Skocz do zawartości

Boiler Truma B10


witus

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj po pracy poszedłem "rozkminiać" gdzie zamontować Trume:

-obecnie mam zamontowany nie karawaningowy podgrzewacz pod łóżkiem z przodu przyczepy, który pusty waży ok 8 kgIMG_20230320_171636.thumb.jpg.5236aa1159e6379a5bd7bdeea758f193.jpg

 

IMG_20230320_172017.thumb.jpg.a0998dd4d8f339b79c428065d5578bcd.jpg

Truma waży też ok 8 kg więc wymieniając jeden do jeden waga się nie zmieni.

Trume chcę zamontować pod siedzeniem jednej z ławek centralnego "wypoczynku", ponieważ poprawi się rozkład masy (truma będzie przy samym kole) oraz spaliny będą odprowadzane za przyczepą.

IMG_20230320_173156.thumb.jpg.09c95e63086ba49904bb7ea1b5e17bbf.jpgIMG_20230320_172313.thumb.jpg.d28c33bce6d7dab517b73d3a42441b1f.jpg

- na wysokość bojler powinien wejść bez problemu,

IMG_20230320_172229.thumb.jpg.462e6cc949d091ee2541bd3fadfd8501.jpg

Jedyne co to muszę przenieść zawory spustowe i zakleić dziury i tu mam pytanie czym to zakleić- butyl wystarczy ?

Jakieś uwagi co do miejsca montażu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 275
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

3 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Fabrycznie powinieneś mieć bojler od Trumy. Ktoś specjalnie montował taki podgrzewacz? 

@jacek00 jestem przekonany, że tak, ale to nie ja. Sam podgrzewacz w trakcie użytkowania na kempingu jest super- szybko grzeje,  10l wody,-ale aku  nie pociągnie go bo to 2000W ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Robert77 napisał(a):

 

@jacek00 jestem przekonany, że tak, ale to nie ja. Sam podgrzewacz w trakcie użytkowania na kempingu jest super- szybko grzeje,  10l wody,-ale aku  nie pociągnie go bo to 2000W ;)

 

No to pod siedziskiem Ci wlezie. Ja dokładnie zrobiłem to samo. Okno też widzę nie będzie kolidować z wylotem spalin. Rurki od wody częściowo wykorzystasz, bo przecież nie będziesz miał potrzeby aby szły Ci aż do łóżka. No chyba, że to rurki tylko od zimnej wody do kibelka i łazienki, to muszą zostać. Dziury po otworach zaklajstruj klejem, a nie butylem. Starczy nawet Sikaflex 221 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20230320_172337.thumb.jpg.b2a19b83e4c1a2da611d7696c522b6e6.jpg

To są rurki z ciepłą oraz zimna wodą dla prysznica oraz umywalki, czyli tych rurek nie mogę wykorzystać ( wpakować trójnik i podłączyć podgrzewacz)?

 

 

czyli pewnie jedna rurka ze zbiornika idzie bezpośrednio do obecnego podgrzewacza ?

IMG_20230320_172618.jpg

Błąd - prawa  rurka to przelew :sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robert77 napisał(a):

IMG_20230320_172337.thumb.jpg.b2a19b83e4c1a2da611d7696c522b6e6.jpg

To są rurki z ciepłą oraz zimna wodą dla prysznica oraz umywalki, czyli tych rurek nie mogę wykorzystać ( wpakować trójnik i podłączyć podgrzewacz)?

No zimną zostawiasz jak idzie. Dodatkowo do bojlera musisz doprowadzić zimną. Ciepłą wyprowadzasz z bojlera i puszczasz w obieg. 

1 godzinę temu, Robert77 napisał(a):

 

 

czyli pewnie jedna rurka ze zbiornika idzie bezpośrednio do obecnego podgrzewacza ?

IMG_20230320_172618.jpg

Błąd - prawa  rurka to przelew :sciana:

Jedna rurka to przelew, dokładnie :) Tak jest to w Adrii zrobione. Druga rurka to zimna woda, która Ci się rozchodzi na prawo i w lewo. To co idzie w prawo to idzie pewnie do obecnego podgrzewacza, więc całą instalację z prawej strony zapewne możesz zdemontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.ebay.pl/itm/304268654057

 

@jacek00 kupował z tego linku

12 minut temu, jacek00 napisał(a):

No zimną zostawiasz jak idzie. Dodatkowo do bojlera musisz doprowadzić zimną. Ciepłą wyprowadzasz z bojlera i puszczasz w obieg. 

Jedna rurka to przelew, dokładnie :) Tak jest to w Adrii zrobione. Druga rurka to zimna woda, która Ci się rozchodzi na prawo i w lewo. To co idzie w prawo to idzie pewnie do obecnego podgrzewacza, więc całą instalację z prawej strony zapewne możesz zdemontować.

tylko jeszcze po drugiej stronie mam kuchnie i jeden kran z zimna/ciepła wodą.

Musze jeszcze dokładnie przyjrzeć się instalacji.

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Robert77 napisał(a):

https://www.ebay.pl/itm/304268654057

 

@jacek00 kupował z tego linku

tylko jeszcze po drugiej stronie mam kuchnie i jeden kran z zimna/ciepła wodą.

