Skocz do zawartości

Test taniego regulatora MPPT ( czy aby na pewno ? )


BUMERANG

Rekomendowane odpowiedzi

Czasem trzeba być partyzantem i wiercić dziury.. Mnie w kiepskich areometrach denerwowała nieczytelna podziałka a co gorsze to to że pomiary takimi urządzeniami były porównywalne do mierzenia średnicy centymetrem krawieckim zamiast suwmiarką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, PolariS napisał:

Czasem trzeba być partyzantem i wiercić dziury.

Gorzej jak w środku znajdziesz matę absorbcyjną zamiast elektrolitu.  Ciężko z niej coś odessać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu. Przyszły przekaźniki, instalacja przeniesiona do przyczepy i okolic ;)

20200707_174205.thumb.jpg.341a7084e2049009b655230658c2ce45.jpg

 

20200710_165248.thumb.jpg.8046184969683d1373c6a45c67d5c747.jpg

Wyjście przewodu do panela przez kratkę wentylacyjną i "latający panel"

20200710_180424.thumb.jpg.a3b4779eea7b650a1450cce930bbffdd.jpg

20200710_170046.thumb.jpg.3164d3350d6a1ce562a3b481e1392e81.jpg

Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że cepka może stać w cieniu, a panel w słoneczku.

Minus jest jeden ale poważny. Czy panel będzie jeszcze na swoim miejscu po powrocie z wycieczki. Mile widziane wszelkie podpowiedzi jak zabezpieczyć panel przed lepkimi rączkami. Łańcuch od krowy już przeanalizowałem :D Odpada.

Pozostało mi sprawdzić jeszcze czas eksploatacji mojego TV na akumulatorach i czas ładowania po wyczerpaniu.

Jak by ktoś potrzebował najprostszy schemat instalacji. Tylko uwaga! Trzeba dołożyć zabezpieczenia ( bezpieczniki każdy musi sobie dobrać do swoich obciążeń )

20200704_213957.thumb.jpg.46a23931fc527a715f23f960606eac9e.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2020 o 17:47, BUMERANG napisał:

Gorzej jak w środku znajdziesz matę absorbcyjną zamiast elektrolitu.  Ciężko z niej coś odessać :D

Heheh. A tak na serio to przecież widać czy Lead czy inny ... 

W dniu 10.07.2020 o 21:17, BUMERANG napisał:

jak zabezpieczyć panel przed lepkimi rączkami. Łańcuch od krowy już przeanalizowałem :D Odpada.

Podłącz go pod prąd  ;)

 

Edytowane przez PolariS (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PolariS napisał:

Podłącz go pod prąd 

Musiał bym podłączyć przetwornicę. A wtedy niepotrzebny mi panel bo i tak za chwile nie będzie prądu w akumulatorach :D

Ponieważ pogoda paskudna sprawdziłem jak przebiega ładowanie w warunkach krańcowo nieprzychylnych czyli deszcz i prawie całkowite zachmurzenie z nielicznymi przebłyskami słońca. Zestaw potrzebował ok. 2.5 doby żeby zregenerować akumulatory z 64% do 100% Wynik taki sobie. Niemniej w moim przypadku oznacza, że nawet przy braku pogody będę w stanie wytrzymać z prądem co najmniej kilka dni. Moje akumulatory bez doładowywania wytrzymywały jakieś 4-5 dni. ( oczywiście bez TV :) )

20200713_182125.thumb.jpg.5239a7ce95885ec3a4f098246702d76d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2020 o 21:17, BUMERANG napisał:

Czy panel będzie jeszcze na swoim miejscu po powrocie z wycieczki.

Dlatego ja polecam panel przyklejony na dach, nawet, jeżeli bym zawsze stał w cieniu. Drugi plus, to że zapominasz o instalacji i nie musisz za każdym razem go rozkładać. Szkoda czasu na urlopie na takie rzeczy ;) 

Ale wiem, że Ty chcesz inaczej i ja to szanuję :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lbuster napisał:

Ale wiem, że Ty chcesz inaczej i ja to szanuję 

Mam zamiar wykorzystywać instalację w okresie zimowym do konserwacji innych akumulatorów. Dlatego puki co będzie panel ruchomy. Pewnie za rok czy dwa ceny elastycznych paneli znowu mocno spadną więc instalacja ponownie będzie zmodyfikowana. I panel zapewne trafi na dach. Tylko mocniejszy, żeby wydalał w cieniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem taką stronę wyglądająca na dosyć poważną firmę, na której mają te regulatory z serii T i L ( jako nowość ) Z opisu wynika, ze jednak - przynajmniej w jakimś stopniu pracują w trybie MPPT i nie jest to tylko napis na obudowie :) Potwierdza się chyba moja opinia, że bebechy tego regulatora to jakaś hybryda obydwu trybów ładowania.

https://www.ecosystemprojekt.pl/regulatory-ladowania,7.html

I jeszcze takie filmiki z instalacją domową w tym przypadku. Gdyby to było badziewie nikt nie montował by tego do poważnej instalacji narażając się na straty znacznej ilości energii z powodu nieefektywnego regulatora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kontynuując wątek pseudo MPPT regulatorów to pytanie @BUMERANG czy to to działa nadal i sie zjarało? Bo od roku temat umarł.

