Skocz do zawartości

Regulator MPPT ustawienia


KasiaKep

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak, jak Michał napisał. Jeśli pojemności jeszcze Ci wystarcza, to możesz korzystać. Poza tym te wskazania na wyświetlaczach kontrolerów nie zawsze odzwierciedlają stan akumulatora. Najlepiej zrób sobie test i samodzielnie sprawdź, jaką rzeczywistą pojemność ma ten akumulator. W ogóle, to trochę mała ta pojemność, jak na accu do przyczepy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak Michał napisał. Jeśli pojemności jeszcze Ci wystarcza, to możesz korzystać. Poza tym te wskazania na wyświetlaczach kontrolerów nie zawsze odzwierciedlają stan akumulatora. Najlepiej zrób sobie test i samodzielnie sprawdź, jaką rzeczywistą pojemność ma ten akumulator. W ogóle, to trochę mała ta pojemność, jak na accu do przyczepy :hmm:


Też mam taką pojemność ... nigdy nam prądu nie zabrakło nawet po jazdach moverem.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepę kupiłem w zeszłym roku razem z tym akumulatorem,więc tak naprawdę nie wiem ile wiosen on posiada,docelowo solar zainstalowany pod inne potrzeby(na razie te które były wystarczały dla tego Aku).A tak apropo jest to była przyczepa "Witusa" którego gorąco pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepę kupiłem w zeszłym roku razem z tym akumulatorem,więc tak naprawdę nie wiem ile wiosen on posiada,docelowo solar zainstalowany pod inne potrzeby(na razie te które były wystarczały dla tego Aku).A tak apropo jest to była przyczepa "Witusa" którego gorąco pozdrawiam.


Serio ?! Poznaję kolor mebli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marshall28, tylko pamiętaj, że na nowym aku będziesz miał podobnie, czyli w słońcu będzie Ci pokazywało około 14V i pełny akumulator a po zmroku spadnie do około 13V i regulator będzie pokazywał, że AKU ma jakieś 60% pojemności. U mnie jest tak samo, choć mam roczny AKU GEL 90AH.

Kristofer i Misio dobrze to opisali, jednak ja bym pojechał na testowy weekend by się przekonać, na ile ten AKU Ci wystarczy. 12,5V pod LED'ami to trochę mało (choć ledy ledom nie równe), jednak o ile nie masz dużych wymagań prądowych to może się okazać, że spokojnie wystarczy. Jak wieczorem będzie Ci spadać do 11V to będziesz wiedział, że czas kłaść się spać :ee: i po testowym weekendzie będzie uzasadnienie, by kupić nowy AKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku już zamówiłem (porywczy jestem-żartuje), jak włożę nowy to zobaczę jak się zachowuje regulator.Juz w zeszłym roku miałem problem z naładowaniem tego aku.Na ładowarce nigdy nie pojawiła się dioda zielona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2019 o 10:29, lbuster napisał:

@marshall28, tylko pamiętaj, że na nowym aku będziesz miał podobnie, czyli w słońcu będzie Ci pokazywało około 14V i pełny akumulator a po zmroku spadnie do około 13V i regulator będzie pokazywał, że AKU ma jakieś 60% pojemności. U mnie jest tak samo, choć mam roczny AKU GEL 90AH.

Kristofer i Misio dobrze to opisali, jednak ja bym pojechał na testowy weekend by się przekonać, na ile ten AKU Ci wystarczy. 12,5V pod LED'ami to trochę mało (choć ledy ledom nie równe), jednak o ile nie masz dużych wymagań prądowych to może się okazać, że spokojnie wystarczy. Jak wieczorem będzie Ci spadać do 11V to będziesz wiedział, że czas kłaść się spać :ee: i po testowym weekendzie będzie uzasadnienie, by kupić nowy AKU.

Witam,

Jak najbardziej się z tobą zgadzam,tak jak pisałeś i tak jest na temat nowego aku , ale teraz mając nowy wiem co mam i wskaźniki regulatora są już raczej mi obojętne.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.04.2019 o 20:34, marshall28 napisał:

Proszę o pomoc, od 3 dni próbuje naładować aku (Yuasa 38ah) ,słoneczko świeci bezpośrednio na panel 100w,w parametrach w dzień pokazuje że Aku naładowanyIMG_20190401_144411.thumb.jpg.a525eebdf473272f806b7fe438abd893.jpg

Po włączeniu odbiorników ładuje moim zdaniem prawidłowegoIMG_20190401_144744.thumb.jpg.b8adcf1fcdf5a2cdee47bc0973664246.jpg

Lecz jak zachodzi słońce to lipa :(, pokazuje nie naładowany aku oraz spadek napięcia do 12.5

IMG_20190401_194355.thumb.jpg.9109a178690f8c6f73ccceace8ab058a.jpg

Co jest powodem? Akumulator do wymiany? Czy coś innego? Proszę o poradę.

Mam ten sam problem od 2 lat. Wymieniłem aku na nowy bo myślałem ze to on zawinił. Ale nic to nie dało. Wszystko działa tak jak przed wymianą. Ale dziwne bo prądu nie brakuje. Biwakuje od kwietnia do września non stop, praktycznie pięć miesięcy w roku na wyjeździe i o dziwo prądu nigdy nie brakło. Chyba ten typ regulatora tak ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że regulatory Tracer mają w sobie pewną "inteligencję" i badają maksymalne napięcie na AKU oraz minimalne dopuszczalne dla wybranego typu AKU i robią prosty schemat:

100%      75%     50%     25%     0%

14V      13,2V   12,5V   11,7V   11V

Tak więc jak panel ładuje to będzie 14V i 100% naładowania a po zachodzie słońca zawsze będzie mniej niż 100% naładowania. Trzeba się do tego przyzwyczaić i już :(

Oczywiście dane z czapy wzięte, chodzi o zasadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Leon35 napisał:

Mam ten sam problem od 2 lat. Wymieniłem aku na nowy bo myślałem ze to on zawinił. Ale nic to nie dało. Wszystko działa tak jak przed wymianą. Ale dziwne bo prądu nie brakuje. Biwakuje od kwietnia do września non stop, praktycznie pięć miesięcy w roku na wyjeździe i o dziwo prądu nigdy nie brakło. Chyba ten typ regulatora tak ma.

Trochę mnie to dziwi, ale zaznaczam tylko trochę. Mam ten sam regulator i aż takiego skoku nie zauważyłem. U mnie dzieje się podobnie, ale po wjeździe do garażu, czy rzeczywiście jak słońce zajdzie natychmiast pokazuje mi spadek, ale do 13V. Niżej raczej się nie zdarza.Też mnie to z początku martwiło, ale podczas biwakowania nigdy mi prądu nie zabrakło mimo telewizora, dekodera polsatu i innych sprzętów.Nawet w pochmurne dni napięcie nie spadło mi przed spaniem  poniżej  12,3V, mimo dość ostrego poboru. Nawet dzisiaj - budka stała trochę na słońcu , regulator praktycznie już nie  puszczał ładowania, było coś koło 0.2A tylko. Teraz wjechałem do garażu i oczywiście spadek , ale jak zwykle do 13V. Mam ten sam regulator, tylko zamontowany pod łóżkiem, dlatego dodatkowo mam wyświetlacz na szafce żeby widzieć co się dzieje.  Tyle mi pokazuje w tej chwili, a buda stoi w garażu, a niby powinien pokazywać pełne naładowanie akumulatora.

 

IMG_20190419_165255.thumb.jpg.d7679bf59519bb27b7e1121d215677db.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.