Musze jeszcze dokładnie przyjrzeć się instalacji.

Ale do kuchni rurki idą Ci na około przyczepy. Dlatego tutaj masz rozgałęzienie na 2 rurki. Czyli rozdzielone na kuchnie i łazienkę. Bo spłuczkę w kibelku masz z osobnego zbiornika prawda? 

image.png.a56b38537d290eb6decc45794852d1e6.png

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał(a):

Ale do kuchni rurki idą Ci na około przyczepy. Dlatego tutaj masz rozgałęzienie na 2 rurki. Czyli rozdzielone na kuchnie i łazienkę. Bo spłuczkę w kibelku masz z osobnego zbiornika prawda? 

image.png.a56b38537d290eb6decc45794852d1e6.png

@jacek00 moim zdaniem to jest rozgałęźnik na prysznic i umywalkę łazienkową.  Rozbierałem kiedyś łazienkę musze poszukać zdjęcia.

IMG_20220506_182446.jpg

Jedna para węzy idzie do prysznica, a druga do umywali. Do kuchni węże skręcają od zbiornika w prawo. Zrobię zdjęcia jutro pokaże :)

 

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, ze pod jedną linie główna są podłączone wszystkie odbiorniki łącznie z dotychczasowym podgrzewaczem. 

@jacek00 Dlaczego do podgrzewacza trzeba prowadzić dedykowana linie z zimna wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, ze pod jedną linie główna są podłączone wszystkie odbiorniki łącznie z dotychczasowym podgrzewaczem. 
[mention=19021]jacek00[/mention] Dlaczego do podgrzewacza trzeba prowadzić dedykowana linie z zimna wodą?
Nie musi być dedykowana, może być tak samo jak masz zrobione teraz z podgrzewaczem
[mention=19021]jacek00[/mention] moim zdaniem to jest rozgałęźnik na prysznic i umywalkę łazienkową.  Rozbierałem kiedyś łazienkę musze poszukać zdjęcia.
IMG_20220506_182446.thumb.jpg.976670dea20ae49da60161e28ed25559.jpg
Jedna para węzy idzie do prysznica, a druga do umywali. Do kuchni węże skręcają od zbiornika w prawo. Zrobię zdjęcia jutro pokaże default_smile.png
 
Tam Ci tak pozalewalo? Mocno masz mokre drewno w tej zabudowie

EDIT. Ok, ja myślałem, że Ty masz układ z drzwiami z przodu, a Ty masz pietrusa i drzwi z tyłu. To wtedy faktycznie rurki idą tak jak piszesz. Będziesz musiał się po prostu cofnąć z rurkami do kuchni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy kupiłem przyczepę okazało się że uszkodzony jest karbowany wąż od umywalki a tam dostać się to dopiero wyzwanie. Oczywiście uszkodzona była jeszcze bateria od prysznica. Więc postanowiłem wywalić całą łazienkę wyczyścić nasmarować kibel -nowe silikony. Generalnie kapitalka. Na początku byłem wkuty ale teraz wiem co mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.06.2022 o 19:35, jacek00 napisał(a):

U mnie mały postęp z prac. Dzisiaj zrobiłem rozgałęzienie gazu pod budą, wstawiłem tam trójnik GOKa i rurką miedzianą wyprowadziłem gaz pod siedziskiem. Wszystko działa, gaz już leci do budy :D

1736047983_WhatsAppImage2022-06-08at19_17_12.thumb.jpeg.ad9661b9e8d9c39e1df1ffc02349d119.jpeg

1430088800_WhatsAppImage2022-06-08at19_17_18.thumb.jpeg.506cab162ff335a08e4467c0cc9992e3.jpeg

@jacek00pamiętasz jakiej miałeś średnicy rurkę pod podłogą (do dystrybucji gazu po przyczepie)? Dziś mierzyłem przy użyciu miarki (trochę na oko) ?wychodzi mi że rura do zaworu RSV ma średnicę 10mm a wychodząca już do konkretnego urządzenia 8mm.  Czy to jest jak najbardziej realne czy może rurka która idzie pod podłogą ma grubszą otulinę zabezpieczającą ją przed uszkodzeniem.

 

@lbustermontowałeś przy podłączeniem Faro do podgrzewacza jakiś zawór odcinający? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=19021]jacek00[/mention]pamiętasz jakiej miałeś średnicy rurkę pod podłogą (do dystrybucji gazu po przyczepie)? Dziś mierzyłem przy użyciu miarki (trochę na oko) wychodzi mi że rura do zaworu RSV ma średnicę 10mm a wychodząca już do konkretnego urządzenia 8mm.  Czy to jest jak najbardziej realne czy może rurka która idzie pod podłogą ma grubszą otulinę zabezpieczającą ją przed uszkodzeniem.
 
[mention=20089]lbuster[/mention]montowałeś przy podłączeniem Faro do podgrzewacza jakiś zawór odcinający? 
Tak, to jest realne. Do urządzeń jest 8 mm, po przyczepie gaz jest rozprowadzany rurką 10 mm.

Jak co to jutro mogę sprawdzić dokładnie, tylko muszę najpierw budę odebrać z przeglądu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.