 

Chciałbym podrzucić kolejny wynalazek:

image.thumb.png.b0382124c23fe9640b90b8c6586feced.png

Podobno: Ten produkt zapewnia zabezpieczenie przeciwzwarciowe, zabezpieczenie przed spięciem, zabezpieczenie przed odwróceniem, zabezpieczenie przed przeciążeniem. Automatyczne ogniskowanie ładowania śledzenia MPPT, wysoka wydajność ładowania, ciągłe wykrywanie podczas ładowania, dwukierunkowe śledzenie ostrości. Kontroler słoneczny MPPT może wykrywać napięcie i prąd panelu słonecznego w czasie rzeczywistym i stale śledzić maksymalną moc, dzięki czemu system zawsze może ładować akumulator z maksymalną mocą.  Wydajność śledzenia MPPT wynosi 99%, a wydajność wytwarzania energii całego systemu do 97%. Ponadto system ma doskonałe zarządzanie baterią, w tym ładowanie MPPT, ładowanie średniego napięcia stałym i ładowanie podtrzymujące stałym napięciem.

Tyle marketingu teraz pytanie: gorszy czy lepszy od Twojego (ten za 79zł z Chin - dostanę go za darmo do paneli, więc pewnie tyle jest wart), jednak i tak co o nim sądzicie?

do tego panele elastyczne 2x100w i aku 2x 55ah żelowe: używane: lodówka 30W kompresorowa i webasto 40w chińskie da rade? Oczywiście parametry PIK, kiedy się rozkręca sprzęt. Wszystko będzie ustawione na minimum mocy.

Lodówka cały czas, webasto max 4godziny na dobę w chłodniejsze noce

Więcej nic nie jest mi potrzebne.

Specyfikacje:

Napięcie akumulatora: 12 V / 24 V Auto Adapt

Materiał: ROHS + ABS

Kolor przedmiotu: niebieski + czarny

Prąd ładowania:  30A

Wyjście USB: 5 V 2 A.

Rozmiar produktu: 170 * 95 * 40 mm / 6,69 * 3,74 * 1,57 cala

Waga przedmiotu: 260 g / 9,17 uncji

Rozmiar opakowania: 175 * 100 * 45 mm / 6,89 * 3,94 * 1,77 cala

Waga opakowania: 295 g / 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, leslaw_rzeszow napisał:

Kontynuując wątek pseudo MPPT regulatorów to pytanie @BUMERANG czy to to działa

Działa i ma się dobrze :) Nie zauważyłem żadnych negatywnych objawów.

Tyle marketingu teraz pytanie: gorszy czy lepszy od Twojego

Mój nie ma wyjścia USB. Ma natomiast pełną regulację napięć wejścia i odcięcia. Nie wiem czy ten ma . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie szukam czegoś taniego, chcę potestować czy do moich celów mi wystarczy. Podobnie jjak Ty mam mocno ograniczone potrzeby oraz wagowo żelowy to 55ah mi się spina w sam raz.

 

I tak rozmawiałem z gościem co sprzedaje używane 2x 100W i gratis daje właśnie wspomniany regulator gratis

Solarny panel fotowoltaiczny elastyczny flex 100W | Legionowo | Ogłoszenie na Allegro Lokalnie

Porównałem jego dwa panele A+B z innymi używanymi i:

  Gratis Regulator A+B    
  A 100W B 100W C 100W D 150W
Peak Tolerance Range 5% 3% 3% 3%
Max Power Voltage 20,56 19,2 19,86 21,45
Max Power Current Imp 4,94 5,21 5,04 6,99
Open Cirout Voltage Voc 24,01 23,4 23,7 25,35
Short Circut Currnet  5,33 5,54 5,34 7,51
Wymiary 510*1090*3 1150*535*3 1150X510X2
Sprawność     21,40% 18,81%

 

Pytanie czy C i D nie są lepszą opcją, bo ten D 150W wychodzi taniej od A czy B

 

Co radzisz z tego wybrać:

A+B+ten regulator 850zl

C 315zl (Shingle TPT Struktura powierzchni TPT/EVA/Backsheet)

D 385zł (Shingle TPT Struktura powierzchni TPT/EVA/Backsheet)

Patrząc na Ali wcale nie wychodzi taniej, 

 

Chcę coś ok 200W minimum ale aku nie będzie do tego duży, na razie

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leslaw_rzeszow napisał:

I tak rozmawiałem z gościem co sprzedaje używane 2x 100W i gratis daje właśnie wspomniany regulator gratis

Solarny panel fotowoltaiczny elastyczny flex 100W | Legionowo | Ogłoszenie na Allegro Lokalnie

ale gość pisze,  że nowe :hmm: Nowe zawsze lepsze od używanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tamtam napisał:

"aku 2x 55ah żelowe: używane:"
Jeśli chcesz je połączyć razem to odpada.
Poszukaj na forum. Jest o tym dużo informacji.
 

?

Ja dokładnie taki zestaw miałem i było OK. Potem jednego wyjąłem z uwagi na oszczędności w masie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O masz! to jeden będzie 55ah będzie musiał wystarczyć to wyjazdy głównie na 2 dni będą tylko lodówka do 30w i czasem webasto chinskie.

 

Może styknie.

Ten kolo co ma nowe faktycznie ich nie używał bo mu kamper padł, jednak każdy panel z innej parafii, parametry inne, może wziąć opcję D 2x w tych samych gabarytach mam 150w i trudno najwyżej kupie tracera mppt regulator

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.