Skocz do zawartości

Krokodylki/ITD a kampery powyżej 3,5t ?


LoneTux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tak się zastanawiam... Jakie dokładnie są uprawnienia inspekcji transportu drogowego względem kamperów powyżej 3,5t ?

Czy mają uprawnienia np. sprawdzania co jest przewożone ? Czy oprócz ważenia pojazdu i sprawdzania stanu technicznego mogą np. wejść na pokład i zaglądać mi do lodówki, otwierać szafki, zaglądać pod łóżko etc ?

Może ktoś, kto miał już jakąś kontrolę się wypowie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Czy ITD ma takie uprawnienia to nie wiem, raczej tego nie robią. Za to służba celna to na pewno! Zoll'e i Douane też! Co ciekawsze musisz im udostępnić pojazd do kontroli. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby czasami "coś" się przypadkiem nie znalazło. Różnie bywało... Dlatego do auta wpuszcza się tylko jednego funkcjonariusza i jest się przy nim przez cały czas.

Po takiej kontroli zażądaj protokołu przeszukania pojazdu :ok:. Należy się to jak psu zupa, a jest dość upierdliwe dla mundurowych, bo jest przy tym pisania a pisania. Mogą kręcić nosem, ale muszą to zrobić i łaski nie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak się zastanawiam... Jakie dokładnie są uprawnienia inspekcji transportu drogowego względem kamperów powyżej 3,5t ?

 

Czy mają uprawnienia np. sprawdzania co jest przewożone ? Czy oprócz ważenia pojazdu i sprawdzania stanu technicznego mogą np. wejść na pokład i zaglądać mi do lodówki, otwierać szafki, zaglądać pod łóżko etc ?

 

Może ktoś, kto miał już jakąś kontrolę się wypowie ?

Wszystko masz opisane w przepisie określającym ustrój krokodyli - ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz opisane w przepisie określającym ustrój krokodyli - ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, z późn. zm

Nie jestem najlepszy w czytaniu prawniczego języka, znasz jakieś szczegóły, które mógłbyś streścić ?

 

EDIT:

Zacząłem właśnie czytać ustawę i znalazłem coś ciekawego...

 

Z http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071250874

 

1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego po-
jazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:
1) przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z
kierowcą – w niezarobkowym przewozie drogowym osób;
2) o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie
drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;
3) zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitar-
nego.
Wyglądałoby na to, że ITD nie może kontrolować kamperów. Może ktoś lepiej znający się ode mnie na prawie tutaj się do tego ustosunkować ? Edytowane przez LoneTux (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...

do auta wpuszcza się tylko jednego funkcjonariusza i jest się przy nim przez cały czas.

Po takiej kontroli zażądaj protokołu przeszukania pojazdu :ok:. Należy się to jak psu zupa, a jest dość upierdliwe dla mundurowych, bo jest przy tym pisania a pisania. Mogą kręcić nosem, ale muszą to zrobić i łaski nie robią.

Thx.

Utrwalę to sobie w pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nawet jakąś nowelizację aktualną i nadal na samym początku jest ten sam tekst:

 

http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-6-wrzesnia-2001-r-o-transporcie-drogowym/rozdzial-1_przepisy-ogolne/?on=02.12.2013

 

 

Art. 3. 1. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów:

1)   przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą — w niezarobkowym przewozie drogowym osób;


2)   o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy;


3)   zespołów ratownictwa medycznego oraz w ramach usług transportu sanitarnego.


 

Wygląda, że ustawa o ITD nie dotyczy kamperów w ogóle. Kamper = samochód do przewozu nie więcej niż 9 osób w niezarobkowym przewozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro czytanie ustawy nie wyjaśnia Ci ostatecznie jaki katalog uprawnień wobec kieujących wszystkimi pojazdami mają krokodyle, to proponuję zapoznać się z objaśnieniami (nie zawsze też jasno opisanymi) https://www.google.com/search?q=uprawnienia+itd+do+kontroli&ie=utf-8&oe=utf-8 :skromny:  

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przeszukania osób i rzeczy uprawniona jest Policja i Służba Celna, ITD nie. Przeszukania dokonuje się na podstawie legitymacji służbowej, nakazu wydanego przez kierownika jednostki lub nakazu prokuratorskiego.

 

Dlatego do auta wpuszcza się tylko jednego funkcjonariusza.

Jasne, podaj jakiś paragraf

 

 

Po takiej kontroli zażądaj protokołu przeszukania pojazdu . Należy się to jak psu zupa, a jest dość upierdliwe dla mundurowych, bo jest przy tym pisania a pisania. Mogą kręcić nosem, ale muszą to zrobić i łaski nie robią.

