Skocz do zawartości

Amortyzatory osi skrętnej


tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

W przyczepie n126N zamontowałem amortyzatory AL-KO zielone przeznaczone do masy 900kg.Płetwę uchwytu amortyzatora przyspawałem do dzwigni wachacza ,rysunki techniczne znajdują się w instrukcji obsługi osi AL-KO.Fotek nie zamieszczę bo dla mnie łatwiejsze było wstawienie amortyzatorów niż zdjęć.Dodatkowo założyłem stabilizator firmy Oris i przyczepa zachowywała się jak naczepa żadnego podskakiwania na nierównościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zastanawia mnie jaki jest wyznacznik zużycia amortyzatorów-czy mam je już wymienić czy jeszcze nie.Zauważyłem że zardzewiały z lekka.Może trzeba by je już wymienić?Diabli wiedzą ile kilometrów ktoś na nich zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdż czy nie mają wycieków ,jeśli tak to wymiana.Jeśli nie to odkręcić i ręcznie sprawdzić siłę tłumienia lub sprawdzić tak jak samochód na przeglądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie wycieka ,ale zrobię tak jak mówisz-wykręcę 1 sztukę i rzucimy okiem jak działa.W aucie szybko wyczujesz że amortyzatory do wymiany,ale w przyczepie tego nie widać bo prowadzi się normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć. Ja byłem dzisiaj w stacji obsługi pojazdów z moją budką ( pierwszą w życiu )i sprawdziłem amorki na tym samym urządzeniu co sprawdzają w autach. Lewy 44% sprawności prawy 33%. Diagnosta kazał mi wymienić oba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepy towarowe nie posiadają amortyzatorów,stabilizatorów, tylko belkę z klocami gumowymi w środku i też nie podskakują pod obciążeniem.

Producent nie zabrania przewożenia szyb, czy okien, czyli amortyzatory w przyczepie campingowej to zbędny bajer i utrudnienie w eksploatacji.

Takie mam odczucie, poparte eksploatacją :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem dwie przyczepy towarowe w tym jedną na tandemie (osie niewiadów i alko).W obydwóch po pewnym czasie musiałem założyć amortyzatory bo miałem pouszkadzany towar.Również moich dwóch kolegów zamontowało amortyzatory do przyczep fabrycznych.Najmniej elastyczne są osie z niewiadowa na czterech wałkach , lepsze są z alko na trzech grubszych wałkach gumowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przyczepa z amortyzatorami czy bez ....

Ja posiadałem przyczepe Chateau z 1993 r o dmc 1100 kg oś alko amortyzatory niebieskie ,obecnie kupiłem angielską BAILEY z 2005 r oś alko dmc 1050 kg bez amortyzatorów (nawet brak mozliwości ich zamontowania), i widze że ta druga lepiej sie prowadzi i co ciekawe szybkość maksymalna okreslona w instrukcji to 130 km/h, starsza Chateau przy szybkości 110 km/h na drogach chorwacji chciała wylecieć w powietrze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

amortyzatory to nie wszystko, to że akurat przyczepa bez nich prowadzi Ci się (subiektywnie) lepiej zależy również od rodzaju zaczepu, ciśnienia w oponach oraz odpowiedniego załadowania przyczepy. Nie bez znaczenia jest tu również holownik...

Generalnie przyczepy z amorkami nie podskakują na jezdni i prowadzą się lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

odgrzeję kotleta... :)

noszę się z zamiarem wymiany amorków w mojej budce, DMC=900kg i pytanie czy dawać zielony który ma max 900kg czy może z zapasem wstawić niebieskiego (1300kg) ? czy niebieski będzie miał jakiekolwiek uzasadnienie no i czy nie pogorszy sprawy?

różnicy w cenie brak ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzies mi się o uszy odbiło że nie ma mozliwości sprawdzenia amorków w budce :niewiem: tylko można obejrzeć czy są suche itd Ale chętnie też sie dowiem pewnej informacji :hmm: bo w takie zaszłyszane to nie wierze więc proszę sie moją powyższą wypowiedzią nie sugerować :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytam i sam nie wiem co myśleć. Nie żebym był ekspertem, ale pomieszało sie kilka wątków. To może na początek napisze że cokolwiek wiedzy w tym temacie posiadam, bo z pierwszego wykształcenia to jestem tech. mech. poj.sam. :swiety:

Jeśli chodzi o montowanie amorków o zweiększonej sztywności to nie polecam! Po pierwsze przyczepa to nie samochód WRC i nie będzie skakał po"hopach" (chociaż kto wie? w końcu drogi mamy jakie mamy) i jeśli została policzona(zawieszenie) na odpowiednie amortyzatory to takie powinny być bo żadna sztuka urwać wieszaki przy bardziej sztywnych amorkach.

Kolejna sprawa to sam amortyzator, jak sama nazwa wskazuje ma amortyzować, czyli przejmować pewne, występujące podczas jazdy siły.

Generalnie jego zadaniem jest pilnowanie aby koła nie odrywaly się od jezdni(nie traciły styczności z podłożem)

Wyobraźcie sobie sytuację, że nie macie amorków a zawieszenie na spiralach lub resorach piórowych i łapiecie nierówność w zakręcie!! Życzę zdrowia!!:sciana:

Więc(wiem wiem, nie zaczyna się zdanie od więc) zastosowanie amortyzatorów jest bardzo ściśle związanie z zastosowanym w danej cepce typem zawieszenia i z masą danej cepki jak również z zastosowanymi w niej innymi rozwiązaniami. Można oczywiście domontować do osi dodatkowe amortyzatory, ale pewności, że poprawi nam to trakcję nie mamy żadnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.