Skocz do zawartości

Kinia KS

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.07.2020 o 07:33, Kinia KS napisał:

Owszem światło było w prawej lampie bo lampa jest inna od lewej. W lewej lampie w ogóle nie ma żadnego wejście na światło przeciwmgielne. A kabelek od prawej lampy był ucięty przy lampie tzn. w całej tej wiązce z kablami. Na szczęście udało się zlitować te kabelki i światło jest. Ale napewno będę jeszcze próbować zrobić ta lewa lampę również.

Może ktoś zmieniał te lampy i są np. z jakiejś "angielki" :hmm: W Polsce, jeśli przeciwmgłowe jest tylko w jednej z fabrycznie zamontowanych lamp, to musi być w lewej i prawdopodobnie dlatego ktoś obciął przewód od tego światła w lampie prawej. Skoro je uruchomiłaś, to teraz już musisz zrobić identyczne światło w lampie lewej, aby być w zgodzie z przepisami i nie obawiać się kolejnych przeglądów, czy kontroli na drodze.

W dniu 11.07.2020 o 07:33, Kinia KS napisał:

I jeszcze raz przepraszam że nie wyjaśniłam co i jak, ale muszę się nauczyć jak pisać na forum. Pozdrawiam wszystkich.

Przepraszać nie musisz, ponieważ nic istotnego się nie stało, jedynie brak było zakończenia Twojej przygody z oświetleniem. Teraz już wszystko wiadomo. Udanych, ciekawych wyjazdów z przyczepą Ci życzę i oczywiście bez niemiłych niespodzianek. Szerokiej drogi :ok:

:drive::przyczepa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, Kristofer napisał:

Może ktoś zmieniał te lampy i są np. z jakiejś "angielki" :hmm:

A może tak jak w moim Dethleffs'ie lampy można zamienić? 

Prawa i lewa są identyczne i nieźle się na głowiłem szukając różnicy przy montażu. U mnie w lampach było miejsce na gniazdo żarówki a zasilanie przeciwmgłowe "skradziono" do zasilania 12v przyczepy. Teraz jest aku w przyczepie, dołożyłem w lewej lampie gniazdo, pociągnąłem przewody i wszystko działa nawet jak by nie musiało (1989r).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak jak w moim Dethleffs'ie lampy można zamienić? 
Prawa i lewa są identyczne i nieźle się na głowiłem szukając różnicy przy montażu. U mnie w lampach było miejsce na gniazdo żarówki a zasilanie przeciwmgłowe "skradziono" do zasilania 12v przyczepy. Teraz jest aku w przyczepie, dołożyłem w lewej lampie gniazdo, pociągnąłem przewody i wszystko działa nawet jak by nie musiało (1989r).
Bardzo często lampy są symetryczne i tylko się je montuje odwrotnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, raczej nie macie racji. Lampy, mimo że mogą wyglądać i często wyglądają identycznie, to jednak konstrukcyjnie różnią się. Inne może być ukształtowanie odbłyśników, inny kąt rozproszenia od odblasków itd. W efekcie, gdy zamieni się stronami takie lampy, ich widoczność nie będzie optymalna/prawidłowa, a zatem nie będzie to też w zgodzie z przepisami i ogólną homologacją świateł i całego pojazdu. Lampy zawsze posiadają oznaczenia homologacyjne i w większości przypadków są one inne na lampie prawej, a inne na lewej. Jeśli jest to lampa zespolona, to nawet każde światło może mieć naniesioną własną informację, choć bywa, że jest to homologacja dla całej lampy. Gdy lampa jest przeznaczona na konkretna stronę pojazdu, to albo ma na kloszu umieszczoną w którymś miejscu niewielka strzałkę skierowaną grotem do góry, albo w oznaczeniu homologacyjnym widnieje literka R ewentualnie L, zależnie od strony przeznaczenia lampy.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

albo ma na kloszu umieszczoną w którymś miejscu niewielka strzałkę skierowaną grotem do góry, albo w oznaczeniu homologacyjnym widnieje literka R ewentualnie L

To mogło mi umknąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.