Jump to content
Miljon

Przyczepa 2+1

Recommended Posts

Miljon

Witam to mój pierwszy post na forum, dlatego proszę o wyrozumiałość. Przymierzamy się z rodziną do rozpoczęcia wakacjowania z przyczepą kempingową. Skład załogi to osoby dorosłe i jedno 3 letnie dziecko. Posiadany samochód (jeszcze bez haka) to Ford Mondeo 1.6 benzyna:

- masa własna pojazdu 1423 kg,

- dopuszczalna masa całkowita pojazdu 2150 kg,

- dopuszczalna masa zespołu pojazdów 3750 kg

- maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem 1600 kg.

Wiele przyczep jest na 2+2, ale da się znaleźć również mniejsze. Moje pytanie jest jakiej najlepiej poszukiwać. Budżet to ok. 20 000 zł. Mój rejon zamieszkania to Poznań - więc handlarzy sporo, ale w moim odczuciu nie przekłada się to na jakość oferowanego towaru oraz ceny. Obecnie realizujemy kurs B+E, więc prawdopodobnie dwie osoby będą dysponować tą kategorią. 

Michalc3

:) Witaj!

Okolice Poznania, z tego co wiem, to sporo handlarzy i niewielki wybór "czegoś sensownego". Pewnie miejscowi napiszą coś więcej - do kogo warto podjechać, a kogo omijać, ale z dotychczasowych dyskusji na forum przypominam sobie, że było tam sporo handlarzy i większość z nich należało w ogóle omijać, nawet do nich nie zaglądać. Fajnie, że robicie B+E, choć może Wam to okazać się zbędne. Natomiast sama wartość dodana wynikająca z kursu (ja mówiłem - lepiej spalić sprzęgło w samochodzie szkoleniowym, niż w swoim), to wartość zdecydowanie spora.

Właściciele podobnego modelu samochodu pewnie znowu coś Ci napiszą, ale w grupie tematycznej motoryzacja też jest sporo informacji. O masach też już napisano na forum całe elaboraty. Jak na Twojego Forda, to ja bym raczej mierzył z przyczepą w DMC ok. 1400. To 1600, to max wg homologacji, ale benzyniak 1,6... Gdybyś kupował faktycznie wg opisu z fabryki (czyli to 1600), to wtedy B+E będzie już niezbędne i Viatoll Cię złapie. Gdybyś szukał w granicach 1300 - będziesz "pod Viatoll" i dla mnie jest to wystarczające rozwiązanie - jeździłem przez parę lat w zestawie 2+1+pies właśnie z przyczepami do 1300. Jak dla nas było to idealne rozwiązanie. Jak jednak pokusisz się o to wcześniej sugerowane - do 1400, to wejdziesz już w magiczną granicę ponad 3,5 t i wtedy i B+E i Viatoll. Zwolennicy B96 - nie krzyczcie - kolega już planuje zrobić B+E, więc to rozwiązanie pomijam ;) A najważniejsze, to przyczepa ma być funkcjonalna dla Was i sucha. Co znaczy funkcjonalna? Na to musicie sobie odpowiedzieć sami. Moja żona zawsze mówiła, że absolutnie w przyczepie kuchnia nie może być bezpośrednio na wejściu. Tak uznała i tyle. To już odrzuciło sporo przyczep. Ja byłem zdecydowanie zwolennikiem łóżka na stałe (francuskie). To znowu wprowadziło ograniczenia. Nasza córa nie miała nic przeciwko rozkładaniu swojego wyrka przed nocą i nawet była to dla niej frajda. Teraz zdarza się, że z nami jeździ i ... będąc w 4-kę też mieścimy się bez większych problemów. Nawet jak do tego doliczyć psa...  A nasza przyczepka też jest z DMC 1350 (o ile dobrze pamiętam). Dla nas musiała być (już przy wyborze tej przyczepki) toaleta. Ale łazienka już raczej zbyteczna.

Jeśli nie macie doświadczenia w przyczepkach, to radziłbym pojeździć po komisach - nawet tych "do omijania" i połazić po różnych przyczepach - tych dużych i tych mniejszych. Dla potrzeb pooglądania właziłbym również do tych 1600 DMC. Wchodźcie tam razem - we dwójkę, może nawet w trójkę. Choć dziecko może czasem mieć zgubny wpływ na wybór ;) Popatrzcie, jak tam się mieścicie, wyobraźcie sobie dzień podłej pogody, gdzie będziecie musieli się "gnieździć" wszyscy razem. Dziecko musi mieć miejsce dla swoich zajęć i najlepiej, żeby w razie chęci zjedzenia posiłku nie musiało wszystkich swoich zabawek gwałtownie chować i przerywać najlepszej zabawy. Francuskie łóżko pozwoli na to, żeby w ciągu dnia miało dziecko swoje miejsce na zabawę, a posiłek jeść np. na składanej podkowie.

Oj, rozpisałem się... Tyle, że wybór układu, to wyłącznie kwestia Waszych preferencji. Taka wycieczka po różnych komisach i różnych przyczepach pozwoli Wam dopasować do siebie jakiś układ i wtedy dopiero możecie rozpocząć poszukiwania przyczepy w określonym układzie. To pozwoli Wam również ocenić, czy kosztem B+E, Viatoll i lekko mniejszej wygody w manewrowaniu jednak wolicie dużą przyczepę, czy też wystarczy Wam mniejsza i będziecie szukać czegoś w okolicach do 1350. Wybór będzie wyłącznie Wasz...

