Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, lbuster napisał:

@Misio, na rowerową objazdówkę z namiotem Ciebie wyciągnę to zmienisz zdanie - powrót do korzeni :) 

Jeszcze niedawno tlił się taki pomysł...ale chyba nie...

Prędzej "spacer" z plecakiem i namiot, a nawet spanie pod gołym niebem, ale chyba na to już też jestem za stary... i wolę chyba inaczej już spędzać czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś przy okazji natrafiłem na informacje o propozycji firmy Thetford.

Wypada by i na naszym forum była wzmianka o nowości karawaningowego potentata w tej jakże istotnej kwestii.

Thetford System INDUS

Truma-iNDUS-1.jpg.241dab364d776a12786036b54a0653a9.jpg

 

https://www.thetford-europe.com/gb/why-indushttps://www.thetford-europe.com/gb/why-indus

842361900_indusdischargerdescriptionimage640x496px.png.ed355fbe0938d4f985d719909c64e56f.png

 

https://caravaning-institut.de/revolution-fuer-das-stille-oertchen-mit-dem-thetford-sanitaersystem-indus/

https://www.outandaboutlive.co.uk/motorhomes/news/thetford-revolutionises-motorhome-sanitation-with-smart-toilet-system

 

 

I kilka wniosków z użytkowania.

 

Ciekawe czy i kiedy system INDUS pojawi się jako opcja wyposażenia w przyczepach kempingowych.

ps. źródło - materiały firmy Thetford, Youtube

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się opcja wykorzystania szarej do spłukiwania toalety no i ta, powiedzmy, bezobsługowość.

Natomiast widzę kilka wad. Po pierwsze zdarza się, że nie wszystko się rozpuści i jak tu to wylać takimi cienkimi rurkami?

Po drugie jak coś się zablokuje, to nie chciałbym tego całego ustrojstwa rozbierać i się w tym babrać :( 

Po trzecie, przynajmniej w Polsce, często zrzut kota jest w takim miejscu, że nie dojedziesz kamperem, a tym bardziej przyczepą. No chyba, że to się zrzuca jak szarówkę, ale wtedy nie do końca kumam ten system.

Po czwarte, system zajmuje sporo miejsca, do przyczepy raczej nie będą tego pakować.

No i ostatnie - cena. Jeżeli dobrze słyszałem, to ten system ma być droższy o 2 tyś Euro od standardowego :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lbuster napisał:

...widzę kilka wad....

Watpliwości jak zwykle mogą się pojawić.

System na początek skierowany na rynek RV OEM. Gdzieś wyczytałem, że instalował to m.in. Burstner i Frankia.

Fakt. System zajmuje trochę miejsca, nie jest tani. Też swoje waży. No i konsumuje 2.5Ah na dobę. System wykonuje jeden pełen cykl oczyszczania 4 razy na dobę.

Tylko że INDUS działa na nieco innej zasadzie aniżeli chemiczne toalety. 

10 godzin temu, lbuster napisał:

No chyba, że to się zrzuca jak szarówkę...

Z grubsza rzecz ujmując, zrzut wszystkiego ale wcześniej przygotowanego ma następować do zwykłych kratek na szarą wodę 

10 godzin temu, lbuster napisał:

nie wszystko się rozpuści i jak tu to wylać takimi cienkimi rurkami?...

10 godzin temu, lbuster napisał:

nie do końca kumam ten system.

Sęk w tym, że wszystko się rozpuszcza, ale dopiero na końcu. Najpierw jest "wstępna zgrubna obróbka mechaniczna" wsadu. Chemikalia robią resztę.

Z materiałów firmy Thetford wynika, że pod toaletą jest "macerator"

1393439301_industoilet_e.thumb.png.e73c2e7188180fdd5bd2b291fb2614fd.png

który wewnątrz składa się z silnika elektrycznego i zespołu ostrzy.

395477209_indusmacerator_e.thumb.png.952b4a2081439f46dfbc8289520fcce2.png

Opis zasady działania jest w tym konkretnym przypadku zbędny.

Najlepiej to pokazać na podobnym przykładzie. 

 

ps. źródło - materiały firmy Thetford, Youtube

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem to podają, że zapewnia to autonomię do 7 dni.

Rozumiem, że to nie uwzględnia 4-os. rodziny, trzech posiłków i pryszniców codziennie dla każdego?

A jeśli tak, to pojemność tych zbiorników musiałaby być gigantyczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 22:24, Tofel napisał:

Tak jakoś przy okazji natrafiłem na informacje o propozycji firmy Thetford.

Thetford System INDUS

Ciekawy i przemyślany system. Dla mnie problemem jest tylko to, że za chwilę ceny przyczep przekroczą znacznie ceny holowników, a o MW to już nie wspomnę.

Ja znalazłem ciekawostki z drugiego bieguna karawaningu. Tego minimalistycznego :D

https://allegro.pl/oferta/namiot-na-samochod-caravaning-kemping-10953928987

https://allegro.pl/oferta/materac-dmuchany-lozko-do-samochodu-130x80-pompka-9592072456

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tofel napisał:

Z materiałów firmy Thetford wynika, że pod toaletą jest "macerator" który wewnątrz składa się z silnika elektrycznego i zespołu ostrzy.

czyli klasyczny rozdrabniacz/ młynek

mam w domu taki wynalazek od prawie 20 lat - podłączenie kibelka do rury 50mm - działa bezbłędnie i bezawaryjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Maras napisał:

Następne filmy z budowy są na jego kanale na YT 

Jak by tak w PL można było budować SAM to co nie które przyczepy lepiej były by zrobione, większą miały funkcjonalność i lepiej wyglądały jak te dilerskie, żywotność takich przyczep tez by była większa, sam bym coś sobie takiego sobie wysmyczył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.