Skocz do zawartości

Podgrzewanie wody w przyczepce


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czytałem kilka wpisów dotyczących podgrzewania wody przy pomocy grzałki akwarystycznej 300-500W do tego trzeba pamiętać o czujniku poziomu wody i tu pytanie czy te grzałki mogą pracować w poziomie na dnie plastikowego zbiornika? Drugie pojawiające się rozwiązanie to grzałka do grzejnika łazienkowego, tu pytanie jak to montuje się do plastikowego zbiornika? Na grzałce jest metalowy gwint, czy on się nie grzeje? Przepływowe podgrzewacze połączone z kranem maja z reguły 3kW - co na campingu, przy zabezpieczeniu 6A nie ma prawa działać. Znalazłem taki podumywalkowy podgrzewacz jak myślicie zamontowanie go rozwiązało by problem ciepłej wody? Myślałem o tym żeby na zegarze ustawić godziny kiedy ma się włączać https://allegro.pl/oferta/podumywalkowy-podgrzewacz-wody-bojler-10l-lemet-7608925054?reco_id=b0a9f820-a441-11ea-90b5-b02628c80c60&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951 tu jest tylko 1,5 kW więc nie ma tragedii, nie wiem tylko jak z pompką. Na razie mam jakiś mały zbiornik z zatopioną pompką przeplyw 11l i woda jest rozdzielona na kuchnię i łazienkę. Pomysł jest taki żeby zwiększyć zbiornik, za zbiornikiem zamontować podgrzewacz, kwestia pompowania tego nie ogarniam ... Możecie proszę coś doradzić, skomentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej grzałka akwarystyczna na dnie i pompka podciągnięta na tyle wysoko że grzałka zawsze jest zanurzona w wodzie. Dzięki temu z kranu przestanie Ci lecieć, ale grzałka się nie przegrzeje. Musisz mieć jednak na uwadze że takie rozwiązanie nie jest zbyt higieniczne i tak niska temperatura ciepłej wody stwarza dobre warunki dla Legionellozy. 

Z ogrzewaczem przepływowym nie wiem czy się dogadasz jeśli chodzi o temperaturę i czy takie urządzenie nie musi być zamontowane w instalacji ciśnieniowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego  zaraz rzeźba  ?

A jak ktoś woli się umyć powiedzmy w namiocie prysznicowym to bez sensu jest montowanie w nim Trumy.

Mam takie coś i bardzo sobie takie rozwiązanie chwalę .Z tym że w baniaku została zamontowana grzałka do grzejnika łazienkowego o mocy 300 W,  oczywiście z termostatem. 

image.jpeg.c1e7c6e9d017df95c9674d395b98e76b.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Jak wyżej też miałem taką grzałkę w przyczepie. Mało to. Zamontowałem ją w plastikowym baniaku 25l (ale takim z grubymi ściankami od ostrej chemii). Wszystko hulało jak trzeba. Wywierciłem w baniaku otwór, skręciłem tulejkę gwintowaną z nakrętką jako grodziówkę i dentkę na uszczelnienie :D baniak owinąłem pianą PU żeby nie stygło za szybko. Nie każdy chce od razu na zbiornik z grzałką wydawać kilka tysięcy - to zakrawa o absurd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak.

W zbiorniku są na dnie dwie grzałki akwarystyczne po 100 W każda. Jedna z termostatem (30 st.) druga bez. Leżą na dnie zbiornika z dystansem od dna - z grubego plastiku wyciąłem kwadraty 4x 4 cm z otworem ciasno pasowanym na plastikowe osłony grzałki. Obie grzałki połączyłem równolegle i podpiąłem je do regulatora temperatury (odzysk z bojlera łazienkowego) w zakresie płynnie regulowanym 0 - 80 st. Po wlaniu wody grzeją obie grzałki, a po podgrzaniu do 30 st grzałka z termostatem wen. wyłącza się i grzeje tylko jedna do zadanej na zewn. regulatorze temperatury. Czujkę temperatury  od regulatora zwen. wpuściłem do rurki miedzianej, biegnie ona przez całą wysokość zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycje, uczciwa terma wyszła mi z montażem 1600 zł. Takie grzałki ogarnął bym sobie sam za 200 złotych i dlatego poprosiłem o Wasze zdanie i doświadczenie. Nie potrzebuję ciepłej wody przez cały dzień, 10 lat jeździłem z namiotem bez ciepłej wody, ba ... nawet bez zimnej wody ? ale jak już jest zlew i w dobie obecnego wirusa, było by miło się bardziej odizolować i uniezależnić. Dlatego dumam w temacie. Mam jeszcze 9 miesięcznego bobasa i było by wygodnie ją przepłukać u siebie w łazience. Ja wolę prysznic campingowy. Ale czasem zęby, szklanka i na to wydawać 1600 zł średnio to widzę.

Edytowane przez Marcin C (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz zbiornik wody. Opcja dla oszczędnych. Nagrzewasz wodę w czajniku, wlewasz wrzątek do iluś tam litrów zimnej wody w zbiorniku i masz ciepła. Jak okazjonalnie na dziko potrzeba ciepłej wody to sposób najłatwiejszy. Na kampie jest 230v to seryjnym podgrzewacz u mnie działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek a masz jakieś zdjęcia swojej konstrukcji? Zastanawiam się nad tym rozwiązaniem tylko jak zamontuje do ścianki zbiornika to czy nie będzie się od temperatury odkształcać? To rozwiązanie z dwoma słabszymi grzałkami pomysłowe.

A te oryginalne pompki poradzą sobie z ciepłą wodą ? Nie jest to dla nich jakiś problem? Ten czajnik na gazie to też pomysł na dzikusa ? tylko chyba trzeba było by wlać z 20 procent wrzatku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez jakieś dwa lata grzałem wodę w garze i mieszałem w misce :D potem właśnie zrobiłem modyfikacje cywilizacyjne. Grzałka nie odkształca nic nawet w zwykłym cienkim baniaku po mydle (25l). Ale właśnie był problem z pompkami. Żadne długo nie żyły ciągnąc gorącą wodę (próbowałem nawet z pompkami do paliwa). Dlatego docelowo musiałem zrobić tak że pompka była w zimnej i stamtąd wypychała wodę. A w zależności od tego w którą stronę odkręciłem korek kranu to albo leciała zimna bezpośrednio albo zimna wpychała się w zbiornik ciepłej (od spodu) wypychając do kranu ciepłą (u góry). To jednak wymagało zastosowania baniaka z grubszego plastiku (po ostrej chemii). Działało dobrze. Choć jak na dzień dzisiejszy to wrzuciłbym po prostu zbiornik wyrównawczy  od CO. Taki stalowy. Ma już wszystkie przyłącza (na grzałkę i we/wy w odpowiednich miejscach). Będzie to banglać aż miło. Oczywiście na dzikusa to nie zadziała bo nie masz 230V. Ale wtedy przychodzą z pomocą solary albo .... gaz. Ale to wyższy level klamocenia :D 

Aha, zdjęć nie mam i nie zrobię bo przyczepę w styczniu sprzedałem a teraz mam kampera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.