Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

http://forum.karawaning.pl/topic/3964-problem-z-ch%C5%82odzeniem-lod%C3%B3wka-electrolux-rm4270/

W tym wątku masz fotki tyłu lodówki. Jest tam zbiorniczek na amoniak z zaworkiem, który przykryty jest aluminiowym dekielkiem. Do RM200B wchodzi 390g NH3. Zobacz na wklejce ile wchodzi amoniaku do Twojej.

Na naszym forum jest ktoś z Białorusi chyba, ostatnio organizował zlot, skontaktuj się z nim i zapytaj jakie są możliwości. 

Wcześniej jednak proponuję dokładnie wszystko sprawdzić i przeczyścić, poprzewracać lodówkę. Jak wszystkie sposoby zawiodą to wówczas kombinować z uzupełnieniem amoniaku, po uprzednim sprawdzeniu szczelności i stanu rurek z tyłu lodówki. Jak będzie wszystko ok to dodatkowo rurki pomaluj aby nie rdzewiały. Jak będziesz miał stężony amoniak to bardzo uważaj bo można narobić więcej szkody niż pożytku. Woda amoniakalna nie nadaje się do lodówki.

 

Ooo jeszcze możesz poszukać w szkołach czy labolatoriach np sanepidowskich. Zdarza się, że mają czasami różne odczynniki gdzieś pochowane bo nie mogą ich używać a mają problem z utylizacją.

Jak dorwiesz amoniak to chętnie odkupię 0,5 - 1 litr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojej wchodzi 110g amoniaku. Grzałka na 230 ma 105w a na 12v-100w. Przy gazie pisze 0.202kW. Lodówka na 30mBar max 35. Odkręciłem już wszystko co było możliwe a nadal nie mogę wyjąć jej ze swojego miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już palnik masz na wierzchu, to warto go obsłużyć. Wykręć wkręt, wyjmij  termoparę i ceramikę iskrownika.

Drobnym papierem ściernym w palcach wyczyść końcówkę termopary.

Następnie odkręć przewód gazowy, raczej nie stawia dużego oporu. Jak będziesz miał w ręku goły korpus palnika, po bokach są dwie dziurki około 3mm, cienkim wkrętaczkiem wypchnij dyszę na zewnątrz, wyjdzie bez problemu, uważaj by nie zgubić.

Teraz czymkolwiek, drutem, wkrętakiem, kosiarką, wyciorem od kałasznikowa, a najlepiej dopasowanym wiertłem ale w palcach:  zdrap/wydrap z syfu aż do granicy cierpliwości wewnętrzne ścianki tunelu dyszowo-powietrznego. Posypie się sporo syfu a płomień po tym zabiegu nabierze należytego kształtu, tym samym skuteczność chłodzenia wzrośnie.

Całość zajmie Ci 10 minut.

Przed zamontowaniem zespołu na miejsce pod kominem, warto przeczyścić szybkę okienka od strony palnika.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie jeśli ktoś się zna czy dobrze podłączyłem kable na 220. Niebieski-dolny lewy przełącznika, braz-dolny prawy przełącznika, Górny lewy przełącznika-do grzalki, górny prawy przełącznika-termostatpost-15177-0-26852900-1464802822_thumb.jpg

post-15177-0-65032400-1464802832_thumb.jpg

Edytowane przez elvis52 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość póki co zajmuje mi dużo więcej niż 10 min...

 

No i...

 

Oj tam, oj tam, 14 minut raptem ;)

.

Kabli na pamięć nie znam, ale na logikę prawidłowo. Włącznik łączy góra-dół ale nie lewo-prawo.

Dlaczego nie zrobiłeś sobie fotki przed rozkręcaniem kabli? Trzeba, przydaje się bo pamięć zawodzi w chwili kiedy pojawia się wątpliwość.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, oj tam, 14 minut raptem ;)

1h14min :]

Dlaczego nie zrobiłeś sobie fotki przed rozkręcaniem kabli? Trzeba, przydaje się bo pamięć zawodzi w chwili kiedy pojawia się wątpliwość.

Nie miałem Tel przy sobie ani kawałka kartki i filoka. A kable byly ustawione tak jak do podpięcia ale jak złapałem je żeby zabezpieczenie skręcić to zgłupiałem po chwili i nie byłem już pewny. To że plus i masa do dolnych to wiadome ale czy plus ma iść przez termostat czy prosto na grzałkę to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.