Protokół przeszukania sporządza się obligatoryjnie, nie musisz żądać, dostaniesz jeden egzemplarz. Mało tego, jeśli przeszukanie jest na nakaz inny niż prokuratorski, to zostaniesz pouczony o prawie zażalenia na postanowienie w sprawie przeszukania oraz o prawie do żądania zatwierdzenia przeszukania przez Prokuraturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przeszukania osób i rzeczy uprawniona jest Policja i Służba Celna, ITD nie. Przeszukania dokonuje się na podstawie legitymacji służbowej, nakazu wydanego przez kierownika jednostki lub nakazu prokuratorskiego.

 

Rewizja osobista - Policmajstry, Służba Celna, Straż Graniczna, inspektor Kontroli Skarbowej.

Przeszukanie rzeczy - jw. + ITD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I należy pamiętać, że przeszukiwać nie można ot tak sobie bo ma się taką ochotę. Musi być uzasadniona podstawa ku temu, czyli podejrzenie popełnienia wykroczenia / przestępstwa.

 

To samo tyczy się rewizji osobistej.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewizja osobista - Policmajstry, Służba Celna, Straż Graniczna, inspektor Kontroli Skarbowej.

Przeszukanie rzeczy - jw. + ITD

Poproszę jakieś źródło, bo "ja tak uważam" mnie trochę nie satysfakcjonuje.

 

W ustawie jest napisane jak byk na samym początku, że kontrola ITD nie dotyczy niezarobkowego przewozu osób .

 

Skoro czytanie ustawy nie wyjaśnia Ci ostatecznie jaki katalog uprawnień wobec kieujących wszystkimi pojazdami mają krokodyle, to proponuję zapoznać się z objaśnieniami (nie zawsze też jasno opisanymi) https://www.google.com/search?q=uprawnienia+itd+do+kontroli&ie=utf-8&oe=utf-8 :skromny:  

 

Wyszukiwanie w Google to nie jest źródło. Dawaj konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poproszę jakieś źródło, bo "ja tak uważam" mnie trochę nie satysfakcjonuje.

 

W ustawie jest napisane jak byk na samym początku, że kontrola ITD nie dotyczy niezarobkowego przewozu osób .

 

 

Wyszukiwanie w Google to nie jest źródło. Dawaj konkrety.

Kolego, ustawy o wymienionych służbach to wszystko dokładnie regulują.

Widzę, że masz problem ze zrozumieniem ich zapisów, więc podałem Ci linki do stron interpretujących w sposób zrozumiały ustawowe zapisy w języku prawniczym. Skoro i tych opisów też nie chcesz/nie potrafisz zrozumieć, względnie nie chciało Ci się ich przeczytać, w oczekiwaniu na jakiegoś gotowca, to trudno.

 

Nie widzę w tej sytuacji możliwości dalszego wypowiadania się w poruszanej kwestii.

Edytowane przez powolniak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, ustawy o wymienionych służbach to wszystko dokładnie regulują.

Widzę, że masz problem ze zrozumieniem ich zapisów, więc podałem Ci linki do stron interpretujących w sposób zrozumiały ustawowe zapisy w języku prawniczym. Skoro i tych opisów też nie chcesz/nie potrafisz zrozumieć, względnie nie chciało Ci się ich przeczytać, w oczekiwaniu na jakiegoś gotowca, to trudno.

 

Nie widzę w tej sytuacji możliwości dalszego wypowiadania się w poruszanej kwestii.

Dobrze, ale jednak wolałbym większe konkrety. a nie "szukaj na googlu", albo "czytaj ten artykuł na tym dzienniku".

 

Takie "argumenty" w dyskusji z policją czy ITD nie przechodzą.

 

Chodzi mi o to, żeby wydrukować sobie interesujące mnie fragmenty ustaw, aby wozić ze sobą i w razie jak ITD będzie chciało mnie przeszukać to im pokazać.

 

Dlatego właśnie prosiłem o konkrety, jeśli ktoś takie zna. W artykule też nie podano wycinków ustaw, tylko napisano "jest tak, i koniec".

 

EDIT:

Cytując Twoje źródła (1 link z google bodajże), znalazłem fragment:

 

 

 

ITD może przeprowadzać kontrolę drogową w odniesieniu do kierowców, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że prowadzą pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. – mówi Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl – Kierowca może zostać również zatrzymany przez Inspekcję jeśli dopuścił się rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego, narażając innych na niebezpieczeństwo. A także w sytuacji, gdy naruszenie przepisów zostało zarejestrowane przez urządzenia kontrolno-pomiarowe – również te przenośne i montowane w samochodach oraz statkach powietrznych. To właśnie nieoznakowane auta ITD spędzają sen z powiek kierowców. Umieszczone w nich urządzenia rejestrują pojazdy, które przekroczyły dozwoloną prędkość o 20 km/h.

 

Nigdzie nie ma napisane, czy inspekcja może przeszukiwać wnętrze pojazdu, więc to trochę nie na temat.

Edytowane przez LoneTux (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w razie próby przeszukania pojazdu spytaj się o podstawę prawną ,na pewno odpowiedzą na pytanie i podadzą dokładnie :

Dziennik ustaw ,artykuł  , paragraf  i wówczas będziesz miał jasność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.