Skocz do zawartości

Instalacja 12V przyczepa Hobby - schemat


Nalini

Rekomendowane odpowiedzi

Tu masz na szybko skorygowany schemat z mojej przyczepy bez panela solarnego. Bezpośrednio do akumulatora podpinasz mover przez zabezpieczenie i wyłacznik plus zabezpieczenie na instalację 12V cepki i wszystko Ci działa bez myślenia o włączaniu i wyłączaniu. Jeden przekaźnik przełącza między trafo, a akumulatorem. Drugi między akumulatorem cepki i samochodu. Prościej już się nie da.

1261494145_schematcepki.thumb.jpg.e995272f07827a5ffc350c7d416e908e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Panowie,

Bardzo dziękuję za wszystkie sugestię i podpowiedzi. Na bazie Waszych postów i swoich założeń, myślę że mam już docelowy pomysł jak ma wyglądać moja instalacja w cepce.

Pozamawiałem elementy, przełączniki, gniazda i przewody. Jak już skończę instalację to wrzucę schemat wraz z zdjęciami. W chwili obecnej pozostał mi jedynie wybór firmy/marki akumulatora. Ale do tego pozwolę założyć sobie nowy Temat.

  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PolariS napisał:

Dlatego staram się unikać zasilania wszelkiego rodzaju przekaźnikow drenujących akumulator

W moim przypadku jeden przekaźnik zasilany jest z trafa 230v, a drugi z akumulatora holownika. Problem byłby tylko przy dłuższym podpięcìu przyczepy do samochodu podczas postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, ed napisał:

I dlatego warto zrobić to samo na przekaźnikach 230 V AC.

Masz na myśli takie coś?

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-2p-8a-230v-ac-az742-2c-230a-9209748006

Czy takie

https://allegro.pl/oferta/przekaznik-ly2n-2p-230v-ac-10a-podst-cewka-12v-dc-9240859038

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sterowanie przekaźnikami których cewki są na 230 V prądu zmiennego. Gdy brak 230 V zestyki NC podają 12 V do instalacji  z akumulatora . Gdy pojawi się 230 V  styki NO podają napięcie z energobloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko narysowany schemat. Do oświetlenia można też podłączyć pompki wody i nie zapomnieć o bezpieczniku od strony akumulatora.

12V z aku lub energobloku -oświetlenie.CDR

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ed napisał:

Chodzi o sterowanie przekaźnikami których cewki są na 230 V prądu zmiennego.

Tylko przy zasilaniu zewnętrznym 230V nie ma znaczenia ile pobiera cewka, a przy przepięciu z akumulatora cepki na aku holownika i tak musi być sterowania 12V.

Po za tym wole nie mieszać instalacji 230 z 12V. Choćby dla bezpieczeństwa następnego użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mieszania napięć 230 i 12 V, bo z energobloku wychodzi napięcie 12 V DC, a styki przekaźnika separują źródła. Dokumentację przeróbek trzeba zrobić (choćby dla siebie) a potem przekazać przy sprzedaży przyczepy. Sterownia dla podpięcia z aku holownika nie trzeba robić na przekaźniku wystarcz dioda Schottky’ego  wpięta między aku pokładowe a aku holownika (tylko 0,3 V spadku napięcia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.