Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wymontuj lodówkę przewróć ją o 180 stopni poczekaj aż spłynie środek chłodzący.Następnie postaw lodówkę do pozycji początkowej ,poczekaj aż spłynie środek chłodniczy. Operację powtórz trzy razy,powinna zacząć chłodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ed, a to nie jest przypadkiem tak, że termostat obsługuje 2 niezależne obwody elektryczne?

Tak skumałem że tak to w mojej działa jak robiłem jej full konserwację.

Przeglądałem wiele instalacji i ich dokumentacji i nigdzie nie spotkałem termostatu do instalacji 12 V. A może jeszcze za mało widziałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, odpal ją z Gazu. Nie wiemy jak się ona zachowuje na 3-cim ze źródeł.

Jak się okaże jest jest OK na gazie to już wiemy że nie trzeba jej wymontowywać i obracać, że to nie uszkodzona uszczelka, że to nie wina innych czynników tylko problem w instalacji elektrycznej lodówki.

Wtedy możemy zacząć szukać i ja bym obstawił termostat który pomimo, że nim kręcisz nie zmienia ustawień bo się zaciął.

Ale po co najprościej (odpalenie na Gaz to chwila), może lepiej od razu rzeczywiście wszystko rozkręcić, wyjąć, wyremontować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem wiele instalacji i ich dokumentacji i nigdzie nie spotkałem termostatu do instalacji 12 V. A może jeszcze za mało widziałem?

Termostat to coś w rodzaju sprężystego siłownika który z "popychadłem" załącza lub rozłącza jednocześnie 2 obwody odseparowane od siebie ze względu na różne napięcia. 

Ale mam pomysł na proste sprawdzenie.

Odpalę silnik i włączę lodówkę na 12V , kręcąc pokrętłem ze skrajności w skrajność voltomierz musi zauważyć ruchy napięcia i będzie wiadomo.

Moja lodówka jest typowa, kurcze, ale świta mi w pamięci że do termostatu szły 4 kable.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wymontuj lodówkę przewróć ją o 180 stopni poczekaj aż spłynie środek chłodzący.Następnie postaw lodówkę do pozycji początkowej ,poczekaj aż spłynie środek chłodniczy. Operację powtórz trzy razy,powinna zacząć chłodzić.

po co wymontowywać mebel lepiej przejechac się po oranym tz po wybojach  a roboty o wiele mniej -miałem podobne problemy-jezeli to nie pomoze mam jeszcze inne sposoby.Jest to sprzęt eksplatowany trochę w innych warunkach i u nas nalezy mu się porżadny przegląd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, odpal ją z Gazu. Nie wiemy jak się ona zachowuje na 3-cim ze źródeł.

Jak się okaże jest jest OK na gazie to już wiemy że nie trzeba jej wymontowywać i obracać, że to nie uszkodzona uszczelka, że to nie wina innych czynników tylko problem w instalacji elektrycznej lodówki.

Wtedy możemy zacząć szukać i ja bym obstawił termostat który pomimo, że nim kręcisz nie zmienia ustawień bo się zaciął.

Ale po co najprościej (odpalenie na Gaz to chwila), może lepiej od razu rzeczywiście wszystko rozkręcić, wyjąć, wyremontować. 

Odpaliłem ją na gazie, choć długo nie chciała zaskoczyć ale dała radę. Obserwacje następujące:

- podczas pracy na gazie  w zamrażarce podniosła się temperatura z +1 na +3*C, oczywiście regulowałem płomień pokrętłem min/max. Teraz już wiem, że kręcąc w lewo uzyskuję MAX (widać to było po płomieniu w oczku), pewnie tak samo jest z termostatem na 230V, że max osiąga z lewej strony i tak mam to teraz ustawione.

 

- Przełączyłem na prąd i tak mam do tej pory. Załączam fotki z dziś, godz. 7 rano. 

To co mnie zastanowiło najbardziej, to ta czapa lodu w zamrażarce. Wg. mnie tam gdzie jest lód musi być jakaś nieszczelność i dopływ powietrza, chyba, że te lodówki tak mają, że oszronią element chłodzący.

