduje

 

Nie koniecznie. Może łądować mniej niż 0,1A.

 

U mnie na panelu najwyższy woltarz to 13,3V. I wtedy mam 0,0A ładowania. Jak już spadnie o 0,1-0,2V to zależnie od pogody pokazuje ładowanie 0,1A albo i 0,0A. W godzinach popołudniowych i wieczornych na panelu spada napięcie do 12,6-12,8 mimo nie korzystania z odbiorników prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo widzisz kochaniutki! :slina: i o to chodzilo....wszystko juz jasne :pub: dobrze...zatem spokojnym moge byc...bo wszystko ok i umnie sie zachowuje tak samo...tyle ze max mam 13,9 a wieczorem spada do 13,2 :pub: a jak spadlo mi do 12,8 to juz ladowal 0,8A :pub: i fakt nie pomyslalem ze jak aku naladowany w miare to nie bedzie tak ladowal :pub: no i dluzej sie moze schodzic bo elektrownie mam 100Ah wiec to moze tez miec wplyw na dlugosc ladowania tego...dobra...dzieki wielkie za odpowiedz Michalku :mlot: mordo Ty moja :pub:))) :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, Ty kupujesz towar według ceny , czy parametrów i zmień doradce ( niby fachowca) . I powiedz fachowcowi , że potrzebujesz panele słoneczne do przyczepy kempingowej i podaj zapotrzebowanie dobowe na prąd.

Mam oryginalne panele słoneczne na budce i do tej pory najwięcej byłem 3 dni ( na dłużej jeszcze mi sie nie udało wyskoczyć bez podłączania do 230V).

Przez te 3 dni prądu mi nie brakło a używałem oświetlenia, radio w dzień , pompka wody, TV plus dekoder Polsatu na 12V i TV grało dwie noce cały czas , bo zasypiałem przy nim :slina: Do panelu mam aku 75Ah.

 

Odnosząc sie do postu trafko chciałem prosić o opnie o moim przypadku.

Kupiłem przyczepę 3 letnia z zastanym układem - panel 55Wat, do tego sterownika PLR8K i akumulator żelowy 80Ah oraz ogromna przetwornicę 1800W.

MAM PROBLEM.

Akumulatro według miernika takiego wkładanego do zapalniczki ( zakupionego w Auchan)jest na full.Dla pewności załadowany jeszcze na 230 przez 3 dni żeby ładowarka CTEK 3600 napewno dała rade załadować.

Krok następny - odłączam prąd 230 V i zaczynam funkcjonowanie na akumulatorze i baterii słonecznej.

Światło, pompka , radio itp ( wszystko co było na 12v) w przyczpeie działą długi i bezproblemowo.

Kłopoty zaczynają sie wraz z uruchomieniem przetwornicy. Po 15 minutach zaczyna pikać kontrolka o spadku napięcia i prad 220 płynący z przetwornicy przestaje istnieć.

Po wyłączeniu przetwornicy wszystkie inne urządzenie z przyczepy ( oświetlenie, pompa,radio ) działąja nadal i to długo na tyle ze nie wyłaczył się jeszce nigdy ( w dzięń cały czas pracuje bateria ) .

Przetwornica nie wstaje. Dopiero po kilku dniach ładowania z baterii słonecznej znowu można ja uruchomić bez sygnału awaryjnego ale równeiż na kilkanaście minut.

 

Podpowiedź - raz włączyłem zasilacz samochodowy do laptopa i po kilkunastu minutach sie spalił chyba zapewne z powodu spadku napięcia z zapalniczki ( kiedyś miałem taki przypadek w aucie jak alternator mi sie zepsuł, wyładował sie akumulator a ja używałem wtedy laptopa).

 

PYTANIA:

1. CO JEST DO BANI ?

2. CZY PRZETWORNICA NAWET JAK NIC DO NIEJ JEST NIE PODŁĄCZONE TO ZUŻYWA TAK SZYBKO PRĄD ?

3. CZY AKUMULATOR ŻELOWY JEST JUŻ ZA STARY I PO 3 LATACH JUŻ NIE ZBIERAŁ ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI ENERGII ?

4. CZY JEDNA BATERIA 55w MA SZANSE NAŁADOWAĆ W JEDEN DZIEŃ TAKI AKUMULATRO ( TRAFKA PISZE W SOWIM POŚCIE ZE TAK)

 

Poradzcie co robić ja ma taki plan ;

1. Kupie takie małe przetwornice na 150W ( 2 szt) i sprawdzę jak zachowa się akumulator bez włączania tej dużej prądnicy po podłączeniu baterii do ładowania i lapotopa albo telewizora i dekodera cyfry.

2. Jeśli okaże się ze również szybko straci możliwość zasilanai tych urządzeń to czy waszym zadnaiem znaczy to ze akumulator jest do wymiany ?

3. Planowałem dokupic jeszcze jedna baterię słoneczną - czy to nie za dużo na taki akumulator ?

 

Ratunku . Nie wiem co sie dzieje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.