Skocz do zawartości

Budowa własnego domu


Daleko Od Domu

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku chciałem zamontować kabinę prysznicową i na początku planowałem dać okno dachowe jako wywietrznik ale teraz zastanawiam się czy nie lepszy do tego jest grzybek z wentylatorem. Otwór będzie mniejszy przez to mniej roboty jak i też bezpieczniej dla busa, z wentylatorem szybciej wszystko wywieje i cenowo dużo taniej.

5eed83ce45c9b034241f1c04792b

lub

 cc48d2704043a1d6785aacdd6154

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 402
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Łazienka to z racji prysznica mocno  wilgotne pomieszczenie to działa zawsze niekorzystnie gnilnie lub korozyjne zarówno w budzie jak i w kamperze - porównaj po prostu wymianę powietrza którą zapewni okno dachowe i ten grzybek trzeba zapewnic taką żeby łazienka szybko wysychała i nie siedziała w niej wilgoć/
Nie przecze wentylacja wymuszona jest efektywniejsza od grawitacyjnej - ale ten grzybek szału chyba  nie ma to nie wentylator fi 150 z łazienki w domu
Jeśli nie planujesz okna bocznego,  bez okna dachowego łazienka będzie norowata - zrób ja na jasno chyba że lubisz pogrzebowe kolory :) 
Ja daje dachowe na pewno to fix i to nawet chyba pójdzie 40x40 le bez ciągłej wentylacji bo w budzie mnie zawsze to wkurzało jak z ciepłego wyra szedłem do zimnej łazienki  - być może jeszcze  dam wywiew wymuszony a jak kasa puści to mleczne okno uchylne w ścianie
Jeśli będziesz miał łazienkę razem z kiblem to nie tylko wilgoć - pomyśl o tym jak wejdziesz po czyimś posiedzeniu na tronie po fasolce lub bigosiku albo większej ilości browara co przecież w karawaningu się zdarza :) 
Nie wiem jak planujesz jeździć i gdzie  - grzybek z wentylatorem to kolejny odbiornik i zużycie energii a jesienią czy zima na dziku trwa walka o waty i solara mało :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60m3/h jest za mało na objętości 1m3 kabiny? Zużycie 7W to też nie jest aż tak dużo na włączanie 5-10 minutowe. Długo się nie przesiaduje na kibelku/prysznicu dziennie, więc zwykłe ledy mogą zastąpić świetlik.

Mieliście już z tym doświadczenie?

Edytowane przez Daleko Od Domu (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wymianę powietrza  60m3/h  -  Nie to nie jest tak mało -  domowy do małej łazienki - 230v łazienkowy fi 100 ma ok 95m3 - o ile ten grzybek naprawdę ma tyle ja osobiście w to wątpię -  fi 100 domowy o parametrach jak  w/w ok 95m3 na 12v  ma pobór 13W  -- proporcja trochę  mi nie gra :) 

Nie rozumiem też  po co płacić półtorej stówki i mieć kłopotliwy montaż na przetłaczanym dachu Dukaciaka jak można to zrobić na na boku auta wentylatorem  np takim jak ten:    https://allegro.pl/oferta/aab-super-silent-fan-14-cichy-wentylator-8db-9106084324 i kratka wywiewna  - koszt 3x mniejszy, pobór prądu mniejszy, hałas mniejszy, wymiana pow. 80m3/h

31 minut temu, Daleko Od Domu napisał:

Mieliście już z tym doświadczenie?

mieliście  -  dlatego tak doradzamy :)   

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał:

W kuchni mi taki się nie sprawdził

Mam jakiś taki tunelowy w kuchni...

Niestety huczy...

Zawsze można zmniejszyć obroty wiatraka z tych 2-3k na 600-900 ale też skuteczność zmniejszy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz efektywnie to pobór trzeba wziąć okapem znad kuchenki kanał i wentylator do wywiewu oraz toto wygłuszyć
Tunelowy na niewygłuszonym kanale zawsze będzie wył bo to doskonałe pudło rezonansowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bierzesz okapem i prowadzisz kanał wywiewny na nim montując wentylator osiowy należy wygłuszyć kanał bo pracuje jak pudło rezonansowe zwielokrotniając hałas wentylatora.   Wygłuszanie kanałów jest normalną praktyką w wentylacjach w celu wyciszenia ich pracy

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sklejki w  formacie 1250 x 2500 - brzoza bądź olcha - posiadamy na magazynie:
4 mm klasa 3/3 - 51,25 zł/szt brutto
6,5 mm klasa 2/3 - 87,94 zł/szt brutto
9 mm klasa 3/3 - 115,30 zł/szt brutto

Dostałem ofertę z innego sklepu, tylko co to jest za klasa 2/3, 3/3. Gorsza klasa na podłogę raczej nie przeszkadza bo prawdopodobnie na nią pójdzie linoleum.

Na ściany i szafki raczej powinna być lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcyjnie nie ma to większego znaczenia -  estetycznie o ile nie będą pokrywane laminatem  tak
tu masz szczegółowo opisane klasy i z grubsza ich dopuszczalne  wady  i dla iglastej i dla liściastej http://www.plytameblowa.pl/slownik/sklejka-klasy-jakości-za-względu-na-wygląd-powierzchni

Arkusz  1250x2500   4mm   160zł   trochę drogo - niedaleko mnie ładna sklejka z okleina jednostronna dąb lub jesion  4mm format 1970 x 1220 cm  125zł 
Moze warto zastanowić się nad powlekana lekką  typowo do pojazdów karawaningowych ? 
 https://allegro.pl/oferta/lekka-sklejka-3mm-do-kampera-drewnopodobna-8684382532   3mm cena arkusza 120zł  - tyle ze to Nowy Sącz

Przy H2 z wymiaru arkusza 1250x2500 i tak masz odpad - H2 w Ducato 3 to 1932mm a odejdzie jeszcze przecież  podłoga i sufit

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następny pewnie głupi pomysł, zamiast przykręcać listwy do podłogi i robić pełno dziur, przykleję je klejem montażowym

https://allegro.pl/oferta/soudal-klej-montazowy-t-rex-super-blyskawiczny-7783382245

Może jedynie na rogach i na środku dam wkręty na wszelki wypadek ale reszta będzie trzymać klej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Daleko Od Domu napisał:

Następny pewnie głupi pomysł,

A dla czego głupi ?   Listwy kratownicy podłogi tak się właśnie robi
Tego kleju nie znam czas sklejania 1sek wydaje mi się być niewygodny - pracuje to trochę jak klej kontaktowy
Ja robiłem Sikaflexem 292 bo akurat nie mogłem dostać 252 i stosowałem primery, nie dawałem żadnych wkrętów.  Robią to również Mamutem ale ja po prostu po dobrych doświadczeniach raczej wierzę w Sika
Po prostu porównaj sobie wytrzymałość tego kleju co piszesz z tymi co ja napisałem  -  dane o wytrzymałości spoin i technologii pracy znajdziesz w kartach wyrobu Siki i Soudala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.