Drzwiczki od zamrażarki są zamknięte - czuć opór podczas zamykania na tej blaszce, która robi za zamknięcie.

 

- Próbowałem zdjąć drzwiczki zabudowy lodówki, ale niestety nie udaje mi się. Na ostatnim zdjęciu widać po rysach, że są prowadnice lecz nie ma żadnych śrubek aby je odkręcić. Od góry przy otwartych drzwiach jak poświecę latarką w szparę to też widać prowadnice tylko jak się do nich dostać aby je odblokować ? Nie chcę za mocno szarpać aby nie uszkodzić drzwi lodówki.

post-17625-0-25279700-1439530569_thumb.jpg

post-17625-0-70491100-1439530570_thumb.jpg

post-17625-0-95752500-1439530571_thumb.jpg

post-17625-0-54868600-1439530680_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem Ci ze to moze byc problem czynnika skoro na pradzie i gazie jest lipa. Sa to niezalezne uklady i jedyne co je laczy to wlasnie czynnik.

A cepke uzywasz stacjonarnie czy jedzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tak mocno oszroniony wymiennik to nie dziwne, że w zamrażarce jest wiosennie. Więc albo miałeś otworzone drzwiczki zamrażalnika w czasie pracy lodówki albo rzeczywiście gdzieś jest duża nieszczelność ( np. brak uszczelki drzwiczek zamrażalnika) i "wciąga "powietrze z zewnątrz. Rozmroź zamrażalnik, uruchom ponownie lodówkę i zobaczymy co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepka stoi stacjonarnie na działce i jest na stałe podłączona do prądu.

Właśnie sprawdzałem zamrażalnik - jest w nim uszczelka i drzwiczki są na pewno zamknięte.

Zerwałem tyle lodu ile mi się udało zrobić nożem i zobaczymy co dalej będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to z lodówką jest wszystko w porządku. 

Jest szron = jest niska temperatura. 

Przestań pić piwo i nie wymieniaj zawartości co godzinę a zobaczysz co taka lodówka wyprawia. 

Czynnik tylko w czasie długiego "nieróbstwa" potrafi zawieść, ale jak już ruszy to się nie zatrzymuje. 

40 lat temu w domach były chłodziarki tylko absorpcyjne, stojąc w domowych kuchniach po kilka lat były niezawodne. 

Nic się nie zmieniło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale jak już raz ruszy to czynnik nie osiada bo cały czas krąży pracuje.

.

Ja tą sprawę załatwiłem u siebie raz na zawsze. Przestałem pić piwo :) więc do schłodzenia lodówki pokładowej nie używam, ale...

wody dużo piję i jeśli również mocniejsze trunki to koniecznie zimne. 

Zabieram ze sobą dodatkową małą lodówkę 230/12V z przeznaczeniem wyłącznie na napoje.

Takie coś:

https://www.google.pl/search?q=fridgemaster+fm+15+ac+230&biw=1024&bih=653&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIza_x7saoxwIV46lyCh3VzQX2

 

Przez noc schładza zapas na cały następny dzień do około 7st. Sukcesywnie wymieniane butelki nie rzutują na brak wydajności.

Pojemność lodóweczki nieco mniejsza od plażowej/turystycznej. 

Wygląda jak profesjonalna domowa w wersji miniaturowej :) i działa. 

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, udało się osiągnąć wstępny sukces :)

Teraz mam w lodówce +11* a w zamrażarce -5*C.

Przeczytałem w innym wątku o tym, aby ustawiać przyczepę bardziej przechyloną w jedną stronę niż zostawiać "idealny" poziom.

Im większy przechył tym lodówce pracuje się lżej co widać na załączonych obrazkach :) Dziś to jeszcze dopieszczę bardziej aby znaleźć optymalny kąt odchylenia od poziomu.

Może to komuś się przyda na przyszłość w jego bojach z lodówkami.

post-17625-0-28380100-1439615587_thumb.jpg

post-17625-0-51987300-1439615589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.