Skocz do zawartości

Solary 100W w campervanie - projekt


PawełJJ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie!
Zakładam nowy temat bo mam pytania dość indywidualne.

Temat dotyczy budowy nowej instalacji elektrycznej w busie (Hyundai H1) przerabianym na campervana.
Cała budowa jest na razie na etapie planowania. Na razie jest tylko samo auto.

Planuję mało odbiorników prądu:

  • Lodówka kompresorowa 30l - 46W - 12h pracy (zakładam szacunkowo, że nie będzie pracować stale)
  • pompka wody - 50W - 1h pracy (prysznic polowy 2 osoby, mycie naczyń, gotowanie)
  • Oświetlenie LED - 20W - 4h pracy (z zapasem)
  • Laptop - (około?) 50W - 2h pracy (ładowanie może też odbywać się podczas jazdy)
  • Ładowanie tel/aparat  - 20W - 2h pracy (lub podczas jazdy)

Razem zaokrąglając = 200W /12V = 16,7A 
Przeliczając z czasem pracy dla poszczególnych urządzeń + 20% zapasu = 1000Wh
1000Wh = 83Ah

Jeżeli moje założenia mocy i przeliczenia są poprawne potrzebuję akumulator o pojemności około 80Ah
Proszę o komentarz jak wygląda u Was zużycie prądu? Czy dobre zrobiłem założenia? 

Do takiego akumulatora chcę zastosować solar monokrystaliczny 100W (sztywny lub elastyczny) z regulatorem MPPT 20A
Wg różnych źródeł taki zestaw ma doładować akumulator wciągu 9,5 godziny.

Moja kolejna wątpliwość - na ile to jest realne, że w ciągu dnia doładuję solarami 100W rozładowany przez poprzednią dobę akumulator 80Ah.
Jakie jest Wasze doświadczenie? nie chcę też rozładowywać go zawsze do "zera" 

Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że chcę podróżować do Skandynawi a tam słońca jest sporo mniej.
Lecz nie planuję też stać długo w jednym miejscu, więc mam możliwość doładowania akumulatora w czasie jazdy (np też jazdą w nocy, lub jazdą w deszczowe dni) oraz kemping od czasu do czasu z 230V

Do  instalacji solarnej chcę użyć akumulatora kwasowo-ołowiowego 80Ah, głębokiego rozładowania i zamontować go w dorobionej skrzyni pod podłogą (jest tam na to miejsce i będzie na zewnątrz, więc nie będzie szkodliwy) https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-80ah-banner-energy-bull-95601-dc-p-267.html

Regulator: 
https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/energia-odnawialna/fotowoltaika/regulatory-ladowania/regulator-solarny-ladowania-mppt-tracer-2210an-20a-12-24v.html
lub

https://suntrack.pl/regulatory-mppt/351-regulator-ladowania-mppt.html

Do połączenia akumulatora użytkowego z alternatorem chcę użyć separatora:
https://techtron.pl/p2764,modul-ladowania-dodatkowego-akumulatora-separator-sa100.html

Schemat mojej instalacji instalacji w załączniku jest ze strony techtron.pl

Kolejna wątpliwość:
Czy konieczne jest zabezpieczenie aku użytkowego przed rozładowaniem:

https://techtron.pl/p2769,zabezpieczenie-akumulatora-przed-rozladowaniem-za100.html
(na drugim schemacie w załączniku jest dodane te zabezpieczenie)
Jeżeli podłączę odbiorniki 12v bezpośrednio z Regulatora MPPT to on ma wbudowane zabezpieczenie.
Dodatkowe zabezpieczenie byłoby potrzebne jak bym korzystał z urządzeń podpiętych bezpośrednio do akumulatora użytkowego a nie przez regulator?
Czy dobrze myślę?

Będę wdzięczny za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie

modul-ladowania-dodatkowego-ak_3867.jpg

modul-ladowania-dodatkowego-ak_3868.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Większość informacji, jeśli nie wszystkie, znajdziesz w odpowiednich tematach działu technicznego. Postaraj się trochę poczytać.

Proponuję, abyś zaczął np. od tego (bliźniaczy wątek ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PawełJJ napisał:

Przeliczając z czasem pracy dla poszczególnych urządzeń + 20% zapasu = 1000Wh
1000Wh = 83Ah

Nie chcę sprawdzać czy to akurat tyle Ah wyjdzie, ale podpowiem Ci że w zależności od użytego rodzaju akumulatora do jego bezpiecznej pracy wykorzystujemy od 60 do 80% pojemności znamionowej. Zakładając że użyjesz akumulatora typu żel potrzebujesz conajmniej akumulatora o pojemności 140Ah. Przy aku z płynnym elektrolitem minimum 100Ah. 

Do poprawnego naładowania (licząc bardzo mocno na skróty) zakładając że wyładowałeś 80Ah to 100W będzie grubo za mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.