Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na 3-cim zdjęciu, po prawej od wyłączników masz pokrętło regulujące temperaturę, na którym masz popisane cyferki, więc już wiesz, jaki kierunek obrotów ma być dla wzmocnienia siły chłodzenia :) A jak popatrzysz, na zdjęciu, nad pokrętłem po jego lewej stronie jest widoczna biała kropka wskazująca aktualne ustawienie. Więc w tym zakresie masz wszystko. Bardziej mnie martwi, że niezależnie od tego, jak ustawisz pokrętło twierdzisz, że w lodówce i tak jest jednakowo ciepło. Jeśli lodówka nie wyrabia, to nie wykluczone, że czynnika chłodzącego już nie masz. Piszesz, że sprawdzasz na 230? To powinno dawać najlepszy efekt chłodzenia. Choć z gazu też jest niezły wynik. Czy wcześniej lodówka chłodziła? Czy próbowałeś lodówką poważnie potrząsnąć? Piszą tu koledzy o przewracaniu na jeden bok, potem na drugi. Często potrafi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ta biała kropka to niestety nie jest znacznik tylko jakieś zabrudzenie - zrobiłem kreskę markerem tam gdzie wyczuwam opór max w prawo i jest cyfra 7 myśląc, że to jest faktyczny max. Domyślam się, że obroty w lewo to minimum a w prawo max.

Przyczepa obecnie stoi u mnie na działce i jest na stałe podłączona pod 230V, choć mam też instalację 12V zrobioną z zasilacza komputerowego 300W. Poprzedni właściciel twierdził, że lodówka jest sprawna. Jest włączona na stałe od końca czerwca. Jedyny poważny wstrząs jaki miała to tylko podczas podróży do mnie przez kilka km :).

Może przełączyć na 12V i sprawdzić różnicę czy to nie ma sensu ? Podobno 12V jest mniej wydajne w chłodzeniu no i nie wiem też jakie tam jest obciążenie tak aby zasilacza nie spalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przekrec max w lewo nie w prawo. U mnie np. pokretlo chodzi w odwrotna strone.

Skoro nie masz znacznika to moze masz ustawione na 1 a myslisz ze to 7.

Zostaw tak na 1 dobe i zobaczysz czy jest roznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przekrec max w lewo nie w prawo. U mnie np. pokretlo chodzi w odwrotna strone.

Skoro nie masz znacznika to moze masz ustawione na 1 a myslisz ze to 7.

Zostaw tak na 1 dobe i zobaczysz czy jest roznica.

Odnosiłem takie wrażenie, że właśnie przekręcając w lewo uzyskiwałem +1 stopień w zamrażarce, więc chyba tam będzie max, o którym Kolega wspomina.

Jakie macie temperatury u siebie ? Obecnie nawet z wiatrakami uzyskuję +1 zamrażarka i +17+21 stopni w lodówce. Temperatura powietrza w te upały ok. +35.

 

I teraz nie wiem czy ta lodówka tak ma bo jest mało wydajna i sprawność jej spadła od 1990r. Czy po prostu już nie ma gazu czy innego czynnika chłodzącego (zostało tylko trochę bo jednak coś działa). Czy może grzałka na 230V ? Ale wtedy chyba by nie działało wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, lodówka pobiera ok. 110 - 120 W. Dla 230V to jest prąd rzędu 0,5 A. W przypadku 12 V prąd zaczyna płynąć rzędu 10A. Stąd masz odpowiedź, że na 12V będzie mniej wydajna. Po prostu musisz ją odpowiednio mocnym zasilaniem traktować. Moim zdaniem - mija się z celem, skoro masz 230V doprowadzone. Jeśli lodówka trochę chłodzi, to może się okazać, że rozwiązaniem byłoby dołożenie wiatraczków schładzających za lodówką - opisane w tym wątku, w którym piszesz :) I w paru innych jeszcze też. Temperatura +1 w zamrażarce - to nie jest dobra temperatura, ale jak sam piszesz - lodówka działa, tylko mało efektywnie. W zamrażarce ma być temperatura ujemna. Pytanie jeszcze, czy np. drzwi lodówki masz szczelne - uszczelka uszkodzona spowoduje dość znaczny wzrost ciepła w środku. Czy obudowa lodówki gdzieś nie została uszkodzona. Spróbuj ocenić ją w ogóle wizualnie.

Co do niedoboru czynnika - raczej nie powinno być takiej sytuacji, ale nie mam pewności. Może wypowiedziałby się ktoś, kto miał okazję poznać pracę lodówki z niedostatkiem czynnika chłodzącego? Musiała by to być bardzo drobna nieszczelność, żeby nie uciekł cały czynnik od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie temperatury u siebie ? 

obecnie to pracuję ale w weekend jak byłem nad wodą (było bardzo upalnie) w lodówce +8,5*C a w zamrażalniku -15*C.