Potem pozostanie szukanie konkretnego układu, konkretnego egzemplarza, zebranie zdjęć i pokazanie na forum. Tu postarają się koledzy pomóc w ocenie stanu...

forscher

Cześć

Skoro mieszkasz w rejonie Poznania to świetnie się składa. W pierwszy weekend po świętach organizwoany jest własnie w tym mieście Poznań Motor Show. Impreza która reklamy nie wymaga. Na imprrzie obecni będą dealerzy przyczep róznych marek wraz z modelami pokazowymi.

Dla Ciebie to okazja zoabczyc modele na zywo, zobaczyc układy, pogadać ze znawcami tematu, osobami, które tym żyją.

Ja takze zaczynam przygodę z przyczepami. Nas także jest 2 + 1.

A to mój wątek dotyczący naszej nowej przygody

Może znajdziesz w nim jakieś porady, które i Tobie (Wam) się przydadzą.

Model mamy już wybrany, zdecydowalismy sie na Adrię Aviva 572 PK 

Liczę na to, że przyszłoroczne wakacje spędzimy już we własnej przyczepie :)

Pozdrawiam

jacek00
35 minut temu, forscher napisał:

Model mamy już wybrany, zdecydowalismy sie na Adrię Aviva 572 PK Pozdrawia

Nie ma takiej Adrii :P

forscher
4 minuty temu, jacek00 napisał:

Nie ma takiej Adrii :P

ale (może) będzie  w 2019 :):D

PS oczywiście choodzilo o 472 PK

Edited by forscher (see edit history)

Commander

Cześć.

Takich tematów jest sporo, a tam wszystko już napisano... Szkoda to powielać.

Czy twój Ford to ekobust?

Miljon

Tak, ekobiust. 

Commander

Fajny motorek. Kilka dni temu jeździłem zczipowanym na 210... Latał nad ziemią

Budkę możesz szarpać dosyć spora. Zadaj sobie pytanie czy się będziesz plątał po świecie czy z A do B i leżenie 3 tygodnie. Wtedy coś można doradzić.

Miljon

Stawiam na opcje nr 1. 

Commander

Ja mam tzw 400. Czyli z dyszlem 620 i szerokość 210. Jest nas 4 i są dwa spania podwójne. W budzie tylko śpimy. Nawet jak jest zimno to siedzimy w przedsionku ogrzewanym.

My się szwendamy na maxa... średnio co 3 dni w drogę... Ja polecam taki rozmiar zanim mnie zakrzyczą że dwie osie też są fajne.

Szukaj tak do 440 i 230 szerokość to max.

Miljon
W dniu 31.03.2018 o 21:36, Commander napisał:

Ja mam tzw 400. Czyli z dyszlem 620 i szerokość 210. Jest nas 4 i są dwa spania podwójne. W budzie tylko śpimy. Nawet jak jest zimno to siedzimy w przedsionku ogrzewanym.

My się szwendamy na maxa... średnio co 3 dni w drogę... Ja polecam taki rozmiar zanim mnie zakrzyczą że dwie osie też są fajne.

Szukaj tak do 440 i 230 szerokość to max.

Znalazłem coś takiego w mojej okolicy:

http://smolicz.pl/hobby-440-sb-de-luxe-easy-okazja-pelne-wyposazenie/

Zastanawiam się czy nie pojechać obejrzeć, chociaż jest ponad budżet.

jacekzoo

Poczytaj o smoliczu to odechce Ci się z nim interesów robić

Jarosław69
W dniu ‎2018‎-‎03‎-‎30 o 14:22, forscher napisał:

Cześć

Skoro mieszkasz w rejonie Poznania to świetnie się składa. W pierwszy weekend po świętach organizwoany jest własnie w tym mieście Poznań Motor Show. Impreza która reklamy nie wymaga. Na imprrzie obecni będą dealerzy przyczep róznych marek wraz z modelami pokazowymi.

Dla Ciebie to okazja zoabczyc modele na zywo, zobaczyc układy, pogadać ze znawcami tematu, osobami, które tym żyją.

Ja takze zaczynam przygodę z przyczepami. Nas także jest 2 + 1.

A to mój wątek dotyczący naszej nowej przygody

Może znajdziesz w nim jakieś porady, które i Tobie (Wam) się przydadzą.

Model mamy już wybrany, zdecydowalismy sie na Adrię Aviva 572 PK 

Liczę na to, że przyszłoroczne wakacje spędzimy już we własnej przyczepie :)

Pozdrawiam

No nie wiem....jeśli będą musiały u Ciebie wisieć gacie tej pani ...i będziesz musiał oglądać jej śliczne sadełko podczas rozkładania materaca.....hmmm no wiem czy to dobra opcja !

:rolleyes:

forscher
1 minutę temu, Jarosław69 napisał:

No nie wiem....jeśli będą musiały u Ciebie wisieć gacie tej pani ...i będziesz musiał oglądać jej śliczne sadełko podczas rozkładania materaca.....hmmm no wiem czy to dobra opcja !

:rolleyes:

alternatywą było oglądanie TVP

wybrałem to co powyżej 

:)

51 minut temu, jacekzoo napisał:

Poczytaj o smoliczu to odechce Ci się z nim interesów robić

dzięki temu forum i Wam pomył o odwiedzeniu tego handlarza szybciej z głowy mi wyleciał niż sie tam pojawił :)

maarec
8 minut temu, forscher napisał:

alternatywą było oglądanie TVP

wybrałem to co powyżej 

:)

dzięki temu forum i Wam pomył o odwiedzeniu tego handlarza szybciej z głowy mi wyleciał niż sie tam pojawił :)

a ja bym pojechał i zobaczył. Jeżeli myślisz o używanej to nie ma co skreślać sztuki bo stoi u dilera, który nie słynie z jakości modernizacji sprzętów. Nawet jak w obyciu nie będzie za miło to nie znaczy, że sprzęt bankowo jest nie warty uwagi. A jeżeli jest z nim coś nie tak to świetna okazja do nauki :)