 

Grzałka na 230V i 12V są zanurzone w tym samym zbiorniku z amoniakiem więc różnica żadna poza mniejszą wydajnością grzałki 12Voltowej.

A z gazu próbowałeś ją odpalić?

Termostat na Gaz ma osobny regulator i byc tutaj jest problem bo wszystko może być cacy a jak padł regulator (wspólny dla 12 i 230) to lipa ale z gazu powinna pójść. 

Jak się tak stanie będziesz wiedział, że to problem tylko tego ustrojstwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Podobno 12V jest mniej wydajne w chłodzeniu no i nie wiem też jakie tam jest obciążenie tak aby zasilacza nie spalić.

 

Wg mnie różnica w wydajności chłodzenia może występować tylko wtedy gdy producent (lub poprzedni użytkownik przyczepy) zastosował grzałki o różnej mocy znamionowej. U mnie np. obie grzałki są 120W. A więc traktując je jako odbiorniki czysto rezystancyjne można przyjąć, jak to zrobił powyżej Michał, że grzałka zasilana napięciem 230V pobiera prąd o wartości ok. 0,5A, natomiast grzałka zasilana napięciem 12V pobiera prąd równy 10A. Jeśli zastosujesz właściwe źródło zasilania dla grzałki 12V to będzie ona pracowała ze znamionową mocą 120W, tak samo jak grzałka 230V i wydajność chłodzenia będzie taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i słusznie. U mnie jest tak samo. Ale nie wynika to z mniejszej wydajności chłodzenia tylko z tego, że aby schłodzić lodówkę 12 woltami musiałbyś podłączyć przyczepę do samochodu i uruchomić silnik na 5h co jest bezsensowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obecnie to pracuję ale w weekend jak byłem nad wodą (było bardzo upalnie) w lodówce +8,5*C a w zamrażalniku -15*C.

 

Grzałka na 230V i 12V są zanurzone w tym samym zbiorniku z amoniakiem więc różnica żadna poza mniejszą wydajnością grzałki 12Voltowej.

A z gazu próbowałeś ją odpalić?

Termostat na Gaz ma osobny regulator i byc tutaj jest problem bo wszystko może być cacy a jak padł regulator (wspólny dla 12 i 230) to lipa ale z gazu powinna pójść. 

Jak się tak stanie będziesz wiedział, że to problem tylko tego ustrojstwa. 

W naszych lodówkach regulacja jest tylko przy zasilani gazem i przy 230V. Nie ma termostatów dla grzałki 12 V. Cały problem z grzałkami 12 V leży w przekroju przewodów zasilających. Robiłem pomiary i ne rozpisując się  powiem tak: Pożądane efekty (14,2 V na grzałce) wystąpiły gdy przez samochód i przyczepę przeciągnąłem przewody o przekroju 6 mm2 .  Lodówka jest mniej wydajna na 12 V .bo na typowej instalacji na grzałce jest poniżej 10 V i tu jest pies pogrzebany. A pisanie o traktowaniu lodówki mocnym zasilaniem to tak jak wróżenie z fusów.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakładam, że mówimy o odpowiednio wykonanej instalacji. Ale co do zasady masz rację. Źle dobrany przekrój przewodu skutkuje gorszymi parametrami pracy grzałki. I jestem w stanie uwierzyć, że serwisy montujące haki niespecjalnie się tym przejmują. Mi wystarczyła rozmowa ze specem, u którego chciałem wykonać podłączenie gniazda  w samochodzie. Poprosiłem go o wykonanie zasilania lodówki poprzez przekaźnik, na co koleś się oburzył twierdząc że tak się nie robi i to moja odpowiedzialność żeby sobie wyłączyć lodówkę, gdy silnik nie pracuje. "Trzeba być świadomym użytkownikiem proszę pana" - usłyszałem. Nie dyskutowałem już z nim o przekroju przewodów, tylko podwinąłem rękawy i zrobiłem sobie montaż sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Koledzy za cenne informacje. Dziś dokładniej przyglądnę się uszczelce w drzwiach, choć nie widzę na niej uszkodzeń. Sprawdzę czy dobrze przylega.

Jak zdjąć przenie drzwi zabudowy aby dostać się do drzwi lodówki i niczego nie popsuć ? Jak to jest zamontowane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie drzwi zewnętrzne są na prowadnicach przesuwnych. Kiedy otworzę lodówkę, to te prowadnice powodują przesunięcie drzwi tak, że widać wkręty mocujące "wózek". Wykręcenie 2 wkrętów na wózek x 2 wózki = 4 wkręty i drzwi są od siebie niezależne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.